Cranford: Zpovědi pana Harrisona

Cranford: Zpovědi pana Harrisona https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114364/bmid_cranford-zpovedi-pana-harrisona-rNF-114364.jpg 4 26 8

Cranford série

< 2. díl

Cranford je nejznámější z novel Elizabeth Gaskellové, vtipné a dojemné klasické dílo, které si zaslouží být přečteno. Po prvním díle vydává NAKLADATELSTVÍ XYZ další část nazvanou Zpovědi pana Harrisona a čtenáři se mohou těšit i na poslední díl Lady Ludlowová. Společné zázemí a podobné zasazení i obrovská popularita a životnost celé trilogie jsou důvodem, proč byl tento materiál tak vhodný ke spojení do jedné – a velmi úspěšné – televizní adaptace natočené BBC pod názvem Cranford.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , XYZ (ČR)

Mr. Harrison's Confessions , 1851

Šárkaxx
05.05.2021

Příjemné čtení

Kozel
22.01.2017 3 z 5

Ve srovnání s Cranfrodskými dámami je zpověď pana Harrisona o kapku slabší, přestože ani v Duncombu není o zábavu nouze. Na venkově se lehce může stát, že si jeho obyvatelé chování špatně vyloží, z čehož plynou momenty nutně humorné. A proto je vyprávění Páně Harrisona o tom, jak ke své ženě přišel, vtipné, svižné a rozhodně ne tak vyčerpávající, aby čtenáře uspalo jako jeho přítele Charlese. Gaskellová psala kouzelně a malebně.

Jane007
04.01.2017 5 z 5

Pro mě zatím druhá kniha z Cranfordu. Musím říct, že jsem se královsky bavila, když jsem četla o všech Harrisonových zasnoubeních. Taky se mi moc líbí atmosféra Cranfordu. Doporučuji

Lenu04
13.05.2015 4 z 5

Zajímavé čtení o dávných dobách a taky úsměvné - hlavně jak se z doktora stal "don juan" a ani o to chudák nestál a nemohl.

martula.07
28.01.2014 4 z 5

Cranfordskou trilogii jsem si velmi oblíbila. Všechno je tak poklidné. Dámy jsou místy pošetilé až je to úsměvné. Chtěla bych se s vámi podělit o citaci, která dokonale vystihuje mého oblíbence doktora Gregoryho House:

Velký sir Everard Home říkával: 'Dobrý lékař by měl mít buď velmi dobré, nebo velmi špatné způsoby.' V tom druhém případě musí být obdařen takovými schopnostmi a znalostmi, které zajistí, že bude vyhledáván, ať už je jeho chování jakékoli. Obhroublost vám však způsobí nechvalnou pověst.

RADOST
02.02.2013 3 z 5

Dnes je to nostalgické čtení o klidných starých časech, ale v době vzniku (cca 1850) to jistě byla pokroková, vtipná a kritická kniha. Autorka rozhodně uměla dobře psát.

Alma-Nacida
09.10.2012 3 z 5

Krásně odpočinková kniha, něco jako Austinová. K relaxaci, dovolené či deštivému dni s dobrým čajem jako stvořená :-).

bookcase
26.06.2012 4 z 5

Milé čtení, přiblížený starých dobrých časů a anglického venkova :)

anglická literatura

Elizabeth Gaskell
anglická, 1810 - 1865
2012  89%Sever a Jih. Díl I.
2011  73%Cranford
2013  94%Sever a Jih. Díl III.
1976  77%Mary Bartonová
2011  71%Cranford: Cranfordské dámy