Creedovo krédo

Creedovo krédo

Paparazzo, to je drzý fotograf pořizující snímky slavných lidí, pokud možno v takových situacích, kdy chtějí být zachyceni ze všeho nejméně. A Joe Creed je jeden z nejlepších paparazzů - pokud lze tedy u člověka, který všechny skrupule nechal někde cestou a jeho krédem je přežít, s nikým se nepárat a mít se co nejlíp, použít jakoukoli podobu slova „dobrý". Jednoho dne ale Creed vyfotí na hřbitově záhadného muže - a když se o něm snaží zjistit víc, narazí na děsivou sektu, jejíž členové vládnou prapodivnými schopnostmi. A zjistí - a my s ním - že nejen kladní hrdinové se ze všech sil snaží bojovat o holý život......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33281/creedovo-kredo-33281.jpg 3.221

Creed (1990)

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Mustang

eraserhead
29.04.2013

Tohle asi nebude nejreprezentativnější vzorek Herbertovy tvorby, protože je to tak nějak jaksi trošku prázdné. Ano, je to čistá oddychovka, která se naprosto vůbec o nic nesnaží. Jen pobavit, pomoci zabít čas, vypustit všechno z hlavy. Příběh je, no, zcela určitě neoriginální, až někde na hranici tuctovosti. Zápletka průhledná jak zmaštěná papír od salámu. Míchá v sobě prakticky všechno, co by jste od podobného příběhu, o němž víte, že je horrorem, a očekáváte od něj, že horrorem bude (protože přesně pro to jste po něm sáhli) čekali. Je tam prostě všechno, podané tím nejjednodušším, nejprostším a nejméně komplikovaným způsobem. Tak proč se mi tahle kniha od Herberta líbí asi nejvíce? Možná právě pro všechno řečené. Proto, že je to naprosto typický a ukázkový horrorový příběh osmdesátých let, na nichž jsem vyrůstal, o nichž vím, že jsou často tupé jak příborový nůž, ale které máš přersto pořád rád? Možná proto, že právě výše zmíněné tak nějak zorvna tuhle knihu od ostatních Herbertových děl trošičku odlišuje? Opravdu nevím, ale Creed je velmi sympatická postava, jen je možná škoda, že nakonec není takový šmejd, jak se nás autor snaží každou chvíli přesvědčit. A ano, ani já nechápu, co Herberta napadlo povídat si se svými čtenáři a snažit se je přímo, prostřednictvím knihy oslovovat. To je naprostý úlet. Takže, budete-li číst i ostatní Herbertovy knihy, tuhle rozhodně nevynechejte. Ona určitě není jeho nejlepší, ale možná vás chytne jako mě.

lennyd
15.08.2012

Knihu jsem poprvé četl před asi deseti roky, a nijak mne nezaujala, a možná že jsem ji ani nedočetl. Teď jsem si řekl, že dám Jamesi Herbertovi novou šanci - a i když jsem se nakonec prolouskal do konce, jsem docela zklamaný. Příběh by sice byl vcelku zajímavý, ale styl vyprávění, kdy na začátku každé kapitoly se snaží autor hlavního hrdinu (kterému by čtenář měl přece fandit) nějak srazit, ponížit, mne fakt nebavil. Ukládám ji na spodek knihovny, a možná za dalších deset let ji znovu vytáhnu ...

black.susi
15.01.2012

Na zkouškové období jsem chtěla nějakou oddechovku, kterou budu číst po večerech, ale přes den mě od učení nebude rozptylovat touha číst, tak jsem sáhla po tomhle. A dostala jsem vlastně to, co jsem chtěla, vyloženě za trest to nebylo, ale od dobré knihy očekávám něco jiného.

Nelíbil se my styl, jakým to je napsané, občas mi to spíš připomínalo relativně vydařenou slohovou práci. Taky jsem nepochopila proč autor na začátku každé druhé kapitoly oslovuje čtenáře, aby mu připomněl, to co už víme, že Creed je opravdu nevídaný hajzl, a aby mu vysvětlil, proč se náš hrdina zachoval, tak jas se zachoval. Na to snad při čtení knížky příjdu sama, ne?

Nápad nebyl zas tak špatný, ale přijde mi, že ho autor nedokázal tak úplně využít. Děj místy působí zmateně, těžko rozlišit, co byla pravda a co iluze nebo halucinace. Závěrečný finiš sice není tak úplně špatný, něco malo poosvětlí, ale některé věci, které by asi měly vyplynout prostě nevyplynou a působí nedořešeně. Nebo že bych byla až tak nechápavá?

James Herbert

James Herbert