Proč? 13x proto

Proč? 13x proto https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/bmid_proc-13x-proto-6512bd9ca6e7a.png 4 835 192

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...... celý text

Romány , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why , 2007

kitsu
kitsu
26.04.2017 5 z 5

Knihu jsem četla před nějakými šesti lety a byla jsem z ní nadšená, hodně se mi líbila a zanechala ve mě mnoho dojmů.
Spousta lidí tu teď píše o tom, jak se dívají na seriál a kniha je zklamala, já - protože jsem znala nejprve knihu - to cítím obráceně. Seriál je skvělý, kniha také, jen jsou prostě trochu jiné. Ale tak to u zfilmování většinou bývá. Je mi líto, pokud vás kniha zklamala, možná kdybyste ji četli předtím, ocenili byste ji více...

Niki253
Niki253
25.04.2017 2 z 5

Vzhledem k povedenosti serialu jsem od knihy měla poměrně velká očekavní a jsem zklamaná. Snad nikdy jsem nezažila, že by pro mě byla kniha slabší než film/serial, ale všechno je jednou poprve :(

NicoleGrendziok
NicoleGrendziok
25.04.2017

Chtěla bych se zeptat, neprodává někdo tuto knihu, případně ví kde jí sehnat? :) Pokud ano, napište mi prosím do zpráv.
Děkuji předem! :)

Raďa35
Raďa35
24.04.2017

Zdravim,chci se zeptat zda by mi někdo tuto knihu neprodal??Pokud ano,prosim ozvěte se mi na email : zjafina@seznam.cz
Děkuji :-)

AjinQa
AjinQa
20.04.2017 4 z 5

Hodně dobrá knížka. Dobře se četla, rychle ubíhala a nenudila.
Oproti seriálu pro mě byla ale trochu zklamáním. Postavy se mi celkově zdály jiné. Ale nenechte se tímto odradit od čtení. Moc doporučuju, jen bych si do budoucna přála aby se změnila obálka.

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
11.04.2017 4 z 5

Strašně zvláštní knížka. Rozhodně si mě získala, po pár stránkách mě strhla a už jsem nemohla přestat číst. Ani bych neřekla že je smutná, spíš plná nějakého tajemna. Upřímně jsem až do konce doufala, že to bude nějaký vtípek a slečna jim to všem jen chtěla natřít, ale bohužel. Krásně popisuje postupné zhroucení, ztrátu sama sebe a hlavně toho když si člověk přestane vážit sám sebe. Na jednu stranu trochu přitažená za vlasy ve smyslu toho, že je tam příliš mnoho náhod do sebe zapadajících a ovlivňujících celý děj, na druhou stranu přesně díky těmto náhodám si člověk uvědomí jak velký mohou mít jeho činy dopad. Hlavní "hrdinka" v některých aspektech hrozně silná osobnost, na druhou stranu ale kdyby byla tak silná... No, vždyť víte co chci říct. Kniha rozhodně není žádné oddechové čtení, ale určitě si své zastánce najde. Co se seriálu týče, pochybuju že by mi dokázal předat takové emoce jako knížka, takže ten nejspíš ani zkoušet nebudu.

paja0327
paja0327
07.04.2017 5 z 5

Je zvláštní jak se kniha rychle stane populární díky seriálu. Najednou o ní ví každý i nečtenáři.
Kniha měla zajímavý námět (i když musím uznat, že forma psaní mi moc nevyhovovala) ale toto téma je hodně důležitý. Škoda, že takové knihy nepatří mezi povinnou školní četbu či proč se o tomto tématu někde nemluví a přitom bych řekla, že je to dneska běžná věc a stane se to každé druhé osobě.
Obálka knihy je fakt škaredá snad vydají novou verzi

HCh
HCh
17.03.2017 4 z 5

Když jsem na tuto knihu narazil, vlastně jsme nic moc neočekával a byl jsme mile překvapen. Zajímavý námět a čtivě napsané. Kdosi psal předemnou, že začátek byl utahaný. Ani mi to nepřišlo. Některé kapitoly byly drsnější, ale dalo se to. Závěr docela překvapivý.

blackdarkness
blackdarkness
01.02.2017 2 z 5

jak už někdo psal, utahané, nápad to je sice dobrý, ale nutila jsem se to dočíst, pořád to odkládala...ano je to kniha, která ve vás zanechá pocit proč? atd. ale když vás nesmírně irituje jedna z hlavních postav, hold se nedá nic dělat, akorát přemýšlím nad tím jestli to bylo stylem, jakým to bylo napsáno, nebo čím vlastně...1,5*

jarmila4388
jarmila4388
26.01.2017 4 z 5

Kniha je velice hezky napsaná a skutečně čtivá - přečtete ji ani nevíte jak a kdy. Myšlenka je zajímavá, ale...
Já měla v průběhu čtení vztek a čím víc jsem se blížila ke konci, tím být můj vztek větší. Na koho? Na Hannah, na nikoho jiného.
Ano, pravděpodobně byla nemocná, jinak by ji tyhle důvody opravdu k sebevraždě nevedly. Jsem přesvědčená, že nemalé procento středoškoláků zažívá horší věci a "nevěší" se kvůli tomu.
Nicméně rozhodnout se, že když sáhnu na život sobě, měla bych ho po.... i dalším? Chudák Clay, bylo mi ho opravdu moc líto - a happyendem bych to fakt nenazvala.

Mitchie77
Mitchie77
02.01.2017 5 z 5

Silná, hezká knížka. Škoda jen toho obalu, který je snad pro úplně jinou knihu. Přečetla jsem ji za jeden den jen s teplým čajem a stoprocentně jsem si jí užila. Doporučuji!

JaneH
JaneH
24.07.2016 4 z 5

Česká obálka je naprosto příšerná. Kdybych na knížku narazila sama, nesáhla bych po ní ani náhodou. Díky kamarádce si ke mně ale cestu našla. Naštěstí! Vždyť by byla škoda o takový příběh přijít. Knížka je zajímavě zpracována. Líbí se mi styl, jakým autorka píše a to jaká úprava je u zvukových kazet. Paráda!
Jenom škoda té obálky.

plulto
plulto
27.04.2016 5 z 5

Moc pěkná knížka. Pravděpodobně si ji přečtu ještě jednou:) Akorát prvních dvě kazety mi přišlo, že Hannah pořád mluví a mluví a nic z toho není. To "nejlepší" ale přijde až po tom, poněkud zdlouhavém, úvodu. Clay Jensen je fakt sympaťák, Hannah mi je líto. Některé kapitoly jsou docela drsné, až kruté, řekla bych. A co se závěru týče, já osobně jsem to předvídala, ale to jen nejspíš proto, že mám načtenou psychologii. Běžného čtenáře nejspíš mile překvapí, já jsem se radovala ze své intuice.

LilianaFalcon
LilianaFalcon
30.01.2016 5 z 5

Nenechte se zmást obálkou, která zavání cílovkou holčičky 10-13 let. Obsah nemá chybu. Takhle jsem si představovala Všechny malé zázraky, které mě nakonec dost zklamaly. V podstatě je to o tom samém, že někdy už je prostě pozdě.
Celou dobu jsem se říkala, jak jsem ráda, že v Čechách jsou ty střední školy menší a snad i smířlivější.

Spoiler: A happy end tam byl, jediné o co mi šlo, bylo, aby Clay nakonec nebyl prevít jako všichni ostatní.

DariDerek
DariDerek
30.11.2014 4 z 5

No nevim zvlastni knizka....svym zpusobem, jejim osobitym vypravenim byla dokonala,ale sem tam jsem se i ztratila, nevedela jsem o co presne jde...ale celkove dobry ☺

Půca4
Půca4
02.10.2014 5 z 5

Knížka se mi líbila, ale svým způsobem jsem se občas musela dokopat, abych ji vůbec dočetla. Možná proto, že už jsem měla připravenou jinou knihu, na kterou jsem se těšila.
Hrozně moc oceňuje opravdu originální nápad!
Za to, že jsem si knížku zkazila jsem si mohla jedině já sama.
I tak si ale určitě zaslouží 5*!!

HλNKA
HλNKA
04.06.2014 5 z 5

Když jsem ji před pěti lety prvně četla, zamilovala jsem si ji. Je to neskutečně silná kniha, po jejímž dočtení se mi klepala kolena a ještě dlouho poté jsem ji nemohla dostat z hlavy. Je to moje srdcovka, která mě přivedla ke čtení a které se nikdy nevzdám! :-)

MagdalenaHalow
MagdalenaHalow
04.04.2014 3 z 5

Vadily mi dvě věci - 1. Hodně moc postav. Jasně, s Hrou o trůny se to srovnávat vůbec nedá, ale i tak. Ty postavy si byly svým způsobem podobný, takže se mi vážně pletly a 2. Možná se to někomu bude zdát bezcitné, ale podle mě Hannah vlastně neměla důvod se zabíjet. Jasně, měla jakousi pověst ve škole, která rozhodně pravdivá, ale to rozhodně nebyl důvod se zabít. Nikdo ji nijak krutě nešikanoval nebo něco podobného. Spíš to na mě vyznělo, že prostě byla LÍNÁ žít, tak se radši zabila. Jinak to byla v celku dobrá knížka.

Alexxandra
Alexxandra
22.10.2013 1 z 5

Knihu jsem začala číst, ale ani ne v půlce jsem ji musela odložit...Vůbec mě nenadchla, je to strašně utahané a nudné, vůbec mi strany neubíhaly.Možná jí ještrě nekdy dám šanci a dočtu ji, ale zatím se k tomu nechystám...

Nicoletka
Nicoletka
05.10.2013 3 z 5

Obal naprosto odrazujici, serie snad jeste vice...
Nicmene je to knizka dobra, ctiva, ma skvely napad. Trosku jsem se divila duvodum, hlavne tem prvnim, kvuli kterym se zabila... Ale na konci jsem pochopila a mozna ji i malicko (moc ne :D) chapala. Rozhodne zajimave a poutave.