Cop

Cop https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 963 285

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

Miroslavacte
03.04.2024 5 z 5

S ženami jsem se nemohla moc ztotožnit, ale o to víc mě fascinovaly a bavilo mě o nich číst. Ten příběh je tvrdý, ale v mnohém fascinující, takže se mi kniha četla moc dobře.

Nikola086
21.02.2024 5 z 5

Nádherné tři příběhy výjimečných žen, se kterými se osud nepáře. Autorka nádherně vykreslila ženskou odvahu a sílu. A k tomu dokázala vykreslit kontrasty stejné doby ale z různých světadílů.
Autorka píše velmi čtivě, kapitoly končily bezvadně, takže vás to nutilo číst dál a dál...
Moc krásná kniha, na kterou budu ještě dlouho vzpomínat.

hawěť
04.02.2024 5 z 5

Milá, krátká knížka, hladící ženstvo světa jednotrojkou drsných osudů a odvahy jim čelit. A přece ji nelze prohlásit za něco pouze banálního, svým způsobem načrtává tu náročnou a stále značně nedokonanou tezi něčeho jako globální feminismus pro ženy/lidi prvního, druhého i třetího světa.

Hanina61
03.02.2024 5 z 5

Pamatuju si, jak jsem jako puberťák četla "Cestu kolem světa za 80 dní" a byla jsem zhrozena scénou, kdy má mladá vdova v Indii zemřít na hranici v plamenech vedle svého zesnulého manžela... Jenže to byl Jules Verne a 19. století. Kniha "Cop" je ze současnosti, a přestože o ceně lidského života v Indii něco vím, při čtení Smitina příběhu jsem nechtěla věřit vlastním očím a bylo mi z toho hodně těžko... Raději se tam narodit jako kráva než jako žena nízké kasty... Do příběhu kanadské workholičky Sarah jsem se dokázala hodně vcítit, protože stejnou nemocí jsem si prošla... A příběh Giulie ze Sicílie byl zajímavým pojítkem mezi těmi dvěma nesrovnatelnými světy... Hodně silná kniha, kterou doporučuji k přečtení...

Tina.orl
12.12.2023 5 z 5

Tři ženy, tři životy, tři kontinenty. V knize se setkáváme s ženou z Indie, která je na samém dně společnosti. Ženou z Itálie, která je dělnicí v podniku svého otce a ženou z Kanady, která je veleúspěšnou právničkou.
Tři naprosto rozdílné životy spojuje touha po změně a pro každou tak trochu jiné svobodě. Všechny se setkávají na své cestě s rozdílnými překážkami a na závěr je spojí něco neuvěřitelného, vlasy.

Autorka ve své první knize vytvořila z obyčejných lidských příběhů něco velmi působivého a čtivého. Útlá knížka vás chytí a nepustí až do samého konce. Za mě naprosto zapadlá kniha je opravdu skvostem. Mohu rozhodně doporučit!

soupik2012
09.12.2023 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Tři dějové linky, které se průběžně střídají. Indka, která se snaží vzepřít svému osudu a zajistit své dceři důstojnější život, než měla ona sama. Italka, která musí bojovat s rodinnými předsudky a naučit se řídit rodinný podnik. A nakonec kanadská workoholička, které teprve nemoc ukáže, že život není jenom práce. Je zde ještě jedna drobná dějová linka, pracovnice v parukářské továrně, ale docela dlouho mi trvalo, než jsem si jí vůbec všimla. Je drobná, jenom pár vět, minut. Paní Colombaniová dokázala tyto dějové linky navzájem propojit zcela netradičním a naprosto dokonalým způsobem. Vyhnula se tak tradičním klišé, kterými podobné příběhy velmi často trpí. Kniha mě ohromila, patří mezi ty na které se jenom tak nezapomíná. Proto není žádným překvapením, že si ji zařazuji na seznam těch, které doporučuji. Audiokniha je neméně vydařená a velice dobře ji načetla paní Hana Benešová.

m_martina
10.10.2023 5 z 5

Krásně napsaná kniha o životech tří silných žen se mi opravdu moc líbila. A jejich osudy jsou propojené jako v titulu zmíněný cop, přestože se vůbec neznají. Tento čtivý příběh doporučuji.

VeruHoráková
28.09.2023 5 z 5

Wow, skvělá kniha. Dojemná, silná, krásná a za mě by mohla být mnohem delší. V knize se proplétají osudy tří žen z různých kontinentů a společenských vrstev. Neznají se, ale pojí je stejná touha změnit svůj vlastní život a nevzdat se.

Musím říct, že román mě zasáhl a zcela pohltil a do všech tří žen jsem se vžila. Nejvíce mě zaujal příběh Indky Smity a Kanaďanky Sarah. U Smity mi bylo až líto, že na konci nebylo uvedeno, jak to s ní bude dál. I když člověk nemá valné mínění o životě v Indii, tak mě její příběh stejně překvapil. U Sarah mě bohužel naopak nepřekvapilo, jak se k ní firma během nemoci zachovala a fandila jsem ji, aby se tomu dokázala postavit.

Za mě je to kniha, kterou neodložíte a rozhodně tedy doporučuji!

katpas76
31.08.2023 5 z 5

Útlá kniha, do které autorka zvládla dát mnoho. Nejen osudy tří žen ze tří různých částí světa, ale především myšlenku nevzdat se a svůj život žít i přes úskalí, která jim (nám) osud připravil.
Propojení třech příběhů na konci je povzbudivé, ocenila jsem velmi pozitivní konec.
Jediné, co mi na knize trošku vadilo, byla úplná absence přímých řečí. Sice je autorka suplovala občasnou kurzívou nebo odděleným textem, ale přímá řeč jako taková se v knize nevyskytuje. Škoda, protože dobře napsané dialogy jsou v knihách to, co mě baví.
Tato mě bavila i bez nich, proto ponechávám plný počet. Doslov překladatelky také hodnotím pozitivně.

sladkovka
02.04.2023 5 z 5

Tři velmi silné ženy, každá z jiné části země s jinou mentalitou, s jinou vírou, tři osudy, tři rozdílné životy a přitom na konci příběhu propojené. Silný příběh, který vás osloví.

Jana283
18.03.2023 5 z 5

Nádherné. Silné. Dojemné. Příběh tří statečných silných žen, jejichž osudy se na dálku protnou. Velmi mne zasáhlo.

MilaSliacka
13.03.2023 1 z 5

Nápad psát o ženách prostřednictvím příběhů jejich vlasů není špatný, ale zpracování je neoriginální, předvídatelné a bez života. Jako když student odříkává z papíru referát.

Autorka se snaží od začátku do příběhu tlačit emoce, proto je všechno nádherné, magické, bezbřehé nebo naopak odporné, tragické a bezcitné. Žádná šedá subtilní realita, v které se všichni pohybujeme 90% času.

Kdyby aspoň autorka zapracovala na tom, aby postavy nebyly pouze kulturními stereotypy vytvořenými ze samých klišé. Dokonce i příběh Sarah, k jejímuž prostředí má autorka nejblíže, působí uměle.

Bestsellery jsou pro mě zkrátka zárukou zklamání a spojení knihy o ženách pro ženy a bestselleru skončilo ekvivalentem telenovely, což se dalo čekat.

Sparkling
11.02.2023 2 z 5

Jedno velké klišé.

Ctenar1202
22.01.2023 4 z 5

Příběhy se mi moc líbily. Kapitoly jsou rozděleny vždy nadpisem o jaké ženě budeme právě číst a nemusíte mít obavy, že by se vám příběhy pletly. Jsou tak diametrálně odlišné, že si říkáte, jestli se vlastně vůbec někdy protnou. A mají se protnout? Co vše Smita, Giulia a Sarah prožívají a čím vším si musí projít? Jsou to tři silné ženy, které se nenechají zlomit osudem a statečně se perou se všemi nástrahami, které jim život připravuje. Vše se točí kolem touze po svobodě, seberealizaci a útěku ze stereotypu.

capricorn__
16.01.2023 4 z 5

Působivý román, který plynul tak rychle, že nikdy nepřišla chvíle nudy. Klobouk dolů autorce, že toto je její prvotina. Nejvíce se mi líbí celková promyšlenost příběhu, hlavních postav, jejich osudů a návaznosti. Autorka se v žádném popisu nezdržuje, jde obratně z místa, skoro to někdy vypadá, jako film přepsaný do knihy. Příběh sice působí jako velmi všední, ale přitom je velmi komplexní, snad tomu dopomáhá i délka knihy. Kniha mě velmi bavila, jediné, za co strhávám hvězdičku, je jakási "šroubovanost" některých dějových linií, předně pak u Sarah. Občas je ze čtení docela znát, jaké postavy má autorka raději a věnuje jim více pozornosti. :)

pakoshka
11.01.2023 4 z 5

Tři naprosto odlišné ženy a jejich osudy; kapáneček prvoplánový, ale hezky, musela jsem Cop přečíst hned. Strašně mi to ale připomíná něco, co už jsem četla. Mám teď hrozbou touhu vzít si nějaký příběh z Indie.

Dandy1
29.12.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha. Tři způsoby života na různých kontinentech nutí k zamyšlení. Kastu do které se člověk narodí nelze ovlivnit. Tak to v Indii chodí. Ale proč má člověk potřebu vše podřídit práci, postavení a dobrovolně se stane otrokem?

Katka2382
17.12.2022 5 z 5

Krásně propletený příběh.

Ivule9
08.12.2022 4 z 5

Literární prvotina francouzské režisérky a herečky Laetitie Colombani se stala ve Francii bestsellerem.

První hrdinka Smita, žijící ve vesnici ve státě Uttarpradéš v Indii v naprosto nuzných podmínkách, jako členka nejnižší kasty nedotknutelných. Její prací je sbírání exkrementů z latrín lidí ve vesnici z vyšší kasty, tento úděl zdědila po své matce a naprosto odmítá, aby takto pokračovala i její dcera. Její manžel zase chytá krysy. V našem kontextu nepochopitelné, v Indii v rámci pravidel nepsaného kastovního systému není z této situace cesty ven - možná v dalším životě. Smita přece jen riskuje svůj život a svému osudu se ze všech posledních sil snaží kvůli dceři vzepřít...

Druhá hrdinka Giulia žijící na Sicílii zase řeší rodinný problém, který spadl na její bedra a s pomocí muže, který jí jako zázrakem vstoupil do života, se snaží vzepřít krachu tradiční rodinné firmy...

Třetí hrdinka Sarah, rozvedená matka tří dětí, zároveň uznávaná advokátka, žijící v Kanadě. Sarah je jako robot, v kariéře naprosto precizní a úspěšná, ale na úkor toho, že už jí nezbývá žádný čas na vlastní děti a zažívá kvůli tomu obrovské pocity viny. Sarah ale vážně onemocní a její profesionální život se začne rozpadat jako domeček z karet...

V jednom momentu se životy všech žen spojí, i když se osobně nikdy nepotkají. Přiznám se, že jaké bude to spojení jsem tušila už od začátku a opravdu to tak bylo :-)

Knížka je skvěle napsaná, ať už žijete kdekoliv, můžete mít naloženo tak, že to sotva dovedete unést. I když přeci jen nejtěžší mi přišla situace Smity. Závěr plný naděje se mi moc líbil, to, že z každé, byť sebehorší situace, může být nějaké východisko. I když někdy musí člověk hodně riskovat, aby se věci pohnuly správným směrem.

"Mám ráda tu samotu, ten čas, kdy ruce kmitají a prsty tančí podivný balet. Píši příběh o copu a pletencích. Je to můj příběh. A přece mi nepatří."

L.Helena
12.10.2022 3 z 5

Kniha mi byla doporučena hned ze dvou nezávislých zdrojů jako naprostá pecka, takže jsem neodolala, zvlášť, když tady má tak vysoké hodnocení (90%). Asi jsem měla již dopředu moc velká očekávání. Vyprávění příběhu prostřednictvím zejména myšlenek a úvah hlavních hrdinek mi v tomto případě moc nesedlo. Mám raději přímý popis děje, více dialogů, širší záběr souvislostí... Hned po přečtení první kapitoly od každé hrdinky mi bylo jasné, kam příběh směřuje, navíc mnohé prozradí již samotný název knihy. Prostě jsem si jen v každé další a další kapitole potvrzovala to, co bylo zřejmé již od začátku. Osudy žen byly hodně šablonovité, zestručněné, pro mě určitě nejzajímavější byl životní příběh indické matky a její dcery, respektive spíš to drsné prostředí a postavení ženy ve společnosti, zejména z jejich kasty, bylo opravdu těžké číst. U kanadského příběhu mi chybělo víc z rodinného života hrdinky, o dětech je tam zmínka, ale prakticky žádná interakce matky s dětmi.
Jako propojení tří žen z různých kultur a kontinentů je kniha dobrá, ale víc by mě asi příběh bavil rozepsaný do románové podoby.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976