Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321804/bmid_probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4 1616 390

Creekwood série

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

Zelvicka03
06.02.2020 3 z 5

Kniha se mi líbí, ale ne tak, že bych ji četla znovu.

aydam
03.02.2020 5 z 5

Velmi povedený příběh se sympatickou středoškolskou partou. Nejedná se o přeslazenou cukrovou vatu z pouti. Čtenář nahlédne pod slupku každé postavě. Všechny prožívají své každodenní radosti i trápení a tyto se autorce podařily citlivě vylíčit.

Lubisek
27.01.2020 4 z 5

Asi bych měl začít tím, že jsem jako první viděl film. Což není nikdy ideální, a to i přesto, že se film náramně povedl. :) Knížka je velmi útlá a čtivá, a tak mi nedělalo problém ji, jak se říká, zhltat. :D

Rozhodně se jedná o velmi povedený příběh. Dosti podobný filmovému zpracování, i když jsou zde samozřejmě vidět patřičné rozdíly. Je to hodně sladké (převážně na konci), což je však určitě účelem. Jen mi přijde, že všechny situace probíhají prostě hrozně jednoduše, ale možná to tak skutečně je. :)

Jediná věc, která se mi ve filmu líbila více než v knížce, je první skutečné osobní setkání Simona a Bluea. V knížce je to podle mě popsáno zbytečně moc rychle. :/ A protože jsem již z filmu věděl, kdo je Blue, tak jsem si v knize všímal náznaků, které zde rozhodně byly nemalé. A opravdu se to dá rozluštit docela snadno. (ale kdybych četl knihu dřív...těžko říct)

Příjemná oddychová četba, která si zaslouží chvályhodné 4 hvězdy.

FejKýý
22.01.2020 3 z 5

Nevím pomalu jak hodnotit, já jsem se do téhle knihy nemohla moc začíst, ač jsem sebevíc chtěla a vím že tahle kniha je velice úspěšná. Začala jsem to hltat, až bohužel od strany 212, což je dost pozdě, to už skoro kniha končí. Ale tedy ty poslední stránky byly krásný a za to bych dala pět. Ale za ten zbytek.. Proto dávám 3,5.*

Luc.i
21.01.2020 5 z 5

To bylo boží, strašně mě to bavilo a měla jsem to na dvakrát přečtený. Děj se mi líbil a emaily byly dobrou vsuvkou aby se to nevleklo. Bylo to celý straaaašně miloučký a roztomilý a hlavně miluju ten humor. Rozhodně jsem nečetla naposledy a myslím že si ji i koupím do své knihovny..
PS: některý myšlenky fakt hezký že jsem si je vypsala ❤️

Sharona73
14.01.2020 5 z 5

Jedna z mala knih, ke ktere se povedl i film, ale kniha je prece jen lepsi.

alka1
05.01.2020 3 z 5

Zajímavé téma, první půlka se trošku "vleče", ale pro teenagery fajn.

karol.cadex
05.01.2020 4 z 5

Nejsem cílovka - ani homosexuál, ani teenager, ale pobavilo. Jednoduché čtení na líné odpoledne. Dostala jsem, co jsem chtěla.

ZNellyZ
04.01.2020 odpad!

Po 100 stranách knihu vzdávám. Pro mě naprosto nezajímavé čtení. Suché a plytké postavy, vydírání, které ani pořádně vydírání není a ve výsledku je kniha na mrtvém bodě a nikam jsme se nepohnuli. Raději dám šanci jiné knize, než se nutit dočíst tohle.

babsi66
03.01.2020 5 z 5

Po dlouhé době nějaká YA knížka, kterou jsem přečetla. Trochu mě mrzí, že podobně psané romány nevycházely v době, kdy jsem patřila od cílové skupiny. Není to žádný přeslazený románek, který by vám vnucoval, že je hrozně super být gay. Naopak, problematika menšinové sexuální orientace a coming outu je zde podána vkusně a citlivě, nicméně rozhodně ne přes růžový filtr.

Radunnie
25.12.2019 5 z 5

Velmi milá, příjemná záležitost. Mám moc ráda knihy s podobnou vztahovou/milostnou tématikou. Vždy mě spolehlivě přesvědčí o tom, že na věku ani na orientaci nesejde - všichni se na poli lásky a mezilidských vztahů potýkáme se stejnými nebo aspoň podobnými problémy, ať je nám 20 nebo 50, ať jsme hetero-, homo- nebo bi-.
Probuzení je zdánlivá oddychovka, to ale nemění nic na tom, že čtenář přibližně od druhé poloviny začíná žít v ustavičném napětí, kdo že se to pod tajemným Bluem skrývá. Světe div se, uhodla jsem, tudíž zase tak těžký a nelogický ten rébus být nemůže!
Z knížky přímo sálá pohodová atmosféra, po celou dobu se řeší jen vztahy a city (e-mailová korespondence mezi hlavními aktéry je přitom velmi upřímná a realistická), navíc na pozadí středoškolského prostředí, plného pilných a snaživých teenagerů. Hladinu vody tak rozčeří pouze několik náhodných nedorozumění mezi spolužáky, přáteli a rodinnými příslušníky, a samozřejmě coming out dvou zaláskovaných kluků. Ten, kdo v ději očekává jakýkoliv dramatický zvrat, bude pravděpodobně zklamán, zato pro nás, milovníky opravdových, realistických příběhů s dávkou humoru a lehké ironie se jedná o výbornou knížku, ke které se já osobně určitě ještě vrátím, tentokrát v originále.
PS: Filmovou verzi neznám, ale po pročtení některých recenzí si raději nebudu kazit pozitivní dojem a zůstanu jen u knižní předlohy.

Lil30
22.12.2019 4 z 5

Nijak velká očekávání jsem od knihy neměla, ale velice mile mě překvapila. Byla jsem hodně zvědavá, kdo Blue je a tohle jsem nečekala. Další kniha má být o Leah, kterou jsme si teda moc neoblíbila, takže jsme zvědavá, jaká bude, až se do čtení pustím.

Nikusha
09.12.2019 3 z 5

Problematika uvědomění si nebo přiznání sexuální orientace u mladistvých je zajímavé téma. Dalo se díky tomu vyčarovat více a mohla být kniha lepší. Ale i tak, pro cílovou skupinu čtenářů určitě přínosem.

protokol
07.12.2019 odpad!

och moj bože to je žvást

Araiguma228
01.12.2019 3 z 5

přečteno kvůli teplosti

Nany_cz
12.11.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Po dlouhé době young adult, které není až přehnaně naivní. Rozhodně doporučuji. Oddechové čtení, které má něco do sebe.

Roscata
18.10.2019 5 z 5

U Simona jsem si ověřila, že vidět film a až pak číst knihu je špatný postup. Film mě bavil ale postrádala jsem tam možnost zapojení své vlastní fantazie. Tu jsem zase mohla využít u knihy ale už jsem byla ovlivněná filmem a tak jsem si to neužila tak jak by si to kniha zasloužila. První dojem je prostě první dojem.
Po dlouhý době mi přišlo středoškolský prostředí, myšlenky i chování všech zúčastněných autentický. To se ne vždy povede. I přestože se jedná spíš o humorné YA, příběh se nebojí dotknout citlivějších a vážnějších témat jako je coming out, vydírání nebo kyberšikana. Navíc je to celý napsaný tak přirozeně a nenásilně, že si to zamilujete. Stejně jako Simona, jeho rodinu a přátele. Prostě zaručený recept na dobrou náladu.

Talys
17.10.2019 3 z 5

Romantické, milé a optimistické čtení.

anibeni
08.10.2019 4 z 5

Příjemná oddychovka, dobře uchopené a zpracované téma první lásky mladého gaye..

huhuc42
29.09.2019 5 z 5

!!! SPOILER !!!
Kniha vypráví o každodenních i nekaždodenních strastech dnešního teenagera. hlavní postavou je Simon Spier, který je gay, ale ještě se to o něm neví. Simon si píše emaily s klukem ze školy,který je také gay a o kterém neví moc informací ( říká mu Blue). Kniha má několik zápletek, které se různě řeší v jejím průběhu, z nichž asi nejdůležitější je , že Simonův spolužák Martin najde jeho emaily s Bluem a vydírá ho...
Blue má nelehký život. Jeho rodiče se rozvedli a on sám je gay. V příjemnějším prožívání nepříjemností mu pomáhá to, že si emailuje s klukem ze školy (Simonem) který je také gay. Vzájemně neznají své identity, což všechno ulehčuje. Píší si o svých životech od problémů se svou orientací, po blbosti jako oreo jídelníčku. Blue je zajímává postava, která dodala vyprávění přátelštější nádech a naději na dobrý konec.
Dílo se mi velmi zalíbilo. Více zápletek zajistilo, že se dobře četlo a nemohl jsem se dočkat rozuzlení stejně tak, jako jsem po dočtení doufal v nějaké pokračování. Zaujalo mě téma i provedení, které příběh líčí jako život běžného školáka. Knihu bych doporučil všem školákům, kteří hledají pochopení. Právě to totiž kniha nabízí.