Proč? 13x proto

Proč? 13x proto https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/bmid_proc-13x-proto-6512bd9ca6e7a.png 4 841 192

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...... celý text

Romány Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why , 2007

SelenaDemi428
07.06.2018 4 z 5

Na začátek - ten starý obal je fakt úděsný. Něco na knihu pro devítileté holky. Jsem ráda, že vyšlo nové vydání s jiným obalem. Bohužel já mám ještě ten starý přebal a dokáže to doopravdy kazit dojem.
Teď k příběhu, jsem velká fanynka seriálu, zamilovala jsem si všechny postavy. Seriál je dle mého názoru lepší než kniha, hlavně ohledně příběhu č. 12, jsem ráda, že ho v seriálu udělali tak, jak ho udělali (i když je to strašné).

Amalberga
06.06.2018 odpad!

Pro mě kniha, která se nedá přečíst. Hannah je ufňukaná kráva, která hrotí každý blbý detail. V jejím věku by si každý teenager mohl sepsat 13 důvodů, proč má tak strašný život a jít spolknout prášky. Nesympatičnost Hannah ještě podtrhuje otravná postava Claye. Když nám totiž Hannah vykládá o zdrcujících peripetiích svého života (kam se hrabe Job nebo Židi v koncentráku) a do toho nám Clay musí sdělit, že se zrovna napil nebo jak je to hrozný. Jeho části jsem pak radši přeskakovala. Seriál na motivy knížky můžu jen doporučit, je daleko lepší.

E.lisabeth
22.05.2018 3 z 5

Já nevím, já mám na téma sebevražda dost vyhraněný názor. Ano, Hannah měla 13 důvodů proč to udělat...ale kolik důvodů měla k tomu aby to neudělala? Nad tím holka neuvažovala. Chápu, proč může mít člověk občas takové myšlenky, ale ve finále je to největší sobeckost, kterou člověk může kdy udělat. Jeden jedinej člověk, kterému by tu měla chybět je důvod k tomu to neudělat.
Ke knize, psáno skvěle, nemohla jsem se odtrhnout a četla a četla a četla, dokud jsem nebyla na konci. Ale! Nemyslím si že je kniha vhodná pro bláznivé puberťáky, kteří si myslí, že každá malá věc co se jim přihodí, je konec světa. A v knize jsem nenašla jedinou pořádnou zmínku o tom, proč to nedělat, myslím si, že by to tam být mělo, aby si z toho někdo nevzal příklad. Proto nechápu návrhy které padají v komentářích níže, že by to měla být povinná četba, protože téma šikana atd...tohle je přece jasný případ toho, jak to vypadat nemá. Rozpačitě nevím co si o tom myslet....

Kačkaknihomol
21.05.2018 4 z 5

"Take me back to the night we met..."
Nejdřív jsem začala se seriálem. Bohužel to ale moc nedopadlo. Jelikož jsem v tu dobu dokoukala mé milované a drastické Black Mirror, seriálová podoba pro mě byla jako výplach žaludku. Příběhu jsem ale dala šanci, a nelituji!
Tak jsem si jednou šla do knihkupectví. Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi, prostě jsem se nudila. No a najednou uvidím tuhle knihu, v novém kabátku od cooboo! Tak jsem se šla podívat blíž, jelikož jsem slepouš, a zapomněla jsem si brýle. No, dopadlo to tak, že jsem asi tak hodinu seděla na pohodlném gauči a hltala jsem stránky, jak šílená. Když už na mě ty prodavačky začaly fakt divně čumět, pohledem "nemáš peníze, tak vypadni", spakovala jsem se a sprintovala pro těch pár drobných. A tak nějak se stalo, že jsem knihu přečetla za den.
Za mě rozhodně velké plus celé knihy je autorův styl psaní. Je úsporný, bez sentimentálních řečiček. Právě strohý styl, jako například i ve Volání netvora, ve mně vyvolal velké emoce.
Avšak trochu nadbytečný mi připadal pohled Claye. Prakticky vzato, jeho pohled je úplně zbytečný, po celou dobu tak trochu Hannah papouškuje. Právě jen Hannah a její příběh, je na celé knize to zajímavé, Clay člověka prostě nebaví. Seriál právě nedotaženost knihy nahrazuje, kdy je dostatečný čas věnován i současnosti a postavám v ní.
Vše důležité jsem snad vyjmenovala. Proto DOPORUČUJU!

Local_Bunny
20.05.2018 5 z 5

Kniha, kterou jsem taky četla až po shlédnutí seriálu. Upřímně, kdyby nebyl seriál, jako spousta dalších o ni ani nevím. Později jsem ji v knihkupectví našla ještě se starou obálkou a opravdu bych po ni nesáhla. Alespoň, že díky seriálu vznikl nový přebal =)

Zápletka je takový typický pubertální problém.. Pomluvy, závist, hádky, ubližování druhým. Pravda, že občas to skončí přesně, jako zde.

Knižní Clay je možná až moc chlapeček, v seriálu se alespoň občas zachoval trošku mužně a podnikl nějaké kroky. Kniha je nicméně super jako chvilkové čtení, bavila mě a jsem ráda, že se dostává více mezi lidi.

Irimie
12.05.2018 4 z 5

Četla jsem až po shlédnutí seriálu, který se mi opravdu zaryl pod kůži a už jsem ho viděla 2x. Když jsem četla knížku, tak mi jednotlivé scény vystávaly před očima. Konec vyzní podle mě v knížce trochu jinak. Na seriálu se mi líbilo, že Clay ostatní z kazet konfrontuje a víc aktivně reaguje na to, co si poslechl. Knihu beru jako dobrou předlohu, ale seriál příběh dotáhl k dokonalosti.

janii0943
04.05.2018 5 z 5

Přemýšlím jak začít. Viděla jsem jak seriál, tak právě dočetla knížku.
Kniha je velmi pěkně psaná, ač už ji vypraví "dva hlavní hrdinové" orientujete se velmi snadno.
Knihu bych též doporučila jako povinnou četbu.
Za mě osobně, stále víc a víc aktualní téma - šikana na škole. Z mého pohledu, je to výborně napsané, pokud jste někdo šikanu zažil, najdete se v té knížce velmi snadno.
Příběh, který Vás chytí a i po přečtení Vám stále zůstává v hlavě.

alena4154
30.04.2018 4 z 5

Zajímavé téma. Však si to přiznejme, kdo v pubertě nad tím alespoň jednou nepřemýšlel? Ač nevím, zda to jsou důvody přímo k sebevraždě, ale nikdy nevíte, co se tomu druhému honí hlavou. Za mě dobré, četlo se skoro samo. Ale není to zrovna ten typ knížek, ke které se časem vrátíte.

beatadudova
27.04.2018 4 z 5

Knihu jsem četla až po zhlédnutí seriálu, ale se skoro ročním odstupem. Velmi emocionální kniha zobrazující mnoho problému dnešní zkažené společnosti, která vám pravděpodobně otevře oči a ještě dlouho na ni nezapomenete. Hlavní postavy jsou zajímavé a dobře propracované a děj má správný spád. Z konce jsem byla trošku zklamaná, doufala jsem, že se bude od seriálového zpracování lišit, ale na hodnotě to knize samozřejmě neubírá. Taky se kniha odehrává v mnohem kratším úseku (rozmezí několika hodin) na rozdíl od seriálu. Knihu jsem četla v originále a přečtenou jsem ji měla raz dva. Doporučila bych si asi nejdříve přečíst knihu a až poté kouknout na seriál, který je ale podle mého názoru taky pecka.

brzda.
21.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Úplně se mi u ní tajil dech.

Tesinka_Laufey
13.04.2018 3 z 5

Knížku jsem četla už kdysi a teď jsem si ji chtěla přečíst znovu než se podívám na seriál. Hannah byla jednoduše příšerná. Cokoliv špatné se stalo, nebylo její chyba a spáchat sebevraždu kvůli takovým hloupostem? Claye jsem měla malinko radši, ale stejně mi vadilo jeho neustále: "Kdybych si všiml...Kdyby mi řekla..." a nebo naprosto nepochopitelné myšlenkové postupy ohledně věcí, které říkala Hannah. Nápad je to sice pěkný, ale dovedu si představit i mnohem "lepší" důvody.

EleanorJane
03.04.2018 3 z 5

Na knihu jsem narazila díky zmínce o seriálu. Hned mi bylo jasné že si nejdřív přečtu knížku. A dobře jsem udělala. Upřímně nechápu, že je určena pro dívky od 14 let. Knížka o sebevraždě v dětské knihovně? A pak že agresi způsobují počítačové hry a filmy.

bilamyska
29.03.2018 4 z 5

Myslím, že kniha je pro mládež. Aby poznaly co může šikana udělat a že sebevražda není správně řešení. A ani náhodný sex (o tom si můžeme přečíst i v Divočině). A pokud vidíme někoho osamělého, měli bychom se s ním dát do řeči. Kniha si nehraje na nějakou vysokou literaturu. A proto není podle mě na místě hodnocení nereálnosti důvodů k sebevraždě (které mě přijdou reálné, výčitky jsou hrozná věc) a nedostatečné vylíčení ostatních postav a jejich emočních dějů. Už vidím někoho třináctiletého co by to četl...
Líbil se mi styl knihy. Trošku Hemingwayovský. A že Clay hned reagoval na co Hannah povídala. Ukazovalo to věci v kontrastu. Pochopení, lásku a přátelství, které se jí mohlo dostat, kdyby se svěřila.

Lelaqu
20.03.2018 5 z 5

Bohužel jsem první viděla seriál, ale stejně to pro mne jsou dva odlišné póly. Autor si nedává práci s popisem postav, takže pokud jste seríál neviděli, je dobré si na internetu najít jak aspoň vypadali herci v seriálu. Ani u seriálu ani u knihy jsem nezažila oproti ostatním uvědomnění. Já to vím od začátku, že je to špatné a bla bla bla

EvieS
15.03.2018 3 z 5

První jsem viděla seriál, který mě úplně pohltil, takže jsem pak samozřejmě sáhla i po knize. Ta pro mě bohužel byla zklamáním. Většinou platí, že kniha je lepší než film. Tentokrát je to ale bohužel naopak.

Eliška13
13.03.2018 5 z 5

Já viděla nejdříve seriál a z knihy jsem byla trochu zklamaná, ale teď už mi tak špatná nepřipadá. Kniha je to skvělá, ale pokud jste viděli seriál, tak vás asi trochu zklame. Hrozně mi vadí překlad knížky, obvykle to neřeším, ale tady mi hrozně vadí. Potom co jsem viděla seriál a četla recenze na knihu jsem neměla chuť ji zkusit, ale pak jsem knihu vyhrála a bylo by blbost se jí vyhýbat...

karca5233
11.03.2018 5 z 5

No kde začít.... Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy a taky na popud úspěšného seriálu... Sama sebe jsem překvapila jak jsem se začetla a nemohla odtrhnout od knihy která se opírá o taková témata která by se měla řešit asi víc než se řeší. Bylo mi ale více než Hannah líto Claye, sice se bál cokoliv udělat ale měl jí rád a být na jejím místě asi bych ho nechala aby mi pomohl. Opravdu jsem věřila jeho slovům a chvíli jsem si i přála aby to pochopila i ona ale bohužel se to nestalo... Rozhodně doporučuji

vendy6619
17.02.2018 4 z 5

Po seriálu jsem si tohle chtěla přečíst! Bylo to naprosto dokonalý, i když musím po přečtení říct, že seriál v tomhle případě obsahoval víc toho. A byl lepší než kniha.
Ale mě se to líbilo... má to něco do sebe. A každý by si měl přečíst co můžou způsobit pomluvy nebo šikana... a jak se to může dostat do bodu efektu sněhové koule.

heliiinka
12.02.2018 2 z 5

Když jsem brala do ruky tuto knihu, nevěděla jsem o ní vůbec nic. Jen to, že mi je ten název odkudsi povědomý. A mám velmi rozporuplné pocity. Kniha mě od začátku zaujala stylem psaní. Část od Hannah, část od Claye. To bylo fain. A děj plynul velmi rychle, až jsem se občas ztrácela v postavách. Z celku mám však negativní dojem. Hannah házela vinu na všechny a jejich hloupé žerty. Ale sama nic nepopřela, ani se to nesnažila vysvětlit. (Teda vysvětlila to. Po smrti.) Drby, šikana a nezapadnutí do kolektivu mi přijdou jako dobré motivy. Ale pokud čtenář prochází tím samým, není mu nabídnuto žádné řešení. Nic mu to nedá.

Terez67
01.02.2018 5 z 5

Knížka se mi líbila byla moc čtivá :) ale je to jiný než seriál asi je dobrý si přečíst knížku i kouknout na ten seriál pak vám to jde líp do sebe (takové doplnění té knížky) a byly tam i nějaké odlišnosti... A tedka vím, že sebevražda není tím nejlepším řešením jak se to dá řešit, dalo se to možná i jinka ale nwm jak bych se zachovala v její situaci ... Ale určitě to bylo poučný :) Děkuju autorovi :)