Král mečů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Třetí a závěrečné pokračování dobrodružství knížete Coruma. Byly to časy oceánů světla a časy divokých bestií z bronzu, létajících prostorem měst, která se vznášela přímo pod klenbou nebe. Stáda divokého dobytka, mohutnějšího než hrady, plnila bučením rozlehlé pastviny; mladá a halasivá stvoření navštěvovala ponuře se valící vody řek. Byl to doba bohů, jejichž neustálou přítomnost bylo možno vysledovat ve všem, co ve všehomíru existovalo; doba obrů procházejících vodou, doba nerozumných trpaslíku a stvoření zbavených tvarů, které bylo možno přivolat neopatrnou nebo horečnatou myšlenkou a jež neodešla, aniž by způsobila utrpení nebo pokud jim nebyla složena krutá oběť. Byla to doba magie, zjevení a nestálé přírody, doba událostí zdánlivě nemožných paradoxů, které mohly přivést k šílenství; přání, jež se poslušně vyplňovala a přání, jež se stávala opakem; doba nočních můr, které se náhle stávaly skutečností. Byla to doba zajímavá a temná. Doba vlády Mečů. Byly to časy, kdy Vadhaghové a Nhadraghové, věční nepřátelé, vymírali. Čas, kdy se na světě objevil Člověk, otrok strachu. Nebyl si vědom toho, že většina utrpení a bolestí, které jej obklopovaly, nebyla výsledkem ničeho jiného než toho, že sám započal svou existenci. Byla to jedna z mnoha ironií osudu s člověkem svázaných s tím, kdo sám svou rasu nazýval „Mabdeni“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15453/kral-mecu-15453.jpg 3.544
Série:

Corum 3.


Žánr:
Romány, Fantasy

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

The King of the Swords, 1971


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Král mečů

Gordonlord
18.04.2017

Kýbl Nudy !

Jedinými plusy téhle "spatlaniny" jsou jharyho okřídlený kocourek, zajímavý nápad se "Třemi, jenž jedním jsou", poměrně neotřelý náhled na fungování bohů a také posledních pár stránek knihy, kde se nečekaně děje i něco lehce zajímavého. Tím všechny klady končí a dál už je všechno špatně.

Během předchozích dvou dílů se nakupilo vcelku ucházející množství materiálu, úhlavních nepřátel a zajímavých situací, které v tomto posledním díle corumovy trilogie mohly naprosto neskutečně strhujícím, zajímavým, poutavým a hlavně napínavým způsobem vygradovat v opravdu zajímavé finále plné zvratů a dechberoucí akce. Avšak nestalo se. Jistě si říkáte - nestalo se tak určitě proto, že "geniální" Moorcock vyústění celé trilogie pojal originálním a mnohem zajímavějším způsobem, než by běžný čtenář čekal ? - tak to se pletete.

Finále celé ságy je pojato neskutečně nudně. Pořád se někam zbytečně putuje, potkávají se tu zbytečné postavy, které jsou dokonce na několik stran schopny vyprávět hrdinům svůj naprosto zbytečný osud a příběhy z minulosti, které s dějem nemají absolutně nic společného a jen zdržují a příšerně otravují, stejně jako nekonečné filosofování hlavních hrdinů o blbostech, které také zabírá spoustu stran a hlavně nikam nevede, o ničem není a zastává zde úlohy totální "vaty".

A opět jsou tady v plné síle neskutečně debilní, matoucí a kokotské pasáže reality, nereálna, cestování do jiných plánů, dimenzí ve sněních a reality v nerealitě v alternativních plánech dimenzionálního skutečna v neskuečnu nereality a dalších sraček ...víc už k tomu nemám co dodat, o tomhle nešvaru jsem se rozepsal ve svých názorech k ostatním moorcockovým knihám... do prdele s tím už !

Po celou dobu jsem se do čtení této knihy musel opravdu hodně nutit. Opět se tady jede v duchu old-school fantasy (kterou mám obvykle jako takovou rád, vážně mám pro tenhle žánr slabost!), ale tady je to celé nejen opět naivní, plné jednorozměrných a nezajímavých postav, ale - jak už jsem popsal výše - z ucházejícího množství podnětů, které předchozí dva díly této ságy nabídly, zde není využito absolutně nic, je to až zoufalá nuda bez sebemenší špetky napětí. Dokonce i závěrečný souboj je zklamáním a studenou sprchou pro kohokoliv, kdo očekával alespoň na konec knihy to 1% nějakého napětí.

Totálně zbytečná kniha a já nemohu uvěřit tomu, že příběhy tohoto spisovatele využily ve své lyrice takové hvězdy hudebního nebe, jako Blind Guardian, Domine, či Hawkwind.

Moorcock už nikdy více !!!

tsal
20.05.2012

Stejné dojmy jako z předchozích dvou dílů. Jedno se této trilogii nedá upřít. Ať už si na ni utvoříte jakýkoliv názor, příliš ho během čtení nezměníte.