Hedvábník

Hedvábník https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221461/bmid_hedvabnik-2Er-221461.jpg 4 3393 640

Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští. Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy – je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Plus

The Silkworm , 2014

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že mi je prostředí spisovatelů určitě bližší než prostředí modelek (kde se detektiv Strike pohyboval v předchozí Volání kukačky), bavil mě jeho případ v Hedvábníkovi ještě mnohem víc. Ostatně ona i Rowlingová, ehm pardon, vlastně Galbraith jako kdyby našel cestu, kterou se chce ve svých moderních detektivkách vydat, Hedvábník, i když je to taky ukecaná knížka o 500+ normostranách, odsýpá svižněji, bez zbytečných a rušivých odboček. Navíc novodobí Sherlock a Watson (tedy Strike a Robin) jsou dvojice, u které není potíž si je oblíbit (i když se pořád nemůžu zbavit dojmu, že tam kde je Cormoran charakterem druhý Harry Potter (tedy nejen výjimečný, ale i opuštěný), je pak Robin druhá Hermiona (nadprůměrně inteligentní, ke svému partnerovi za všech okolností loajální, přesto, i když i tady okolnosti na to sem tam narážejí, vztahové zápletce imunní). Ale to je jen takový můj malý postřeh :-) No a co dodat k zápletce, přestože je knížka vyloženě střední proud, chytne vás tak, že jí budete jen stěží odkládat. Ostatně jako všechna ostatní díla momentálně asi nejpopulárnější spisovatelky.

ste_mi
24.04.2022 5 z 5

Po přečtení prvního dílu, jsem si řekla, že téhle sérii zkusím dát ještě šanci...a jooo, tenhle díl mě dost bavil. Zajímavý námět a zápletka. Do poslední chvíle čekáte, kdo toho spisovatele teda zavraždil. Dvojice Cormoran & Robin se mi líbí a těším se na jejich další napínavé vyšetřování.

Jessybelle
16.04.2022 5 z 5

Taková klasická anglická detektivka, čtivá, bez potoků krve, hledání indicií, které prostě ve finále zapadnou na místo. Robin je mi sympatická, no vlastně i Cormoran svým způsobem. Za čas se pustím do dalšího dílu.

kulibunda
10.04.2022 3 z 5

Mě se tento díl nijak moc nelíbil. První díl se mi líbil moc, proto jsem začala číst i ten druhý, ale docela mě to zklamalo. Strike s Robin jsou sympatičtí a tak zkusím časem další.

_Knihomolka_
27.03.2022 5 z 5

Páni... J.K. Rowlingová mě nestačí udivovat! U knížky jsem se ani chvilku nenudila, protože to díky autorčině nádherné a bohaté slovní zásobě a napínavému vyšetřování ani nešlo. A také nejspíš díky tomu, že to byla první detektivka, u které mi běhal opravdový mráz po zádech, protože se příběh točil okolo velmi netradiční vraždy. Zkrátka nemám vůbec ponětí o tom, co by se dalo knize vytknout. Byla podle mě na úrovni Volání kukačky, která byla také skvělým únikem do "jiného světa".

Avila
14.03.2022 5 z 5

Za mě je každopádně druhý díl se svérázným Cormoranem a sympatickou Robin o hodně lepší než díl první... Volání Kukačky. Klasická dobrá anglická detektivka a už se těším na další díly série.

Patapuf
04.03.2022 3 z 5

Nevím jak vám, ale mě přišel celý ten případ celkem nezajímavý... asi jsem už moc rozmazlenej kvalitní četbou, ale jediné co mě zajímá na téhle trilogii je jestli to dá Cormoran dohromady s Robin... to je asi tak nejzajímavější na této sérii... jinak mi to přišlo příliš složité, do sebe nezapadající... sice se to koncem vysvětlilo, ale stejně....

Datr1
23.02.2022 4 z 5

Je to čtivá klasická detektivka, napřed zločin, potom pátrání, a nakonec dramatické dopadení,jako kapitán Exner apod. Mně se líbila.

Sarka25
22.01.2022 5 z 5

Tento díl se me líbila vic než první. Libilo se mi ze to bylo ze spisovatelskeho prostředí kam normálně člověk nenahledne. J.K.Rowlingova je na detektivky fakt machr. Knížka prectena jedním dechem. Nenudila jsem se u ni.

mfajmanova
12.01.2022 4 z 5

První díl se mi líbil o maličko více. Tady jsem se krapet ztrácela v postavách a ke konci už jsem byla ztracená téměř kompletně. Každopádně však hodnotím kladně, ústřední dvojice mě baví moc a určitě se pustím do dalšího pokračování.

petr_
30.12.2021 3 z 5

Pěkně napsaná kniha která je vlastně o ničem, autorka rozehrává velké pátrání kolem zmizení Owena Q. v ději je spousta zápletek a když jsou všechny záhady rozuzleny, tak si čtenář uvědomí, že je to o ničem. Věřím tomu, že v literárním světě se odehrává mnoho dramat (a tato kniha je o literátech), ale pro laika mohou být naprosto nezajímavá.
Trochu mě to připomělo knihu Josefa Škvoreckého "Lvíče". Proč? Přečtěte si ji a uvidíte, taky je o literátech.

kvákbil
30.12.2021 3 z 5

Nezaujalo příliš mnoho, ale lepší než drátem do oka.

branislav1814
17.12.2021 3 z 5

Mnohem lepší než první díl. Očekával jsem tak nějak něco podobného jako u prvního dílu ale Hedvábník mně bavil mnohem víc. Ani nevím jak, knížku jsem přečetl asi za 4 dny. Jak již bylo zmíněno, postav sice více, ale díky postupné dynamice, bez zbytečného tlačení na pilu a zbytečného "pozlátka" či umělých akcí, děj a čtení ubíhalo rychle, plynule a v postavách se dalo lehce zorientovat (i díky četným zmínkám a nenápadným připomínkám toho kdo je kdo).

janka2000
15.12.2021 5 z 5

Rowlingová předčila mé očekávání. Přestože mě její první detektivní román nadchl, tento druhý byl mnohem lepší. Možná to je tím, že se tolik nesoustředí na vyšetřování nebo je to možná celou tou jedinečnou atmosférou jejího psaní.
Hedvábník je příběh o nenadálém zmizení a smrti kontroverzního autora, kde vše jasně ukazuje na jeho ženu. Ta má ale osobnost, která k této brutální vraždě nesedí. Kdo za tím stojí?

Ishir
07.12.2021 5 z 5

Skvělý detektivní příběh.

DominaCZ
04.10.2021 odpad!

Děs.
Víte co mi přijde? Že Pottera nepsala ona, ale že až tohle je její real dílo..a podle toho to taky vypadá.

kristie
15.09.2021 5 z 5

Druhý díl a opět skvělé. Je ovšem pravda, že z pohledu vyšetřování a případu mě více bavil případ Luly Landryové, kde na mě dýchala atmosféra věčně upršeného Londýna víc romanticky a taky přívětivěji (pokud toto lze o vyšetřování smrti mladé modelky tvrdit). Nicméně v Hedvábníkovi dostal větší prostor soukromý život a vztahy Robin a Cormorana, což je skvělé, protože jsou to výborně napsané postavy, jenže zhruba v půlce knihy jsem si uvědomila, že mě tyhle části baví víc, než samotný případ.

Pravda je, že J.K. skvěle vykreslila nevraživou nenávistnou a nekompromisní atmosféru, která mezi jednotlivými podezřelými z branže panuje. Navíc to vše doplnila o Quinovo "veledílo" (které kdyby měl člověk přečíst celé prakticky na jeden zátah tak jako Strike, rozhodně by potřeboval přinejmenším dvojitého panáka, antidepresiva a možná i psychoterapii). A k tomu tu je samozřejmě neutěšená spisovatelova rodinná situace, mrazivé nepříjemně vlezlé počasí, bolest Cormoranova kolene a jeho frustrace z případu a máme tu skvělou knihu, které ve mně zanechala nepříjemný pocit, kterého se už druhý den nedokážu úplně zbavit. A to se doposud povedlo snad jen Kingovi.

domihruzkova
30.08.2021 3 z 5

Taky mi to přijde slabší než Volání Kukačky. Strašně moc postav a rozuzlení mi nepřišlo až tak šokující, po 500 stránkách natahování jsem čekala aspoň lepší konec.

Junjun
24.08.2021 4 z 5

Asi mě to bavilo o trošku méně než Volání kukačky. Sice jsem se bez problémů orientovala v postavách, ale občas ty propletence a vztahy z minulosti dávaly zabrat, takže jsem vraha (jako vždy) neodhalila. Zároveň jsem dlouho měla pocit, že se vlastně nic neděje. Víc mě bavilo vysvětlení konce a složitosti vztahu Strika s Charlotte, možná proto, že v tom vidím určitou podobnost něčeho, co jsem sama prožila a taky jsem zvědavá, jak se to vyvine dál s Robin. Ale to už by byl zase jiný žánr. Každopádně na další díl se těším.

lištička123
23.08.2021 5 z 5

Knížka mě moc bavila. Vůbec mi nevadí počet stránek. Skvělá detektivka.