Conan z Cimmerie. Svazek I

Ambiciózní projekt, který přinese komiksové adaptace více než tuctu nejznámějších povídek mistra hrdinské fantasy R. E. Howarda, viděných očima vynikajících francouzských kreslířů mladší generace. V tomto jeho prvním svazku najdete povídky Královna černého pobřeží, Černý kolos a Za Černou řekou. Scenáristicky povídky adaptovali Jean-David Morvan, Vincent Brugeas a Mathieu Gabella; kresby se u jednotlivých povídek ujali Pierre Alary, Ronan Toulhoat a Anthony Jean....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393241/big_conan-z-cimmerie-kroniky-i-U7b-393241.jpg 4.366

Kniha Conan z Cimmerie. Svazek I

HerrPilot

Nechal jsem se unést novou výběrovou (snad)sérií od Arga, která bude věnovaná Conanovi, a sáhl i po komiksovém zpracování legendy žánru „sword and sorcery“ (spíše by se to ale mělo jmenovat „fight n'fuck“).
Bylo velmi příjemné, že každou povídku dělal někdo jiný, a tak v té první Conan vypadá jako Mel Gibson říznutý mladým Pavlem Trávníčkem, ve druhé jako Princ z Persie po užití projímadla a v té třetí jako nabušený hipster dělající cosplay Vikinga. Díky tomu si každý najde toho svého barbara.
Po příběhové stránce to bylo výživné jako polévka ze sáčku za 3 ,- (ani v rámci komiksového média bych to nedal na piedestal), byť opravdu tomu nemohu upřít zábavnost a tempo. První příběh se točil kolem bitvy a jakkoliv byl pěkně ztvárněn, cosi tomu chybělo. Druhý příběh vykazoval známky výtvarného „disneyovství“, ale příběhově byl o několik stupňů zajímavější, než jeho předchůdce. Poslední příběh byl laděn do modra, a tíživá atmosféra spolu s kresbou tenhle příběh v rámci této knihy vyzdvihla.
Nesměla zde chybět ani erotika, ale pro nás, studenty a absolventy Jodorovského-Mannarovy Vysoké Školy Komiksové Pornografie „Borgia“ byly zdejší výjevy, jako náznakové zadní spojení či hnětení ňader, uvolněně cudnými, nad kterými by se nepozastavily ani pečovatelky z Nápravného Zařízení pro Neposedné Jeptišky.

Vlastní kapitolu pak tvoří technické provedení svazku: velký formát, pevná vazba, bonusový materiál, plátěná záložka, mapy na předsádkách, semi-reliéfní obálka, výborný překlad – Argo zkrátka ví, jak na to.

Celkově dávám 3 barbarské *, neboť navzdory technické péči lodního vydavatelství se pořád jedná o adaptace (byť krásné) už tak kašovitého zdrojového materiálu.

sackettboy

Priznám sa, že do dnes som nečítal žiadneho Conana, nevidel som poriadne ani filmy so Swarzeneggerom, takže nie som ničím ovplyvnený. Musím povedať, že sa mi páčili všetky tri príbehy z I. zväzku, ale jednoznačne dominovala poviedka Za Černou řekou, kresba bola najlepšia a príbeh bol najzaujímavejší. U druhej poviedky Královna černého pobřeží sa mi neskutočne nepáčila kresba. Tento typ mi zdá sa vôbec nevyhovuje.

Janadvorackova

Fanouškem nebudu...
Chápu ale, na co fanoušci tak letí.
Na můj vkus trochu laciné.

tlllk
27.12.2021

Klasika, autor sa nezaprie. Miestami som mal pocit že to je o Hulkovi, asi je jasné kde sa Marvel inšpiroval.

John6900
06.11.2021

Na komiksy moc nejsem, po Draculovi, je to teprve moje druhá komiksová kniha, ale je to nádhera. Conana mám rád od dětství a teď vzít do ruky tuhle fakt velkou knihu, plnou tak krásných obrazů...orgie...Všechny tři příběhy skvělé, topovka ten poslední.

MichalPuchovsky
28.06.2020

K poviedkam niet čo dodať, tie sú klasikou akčnej fantasy. Veľmi ma oslovila kresba jednotlivých príbehov. Každá bola jedinečná, a zároveň sa hodila ku Conanovi. Pochvalu si zaslúži veľký formát knihy, vďaka čomu bolo jej pozeranie gurmánskym zážitkom.

trudoš
07.01.2020

„Já jsem Conan, Cimmeřan. Hodností a zaměstnavatelů jsem už měl tolik, že si všechny nepamatuji. Dokonce se proslýchá, že jsem byl i králem. Pokud ano, zapomněl jsem na to. Nejspíš jsem byl příliš opilý.“
Zpočátku jsem ke komiksu přistupoval se skepsí, především ze strachu, jakým způsobem Francouzi tématiku pojmou. A ono ejhle, udělali to přesně podle mého gusta. Ctí originální texty Roberta E. Howarda a Conanovi ponechali roli, která mu sluší nejvíc - neohroženého dobrodruha, který necouvne před jakýmkoliv nebezpečím, aniž by se přitom akce podřizovala stylizovanému slovnímu elaborátu.
Výtky bych měl pouze ohledně výtvarného pojetí. V jednom příběhu jako by Cimmeřan z oka vypadl Melu Gibsonovi, v další je to spíš Sylvester Stallone. V Královně Černého pobřeží zas působí Belit a její posádka nechtěně jako parodie na piráty. Po scenáristické stránce ale spokojenost maximální, především povídka Za Černou řekou mi opět potvrdila, že patří k tomu nejlepšímu, co kdy o Conanovi bylo napsáno.

puml
11.12.2019

Velmi dobře zpracované povídky o Conanovi. Scénáristé i kreslíři vystihli velmi přesvědčivě Conanův charakter. Jako pomyslná třešnička na dortu a zjevení působí strana 92, která dokazuje, že Conan umí být i filozoficky naladěn, je k tomu ale potřeba to správné rozpoložení. Zajímalo by mě, jestli by se našel někdo, kdo v podobné chvíli a situaci tak hluboce uvažoval. Snad jen Milan Kundera, ale vést paralely mezi Howardem a Kunderou je i nad Conanovi síly. Doporučuji a těším se na pokračování.