Čtení o hradech, zámcích a městech

Čtení o hradech, zámcích a městech https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120133/bmid_cteni-o-hradech-zamcich-a-mestech-bcj-120133.jpg 4 85 15

Kniha obsahuje 2 původní publikace: Čtení o hradech Čtení o zámcích a městech s rejstříkem a historickýmni daty. Pověsti a příběhy vázané na konkrétní místa jsou řazeny chronologicky tak, jak se vyvíjely dějiny naší země od bájných dob kněžny Libuše až po vládu Jiříka z Poděbrad. Na smrt Jiřího z Poděbrad navazuje druhá část knihy dalšími historkami ze starého Českého království. Autor vypráví příběhy z rudolfinské doby, o Bílé hoře i o třicetileté válce až do novověku, kdy došlo v polovině 17. století na našem území k selským bouřím.... celý text

Filomena1961
05.11.2023 5 z 5

Tak jsem díky panu Petiškovi otevřela pomyslnou bránu minulosti a ponořila se do jeho vyprávění českých pověstí počínajíc Krokem, konče zbojnickými časy - Ondrášem.
Ondráš je mi zvlášť blízký, protože patřil do mého kraje. Pověsti a vyprávění o hrdinské minulosti naší země vnášely vždy do temného času světlo, útěchu, hrdost a odhodlání vytrvat. A to všechno vede člověka k zamyšlení, zda i příběhy z naší doby, které budou jednou staré a zachytí se na tváři krajiny, obohatí něčím příští generace, ale to už záleží jen a jen na nás. Pan Petiška je pro mě Pan Spisovatel a kniha, kterou jsem si přečetla je opravdu nádherná svým zpracováním. Hodnotím všemi pěti.

Naďa2411
03.10.2023 5 z 5

Tajemná a historická akniha mne velmi bavila, protože mám ráda toto téma z prostředí hradů a jejich panovníků. Nejvíce se mi líbí období Karla IV. Doporučuji dospělým pro připomenutí historie a mladým pro lepší vztah k naší krásné vlasti s bohatou historií.

Shashlick
15.09.2022 5 z 5

Sice jsem očekával něco jiného, ale i tak mě kniha hodně bavila. Sestává povětšinou z krátkých kapitolek, kdy jsem si dal jednu dvě před spaním.

Čekal jsem, že to bude o jednotlivých hradech, zámcích. Vždy nějaká historie a zajímavost. Jedná se ale vlastně o pověsti od prvopočátků českých zemí až po 18. století. A spíše než na ty profláklé pověsti se kniha zaměřuje na lokální povídačky. Odtud ty hrady, zámky a města.

666Jitka
19.05.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio v příjemném podání Josefa Somra a Miroslava Táborského. Ráda si čas od času přečtu nebo poslechnu tyto staré pověsti a příběhy z naší dávné minulosti - krásně přiblíží život v oněch dobách, který měl svá velká úskalí, své radosti, svá tajemství, hrdiny, zbabělce, intrikány a podrazáky, jak tomu je ostatně i dnes.

knihomolka27
04.12.2020 5 z 5

Vždycky když se vydávám na nějaký zámek nebo hrad..mrknu do téhle knížky jestli se k němu nevztahuje nějaká zajímavá legenda, která by ve mně vzbudila ještě větší zájem zámek prozkoumat. A skutečně...většinou tu najdu něco co mě zaujme

martina5069
13.08.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha 2hod 15min a přednesem Miroslavem Táborským a Martinem Stránským, který dával těmto pověstem ten správný šmrnc. Jde o soubor 10 pověstí a nedá se říct, že by mě některá z nich vysloveně nebavila, dokonce z některých i mrazí, když jste třeba na některých místech byli v rámci výletu. Co se mi líbilo bylo to , že se mezi sebou v pověstech pánové střídaly, tím pádem každý jich odvykládal 5. Moc dobře se jejich hlasy poslouchají a doufám, že spolu ještě něco vydají. Škoda jen, že je těchhle povídek ve světě audioknih tak málo. Nemá asi smysl se o každé povídce rozepisovat ale daleko lepší je vám ji doporučit k poslechu.

Richard Hrob
24.01.2020 5 z 5

Tak tohle je prostě legendární dílo pro všechny, kteří mají rádi naše hrady , zámky a hlavně hostorii. Za mne 5*, jakožto kastelán zámku, někteté příběhy či části knihy užívám dodnes, aby turisté a návštěvníci pochopili a poznali naši hostorii.

Pavelpi
21.08.2019 4 z 5

Moc hezky udělaná kniha pro každého,kdo má tuto literaturu rád.Já jí využívám hlavně pro svojí vnučku,protože jí to baví a neustále se něco ptá a zjišťuje.Takže jí nemám ani v knihovně,ale ve stole,protože jí neustále vyndavám,když něco spolu probíráme.

Messilina
28.11.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem koupila jako dárek a po té, co jsem jí sama přečetla, jsem šla koupit jiný dárek a knihu jsem si nechala.

Eorin
12.12.2017 5 z 5

Zbožňovala jsem jako malá tuto knihu - kvůli obrázkům a hlavně pro tu úžasnou rozkládací mapu! Nádhera. (mám doma knihu z r. 1971)

karolina7748
11.12.2017

Ráda cestuji a ráda navštěvuji české hrady a zámky tak se i ráda dozvím něco nového

Mi-šu-le
20.02.2015 4 z 5

Kniha je zajímavá. Z knihy jsem také čerpala do referátů.

Ika6
17.01.2015

Mám ráda dějepis a knížka mě hodně bavila.

vnej
27.01.2014 3 z 5