Vetřelec - Covenant

Vetřelec - Covenant https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342298/bmid_vetrelec-covenant-hNF-342298.jpg 4 77 25

Covenant série

Uznávaný autor Alan Dean Foster se vrací do vesmíru, s nímž se poprvé setkal při oficiálním románovém přepisu původního filmu o vetřelci. Vetřelec - Covenant je klíčový příběh, který tomuto filmu předcházel a vede k událostem, z nichž se odvíjí jedna z nejděsivějších ság všech dob. Posádka kolonizátorské vesmírné lodi Covenant cestou ke vzdálené planetě na druhém konci galaxie objeví, jak se zprvu domnívá, ztracený ráj. Ve skutečnosti však jde o temný svět plný nebezpečí. Když narazí na hrozbu, která se vzpírá veškeré představivosti, musí se pokusit o riskantní útěk.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Alien: Covenant , 2017

Karelvovsik
17.07.2017 3 z 5

Ani pořádně nevím co napsat. Podle mě je kniha taková rychlokvaška. Příběh předvídatelně spěje ke svému předvídatelnému konci. Autor se mohl více věnovat vysvětlení konce Stvořitelů a hlavně rozvést linii s Elizabeth Shawovou a Davidem v době, kdy byli na planetě sami. Pro mě je kniha průměr i v oblasti vetřelčího universa , přesto jsem rozhodnutý ještě zhlédnout film. Možná , že pak svůj názor malinko poupravím. No uvidíme.

trudoš
05.07.2017 3 z 5

Covenant je dobrý. Ale mohl být ještě lepší, kdyby se tvůrci nepokoušeli tématiku vetřelců vtěsnat do intelektuální roviny. A to pomocí obehraného zpracování ústředního motivu z Ostrova doktora Moreaua, okořeněného výcucem existenčního balastu z Blade Runnera. Samotní xenomorfové tu pak hrají druhé housle, což je znát především v závěru, kdy jsou na scéně jen proto, aby mohl zemřít milenecký pár souložící ve sprše.
Konstrukce románu ale funguje velmi slušně, daleko lépe než na filmovém plátně. Především proto, že koncept vyprávění je poctivě rozvržený, záhadná tajemství jsou střídána brutálním násilím a celek směřuje ke konkrétnímu cíli bez toho, že by se škobrtalo v nelogickém chování, nebo v nesmyslných detailech. Jenže i tak se nedokážu zbavit dojmu, že příběh vznikl jen proto, aby nějak pokračoval předchozí Prometheus. Nehledě na to, že Alan Dean Foster je sice dovedný řemeslník, ale všední řemeslník. Pořád ovšem Covenant patří k tomu solidnějšímu, co univerzum vetřelců nabízí.

Tazz1
17.06.2017 5 z 5

Film jsem dosud neviděl, ale dám ho co nejdříve. Kniha je naprosto skvělá. Napětí, kdy stránky samy ubíhají a najednou je konec knihy. Jen doufám, že to není poslední kniha autora z tohoto prostředí.
Sice to již není úplně ten Alien vesmír...ale nový Prometheus má také dost do sebe a spoustu potenciálu.
Kniha skvělá a doporučuji všem fandům Vetřelce, stejně jako každému scifi čtenáři.

Terva
04.06.2017 4 z 5

Najdeme své stvořitele, seznámíme se s nimi a společně pak vstoupíme do Valhally.

Oficiální románová verze filmu je mnohem lepší než film. Nejen že nás Ridley Scott mystifikoval přejmenováním původního názvu a to z Prometheus 2 Covenant na Vetřelec: Covenant, ale i tím, že do příběhu nezařadil hned několik důležitých oznámení, které divákovi pokazí krásný logický zážitek z celého příběhu.
Kniha vám dá všechno. Logické kroky posádky, kdy se například dozvíte, proč si na inkriminující planetu neberou helmy a skafandry (a mnoho dalších věcí), užijete si krásné a napínavé dobrodružství a budete mít přehled o celé posádce, která je v knize viditelně popisována.

Malá ochutnávka:
Stvořil jste mě. Přesto jste nedokonalý. Naznačujete to, i když to neříkáte přímo. Já, který jsem dokonalý, vám budu sloužit. Přesto jste člověk. Hledáte svého stvořitele, já mám svého před očima. Vy zemřete. Já nezemřu........

Jako fanoušek celé série musím vyzvednou nový druh Vetřelců. V knize jsou nádherně popsáni. Musíte uznat jejich krásu, i když vás jejich vzhled znepokojuje a hlavně člověk musí přiznat, že nový způsob zrození je skoro geniální a fascinující. Máte skoro chuť si zahrát na Boha, a vidět je na vlastní oči, je to běžná lidská fantazie.

Knihu mohu všem vřele doporučit. Nemusíte se bát, že by byla vytržena z nějakého kontextu. Dokonce je tu popsán osud některých členů posádky Promethea a tak o nic nepřijdete.
Musím však dodat, že některé nedostatky to má a proto je mé hodnocení jen čtyři hvězdy.
To však vůbec neznamená, že by to byl špatný příběh.
Naopak.

Nesčetným miliardám prastarých a lhostejných hvězd nezáleží ani za mák na tom, jest-li mravenčí civilizace zvaná lidstvo přežije nebo navždy zmizí.

Pasadenka
30.05.2017 4 z 5

Miluji Vetřelce a jeho svět. To jen v úvodu, aby mezi námi bylo jasno. :) A druhá věc. Mám za sebou i stejnojmenný film. A nelze jinak než brát obě média jako jeden celek. Ridley sliboval, že nás zavede na planetu tvůrců a co to doplní do vetřelčí mytologie. A svému slibu dostál, za což jej musím pochválit. I když… není tam zas toho tolik, jak by se mohlo zdát na základě PR, které k filmu vzniklo.

Celý příběh je přepisem scénáře, nebo filmu a v zásadě jej úplně kopíruje. Takže žádné překvapení nebo zevrubné rozšíření se zde neděje. Kniha je celkově skvělá k doplnění filmu. Fanoušek si prohloubí film, a navíc částečně zaplní nelogičnosti a zkratkovitost filmu. A to je v zásadě vše. Scott má v plánu točit další filmy a pohupovat se v žánru dle rozpoložení duše, co mu na jeho dědkovský věk minimálně fanoušci odpustí. A i kdyby to nedopadlo a filmy nakonec nevznikli, budu doufat v to, že se budou alespoň psát knížky do série.

Pro toho, kdo viděl film a nelíbil se mu, nebo nad ním mávnul rukou, zbytečnost. Pro fanouška universa jakž takž zajímavé počteníčko. Pro skalního fanouška prostě nutnost. :) A pro ne fanoušky a ignoranty, kteří nemají rádi oslizlé mazlíky, pro milovníky hororů, nebo řadové obyvatele planety… podívejte se raději na film, budete mít z toho víc. :)

Napsané je to dobře, ne skvěle, ale de to. Pro mě to postrádá jistou dávku napětí, co by se snad dalo odbourat neznalostí filmu. Jinak je to průměrná knížka, která vybočuje jen svým tématem. Vetřelčím tématem. :)

novelizace

Alan Dean Foster