Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize

Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21051/bmid_cteme-obyvatele-ceske-republiky-a-j-vBq-21051.jpg 4 20 4

Publikace vychází z vůbec prvního reprezentativního průzkumu čtenářů a čtení v české populaci, který v roce 2007 organizovala Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR. Východiskem jsou statistická data o tom, kolik knih čteme (během roku), jak často čteme, kolik knih kupujeme, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy, v jakém poměru je četba knih k četbě časopisů, sledování TV, poslechu rozhlasu atd. Knižní publikace nabízí hlubší interpretaci jednotlivých faktů, pokouší se charakterizovat českou čtenářskou kulturu a podává srovnání s některými průzkumy jinde ve světě. Výsledky, kterých jsme — jako čtenáři — dosáhli, jsou velmi dobré; jde o to najít, díky čemu takové jsou.... celý text

los
23.02.2019 2 z 5

autor metodologicky, obsahově a dokonce i graficky "opsal" (radši to nechci napsat ošklivě) starší publikaci Otakara Chaloupky Takoví jsme my - čeští čtenáři

ladyfromskye
03.11.2015 4 z 5

Knížka, která by si dost možná zasloužila plný počet. Jen kdyby se její aktuálnost tak rychle nepropadala do hlubin historie.

3497299
01.12.2011 4 z 5

Poměrně komplexní a zábavná studie, zahrnující statistický průzkum čtení z různých pohledů a jeho interpretaci. Jedná se o první takto komplexní průzkum čtenářské kultury a čtenářských návyků u nás. Zajímavé je srovnání s ostatními zeměmi EU, USA a Kanady. Co se týče určitých často opakovaných klišé, jež se objevují v hodnotících soudech "čtenářů", s těmi je v závěru na základě zjištěných výsledků zábavně polemizováno.

hadak
02.01.2011

Doporučuji všem, kteří rádi čtou. Zajímavé statistické informace pocházející ze seriózního výzkumu. Tady jsem se dozvěděl, že patřím mezi vášnivé čtenáře, kterých je v populaci jen 6%; a spoustu dalších zajímavostí.

čtenářství

Jiří Trávníček