Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4 1973 475

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Michaela999
předevčírem 4 z 5

Kniha se četla dobře, i presto jak je dlouhá, ale přišla mi trochu slabší než předchozí díly. Trošku mě mrzí stále stejná šablona. Ale celkově to nebylo špatné.

LenkaMacak
12.04.2024 audiokniha 4 z 5

Po třetím dílu, ze kterého jsem byla naprosto nadšená, byl tento trošku zklamáním. Velmi se těším, co dalšího Cormorana a Robin čeká, zvlášť teď, když se vrátila (ta otřesná) Charlotte. 4/5*

marketa7
11.04.2024 5 z 5

Kdo hledá "čistou" Rowlingovou, stačí se začíst do Galbraitha. Spousty slov a stran, zamotaný příběh tentokrát z politického prostředí okořeněný vztahem-nevztahem Cormorana a Robin, vše na jednom místě. Já si to užila.

luculi
08.04.2024 4 z 5

Tentokrát se nebudu rozepisovat. Styl těchto knih je víceméně pořád stejný, takže nemá smysl se v tom hlouběji nějak vrtat. Za mě byl tento díl trošku slabší, hodně roztáhlý a především nudnější. Jakoby autorka měla původně v záměru detektivní práci stočit na něco jiného než stále na vraždy, ale nakonec si to rozmyslela. Většina knihy totiž podsunuje jen nezáživné a nedůležité informace. Jen pár zmínek se nakonec ukáže jako zásadní.

Nicméně je to stále podle stejné šablony. Co člověka baví, kromě vyloženě posledních kapitol, kde se skládá celkový obraz z množství důkazů a odhaluje se pachatel, tak především vývoj postav, jejich minulost, vzájemné vztahy. Bez toho by to bylo poměrně úmorné dlouhé čtení. Jsem ráda, když se do toho vloží i osobní život hrdinů, protože je to hned takové lidštější a uvěřitelnější. Že i když jsou v práci opravdu výborní a úspěšní, nemusí to znamenat výhru kdykoli a kdekoli jinde...

Ishir
02.04.2024 5 z 5

Další napínavý příběh. Ani velké množství stránek neubírá knize na čtivosti.

Mona-Lisa
01.04.2024 5 z 5

Hltala jsem tento počin v audiopodobě jako předchozí díly. Rowling UMÍ psát.
17 leté já bylo napnuté, jestli Harry dostane Toho, jehož nesmíme vyslovit. A 30 leté já stejně napnutě sleduje Strikea na konci každého jeho případu, jestli sejme padoucha.
Toto je 4. díl série a silně nedoporučuju číst samostatně. Ochudili byste se o vývoj vztahu hlavní vyšetřovací dvojice.
To je jeden z důvodu, proč je tato série tak atraktivní.
Jejich protloukání se s odlišnými partnery a uvědomování si, že je jejich srdce táhne jinam se neomrzelo ani tady.
Případ je zde zasazen v politickém prostředí.
Máme opět mrtvolu, možná i víc, uvidíte. A podezřelí jsou s obětí úzce spjati, každý opatřen šťavnatým motivem.
Takže opět krásné vyšetřování ve stylu Agathy požadující vaše šedé buňky mozkové.
Trošku podezřelá je ale má nekritičnost této série, nemyslíte? Já též, takže jsem to rozpitvala :-D. Postavy jsou vykreslené hmatatelně a podrobně a tomuto faktu padlo za oběť množství stránek- na to teda brblat nemůžu. Nenaplnění vztahu Strikea a Robin mně žíly netrhá, v této fázi by to bylo uspěchané.
Tempo knihy, využití reálií, motiv vraha, hromadění napětí v útrobách čtenáře - vše na jedničku. Takže se poddávám plnému hodnocení.

Lusa
31.03.2024 5 z 5

O něco tluštčí než poslední kniha a taky trochu něco jiného, než předchozí díly, ale pořád mě to baví a pořád je to čtivé. Jsem zvědavá jak to bude se Strikem a Robin pokračovat.

Petass
31.03.2024 5 z 5

Miluju ten skvěle namíchaný koktejl detektivního vyšetřování, osobních vztahů, popisů Londýna, nesčetných a originálních postaviček. Je tedy až zarážející, jak nikdo v Londýně neumí připravit správně čaj :) Užila jsem si každé písmenko. Tento díl byl pro mě po Volání kukačky zatím nejlepší. Nemůžu se dočkat dalšího dílu!

Honey0105
23.03.2024 4 z 5

Tyhle detektivní příběhy se soukromým očkem Strikem mě opravdu baví. Zatím jsem všechny díly poslouchala v audiu. Možná i kvůli tomu mi příběh nepřijde zbytečně natahovaný. Všechny části příběhu si díky tomu užívám. Navíc se mi líbí, jak se postupně vyvíjí vztah mezi Cormoranem a Robin. Tenhle díl přinesl rozhodně zajímavé zvraty. Možná na mě nadbytečná účast Charlotte, ale rozumím, že její přítomnost zase trochu zamíchala kartami.
Předchozí díl mě bavil asi o trochu víc, ale jinak se již velmi těším na další pokračování.

geokachna
05.03.2024 1 z 5

S jistým časovým odstupem přiznávám, že si nepamatuji oč šlo. Snad se Robin rozvede! a to je asi tak všechno. Příliš mnoho popsanýho papíru.

Sulmo
28.02.2024 5 z 5

Beru to trošku i jako společenský román. Detektivní zápletka dobrá.

Jara.v
20.02.2024 4 z 5

Další skvělá detektivka v sérii. Chvílemi mě trochu překvapuje, s jakým zápalem píše Rowlingová krutosti okolo případů. Líbí se mi, jak se vyvíjí vztah mezi Robin a Strikem, ale chvílemi je to až zbytečně moc rozepsané. Tyhle knihy jsou tím ale pověstné. Takže jedna hvězdička dolů za zbytečně tučný obsah stran. Detektivka jako taková opět skvělá.

Luigi1
03.01.2024 5 z 5

Vzájemný vztah hrdinů mě uplně dostal

exlibris470
23.12.2023 2 z 5

700 stránek je hodně, to už toho musí mít autor hodně co říct! Obzvláště u detektivky! A tedy - napsané dobře, v klasickém stylu detektivky. Ani ty odbočující
pasáže, všechny ty lásky současné i minulé, nejsou špatné. Jen je jich moc a brzdí děj. Polovina stran by stačila, autorka by jistě věděla sama, co všechno je už
omáčka navíc.

Teddy2023
16.12.2023 4 z 5

Moc pěkný díl - psáno poutavě, mezi Robin a Strikem to jiskří :) ať už se jedná o knihy či namluvenou audioknihy, obě dvě si užijete. Tento rok byl vydán i nový díl v angličtině s názvem "Running grave".

Majkrofon
15.12.2023 5 z 5

Opäť veľmi dobrá kniha. Rowlingová pokračuje v tempe, ktoré nastolila pri Harrym Potterovi a zvyšuje počet strán svojich kníh, i keď vôbec to nevadí. Kniha je putavá, dej zamotaný a celkovo ma čítanie bavilo.

m_martina
04.12.2023 4 z 5

Docela zdlouhavé, ale jinak dobré čtení. Nejdřív jsem se nemohla do knihy začíst, později se mi ale začala přece jen líbit. Proto jednu hvězdu ubírám, ale určitě budu v této řadě pokračovat. Už proto, že mám Cormorana Strika a Robin Ellacotovou celkem ráda.

Szigeti
01.12.2023

Príbeh skvelý. Rozuzlenie na jednotku, ale Robin ma svojimi úvahami o "citoch" ku Cormoranovi štve. Fakt sa správa ako kr**a. Pardon, nič v zlom.

mila2411
04.11.2023 4 z 5

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové... i na další jsem se těšil. Je to opět TLUSTÉ čtení, děj originální, zápletka a prostředí zajímavé. Čekal jsem větší posun v osobní lince příběhu, ale času dost :-)

Elapheg
17.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové se mi četl velmi dobře. Agenturu Cormorana a Robin navštíví roztržitý mladík, který tvrdí, že ve svém dětství viděl uškrcení dítěte a po Cormoranovi chce, aby to prošetřil. Mladík ale v zápětí nato z agentury rychle uteče pryč. A zde začíná nové vyšetřování Robin a Cormorana, které je zavede až do vrcholné politiky Británie. Kladně hodnotím, že spisovatelka nás přes prvotní indície zavede úplně k jinému případu, který se jeví z počátku bez souvislosti se zmíněným mladíkem. V této detektivce jako vždy je hodně rozebírán i soukromý život Cormorana a Robin, což se mi ze začátku líbilo, ale místy už to bylo opravdu rozvláčné. Takže na pět hvězd to stále je, ale jsou tam už i odřené uši. Nakonec sama spisovatelka na konci uvedla, že tento díl, byla její nejtěžší kniha. Nakonec ale vše správně zapadne a čtenáři je náležitě vše vysvětleno, jak se co událo doopravdy a kdo za tím vším stál. Pachatele se mi nepodařilo tak dobře tipnout, ale důvod zločinu ano. Nicméně smekám před velmi kvalitně sestavenou zápletkou, kde je nakonec zase vše ještě trochu jinak. Oceňuji taky, že zde netečou potoky krve a kniha je přesto čtivá. Takže pět hvězd dávám, autorce děkuji za výborný počin a dávám i doporučení všem detektivkářům, kteří rádi občas brutality proloží něčím mírnějším, přesto však velmi čtivým a napínavým.