Smrtící bílá

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/415664/smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4.529
Série:

Cormoran Strike (4.)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Kniha Zlín
Orig. název:

Lethal White (2018)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Smrtící bílá

Přidat komentář
Shui-Xian
dnes

Zdařilé pokračování, ale i v něm se toho snaží Rowlingová-Galbratih vytřískat z příběhu moc. K detektivní zápletce si důkladně užijete romantické peripetie, sociální témata, kritiku diskriminace, genderové narážky... Autorce se podařilo udržet konzistentnost a poutavost po celou dobu, ale přeci jen mi přišla hlavní linka už poněkud rozmělněná. Účelové epizody, byť skvěle vylíčené, byly možná až příliš křiklavá kulisa, která kradla pozornost detektivní zápletce, jež by vyzněla výrazně i bez aditiv. Neužila jsem si ani tak autentičnost a barvitost, jako to, když vleklejší záležitosti vygradovaly. Škoda, že ne o něco dříve, aby veškerý prostor připadl zakončení případu.
Oceňuji, že jak Robin, tak Strike si uchovali svoji svéráznost a nepodlehli černobílému zkreslení. Bod pro autorku, že jim dovolila řešit (i vytvářet) problémy po svém a neudělala z toho očividnou sondu do společnosti, jak je jinak jejím zvykem.

Lamanai
předevčírem

Četl jsem už asi před rokem, po vydání anglické verze, takže hodně lovím ze dna paměti. Pro mě ne až tak atraktivní prostředí, ale JKR se vypsala a dobře se to čte, nechybí solidní atmosféra. Jen se autorce moc nedaří čtenáře mást, nemám u ní nikdy problém odhalit pachatele. Zatím nejlepší kousek ze série Cormorana Strikea je dle mého názoru Ve službách zla, tento titul je v závěsu.

SBH
15. září

Jasně že plný počet! Naprosto vymazlená detektivka ve stylu Hercule Poirota, brilantní komplikovaná zápletka s důkladným vyřešením v závěru. Úžasné popisy, skvělé dialogy, užívala jsem si každý řádek. Cormorana a Robin prostě miluju a děkuji autorce, že tentokrát nasměrovala jejich soukromý život trochu příznivějším směrem. Ke knize se určitě vrátím.

morava
14. září

Ja to vedela, ze jsem nemela preskocit treti dil, a nevrhnout se po hlave do tohoto dilu.Ale nevadi ja si ho stejne doctu:-)Proste ta anotace mne tak lakala, a prvni dva dily se mi dosti libily, no a pak jsem na tuto knihu narazila v knihovne, a precetla jsem si ji v nizozemskem prekladu. Prvni i druhy dil jsem cetla v cestine, a tak jsem se trochu obavala toho, ze ji nedocenim tak, jako kdyby jsem ji cetla v rodnem jazyce, ale nastesti se me obavy nenaplnily, a ja si tech 700 stran uzivala. A to i presto, ze jsem ocekavala vice te detektivni akce, ale i tak mne bavilo nakukovat vice do soukromi , jak Cormorana, tak Robin. A samozrejme , ze jsem neprisla i o zajimavou detektivni zapletku.A to , ze autorka je opravdu vybornou vypraveckou, to snad uz je zbytecnost podotykat. Takze ja jsem spokojena, me ruce taky, kterym tato kniha, co se tyce vahy dala zabrat, ale vysledek je takovy, ze si doctu treti dil, a az vyjde dalsi kniha, tak ji urcite neobejdu obloukem.

kristyna3552
13. září

Kniha se mi líbila z celé série zatím nejvíc. Nejen, že v sobě má zajímavou detektivní zápletku, ale zároveň mě baví sledovat, jak se vyvíjí vztah Robin se Strikem.

Belatris
12. září

Už u předchozích dílů pro mě byly stěžejní zejména dvě hlavní postavy. Galbraithovi se povedlo vytvořit nesourodou dvojici, která ale funguje velmi organicky. Ani Smrtící bílá není výjimkou, naopak navázání na oba hrdiny ještě stupňuje. Galbraithovky pro mě nikdy nebyly detektivkou (s veškerým respektem k žánru!), ale plnohodnotným románem s detektivní zápletkou. Robin navíc ve čtvrtém díle prožívá zatím nejdivočejší období od chvíle, kdy jsme začali sledovat její příběh.
Já jsem spokojená, protože jsem v knize dostala to, co jsem chtěla - postavy a hodně (opravdu hodně) vhledů do jejich hlav a životů.

bosorka
09. září

Po přečtení Smrtící bílé mám dojem, že JK Rowling chybí nějaký rázný redaktor, někdo, kdo by její grafomanii trochu krotil. Protože těch 700 stran už je vážně úlet a nepomůže tomu ani to, že je zdatná spisovatelka. Za mě mají mít detektivky hlavně švih a běžet s větrem o závod, ne supět jako stoletá klisna. Mají mě držet pevně a způsobit i probdělé noci, ne abych se s nimi téměř trápila. Řádnou zápletku bych očekávala od prvních stránek, ne někde od třetiny knihy. A kdyby to alespoň pak nabralo grády. Kostru to má dost podobnou jako předchozí knížky série a pro mě navíc bohužel ještě hodně nezajímavé prostředí, kde se tentokrát odehrává. Jak mi třeba v HP nevadily dlouhé pasáže, které třeba připravovaly na nějaké zvraty a v kterých se zas tak moc nedělo, tady je to bohužel nuda k uzoufání. Nejspíš i proto, že HP hodně zachraňovaly charaktery, které se v průběhu měnily vlivem času i proběhlých událostí. Tady se postavy nikam neposouvají, jsou furt stejní jako na začátku, už jsem na ně natolik zvyklá, že nepřekvapí. Naopak řekla bych, že jsou spíš plošší, od JKR bych čekala vybroušenější charaktery s vtipnějším jazykem. Za mě zklamání, nejslabší Galbraith - 2,5*

dewey
06. září

Rowlingová opět dokazuje, že je výborná vypravěčka. Knížka má pomalý rozjezd a na tu pravou detektivku si musíme počkat: to ale vůbec nevadí, protože Strike i Robin jsou oblíbenci snad všech čtenářů a linka jejich životů a "vztahu" je místy zajímavější než samotný případ. (taky si oddechnete, až spolu ti dva opravdu jednou skončí?)
Vyšetřování se táhne jako špageta. Těšte se na zdlouhavé popisné pasáže. Místy jsem měla chuť přeskočit aspoň odstavec nebo rovnou stránku. A to by se u detektivky stávat nemělo. Knížce chybí nějaká struktura a napětí: většinu knihy se tak nějak pomalu a v poklidu posouváme dál. Závěr je opět zcela rowlingovský: Cormoran rozlouskne případ, ale čtenář se ještě pěkných pár stránek nedozví, co vlastně Corm vymyslel - přesně v tomto bodě jsem měla chuť knížku frustrovaně zahodit do kouta.
Velký plusový bod za skvělé popisy míst. Londýn vyskakuje ze stránek knihy jako živý.
Rowlingová píše skvěle a já se těším na další knížky - ty příští snad kratší, úspornější a (konečně) jinak vystavěné!