Corpus Hermeticum

Jádro publikace tvoří texty a překlady souboru řeckých hermetických spisů s komentářem, ozřejmujícím argumentaci hermetických autorů. Doprovodná studie uvádí základní historická fakta o hermetismu a jeho základní témata, a načrtává hlavní směry jeho moderní akademické interpretace. Z religionistických pozic se pokouší o vyrovnání rozporu mezi dvěma zdánlivě neslučitelnými přístupy, které se hermetickými spisy vinou: kosmickým "optimismem" a gnostizujícím "pesimismem". ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64912/corpus-hermeticum-64912.jpg 4.58

Kniha Corpus Hermeticum

Bloney
05.04.2021

Skvělý a erudovaný překlad i úvodní studie klíčového textu pro pochopení ducha západní “esotericky laděné” tradice.
Corpus přetéká obrazy a velice zvláštní a přitažlivou mystikou, která nemá obdoby. Potěší, že se v těchto “filosofických hermetikách” více dočteme o povaze kosmu a Boha než v Bibli (nebo snad se odvažuji říct i než v součastné vědě) a ještě více potěší, že jsou s Biblí vlastně docela v souladu, což dosvědčují mnozí renesanční, barokní a ba i středověcí a starověcí i součastní křešťanští teologové, mystici a filosofové, kteří Herma Trismegista nadšeně přijímali (Od Lactantia po Alberta Velikého přes Ficina a Pica Mirandolu až dodnes třeba k takovému Zdeňku Neubauerovi).
Číst jednotlivé traktáty mi vždy bylo potěchou pro duši i pro živého Boha a smysl hledající rozum.