Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4679 1004

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

Kekik
25.10.2022 4 z 5

J. K. Rowling je paní spisovatelka ! A proto jsem měla veliká očekávání, která nebyla tak úplně naplněna. Dlouho jsem se nemohla začíst. Poté jsem se přistihla, že některé pasáže byly dle mého názoru příliš rozvláčné. To vše ale bylo zapomenuto, když Strike na konci svým dlouhým proslovem dostal vraha na lopatky. A to doslova. Vraha jsem tušila, a nejen to, ale nechci spoilerovat.
Na další díly se Strikem se určitě chystám, i když ten aktuálně poslední, co byl vydán ( Neklidná krev), má 976 stran. Bude to výzva.

Čtenářská výzva 2022: Téma 5. Kniha, jejíž postava má fyzickou indispozici.

Lenisk@
23.10.2022 3 z 5

J. K. Rowling je mistryně slova. Knihu jsem četla jedním dechem a přistihla jsem se, že je to hlavně kvůli jejímu jazyku. Zápletka mě ale taky bavila, i když jsem měla podezření, kdo je vrah. Možná trochu paradoxně mě víc než hlavní postava zaujala Robin, ke Cormoranovi jsem si (zatím?) nenašla cestu. Myslím si, že je to ale jen tím, že jsem si kdysi zamilovala Harryho Holea.

Patane
23.10.2022 3 z 5

Nejsem čtenář detektivek. Není to můj šálek čaje. Na této knize musím ocenit hlavní postavy Cormorana a Robin, které jsou velmi sympaticky vykreslené. Bohužel pro mě velmi zdlouhavé a velmi si podobné popisy vyslýchání svědků. Některé postavy se mi i velmi pletly. Závěr chytil dobrý spád a rozuzlení bylo pro mě velmi překvapivé.

Margerite
22.10.2022 3 z 5

Je pro mě docela těžké psát hodnocení téhle knihy. Na jednu stranu byla slušně napsaná, promyšlená, detektiv i jeho asistentka jsou sympaťáci, postavy byly pěkně vykreslené. Na druhou stranu to bylo zdlouhavé, pořád dokola podobné výslechy svědků a navíc mě strašně nebavilo prostředí módního průmyslu, ale to bude asi dost subjektivní. Nakonec dávám 3*, protože tomu chyběla taková ta jiskra, kterou mají série Huldar a Freya, Harry Hole, Joona Lina a podobně. Přesto dám Cormoranovi další šanci, četlo se to pěkně a další případ sedne mně i autorce třeba o něco líp.

Nuny
20.10.2022 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak knihu ohodnotit. Když to ale porovnám s jinými, nemůžu si pomoct, ale víc jak 70 % jí nemůžu dát.
Vraha jsem odhadla hned, takže se mi to pak jen spojovalo (někdy to ani nedávalo smysl). Spoustu pasáží bylo zbytečných a několikrát omýlaných, takže se dalo krásně přeskakovat odstavce a o nic jste nepřišli. Číst totiž stránku o tom, jak někdo vypadá nebo jak se tváří a přitom to pro vyšetřování nemá žádný význam, je vážně velká nuda. A že je toho kniha opravdu plná.
Ani pak na konci pořádně nevíte, jak k tomu Cormoran dospěl, i když se autorka moc snažila. Možná by tolik neměla...

knihovna1
18.10.2022 4 z 5

Má taky první kniha od Roberta G. Byla jsem velmi zvědavá. Prostředí Londýna a showbyznysu zajímavé a originální. Problém adopce i rozdílů společenských vrstev, přetvářka, psychopatie, svérázný detektiv. Vše se mi líbilo. J. Rowlingová nezapře svůj bohatý jazyk a talent. Akorát tempo knihy se měnilo. Chvílemi líné a ke konci spád jako sám Strike? O 100-150 stránek méně by na kouzlu knihy neubralo.

Lacie
14.10.2022 4 z 5

Můj první Cormoran Strike. Poslední dobou jsem už byla znechucená náloží brutálních kriminálek, snažila jsem se spravit si náladu nějakou méně akční českou – ale pořád to nebylo ono. Na nové detektivky jsem tedy skoro zanevřela, dokud jsem náhodně nedostala tuto.
Líbí se mi. Líbí se mi příběh, obyčejnost vyšetřování, osobnost Cormorana i Robin. Já bych se jako detektiv neuživila, vraha jsem docela dlouho tipovala, abych pak na konci zjistila, že špatně :) Dala bych knize 5*, ale jsou tu dva malé mínusy, za které dohromady jednu strhávám.
První mínus je za klišovitého detektiva. To je snad nějaký zákon, že (soukromý) detektiv musí být na pomyslném fyzickém, společenském a finančním dně? Strike aspoň nechlastá, navíc to dorovnává povahou, inteligencí, je mi celkově sympatický a pomalu se berchá vzhůru... takže je mínus jen takové menší, poloviční.
Druhé mínus, opět malé, je za jazyk knihy. Autor(ka) se umí vyjadřovat, ale všeho moc škodí. Rozbujelé věty na několik řádek, záplavy čárek, spojek, středníků a pomlček. Nejednou jsem se musela vrátit na začátek a dát si větu znovu, abych pochopila, jak se v jejím průběhu změnila osoba nebo směr vyprávění. Postupem knihy se košatost mírnila, nebo jsem si zvykla, ale bylo to pak už lepší.
Knihu každopádně ráda doporučím každému, kdo se nemusí válet v cákancích krve a ocení postupnou detektivní práci.

martineknatasa
27.09.2022 5 z 5

Za mě všech 5. Těším se na další díl. Kdo si přečte, nebude zklamán.

Timkim
20.09.2022 4 z 5

Taková pomalá, milá oddechovka. Jsem spíš na akčnější knihy, ale neurazila. Ve výsledku jsem byl spokojen. Detektiva "bručouna" jsem si neoblíbil, to spíš Robin. Ta tomu přidala hvězdu, jinak by to byl průměr. Možná zkusím další v pořadí. Dám tomu šanci.

baty
19.09.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Příběh byl zajímavý, napínavý a odhalení docela překvapivé, i když jsem pachatele odhalila dřív, než ho odhalil autor. Určitě si přečtu i další knihy.

Andulino
12.09.2022 4 z 5

Pamatuji si, jak velký mediální humbuk ohledně této knihy před lety vzniknul. Samotné odhalení toho, kdo stojí za pseudonymem Robert Galbraith představovalo vzrušující novinu. Od začátku jsem věděla, že si knihu chci jednou přečíst, ale chtěla jsem se k ní dostat v ten pravý čas. JK miluji odmalička kvůli Harrymu, ostatně kdo ne! Obdivovala jsem ji však i při čtení Prázdného místa, doteď si pamatuji, jak mě bavily složité vztahy mezi jednotlivými postavami a komplexnost a rozsah knihy. U Volání kukačky jsem našla přesně to, co jsem si přála: úžasné dialogy, vyšetřování založené na rozhovorech, sympatické hlavní protagonisty (mimochodem, proč jsou všichni detektivové alkoholici, ztroskotanci, zranění či s traumatem?), zajímavou a poměrně zavádějící dějovou linku a taky Londýn. Tipovala jsem, kdo by mohl být vrahem, a moje odhady se průběžně měnily. Pátou hvězdičku opomíjím proto, že jsem nechápala, jak Cormoran přišel na to, kdo je vrah, ať jsem přemýšlela, jak jsem přemýšlela. Možná ale prostě jenom nejsem správný detektiv!

HadleysHope
03.09.2022 4 z 5

Jedna z mých prvních detektivek. Od té doby jsem četl lepší, ale tahle mě zaujala formou a zajímavým prostředím.

Szilvia1
01.09.2022 5 z 5

Knížka se četla pěkně,příběh plynul,a i zápletka byla dobrá.přečtu i další díly.

Afrodedek
01.09.2022

Četlo se to naprosto skvěle. Jasně, nedojde tu k žádnému ohromujícímu odhalení, nejsou tu prakticky žádné akční scény, ale je to prostě moc příjemné čtení.

kuba1991
26.08.2022 5 z 5

Po knize jsem šáhnul ze zvědavosti díky autorce a byl jsem mile překvapený.Cormoran a Robin jsou bezva dvojka a rád si přečtu další díly.

martina.culik
24.08.2022 4 z 5

Na to, že se v knize vlastně nic moc akčního nedělo, se příjemně četla, i když byl děj poněkud rozvláčný. Žádné drastické scény a přesto zajímavá zápletka.

Hakate
23.08.2022 3 z 5

Nebylo to úplně špatné, ale výborné rozhodně ne.
Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale brzo jsem si na styl psaní přivykla.
Dějově, žádné termo, chvílemi nudné, chvílemi nežáživné. Nechci úplně srovnávat Cormorana a HP, ale když si vezmu, jak propracovaný byl svět v HP, kolik zvratů příběh měl, kolik temna, na to, že je "serie pro děti", hlavně pak novější díly a když si vezmu, že toto je serie "pro dospěláka".
Chvíli jsem měla pocit, že čtu trochu nepovedenou parodii na Agatu Christie zasazenou do nové doby.
K postavám, Robin je super, tak holka se mi líbí.
Cormoran mi zatím úplně nesedl, a to si vždy tyhle bručouny užívám, uvidíme dál.
Další díl si přečtu, ale asi ne hned.

tamara1351
17.08.2022 3 z 5

Nebyla to vůbec špatná detektivka, žádné drsné scény, příběh byl spíše zaměřený na výslechy a podrobné vyšetřování.Zajímavý byl rodící se vztah mezi soukromým vyšetřovatelem a jeho novou asistentkou.Určitě se podívám i na další knihy ze série.Rowlingová zkrátka umí psát.

lisell
09.08.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem se začetla do detektivky a byla super. Cormoran Strike mě dostal. I když má knížka skoro 500 stran, četla se sama. J.K. Rowling to neuvěřitelně umí se slovem a vtáhla mě do příběhu, což je to nejlepší co knížka může dát. V dnešní době je skvělé na chvilku utéct realitě a přesně tohle se mi při čtení podařilo.

Kubajzz
28.07.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a současně zkouknuto jako film a musím říct, že se mi to líbilo. Rozhodně doporučuji a jdu na další díl :-)