Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4685 1005

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

paulinschildie
25.01.2023 4 z 5

Soukromé očko Cormoran Strike je vážně borec, takže si určitě přečtu další díl, ale upřímně prvních 100 stran mě vůbec nebavilo, protože se autorka neustále hrabala v detektivově frustracích, depresích, sebeobviňování a ukřivděnosti, což je důvod proč nemůžu dát všechny hvězdičky. Naštěstí jsem se tím prokousala, kniha dostala spád, děj byl svižný, ale zároveň logický, a k tomu suchý britský humor. Líbí se mi, že se autorka nebojí používat sprostá slova, která ostatně patří do slovníku všedního života. Nejvíc však oceňuji, že v knize nejsou přestřelky a zbytečné surové rvačky, ale vyšetřování probíhá jen na základě otázek a odpovědí, z kterých postupně vyplouvá pravda napovrch.

moma08
25.01.2023 5 z 5

Tento příběh jsem měla, jako autdioknihu a musím říct, že se mi velice líbil a dobře se poslouchal.
Byla jsem překvapená, že je to od autorky, která napsala Harryho Pottera.
Tady jsem do skoro samého konce netušila, kdo to mohl udělat.
Určitě se pustím do dalších dílů.

LuckaDea
20.01.2023 3 z 5

První detektivní případ od J.K.Rowling. Na krimi v jejím podání jsem byla opravdu zvědavá. Příběh byl celkem napínavý a zápletka zajímavá. Bohužel mě ale kniha přišla zbytečně dlouhá a u některých pasáží jsem se trochu nudila.

april4
20.01.2023 2 z 5

J.K.R. mám zafixovanou jako autorku s obdivuhodnou fantazií, píšící velice chytlavým způsobem. Harryho Pottera jsem i ve věku dospěláka zhltla jedním dechem a bohužel jsem to samé čekala i teď. Knížka na začátku nemá moc velký spád, přišlo mi to spíš takové rozvláčné popisování budov, osob, prostředí... měla jsem problém se do ní začíst. Postupem času se děj začne trochu hýbat a nabídne celkem zajímavý příběh, ale víc jak na 2 hvězdičky to není. Dalším dílům určitě šanci dám, ale jen tak na pohodu na dovolené, neboť žádné "wow" momenty jako u mistrů seveřanů tady asi nenajdu.

veronika9761
14.01.2023 5 z 5

Za me paradni jizda.

Lessana
08.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Opakovanie po rokoch, tentoraz v českom preklade, no a neuberám ani jednu z hviezd. Páchateľa som si nepamätala (čo je pri opakovanom čítaní detektívok skvelá výhoda), takže som si to zase užila. So Strikeom a Robin (ktorých pokladám za veľmi sympatickú vyšetrovateľskú dvojicu a teším sa na ich ďalšie prípady a nenápadné iskrenie medzi nimi), v kancelárii i v teréne, pri výsluchoch a odhaľovaní čriepkov prípadu mŕtvej topmodelky Luly, ktoré do seba na konci perfektne zapadnú. Áno, ten záver s neozbrojeným a čakajúcim Cormoranom je trochu za vlasy pritiahnutý, ale beriem to ako prípravnú scénu na záverečnú pomoc od Robin, takže sa to autorke odpúšťa :). No a beriem do ruky Hodvábnika a dúfam, že slovenský preklad ma nesklame...

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Poctivá detektivka, Cormorana jsem si hned zamilovala, je to zase něco jiného. Kupuju i další díly. :D Sice jsem se s ní prala docela dlouho a v průběhu čtení zvládla několik dalších knih, ale ani tak nemám pocit, že by mě nudila. Jako knihu fyzickou bych ji asi odkládala hůře, takto na tabletu mě odláká snáze mnoho jiných věcí.

Chajda69
29.12.2022 3 z 5

Dlouho jsem sérii Cormorana Strika odolával, říkal jsem si, že hodnocení není tak vysoké, aby mělo smysl se do knih pouštět, že to asi nebude taková hitparáda. Pak mi došly podcasty, neměl jsem u běhu co poslouchat, a navíc vyšla Neklidná krev, jejíž hodnocení bylo skvělé. Bylo mi jasné, že dříve nebo později mě série nemine, a tak jsem si řekl, že to bude dříve a kombinoval jsem audio s e-knihou.

Vůbec mě nezaujalo prostředí. Modeling, herci, celebrity, zpěváci... eh, to není nic pro mě. Robin zářící štěstím, která se mi do příběhu dobře jeho tři čtvrtiny moc nehodila, Vyšetřování zajímavé, ale narážející právě na prostředí, ve kterém se odehrávalo, a tak extrémně nesympatické postavy. Náznaky blížícího se finále byly něčím, na co bývám alergický - hlavní hrdina ví něco, co čtenář ne, aby mohl ve spektakulárním finálovém dialogu odhalit to, co čtenář s informacemi, které dostal, odhalit nemohl. A ano, vím, že "prostředky před motivy", ale motiv mi v tomhle případě přišel ne moc uvěřitelný. Ve všech případech.

Fzuzik
24.12.2022 2 z 5

Většinu knihy se jic nedělo. Doufám, že další dobrodružství Cormorana bude zajímavější. :)

evismaior
13.12.2022 4 z 5

80% - Do knížky bych se kdysi nebývala pustila, kdybych nevěděla, že se pod pseudonymem skrývá moje oblíbená autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová. Začetla jsem se celkem snadno - soukromý detektiv Cormoran Strike - veterán z války v Afghánistánu, který tamtéž přišel o nohu a jeho život coby nemanželského syna slavného zpěváka a pochybné matky je sledem nestandardních situací, a Robin, která je jakožto mladá, zvídavá a životem dosud nesemletá, leč v podstatě obyčejná, usedlá a společensky zařazená snoubenka účetního jeho zajímavým protipólem - jsou hlavní hrdinové, kteří mě zatím nepřestali bavit ani v dalších dílech série a oceňuji, že autor(ka) jejich životům věnuje velkou část příběhu. Samotné vyšetřování údajné sebevraždy modelky Luly Landryové mě sice zas tolik nechytlo, ale docela mě bavilo, jak je to napsané, byť kniha působila místy už trochu rozvlekle - sled podrobných dialogů vedených s jednotlivými svědky a modelčinými rodinnými příslušníky a známými dovede čtenáře postupně k rozpletení toho, co se v onu osudnou noc modelce přihodilo. Vše proloženo podrobnými popisy lidí, míst i situací. A působivě podané zákulisí světa modelingu a celebrit. Zkrátka bych řekla taková poctivá autorsko-detektivní práce.

dagsvob
02.12.2022 5 z 5

Moje první kniha s Cormoranem a určitě ne poslední. Těším se na další...

livana
30.11.2022 5 z 5

Kniha se velice dobře četla. Děj je od začátku do konce napínavý, nenápadné odhalování zdánlivě nesouvisejících skutečnosti. Nedá se od knihy odtrhnout.

m_pastorka
27.11.2022 3 z 5

Nesdílím všeobecné nadšeni. Kniha mě prvních 250 stran nudila a já se musela nutit ke čtení, protože nejsem typ člověka, kterou knihu nedočte.
Konec na mě byl velmi nepromakaný, strašně málo uveritelny a vlastne dost dotvoreny, aby to sedělo. Asi nebudu pokračovat v této sérii.

Laerry
25.11.2022 5 z 5

Rowlingová dokazuje, že je skutečně talentovaná spisovatelka, která se nemusí jen spoléhat na svůj úspěšný počin z kouzelnického světa. I v tom „našem světě“ dokáže rozvíjet sofistikované vyprávění, které svou propracovaností neustále ohromuje a vygradované finále vezme dech. Detektiv Cormoran Strike přitom nepůsobí jako prvoplánovaný ideál hrdiny; naopak je až bolestně obyčejný – tedy na první pohled. Společně s jeho asistentkou Robin tak můžeme postupně objevovat jeho charizma a vysokou inteligenci, takže vám nezbyde než si ho zamilovat i se všemi jeho chybami. Jako britofil oceňuji barvité zobrazení moderního Londýna i s různými popkulturními narážkami a vykreslení odvrácené strany showbyznysu.

pablito
22.11.2022 5 z 5

Mě se to líbilo. Propracovaná detektivka, která pro někoho možná nemá dostatčný spád, ale mě baví si pohrát ...

hana4834
21.11.2022 3 z 5

Čtivé ale moooc natahlé.

gambinka87
20.11.2022 5 z 5

Znala jsem již film, ale říkala jsem si, že kniha, v mém případě audiokniha,nebude trefa vedle a nemýlila jsem se. Jdu na hedvabnika :)

Annannas
19.11.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio knihu. Nejprve mi trvalo než jsem se do příběhu úplně vplula, ale pak to byla jízda.

Scarefish
16.11.2022 3 z 5

Trvalo mi to asi do poloviny, než jsem se do knihy začetla. Teprve pak mě příběh čtenářsky chytil. Ale i tak to není zase až takový zázrak, jen slušná "lehčí" detektivka. Vulgarismů by mohlo být méně :-).

martisek21
03.11.2022 5 z 5

Strike i Robin si získali moje srdce velice rychle a po težkém přešlapu, kterým bylo Prázdné místo (asi jedna z nejhorších knih,co sem kdy četla), mě Rowlingová snadno přesvědčila, že je opravdu PANÍ SPISOVATELKA :-)