Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321804/bmid_probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4 1616 390

Creekwood série

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

Maanna
03.01.2022 4 z 5

Kniha je opravdu velmi čtivě napsaná i dialogy působí reálně, což není vždy běžné... Velmi jsem si užila vztahy mezi dospívajícími a jejich proměny kvůli prvním láskám. Dokonce i ti chápaví rodiče byli chápaví ještě přiměřeně... Ono to celé bylo malinko idylické a někdy lehce příliš výchovně vysvětlující, ale ještě se to dalo překousnout. Zápletka s vydíráním mi přišla trochu nepravděpodobně zamotaná, příběh mohl fungovat i bez ní. Simon pak byl při pátrání po tom, kdo je vlastně tajemný Blue, poněkud natvrdlý - zejména jeho druhý typ nedával žádný smysl. Dost mě navíc vytáčelo oslovení "Jacquesi" Ale celkově to bylo příjemné čtení, které může probudit k větší otevřenosti.

Lenka2533
31.12.2021 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Hrozně rychle se četla a byla jsem fakt smutná, když jsem to dočetla. Simon je prostě úžasný. Doporučuju!

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 3 z 5

Neměl jsem od knihy zrovna velká očekávání, protože se mi nechtělo věřit, že by mohla být tak moc dobrá, jak mnoho lidí tvrdí. To se mi hned potvrdilo.
Samotné vydírání pojala autorka dost komicky. Simon si totiž v půlce knihy začne říkat, že dotyčný vyděrač vlastně není tak špatný, což mě adekvátní úplně nepřijde. Já nevím, jak vy, ale bylo by mi úplně jedno, jaký vyděrač ve skutečnosti je, protože když vás někdo vydírá, tak to fakt není dobrý člověk a tím to hasne.
Simon jednak nechce, aby se svět dozvěděl o jeho orientaci tímto způsobem a zároveň se bojí o Blua, což já nechápu. Blue se nejmenuje Blue, ale používá přezdívku (což Simon dobře ví), takže pokud by se emaily dostali do světa, tak ho přece nikdo nepozná. Dle mého se tedy není proč o Blua bát.
Jinak je kniha nudná. Za celou dobu se tam nic neděje.
Autorka psát umí a nečetlo se to špatně, ale žádná sláva to pro mě taky nebyla.
Konec není špatný, nicméně mám pocit, že by kniha měla začínat, kde končí, protože by to teprve začalo mít nějaký děj.
Osobně nerozumím popularitě kolem tak průměrné a nudné knížky a doporučit ji nemůžu. Je mnohem víc lepších LGBT knih.

Nikychlupova
15.08.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře. Nebyl to žádný složitý příběh, ale oddechový. Ale kdo je Blue, jsem neuhodla-takže super, že to nebylo okatě jasné od začátku. A na rozdíl od knihy co když jsme to my, se ani jeden nemusel stehovat. Takže šťastný konec zarucen. Dávám čtyři hvězdy, kniha co když jsme to my, se mi trošičku líbila víc, jak příběhem, tak obalem.

Marcela14
30.07.2021 3 z 5

super oddechovka, hezky konec, příběh me bavil

Ešína
25.07.2021 3 z 5

Příběh Simona mě hodně bavil. Doufám, že se časem dostanu k dalším knihám této autorky.

wendulka321
03.07.2021 5 z 5

Tak to bylo to milé, sladké, hrozně moc se mi to líbilo. :)

Adél784
01.07.2021 4 z 5

Milé, sladké a roztomilé čtení z prostředí střední školy.
Simon je hrozně roztomilý, sladký a vtipný kluk:)
Krom tématu homosexuality je tu rozebíráno i přátelství - přátelské vztahy mezi Abby, Nickem a Leou.
Knížka je čtivě, jednoduše a vtipně napsána a rozhodně ji doporučuji všem čtenářům YA.:)
Hodně mě bavilo číst emaily Simona a tajemného Blua:)
4/5 a těším se na volné pokračování Podělaným navrch:)

MiLiška
28.06.2021 2 z 5

Mám komentovat, když jsem jako jedna z mála dala jen dvě hvězdičky? Nesdílím všeobecné nadšení, knihu jsem si přečetla v rámci Čtenářské výzvy, jinak bych ji asi nedala. Ne proto, že hlavní hrdina je gay, ale proto, že mi přišla tak nějak odbytá, nepravděpodobná, místy i naivní (Nejlepší kamarádi a nesvěřují se?). Jediný pocit, který ve mně vzbudila, byla zvědavost (Kdo je Blue? Kde se toulá Nora?). Jo a taky jsem občas musela sáhnout po slovníku, abych se v tom současném světě naší mládeže zorientovala...

elinka461
27.06.2021

Kniha byla fajn, ale myslím si že bych si ji více užila až tak v 16 abych dokázala se vžít do děje.

Pája961
11.06.2021 4 z 5

NEUVĚŘITELNĚ ROZTOMILÁ KNÍŽKA!

Mášenka31
19.05.2021 4 z 5

Hřejivý návrat do lavic střední školy, kdy se člověk zabýval úplně jinými starostmi.

Simonův pohled na svět je nádherně a chaoticky vtipný i chytrý zároveň. Mezi řádky pronáší moudra, která tesat do kamene. Jeho duše je sladká a nafouklá jako marshmallow. 100% cute. Občas je fajn nasadit si růžové brýle a sledovat život očima někoho, jako je Simon.

Vážně moc se mi líbilo, že zde coming out nebyl brán jako nějaká velká věc, o které by měli všichni mluvit. A nemělil bychom z toho dělat takovou velkou věc, protože to přináší jen další stres.

Skvělé přirovnání coming outu LGBT lidí k heterosexuálnímu přiznání, že někdo někoho zbouchnul nebo že je daná dívka zbouchnutá. Jedna ze Simonových prvních myšlenek, když pochopil, kdo je Blue. Defaultní nastavení by nemělo existovat. A snad se opravdu časem obrousí.

Jossie
04.05.2021 5 z 5

To mě rozsekalo na malé kousíčkys a teprve se dávám znovu dohromady, moc pěkná kniha :)

Karoli282
23.04.2021 5 z 5

Touto knihou jsem byla seznámena s autorčinou tvorbou a musím říct, že nelituji. Od té doby, co jsem četla Simona poprvé, jsem přečetla všechny její další knihy.

Při čtení tohoto příběhu jsem byla celou dobu napjatá, kdo to teda ten Blue je. Musím přiznat, že jsem si skutečnou totožností Bluea nebyla až do konce jistá. Děj byl skvělý, Simona jsem si oblíbila stejně jako jeho kamarády. Jde o příjemné odpočinkové čtení. Opravdu všem vřele doporučuji.

Amy05
15.04.2021 4 z 5

4⭐️/5⭐️
První radě je nutné říct, že jsem jako první viděla film, takže jsem věděla, kdo je Blue, nebo spíš... já jsem věděla, jak Blue vypadá, ale nepamatovala jsem si jeho jméno, takže to pro mě bylo taky víceméně překvapení.
Ze začátku mi to přišlo hrozně rychlé, celé to hození do děje. Hlavní postavu, Simona, jsem si moc oblíbila a přála jsem mu ať to vše dobře dopadne, vedlejší hlavní postavy jsem si taky oblíbila. Příběh krásně doplňuji kapitoly tvořené e-maily mezi Simonem a Bluem. Rodina Speirů je prostě boží, kéž bych měla taky takový vztah s rodinou. Celkový příběh je velice povedený a roztomilý, knížku určitě doporučuji.

Eduarda
25.03.2021 3 z 5

Coming out je fakt pohoda...nebo, aspoň to tak vypadá. A pochybuju, že je to pravda. Romanťárna s detektivní zápletkou (kdo je Blue?), po povrchu, bez nutnosti klást si zásadnější otázky. Aby nedošlo k mýlce, fajn knížka to je, dobře napsaná a čtivá. Jako oddechovka v rámci pro mě totálně neoddechového tématu to funguje.

RadimWiniarski
22.03.2021 5 z 5

Musím říct, že po přečtení knihy jsem moc mile překvapen. Přeci jen Young Adult LGBT romantika není zrovna žánr, který bych hltal po tunách. Většinou se totiž zaměřují na stejná, či velmi podobná témata, čímž se hodně často opakují. Čím podle mě tedy kniha o Simonovi vyčnívá?
I zde máme pohled do duše teenagera, který si uvědomil svou homosexualitu, ale který stále svádí boj s tím, zdali je ten pravý čas na to se konečně přiznat svému okolí. Bojí se totiž reakcí nejen ze strany rodiny, ale hlavně ze strany spolužáků a přátel. Do toho prožívá svou první zamilovanost do jistého Bluea, se kterým si vyměňuje e-maily. Tuto lásku však nemůže prožívat naplno díky vydírání od jednoho ze spolužáků.
Kniha vyčnívá hlavně neskutečně sympaticky napsanými postavami, kterým vévodí Simon. Ten je člověkem, kterému prostě chcete fandit. Dále pak mailovou korespondencí Simona a Bluea, která v knize hraje podle mě nejdůležitější roli. Je nejen hybným prvkem děje, ale funguje také jako pohled do duše člověka, který se pomalu užírá zevnitř díky depresím z toho, že nemůže před světem ukázat své pravé já. Autorka celkově otázku coming outu zvládla naprosto s přehledem, kdy zbytečně netlačila na pilu a do příběhu ji zasadila natolik citlivě a přirozeně, jak by to mělo být i v reálném životě.
Za mě tak jde o parádní středoškolskou slaďárnu, která věřím, že v kombinaci s filmovou verzí Love Simon, případně její seriálovou odnoží Love,Victor může opravdu pobavit a dojmout zároveň. 85%

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

To je prostě dokonalá kniha. Bylo to tak sladké. Se Simonem jsem v mnoha věcech soucítila, při strachu, smutku i radosti.

dedysek
18.02.2021 5 z 5

Simona si oblíbí snad každý :-)

Astroprincezna6
10.02.2021 5 z 5

Tahle kniha mě příjemně překvapila. Nečekala bych, že se mi bude tolik líbit potom, co jsem se podívala na film a celou knihu si "vyspoilerovala". Ale stejně se našly věci co mě překvapily a na posledních pár kapitolách už jsem se zvládla jen přihlouple usmívat.