Ztracený řád

Ztracený řád https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365463/bmid_ztraceny-rad-4zX-365463.jpg 4 106 28

Cotton Malone série

Rytíři Zlatého kruhu byli největší a nejnebezpečnější tajnou organizací v americké historii. Nashromáždili nezměrné jmění, které bezpečně poschovávali v podzemních úkrytech po celých Spojených státech. Tyto skrýše se už od dob americké občanské války pokoušejí najít hledači pokladů, ale všichni bezúspěšně. Až teď, o sto šedesát let později, se objevily dvě frakce Řádu, které usilují o získání skrytého zlata a stříbra. Jedna skupina hodlá poklad zneužít k získání moci, druhá jej chce zachovat netknutý. Do tohoto lítého sporu je proti vlastní vůli vtažen bývalý agent Cotton Malone, který má k Řádu mnohem blíž, než by kdo čekal. V centru veškerého dění je totiž Smithsonův institut, odkud vedou nitky nejen k rytířům a pokladu, ale i k Malonovi samotnému. Jeho dávný předek Angus Adams totiž býval špionem Konfederace a jak se zdá, životní příběh dávno zesnulého muže představuje jediný klíč k nalezení ztraceného bohatství Řádu. A protože je v sázce velmi mnoho, brzy začne všem aktérům jít o život.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Domino

The Lost Order , 2017

derminator
27.07.2023 3 z 5

Kniha je jak reklama na Smithonuv institut, mistama zajímavé čtení a jindy zase nic moc. Steve Berry na svých začátcích měl skvělé knihy ale postupně se kvalita vytrácí a je to znát i v této knize. Kniha takový slabší průměr za 45%. Bavila mě ta historie.

vlkcz
31.08.2022 5 z 5

Po více než dvou letech jsem se vrátil ke Cottonovi a jeho další dobrodružství mě znovu nadchlo tak, jako kdysi Templářské dědictví. Opět se obrací k americké historii a na pozadí tradičně napínavého a pořádně zamotaného příběhu dává i neamerickým čtenářům možnost dozvědět se spoustu věcí o fungování a občasném nefungování americké politiky. A když si člověk uvědomí, jaké zásadní věci jsou ve Státech "na vodě", musí ho nutně udivit, že ještě existují.
Za mě absolutní spokojenost a řadím zatím k Top 3 této série.

Nelly
24.05.2022 3 z 5

Ke Cottonovi jsem se už vracet nechtěla (moc americké historie a politiky v předchozích dílech na úkor svižnosti děje), ale nakonec jsem podlehla. A ano, můj názor se jen utvrdil - zajímavých zvratů i akce by bylo dost, ale kdyby autor osekal tu historii, bylo by to lepší - ale chápu, že třeba americké čtenáře to zajímá více (no, trošku pochybuji)... Možná dám Cottonovi šanci v poslední vydané autorově knize Císařova past, tam to vypadá slibně.

Šnek86
29.04.2022 3 z 5

Zbytečně moc politiky, i když k tomuto příběhu to holt patří.Patrání po konfederačních pokladech.Bohužel jsem četl s většími pauzami a pak se trochu ztrácel v tom, jakou roli postavy v příběhu hrají.Doslov dobrý.

Ulala
19.02.2022 4 z 5

Spojení fikce a reality je fascinující. Možná autor "chrlí" své knihy jednu za druhou, ale musím uznat, že spojit fakta z historie s vymýšleným příběhem dá určitě docela zabrat, mně však vždy potěší. Skláním pomyslný klobouk před autorem - kniha je čtivá, napínavá, sice možná v některých případech přehnaná (to ale k tomuto typu literatury asi patří) a opět jsem se dozvěděla něco málo z historie tentokrát Spojených států.

petulik330
10.10.2021

V této knize nám opět pan Berry představí Cottona Malona jako superhrdinu a zachránce.
Společně s přítelkyní se vydávají na cestu řadu zlatého kruhu, která na první pohled nevypadá nebezpečně. Zdání ale klame a všem kdo se toho účastní půjde o život

CharlesWard
12.08.2021 4 z 5

U cottonovky číslo 10, jsem si stěžoval, že je nenávratně pryč historická vsuvka a hledání bájného pokladu z prvotních knih. A hle, ono je zpět. A dělá díky tomu Ztracený řád o něco lepší knihou. Politická linka je tady bohužel taky, ale naštěstí jen v pozadí, a moc mi nepřekážela.

Ladinek
28.04.2021 3 z 5

Jako vždy slušná zábava. Nicméně trochu zkalená zřejmou snahou trochu se vlichotit liberálním americkým čtenářům. Jinak si těžko dokážu vysvětlit, že všichni Rytíři navzdory faktu, že řád byl založen jižanskými vzbouřenci neustále při každé příležitosti deklarují, jak bylo správné zrušit otroctví.

Dobby888
01.02.2021 3 z 5

Lehce čtivé, děj se dá tak nějak odvodit už na začátku. Konečně je vysvětlena přezdívka "Cotton" a že to trvalo. Každopádně zajímavé oddechové čtení.

Adapa
22.10.2020 4 z 5

Námětově a dějově jedna z lepších knih o dokonalém agentovi Cottonovi. Ale jak už bylo v jednom z předchozích komentářů zmíněno, na kvalitě knihy je poznat, že Steve Berry píše své knížky šablonovitě a chrlí je jak na běžícím pásu. Takže od první chvilky, kdy se v knížce zorientujete, tak je hned jasné, jak honba za pokladem dopadne a také, komu bude poklad přenechán.
Připadá mi, že autor má své čtenáře za stále větší hlupáky a skoro analfabety. S každým dalším dílem této série jsou věty kratší a kratší. Jednoslovné věty se dokonce mění v jednoslovné odstavce. Snad to má navodit větší pocit dramatičnosti, ale u mě to příliš nefunguje. Jak v akčním filmu také Steve Berry neustále skáče z jednoho místa na druhé, aby navnadil a přidal na akčnosti. Někdo na někoho namíří pistoli, v heslovitých větách se dozvíme, jak se například Cassiopea loučí ze životem, jak ví, že je to její konec a najednou stop střih a jsme na jiném místě a řešíme něco úplně jiného.
Zaskočil mě překlad „Mluvčí sněmovny“. Nejdříve jsem si představoval nějakého tiskového mluvčí sněmovny a překvapovalo mě, že je to tak vlivná osoba. Až když jsem si na wikipedii našel, že český překlad je Předseda Sněmovny reprezentantů, pochopil jsem, proč je postava tak vlivná.
Knížka není špatná, líbilo se mi i vysvětlení Cottonovi přezdívky. Ale je to takový lepší průměr. Bezproblémová oddechová knížka, která vypadá jak bichle, ale čte se velmi rychle díky krátkým odstavcům. Na nějakou dobu si dávám pauzu od Cottona.

GYROTOURBILLON
11.10.2020 4 z 5

Super kniha , pravda pro nás z Evropy trochu složitější. Pěkná obálka , ovšem originál je špica. Plně souhlasím se Stanas513. Kniha splnila mé očekávání.

Stanas513
05.10.2020 5 z 5

Opět krásné dobrodružství s Cottonem. Knihy Steva Berryho mě baví už proto, že je na konci vysvětlena celá škála historických událostí. Jen ten poklad - samozřejmě pro čtenáře je to přitažlivé téma, ale tak si tak někdy říkám, kdyby skutečně existovaly všechny ty knižně zakopané poklady, museli bychom všichni chodit ve zlatě...

alabra
24.07.2020 3 z 5

Pro mě je tato kniha zklamáním. Autor mě v předcházejících knihách okouzlil svým citem pro historii, kombinací zápletek, historicky přítažlivými místy. Tohle vše mi zde chybělo, a ke všemu účast nejvyšších, tak to už přehnal. Je mi líto, že autor a jeho knihy mají pro mě sestupnou tendenci zajímavosti. Škoda.

Vlaďkaa4
06.04.2020 5 z 5

Tohle nikdy nezklame. Dokonce se dovidame, jak Cotton prisel k prezdivce. Plny pocet.

bukiet
26.08.2019 4 z 5

Pořád čtivé a lehce stravitelné, jen už to nemá tu šťávu, jako první knihy série. Možná je to tím, že se autor až příliš v posledních dílech soustředil na americkou historii.

Páájinka
10.06.2019 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. O Rytířích Zlatého kruhu jsem nikdy neslyšela. Příběh o nich se mi moc líbil. Mám ráda Cottona i jeho povedeného předka.

soukroma
04.02.2019 3 z 5

Zatím nejdelší ze série, ale s nejmenším informačním obsahem - stačilo mi přečíst doslov a z toho fakta (oddělená od fikce), z toho jsem se dozvěděla úplně stejně jako z celé knihy - o Řádu Zlatého kruhu a hlavně Smithsonově institutu a jeho knihovnách. Ty střílečky a ostatní akce jsem si klidně nechala ujít, kvůli tomu Berryho nečtu.
Jedině mi ještě vrtá hlavou, kde ten řád získal tolik peněz - jen od členů? O původu toho bohatství se nikde nemluví.

francouz
18.01.2019 4 z 5

Je to taková ta typická americká jízda za pokladem. K tomu se dozvíme i něco malinko z historie, která se váže zejména k ústavě, kterou velmi často citují nejrůznější politici, jako tu nejdokonalejší ústavu na světě. A ejhle, ona se některým američanům né úplně líbí.
hlavní hrdina je borec, bez bázně a hany, k tomu mu úspěšně sekundují i bývalý prezident, což je opravdu trošku bizardní a pro mě né úplně uvěřitelné, ale laskavý čtenář promine.
Jinak to celkově lepí a směřuje to ke konečnému vyvrcholení, takže je to poměrně pohodová jízda.

ippokorny
01.12.2018

Na rozdíl od jiných thrillerů z poslední doby tato kniha vyčnívá tím, že nejde o podivné nesmyslné kombinace. A po přečtení závěru jsem si říkal, že jde o příběh v běžné a reálné rovině a že umění je to umět podat napínavě. Akorát to právní vysvětlování a ještě opakovaně, to je trochu pro Evropana složité.

Poetika_slov
29.11.2018 5 z 5

Koho baví Dan Brown, pak tato kniha bude jistě opravdovým potěšením. Skvělý příběh postavený na základech americké historie z dob Unie a Konfederace. Také se dozvídáme něco málo i o největší knihovně USA, Smmithsoniánském institutu. To vše je nádherně položeno spletitým putováním k zakopanému pokladu Rytířů zlatého kruhu. Ač má kniha téměř
600 stran, s takovýmto poutavým dějem, je přečtená za chvilinku ... nejde ji odložit, dokud není přečtená poslední stránka. ☺