Proč? 13x proto

Proč? 13x proto https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/bmid_proc-13x-proto-6512bd9ca6e7a.png 4 841 192

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...... celý text

Romány Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why , 2007

ZNellyZ
01.02.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale někdy jsem se ztrácela. Knihu jsem četla, kvůli připravovanému seriálu a byla jsem hodně zklamaná, když se v seriálu objevily věci, které naprosto odváděly od Hannah a jejího příběhu. Zpátky ke knize-zajímavý děj, zajímavé situace, někdy mi to přišlo moc vyhrocené a jako zbytečný důvod se zabít.

DoDidDone
27.01.2018 3 z 5

Na knihu jsem se dost těšil, protože všichni okolo vychvalují seriál z Netflixu a já dal přednost knížce, jako obvykle, protože jsem čekal více detailů a popisů. Před čtením jsem věděl, že budu číst o sebevraždě, což je dost citlivé téma, ale to, jakým způsobem byla v knize podána, mě překvapilo a nevím, jestli úplně v tom nejlepším smyslu.

Zvláštní styl psaní mě odradil hned a trvalo mi poměrně dlouho, než jsem si na něj zvykl. Upřímně, kdyby někdo napsal, že autorem je nějaký student základní školy, asi bych tomu věřil. Takhle je totiž kniha napsaná. Chci říct: opakování sloves, slovní spojení, která mi neseděla svou jednoduchostí a naivitou a postavy se občas chovaly velmi nelogicky a zvláštně. Hlavně to, jakým způsobem přemýšlely: takhle snad nepřemýšlí nikdo. (To se opravdu ještě někdo vymlouvá před rodiči, že bude pozdě do noci s kamarády dělat práci do školy?! A ti rodiče tomu uvěří?!) Oceňuji, že je kniha psaná v –ich formě a děj plyne svižně. To je obrovský plus, kterého jsem si všiml, když jsem se dostal přes přesvědčování, že styl psaní se dá zvládnout, pokud přimhouříte oči. Ano, děj plyne opravdu rychle. Jste na začátku a než se nadějete, i na konci. Bez zdlouhavých popisů- hned k věci a hned na vás Hannah začne sypat, kdo všechno jí ublížil.

Jenže v tom je občas problém: pokud máme Hannah pochopit a soucítit s ní, nějaký ten delší popis by neuškodil, hlavně v popsání jejich myšlenek, charakteru… Sice nejsem fanda retrospektivy, ale tady by neuškodila, protože Hannah známe jen z kazet a pak ještě z povídaček postav mezi sebou, ale to, jak jsme se dozvěděli, přeci není pravdivé. Tady je další problém: omlouvám se, ale Hannah na kazetách je hrozně protivná a nepříjemná. Chce se zavraždit, je jí mizerně, ale ona to podává ve stylu: „Ha, koukejte, jak si jdu zničit život a za to všechno můžete VY!“ Nevím, jestli to bylo vyloženě myšleno v tomhle směru, pravděpodobně ne, nebo jestli se autor nechal unést a dramatizoval tam, kde nemusel, ale já z ní neměl nejlepší pocit.

Mírné spoilery:
Když jsem se tak rychle dostal na konec, nějak jsem nepostřehl, kvůli čemu se Hannah zabila. Tyhle problémy v pubertě řeší snad každý a Hannah si za spoustu z nich může sama, abych byl upřímný. Okolí se mělo víc zajímat a lépe jí pomoct, samozřejmě, že ano, ale Hannah se zabíjet nemusela a nechápu, proč se k tomu rozhodla. Hannah se chovala pasivně, neřekla, když se jí něco nelíbilo a čekala, že to poznají za ní a pak se rozhodla udělat takové radikální řešení, když zjistila, že jestli si sama neřekne o pomoc, nikdo jí nepomůže. To sezení u učitele bylo divné a nepochopitelné. Proč mu neřekla, že se chce zabít?
Konec spoilerů

Kniha je zvláštní a nevím, co si o ní myslet. Jsem ale rád, že ačkoliv mám z knihy rozporuplné pocity, autor vylíčil sebevraždu jako něco špatného a ukázal, že ač se to té osobě nezdá, kolem jsou lidé, kteří BUDOU truchlit a celý život se ptát, co mohli udělat jinak a jak moc jim to ublíží. Takže, ač je to psáno divně, může to pomoct lidem, kteří si připadají na dně, a to byla nejspíš hlavní myšlenka knihy. Jen si autor mohl sednout, knihu ještě přečíst a něco připsat a jít trochu do hloubky.

Leanis
20.01.2018 4 z 5

Byla sebevražda opravdu správným řešením? Jaké měla dopady? Vyřešilo se tím něco? To jsou otázky, kterými se kniha zabývá. A já jsem ráda, že mezi přehršlem knih s tématikou sebevraždy, co se jich poslední dobou vyskytuje mraky a obvykle naznačují, že sebevražda byla jediným řešením, jsem objevila právě tuhle knihu, která se věnuje následkům takového činu. Poukazuje na její sobeckost a nesmyslnost a na to, že tím se nic nevyřeší.
Mám k sebevraždě osobní vztah poté, co minulý rok můj kamarád sám spáchal sebevraždu. Bylo mu 14. Opravdu, sebevražda je bezbolestná jenom pro člověka, který ji spáchá.

DarkAnn
12.01.2018 3 z 5

Tahle kniha... no prostě tahle kniha, spíše její potenciál se podle mě dal využít mnohem víc. Musím souhlasit s tím, že seriál se mi opravdu líbil víc. V knize jsem Hannu nemohla vystát, její vyjadřování apod... Přitom v seriále mi sedla. Možná kdybych si dřív přečetla knihu a až potom zkoukla seriál, měla bych jiný názor. Za mě 3*.

Veronicess
11.01.2018 4 z 5

Pri čítaní som si prešla celou škálou emócií. Možno by si ju mali prečítať všetci mladí ľudia, aby pochopili aký dopad môžu mať ich činy na ostatných.

Pôvodne som mala problém s tým, že mi Hannine dôvody prišli nedostatočné. Po určitom časovom odstupe ich už asi chápem. Táto kniha ma donútila zamyslieť sa nad vecami, na ktoré normálne nemyslím, a preto sa mi páčila.

Inak, táto obálka je úplne katastrofálna. Kniha mi nepríde zameraná výhradne pre dievčatá, čo sa nám asi (?) snaží táto najhroznejšia na svete obálka povedať. Pôvodná verzia je milionkát dospelejšia a krajšia. Čítali to vôbec vo vydavateľstve?

luciefeix
09.01.2018 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila , nevtáhla ke konci jsem přeskakovala .

eLeR
04.01.2018 2 z 5

13 dôvodov prečo ... ani jeden nestál za to, aby si dievka siahla na život. Mne totiž Hannah neprišla ako svätá (nebola ani škaredá, ani hlúpa, ani odstrkovaná, ani zakríknutá) a v polovičke tých dôvodov mala prsty aj ona samotná. Už dávno mi knižný hrdina neliezol na nervy tak, ako Hannah ... rozmýšľam, či vôbec niekto. Hlavnú ideu knihy, ale beriem ... mali by sme byť opatrní, pretože svojim konaním a rečami môžeme ovplyvniť životy iných. Lenže život je boj, treba bojovať, netreba sa vzdávať.

pink_ivy
04.01.2018 4 z 5

Prvně teda musím říct, že obálka je naprosto otřesná, ono se sice říká, nesuď knihu podle obalu, ale knihu s takovouhle obálkou bych si prostě nekoupila a byla by to škoda. Dovedl mě sem seriál, chtěla jsem si přečíst jak se lišil od původního díla. Docela mě potěšilo, že změn bylo jen minimum.

Kniha se hrozně snadno četla a měla jsem jí přečtenou za dva dny a ač to není snadno zapomenutelná knížka a je originální nápadem i způsobem vyprávění, já byla docela zklamaná, protože se kniha nijak zvlášť nerozepisovala. Clayovi průpovídky mě při čtení příběhu Hannah tak nějak rušily a místy mi přišlo, že je to tam úplně zbytečně. Asi bych to poskládala trochu jinak, napsala nerušeně vždycky co je na kazetě a pak ve zbytku kapitoly vypsala co Clay dělá a tak. Vlastně mi to skoro přišlo až odfláknutě napsané, protože jsme nedostali možnost poznat žádnou jinou postavu než Hannah, vlastně ani o tom Clayovi si nedokážu moc udělat obrázek.

Za mě tedy pro jednou vyhrává seriálová verze, ale ani knížka není špatná.

Allien.9
31.12.2017 2 z 5

Většina myšlenkových pochodů byla katastrofální, Hannah byla nejen labilní, ale zároveň nerozhodná a vztahovačná drama queen, která (krom důvodu 12) nezažila nic, s čím by se ve škole nepotýkala každá druhá holka - včetně mě. Některé z důvodu jsou dokonce úsměvné, obzvláště, když minimálně za důvody 9, 10, 11 a 13 mohla ona sama. 5/10.

Petra_V
29.12.2017 5 z 5

Naprosto úžasné! Ke knize jsem se dostala, až po shlédnutí seriálu s tím, že jsem věděla, že se bude mírně lišit. Musím však říct, že se mi nestává moc často, abych dala přednost seriálu/filmu před knihou. Tady se to však stalo (kniha byla i tak úžasná), protože seriál nám, díky délce jednotlivých dílů - příběhů, odkrývá skutečnosti, které v knize nejsou. A my tak můžeme nahlédnout do, knize skrytých, souvislostí.

pastelka53
27.12.2017 4 z 5

Jednoduchý leč poutavý příběh zlomené dívky. Hannah Vás nutí číst dál a odkrývat tajemno její mysli. Nikdy však nepochopím, proč to udělala...

Chvíli mi trvalo si zvyknout na styl psaní, ale pak už jsem se nemohla otrhnout.
Rozhodně doporučuji...

Dashmo
20.12.2017 3 z 5

Mam velmi zmiesane pocity pokial ide o tuto knihu. Gro celého pribehu predstavoval fakt, ze to ako sa spravame k ostatnym ludom, co im povieme (poprípade nepovieme priamo do oci) jednoznacne ovplyvni ich zivoty. Tato myslienka je velmi silna a to na tejto knihe ocenujem. Celkovo sa to citalo velmi dobre. zamrzelo ma vsak, ze si tak mlady clovek vzal zivot kvôli (pre mna) prizemnym veciam. Hannah urcite prezila velmi silne okamziky..ale zivot ma obrovsku cenu a musíme si ho vazit a bojovat aj ked je tažko. a mne problemy Hannah jednoducho neprisli nevyriesitelne. mam pocit, ze to vzdala velmi rychlo a ani sa nejak nesnazila nakopnut sa a zit. zivot pod nohy hodi ovela vacsie polena nez sa spominali v tejto knihe

rarášek
17.12.2017 5 z 5

Nemám k samotnému příběhu co říct. Bylo to velice silné. Může to taky pomoci ukázat lidem, co uvažují o sebevraždě, jak moc by to ranilo jejich nejbližší a že nejsou sami a lidem, kteří odsuzují sebevrahy, ukázat, jak se cítili a proč udělali to, co udělali. Protože nemůžeme někoho soudit, když ho vůbec neznáme, jako to v dnešní době dělá kdekdo, převážně média.
Seriál jsem viděla předtím, než jsem si přečetla knihu a musím říct, že obojí má něco do sebe, ale o něco víc se přikláním k seriálu, protože nám umožňuje nahlížet na příběh z více úhlů. Doporučuji! :)
Ještě musím dodat, že ani kniha, ani seriál sebevraždu neromantizují a nechápu ty, co tohle tvrdí. Je potřeba o těchto věcech mluvit a psát, aby lidé věděli, že to existuje a že je potřeba s tím něco dělat. :)

Lorej
24.11.2017 5 z 5

Tato knížka mi otevřela srdce. Oslovila mě. Nedokážu slovy popsat, jak se po přečtení cítím.
Příběh rychle utíkal, byl srozumitelný a šel ihned k věci. Nic se neokecávalo, prostě se to řeklo. Hannah mi byla velmi sympatická, občas mi přišlo, že některé věci moc zveličovala, že nestály za spáchání sebevraždy, ale když jste se na všechny příhody podívali dohromady, pochopili jste, proč to udělala.
Je to moc pěkný příběh k zamyšlení.

RoseDadas
23.11.2017

Určitě bych vytkla to, že charaktery ostatních postav nebyly příliš rozvinuté. Na vše nahlížíme pouze z perspektivy Hannah a Claye a to prostě nestačí. Postavy jsou z něčeho nařčeny a odsouzeny a nemají už prostor pro obhajobu svých činů. Podle knihy byl natočen i seriál, který je v mnoha ohledech lepší. Je tam více prostoru pro další postavy a příběh se tak více prohlubuje.

Fourgirl
03.11.2017 4 z 5

Knížka se dobře čte, je napínavá,... Knížka je zařazena pro čtenáře náctileté, ale měl by ji znát každý. Tato kniha ukazuje, že i z nevinné věci se může stát vlastně šikana. A proto bychom se měli zamyslet předtím, něž se začneme k někomu zle chovat. Je to jen vymyšlená knížka, ale má mocnou myšlenku.

Mishak
01.11.2017 3 z 5

"Někteří z nás se budou na Hannah příliš zlobit za to, že se sama zabila a obviňovala z toho všechny ostatní."

Ano, Clayi, přesně takový pocit z tohohle příběhu mám i já...

terush2300
31.10.2017 3 z 5

Nápad této knihy mi přijde skvělý, ale bohužel mi velmi nesedla postava Hannah Baker a její pohled na svět a události a to byl nakonec důvod, proč jsem místo 4*, dala jen 3*.

parvitas
17.10.2017 4 z 5

Smutná kniha. Byť dospievajúcim nie je ľahké. Volanie o pomoc, na ktoré nikto nedpovedal. Postupné nabaľovanie sa problémov a nepríjemností, klamstiev, zavádzania, násilia a šikanovania, obťažovania... až kým to celé niekto nevydrží.
Nutne chcem vidieť aj seriál, páčili sa mi pasáže, kedy hovorí dievča na páske a Clay jej odpovedá. Rozhovor, ktorý nikdy nedokončia. Nebolo to fér. Nebolo to správne. Ale... dá sa nájsť na tom všetkom niečo pozitívne, zmeniť sa. A ako to vyznieva v závere, aj pomôcť niekomu inému...

Tánička11
17.10.2017 3 z 5

Kniha byla jiná to 100%. Dokonce mě i v některých chvílích bavila a nemohla jsem se dočkat až jí začnu číst. Ale i přesto mě kniha velice zklamala nezajímavím koncem, což já hodně na knihách nemám ráda musí mě bavit od začátku do konce ne jen když má akční scénka směny. Hlavní postavy mi byli i sympatické zvlášť Clay, který se mi líbil jelikož si vzpomeňte na knihu v které učinkuje kluk (to jo), ale hodný kluk (mmm...) Takže bych dala knize 3 hvězdy.