Třináctkrát proto

Třináctkrát proto https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351688/bmid_trinactkrat-proto-Lkb-351688.jpg 4 841 192

Legendární kniha a předloha oblíbeného seriálu Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je třináct důvodů...... celý text

Romány , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

Thirteen Reasons Why , 2007

bookworm_girl
08.03.2021 5 z 5

Tato kniha se mi zalíbila víc, než jsem čekala. Příběh mě velmi bavil, především proto, že je vyprávěný originální formou kazet. Zároveň také řeší originální a důležité téma, což je určitě plus. Navíc je kniha krátká, má jen něco málo přes 200 stran, takže se opravdu čte rychle a stránky ubíhají.

Vyskytujete se tu poměrně velké množství postav, ve kterých ale není až tak těžké se zorientovat. Příběh ale vyprávěn z pohledu pouze jedné postave - Claye, který mi nijak nevadí, naopak, dokázala jsem se do jeho role vžít.

Nemám moc co víc říct, na této knize asi nemám nic co bych jí vysloveně chtěla vytknout, opravdu se mi moc líbila a bavila mě, a i přesto, že na konci nečeká žádné rouzuzlení nebo vyvrcholení dějě mě kniha bavila po celou dobu a u čtení jsem se nenudila.

- 5/5, 97%

dagmar2403
06.02.2021 3 z 5

100 bodů za téma, 100 bodů za to, že se kniha stala předlohou k tam bomba seriálu (1. sérii). Asi bych hodnotila jinak, kdybych nejdříve četla a potom koukala, ale bohužel jsem nejdříve koukala a proti tomu je předloha trochu slabým odvarem.

luca321
31.01.2021 3 z 5

Na začátek - seriál byl prostě lepší. Ale... Knihu jsem začla číst zhruba před rokem po dokoukání seriálu, ale moc mě to nebavilo. Dost mě rušilo to, že do povídání Hannah, Clay popisoval, co právě dělá, vůbec mi to tam nesedělo a nedokázala jsem se na text soustředit, a tak jsem knihu odložila. Teď po roce jsem se k ní vrátila a nechápu, co se stalo, ale začalo mě to fakt bavit. Možná jsem ji začla více chápat nebo nevím. Mělo by být víc knih o tomto tématu. K čemu se prostě musím také vyjádřit je obálka - horší jsem snad neviděla.

Uma
04.12.2020

Moc fajn knížka pro teenagery. Hodně mě bavila.

capricorn__
23.10.2020 odpad!

(SPOILER) Tohle je ale děsná knížka!
Zajímá mě, kolik toho autor ví o psychologii a jestli vůbec někdy mluvil s někým, kdo pomyslel na sebevraždu nebo se o ni pokusil. Hádám, že jeho úmyslem bylo snížit počet sebevražd mladých, jenže jeho provedení - a možná ještě horší seriál na Netflixu - dělá přesný opak.
Autor dává dívce, která spáchala sebevraždu, příliš velkou moc - je mrtvá, ale i tak zasahuje do životů ostatních svými kazetami, mstí se. (V seriálové verzi se vyskytuje doslova její duch...) K tomu je její osobnost strašně jednoduchá a nemá žádnou hloubku - z toho, co jsem se o ní dočetl, jsem pochopil, že to rozhodně neměla lehké, ale i tak na mě působila, jako kdyby snad čekala, než se nějaký důvod stane, aby ho mohla nahrát a přidat na kazetu. Neviděl jsem u ní jakoukoliv introspekci, otázku: "A co bych mohla změnit? Jak naložím s tím, co se mi stalo? Co budu dělat?" A především: "Chci si nechat pomoct? Dovolím ostatním, aby mi pomohli?" - My jsme ani neměli šanci si přečíst, co se jí honilo hlavou, když k tomu došlo a jestli nepochybovala nebo necítila zkrátka cokoliv, co by ji nutilo odklonit se od záměru se skončit. Nic. Hannah se chtěla zabít, tak to udělala.
Psaní charakteru pubertální osoby, která spáchá sebevraždu, je opravdu těžké a zatím jsem skoro u nikoho neviděl, že by to zvládnul dobře (možná v Norském dřevu...), proto je někdy původní záměr autorů úplně zbytečný a nakonec udělá více škody než užitku.
O této knížce - a seriálu - se vede spousta debat, a co mi vyšlo z všemožných komentářů lidí, kteří se se sebevražednými myšlenkami potýkali, je: mladí, kteří byli v problémech, po přečtení knihy nechtěli vyhledat pomoct, ale místo toho hledali důvody, proč odejít a pomstít se. To rozhodně není dobré, proto knihu nedoporučuju nikomu, kdo si zrovna prochází těžkým obdobím...
A jako třešnička na dortu: tahle knížka ani není napsaná dobře! Autor píše jak nějaká třináctiletá holka z Wattpadu!

majdamar
20.10.2020 odpad!

Veľmi ma sklamala. Dielko, v ktorom som cítila len hnev a negatívne emócie a urazenosť a žiadne odpustenie... Nič mi to nedalo, len sa nalepil pocit nevraživosti voči celému svetu a toto by som si z kníh odnášať nechcela.

dawson321
25.08.2020 4 z 5

Knihu jsem začal číst po zhlédnutí seriálu, abych porovnal, jak moc se od sebe obě díla liší. Kupodivu seriál až na pár menších odchylek poměrně věrně kopíruje knihu (1. série). Proto se divím poměrně nízkému hodnocení knihy a vyzdvihování seriálu. Je jasné, že bez této knihy by nebylo ani seriálu, což si asi mnozí neuvědomují. Mínusem je opravdu dětinská a graficky odporná obálka prvního českého vydání. Ale chápu, že je to pár let nazpět, co už vyšla...

Lucina88
13.08.2020 4 z 5

Dívčí romány jsem nikdy nečetla, ale na stará kolena jsem to zkusila :-D

Doporučení od kamarádky a musím říct, že to bylo zajímavé počtení. Zkusím i seriál :)

Ke knize - puberta - všichni proti všemu, nedoceněnost, spiknutí celého světa, nikdo mě nechápe, kontroverzní nálady. Každý jsme si tím prošli.:) A to není negativní komentář ke knize, ba naopak. Líbila se mi, má své kouzlo.

any37
28.07.2020 3 z 5

Oproti seriálové verzi (nejsem velký fanoušek) je to výborné, avšak oproti jiným podobným knihám je to takové nemastné neslané. Námět je zajímavý, děj už trošku nedomyšlený a nudný.

anet.myblog
11.07.2020

Knížku jsem četla v angličtině. Jako první jsem viděla seriálovou formu. Knížka mi přišla jako zajímavé čtení. Dozvěděla jsem se víc o Clayových myšlenkách a pocitech než v seriálu. I tak se mi víc líbil seriál než knížka (kniha je přeložena i do ČJ)

Marbla2004
04.07.2020 4 z 5

Četla jsem po shlédnutí první série 13RW a trochu mě to zklamalo. Kniha byla taková nic moc, ale rychle se četla.

Ivetinka
09.06.2020 2 z 5

Příběh nebyl špatný, žádný fiasko... ale je taaak strašně jednoduchý obvinit ostatní. Každý je svého štěstí strůjcem. Ano, těch 13 důvodů jí to moc neusnadňovalo, ale byla to ona. Ona to vzdala, ona přestala bojovat a ona to “vyřešila” sobecky. Časem se sněhová koule rozpustí a ty problémy, které se na ní nabalily, se z části vytratí. Chce to jen čas...který nechtěla...

artlucie
26.05.2020 2 z 5

Nápad super, to jo, jenže.. celé to bylo příliš vyhrocené. Možná bych si to jako puberťák užila víc, ale na některé příběhy jsem už asi stará.

blackoutzuzi
18.05.2020 3 z 5

Mnozí z vás zajisté znají seriál 13 Reasons Why, který byl natočen na motivy právě této knihy. Knížka je hodně zkrácenou, i když téměř totožnou, verzí seriálu, který u mě stále vede na plné čáře. Takže pokud stojíte před otázkou KNIHA nebo SERIÁL, tak výjimečně říkám - SERIÁL!

Nika22
22.02.2020 2 z 5

Zajímavý nápad. Zarážely mě přehnané reakce hlavní postavy.

Radovan_R
27.01.2020

Ze začátku kniha vypadala zajímavě, taková skoro detektivka, ale postupně to bylo čím dál víc depresivní. Jako rodič dvou pubertálních mimozemšťanek jsem si to chtěl přečíst, ale jsem rád, že je to za mnou.

Deia
02.01.2020 3 z 5

Nápad v knihe je zaujímavý a ukazuje nám, ako aj drobné udalosti môžu spôsobiť lavínu, ktorá môže mať katastrofálne následky. Bohužiaľ, seriál som videla skôr a páčil sa mi viac ako kniha (to je vážne ojedinelý prípad). Seriál mi prišiel viac prepracovaný, hlavne preto, že Clay tie kazety v seriály počúval postupne a miešali sa tam aj iné postavy, zatiaľ čo v knihe je iba Clay, Hannah a jedna noc (no dobre, aj Tony).
Kniha má síce silný príbeh a posolstvo, ale myslím, že spravovanie mohlo byť trošku lepšie, možno viac emotívnejšie.

Luc.i
06.12.2019 3 z 5

v úvodu bych chtěla říct že jsem seriál neviděla. ..
Nápad se mi moc líbil přišlo mi to zajímavé téma ale příběh byl chvílemi hrozně přehnaný ty reakce a všechno a taky jsem se ztrácela v postavách .... Ale na druhou stranu zajímavý čtení jen bych čekala víc akce

YA-girl
03.12.2019 3 z 5

Možná budu trochu krutá, ale takhle to po přečtení cítím: jo, zanechalo to ve mně stopu - ale jen díky citlivému vyprávění Claye (na rozdíl od některých čtenářek jsem jeho pasáže nejen nepřeskakovala, ale vyloženě brala jako vysvobození ;)). Fňukání a/nebo přemoudřelé filozofování Hannah mě bavilo asi do půlky knihy, pak už mi začalo jít na nervy. Chápu, že autor potřeboval nakombinovat co nejzajímavější a nejzapletenější směsku rádoby nicotných událostí, která by měla ve čtenáři asi probudit něco jako sympatie k hlavní hrdince - aby se po přečtení TOLIKA drobných, ale přitom jakože děsivě silných shod okolností dostavilo něco jako zakroucení hlavou a povzdech "chudera holka, nedivím se, že to nedala". Jenže u mě se dostavil spíš opak: zhruba od půlky knihy už mi ten p(r)opletenec událostí a taky docela velké množství postav (připomnělo mi to Bábovky) připadlo přitažené za vlasy. A když teda hlavní hrdince Hannah dávalo všechno tak dokonalý smysl a když ve všem viděla mnohem víc, než její spolužáci a učitelé, tak jak je možné, že přehlédla, že si za většinu toho, co se jí dělo, mohla sama? Protože to dovolila, protože neřekla nahlas, že jí to vadí, protože ze všeho dělala až moc velkou vědu... A trochu mám strach, aby si někteří citlivější náctiletí po přečtení neřekli: hm, mně se dějí MNOHEM horší věci, než jí, OPRAVDU nevidím žádné východisko - a když to teda zabalila ona, tak já můžu taky... :-/ Jsem tedy z románu spíš zklamaná; četla jsem už na toto téma i jiné knížky, takové, kde jsem neměla problém se do hrdinů vcítit a kde mě pak závěr rozsekal na kousky... což je holt to, co od knížek tak trochu čekám ;).

Aprilek
22.11.2019 4 z 5

Filmové provedení jsem neviděla, ale kniha mě velmi zaujala. Nápad byl zajímavý, provedení se také povedlo.