Proč? 13x proto

Proč? 13x proto https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/bmid_proc-13x-proto-6512bd9ca6e7a.png 4 841 192

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...... celý text

Romány , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why , 2007

Zlatinka.Emilly
23.09.2018 5 z 5

Na tuto knihu jsem slyšela pochvaly a proto mě o to víc zklamala skutečnost. Čekala jsem mnohem víc a ne, že půjde o zpověď puberťačky, která ve své sobeckosti nemyslí na své rodiče. Co si dokazuje? Chudinka ublížená!!!
Každý z nás by mohl natočit takovéto kazety, protože vždycky je na koho si stěžovat. Ale nejde jen o to, jak se různí lidé podepsali na našem životě, ale upřímně si každý sáhněte do svého svědomí a objevte tam, jak vy jste se podepsali na životech těch druhých. Tak kdyby pak měl každý řešit nějaké ty problémy a posměchy a co kdo o kom řekl podle Hannah, asi by nebylo vyhnutí a musely by spáchat sebevraždu (podle této knihy) všichni. Pozitivum je v tom, že se můžeme hlouběji zamyslet nad tím, jak může některé naše slovo či gesto druhému ublížit. No a co se týká seriálu, stáhla jsem si zatím pět dílů a jsem zklamaná. Je to komunikace o ničem, o takových amerických žvástech, které pak nutně vedou tam, kam dovedly. Mnohdy jsem vůbec nechápala, o co jde.

blonde_elis
08.09.2018 4 z 5

Tenhle příběh, zejména jeho seriálová podoba, změnil můj pohled na svět jednou provždy. V lecčem mi otevřel oči. Nejděsivější je jeho reálnost. To, že chování lidí, které se v knize řeší, není nijak přibarvené a člověk v něm často poznává situace ze svého vlastního života. Taková je prostě realita, ve které žijeme.
Je to příběh o nás a o sněhové kouli. Příběh o tom, jak v uvozovkách málo může někdy stačit k velkému neštěstí. Protože často nemáme schopnost posoudit, jaký dopad mohou mít naše činy.
Jednu hvězdičku strhávám jen proto, že seriál je ještě o level lepší a určitě ve vás zanechá víc, lépe pochopíte.

psychousek
07.09.2018

Když poslouchám lidi kolem sebe, většina (ať už cizí nebo moji blízcí) si myslí, že pro sebevraždu je vždy velký, ale zároveň stupidní důvod - vyhazov z práce, šikana, zlomené srdce, alkohol. Jenže Hannah ukazuje, že ne vždycky to tak je. Jistě, kniha je napsaná zvláštním způsobem, je jednodušší, místy zmatené vyprávění Hannah, ale je to její příběh, příběh puberťačky, která se zabila. Myslím si, že by si ji měli přečíst právě puberťáci, ale i mnozí dospělí. Třeba pak jednoho dne pochopí, co mohou mít činy za následky...

Jeckyyy
01.09.2018 4 z 5

Tak tohle je jeden z mála případů, kdy seriál (film) je lepší než kniha..... ta se sice četla dobře a bavila mě, nicméně mi přišlo, že se Hannah nic tak hrozného neděje a jen si vše moc bere. Seriál je natočen jakoby "vážněji", dává víc smysl. Ale zatím jsem ho nedokoukala do konce, tak se ještě uvidí co bude dál :)

verulik196
30.08.2018 3 z 5

Knihu jsem si přečetla ze zvědavosti, abych zjistila, o čem ten slavný (nebo alespoň mě to tak jednu dobu přišlo) seriál je.
Krátce řečeno, mám z ní hodně smíšené pocity. Začnu nejprve tím pozitivním. Líbí se mi celá ta myšlenka s kazetami. Četla jsem už mnoho knih, ale na nic ani vzdáleně podobného jsem dosud nenarazila. Knížka je taktéž čtivá a celkově mě bavila.
Tak v čem je problém? Čekala jsem, že Hannah měla opravdu, jakože opravdu těžký život, jenže ono to zas tak strašné nebylo. Chápu, každý je jinak citlivý, co jednoho rozbrečí, s druhým ani nehne.. ale sebevražda byla opravdu přehnaná reakce. Jaké je tedy poselství této knihy? Proč si to s lidmi vyříkat, když se můžete zabít?

domino1701
24.08.2018 4 z 5

Musím říct, že tohle je bohužel jedna z mála knih, kdy je lepší seriál. Kniha by mě určitě bavila víc, kdybych neznala děj, takhle mi nepřišla tak napínavá. Navíc jak už je zde psáno Clayovi myšlenky mně v příběhu vadily.

Doporučuji pro ty, co neznají seriál. :)

lee5747
27.07.2018 5 z 5

Od knížky jsem nic nečekala, asi proto mě tak zaujala. Dokázala jsem se do hlavních hrdinů rychlé a hluboko vcítit. Rozhodně stojí za přečtení.

Sonča2
22.07.2018 5 z 5

Jako matka budoucích teenagerů bych tuto knihu a seriál zavedla povinně do školních osnov, aby si všichni uvědomili, jak lehce jsme zranitelní. První jsem viděla seriál, kde byl dán jednotlivým postavám větší prostor. Knihu jsem přečetla za dopoledne, rozhodně mě nezklamala. Prostě stokrát nic umořilo osla.

fvalek
20.07.2018 2 z 5

Ou, tady si někdo zase vybral dívčí knihu... No co už, knihu jsem si přečetl na základě fajn seriálu, ale zklamala mě. Celkově je ten styl promluv Hanny a myšlenek Claye dost zmatečný a celkově je kniha nudná a ne moc zajímavá. Hrozně mě štvalo jak je Clay afektní a Hannah taková divná. Prvních pár kapitol jsem si říkal, že to je sobecká ukřivděná královna dramatu, některé důvody byly fakt pitomé. Ta její neuvěřitelná sebejistota a arogance na kazetách odrážela nejen to, jak jí ublížili, ale podle mě byla celá taková trošku moc přehnaná. Po dočtení jsem si samozřejmě řekl, že jo, že prostě měla dost blbých zážitků, ale stejně to nemuselo vést k sebevraždě. Nebudu tu moc zvažovat nějaké morální dopady, četl jsem, že nějaký kluk v Americe se zabil a nechal taky nahrané kazety, lidé jsou hloupí a určitě by to neměl číst někdo nevyrovnaný. Chytrému napověz (že sebevražda není řešení), hloupého kopni (a on se zabije). Je to prostě takové dramatické čtení, nicméně já tohle moc neocenil a nemělo to pro mě takovou hloubku, jak se v seriálu zdálo.

AWKWARD.
17.07.2018 4 z 5

Nejsem nějakým fandou nebo milovníkem něčeho co jsem viděla. Tedy, spíše si raději přečtu první knihu a pak se teprve podívám na film/seriál. Ale zde to bylo opačně a viděla jsem seriál první a až po několika měsících se mi dostala do ruky kniha. Je pravda, že i přes to všechno se mi to líbilo, ovšem vždy jsem si představila postavy (herce) ze seriálu a to mne trochu štvalo. Samozřejmě kniha se od seriálu liší. Něco je v knize navíc a něco naopak chybí. Stále jsem ale zamilovaná do Justina a Alexe. A i Zach si našel místo v mém srdci. Bohužel stejně jako v seriálu mne irituje Clay. Hrozně se mi ale líbí zpracování této knihy, z jakého pohledu jsou určité pasaže psány. Stejně jako v seriálu se mi líbila pozice mrtvé Hannah jako vypravěče. Ale i tak kniha se mi zdála moc zdlouhavá. Možná to je tím, že jsem věděla jakým směrem se to bude ubírat či jak to nakonec dopadne. Ale i tak se kniha řadí mezi ty lepší co jsem měla za poslední rok v ruce. ♥

DK197
17.07.2018 3 z 5

Na začátek musím říct, že styl, jakým byla kniha psaná, mě vlastně dost rušil. Ale snaha o originalitu se cení, to zase jo... Jenže já ještě v půlce nevěděla, jestli mě to baví, či nikoli, a jestli nečtu jen, abych se dostala na konec.
A výsledek? Ten je, že si to musím nechat uležet v hlavě. Já vám nevím. Někdy mi přijdou leckteré důvody z třinácti malicherné, leckdy nafouknuté, ale... jak by bylo mě na jejím místě? A nezapomínejme, že lidé jsou různě citliví. Jakmile se navíc dostane do určitého bodu deprese, už si prostě berete všechno... Takže - byla hlavní hrdinka děsná ufňukaná kráva, která si za pár věcí mohla i sama, nebo to bylo děsně reálné a je vám jí nakonec líto? Já se ještě nerozhodla... A moment - rozhodla. Kolik náctiletých se v tom motá? V emocích, v situacích... A místo, aby si pomohli, topí se víc. To se mi nelíbí. Vůbec. 70%
Tahle kniha mi zamotala hlavu, to teda jo. Protože myšlenka: "Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí," rezonuje tak, či onak stejně varovně.

Peace
30.06.2018 4 z 5

"Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí."

Nejdříve jsem viděla seriál, který si mě absolutně získal a považuju ho za jeden z nejlepších, jaké jsem viděla. A musím také konstatovat, že se mi líbil více, než kniha, což se mi běžně nestává.
Kniha nešla tolik do hloubky, Hannah na mě chvílemi působila i značně nesympaticky, což mě mrzí.

Francesca14
22.06.2018 2 z 5

Asi před rokem jsem viděla seriál a knihu jsem vzala do ruky spíš jen ze zvědavosti, abych se podívala, jak vypadá původní zpracování a jak moc je mu seriál podobný. A skoro vůbec mě to nebavilo. Nejspíš na tom mělo velký podíl to, že jsem děj už znala, takže jsem nebyla zvědavá, kdo se na další kazetě objeví a kdy přijde na řadu Clay, ale obecně mě to celé nějak nezaujalo. Styl psaní je v pohodě, ale občas se člověk ztrácí ve střídaní toho, co říká Hannah a co Clay a i když díky tomu můžeme celou věc vidět ze dvou úhlů pohledu, chtěla jsem se prostě soustředit na vyprávění bez toho, aby mi tam Clay furt skákal. Hannah mi je nesympatická, některé její důvody jsou prkotiny a Claye mi je sice líto, ale k srdci mi taky dvakrát nepřirostl. Rozhodně knižní zpracování není lepší než seriál, ale ani horší. Obecně u mě příběh prostě nezabodoval.

Nicol13
21.06.2018 4 z 5

No.. Kniha asi úplně není pro jedince trpící depresemi nebo slabší povahy.
Mně totiž přišla hodně depresivní, takže to opravdu nedoporučuji každému.
Je to hodně čtivý, nechápu, že mě to tak vtáhlo. Slyšela jsem o seriálu, ale ten šel mimo mě... Řekla jsem si, že ani kniha mě nejspíš nezaujme, potřebovala jsem něco oddechového, ale tohle... to jsem nečekala. Vůbec to není oddechový.

Celý je to jakoby náhled do dívčina deníčku. A čím se blížíte ke konci, tím to nabírá na rychlosti, až vás to ke konci semele jak vlna a pak... konec... a co je dál? Nic.. prostě konec. Konec jednoho života a možná víc životů?
Je to o životě, o smrti a o tom, že svět se řítí do háje... v týhle knize je shrnuto pár chyb a charakterů, který mi bereme už úplně normálně. Ale normální to prostě není. No a najdou se jedinci, kteří tuhle realitu nedávaj. Není to jejich chyba. Není jejich chyba, že si nezvykli na tuhle dobu. Není jejich chyba, že jsou citliví... Chyba je, že jim nikdo moc nerozumí a nikdo jim téměř nepomůže. Hlavně, že máme příručky, ale čučíme do mobilu a na uších máme sluchátka.
Je to prostě o všímavosti lidí kolem Vás...

Každopádně na seriál kouknu. Snad bude trochu rozvedenější.

dancat
20.06.2018 3 z 5

Kniha se četla dobře, námět byl zajímavý. Hlavní hrdinku v podstatě chápu, každý je jinak citlivý a každý zvládá kritiku jinak. V tomhle věku je asi těžké vyrovnat se sám se sebou natož s intriky ostatních. Bohužel kdybych neviděla nejdříve seriálové zpracování asi bych se ztratila v tom, kdo je kdo. :)

kikies
12.06.2018 4 z 5

Knížka je moc příjemně napsaná a je velice čtivá, i nápad lze pochválit. A to není málo. Ale vzápětí je třeba zamyslet se nad samotným sdělením, o čem to vlastně je? ... O holce, které zřejmě nikdy nikdo nevysvětlil, že svět není pohádka, že se v něm vyskytují problémy a zlí lidé? A že když nevyřeším jeden problém, může se k němu přidat další a pak už se to zdá stále jen horší a horší? A že je v pořádku spáchat sebevraždu a pak "ze záhrobí" ukazovat na ty, kteří za to údajně mohli? Je tohle to, co má kniha předat mladým čtenářkám? Jestli ano, tak si dovoluji označit ji za nebezpečný blud, protože Hannah Bakerová měla jen jediný důvod, a to sice k zamyšlení, nikoli k sebevraždě! A ze své sebevraždy může obvinit leda tak sebe! Potkalo ji dost nepěkných věcí (očima puberťáka viděno samozřejmě jako konec světa!), měla fakt smůlu, několik hodně blbých dnů a černé svědomí, protože se k některým věcem měla postavit jinak. Ovšem to, co provedla nebylo řešení, ale zbabělý a nezodpovědný útěk. Sebevražda mladé holky, která ještě nic nezažila, ví prd o opravdových problémech a neohlíží se na své blízké, je jen sobeckým a slabošským jednáním.
Ale věřím tomu, že seriál to mohl být pěkný...

Jasomknihomolka
11.06.2018 4 z 5

Pravdivo napísane. Presne vystihuje dnešných väčšinu ľudí. Malo by to byť ako povinné čítanie. :-)

betule3
11.06.2018 4 z 5

Kniha naplnila má očekávání. Příběh byl napínavý a čtivý. Hlavního hrdinu jsem si okamžitě zamilovala. Jen mě občas štvala Hannah, protože mi přišlo, že ze sebe občas dělala až moc velkou "chudinku". Jinak ale nemám co vytknout a rozhodně doporučuji.

marta14
10.06.2018 4 z 5

Napřed jsem viděla seriál. A až potom knihu. Je pravda, že nebýt seriálu, tak si tohle nepřečtu. V knize to bylo takové nic moc. Ale nebylo to hrozné. Jen v seriálu byly dost velké změny. Musím ale říct, že je skvělý nápad, něco takového napsat. Doporučuji.

Renata98
08.06.2018 1 z 5

Po knize jsem sáhla poté, co jsem shlédla seriál. No.. jak už vidíte, počet hvězdiček, které jsem dala asi mluví za vše. Seriál jsem si zamilovala, ale do děje knížky jsem se absolutně nemohla dostat. Čtu poměrně rychle, ale 13RW jsem četla 14 dní.. znovu už ne :)