Čokoláda

Čokoláda https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525/bmid_cokolada-kBl-525.jpg 4 575 122

Čokoláda série

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhví odkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj. Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky. Na druhé straně krámek je místo, jež neodolatelně přitahuje mlsné jazýčky. Kdo by také mohl odolat tak sladkému pokušení? Za ty dva zdrávasy, které otec Reynaud za porušení půstu nařizuje, to přece stojí! Vianne se však svých odpůrců nezalekne a rozhodne se, že na Velikonoce uspořádá Čokoládový festival. Její plán rozdělí obec na dva tábory. Následuje střet, jenž je církví vyostřen v "čokoládovou bitvu". Začíná to vypadat, že velebnost církve může být ohrožena pohanskou vášní pro čokoládové opojení. Můžete si být jisti, že při čtení tohoto hravého a možná i trochu uličnického příběhu budete mít bez ustání chuť na čokoládu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Chocolat , 1999

zuza.floderova
31.10.2015 3 z 5

Musím uznat, že mě kniha lehce zklamala, ale nejspíš je to tím, že jsem nejdřív viděla film a až poté četla knihu. Film ovšem vřele doporučuji, tedy až po knize. ;)

alef
15.10.2015 5 z 5

Protože mám ráda pohádky, fantasy ... a hlavně čokoládu ..., byl tento příběh plný kouzel a vůně čokolády pro mě jako stvořený ... a já si ho užila, stejně, jak soudím podle níže uvedených komentářů, jako většina čtenářů :-).

Damato
21.05.2015 5 z 5

Škoda, že se nedá dát víc než 5 hvězdiček, je to milá kniha, která se musí číst s čokoládou v puse, naštěstí jsem ji dostala pod stromeček, takže vánoční svátky jsem strávila ukrytá za stromečkem, děti jsem radši odeslala k babičce a dědovi , opřená o ústřední topení s cukrovím u sebe na zemi a prostě doba čtení této knihy pro mě byla dokonalost sama.

zoew
22.04.2015 3 z 5

Zvláštní styl psaní, chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla.

R.A
28.03.2015 3 z 5

Za mě je Čokoláda (zatím?) jediný případ, kdy se mi líbí film víc než knížka. Což neznamená, že by kniha byla výrazně špatná, ale po filmu jsem od knihy čekala víc.

Tiffany
27.03.2015 4 z 5

Je to už delší čas, co jsem knížku četla, ale dodnes vím, že ve mně dokonale vyvolávala pocity . Vlastně mi přišlo, že v knížce nejde ani tak o dialogy, ale o nálady. Byla to taková dokonalá alchymie . A tentokrát i filmové zpracování bylo velmi zdařilé. Řekla bych i zdařilejší, než literární předloha. Perfektně všechny ty vůně a nálady zachytil. Až mi přišlo, že to ani není možné.

Firefox4
18.03.2015 3 z 5

Dávám jen tři hvězdičky a to nejen proto, že jsem fanoušek filmového zpracování a knihu jsem četla až po 199. shlédnutí filmu, ale prostě proto, že kdybych četla předlohu jako první, asi by se mi ulevilo, že se našel někdo, kdo tomu všemu dal řád. Spousta postav je v knize pouze naznačených a jejich jednání poněkud postrádá logiku. Některá místa jsou lepší, některé postavy propracovanější, ale jako celek mi to prostě moc pohromadě nedrží. Je tam cítit velký potenciál, ale na můj vkus se toho až moc odehrává za hranicemi knihy.

dreamyn
21.02.2015 4 z 5

Jednou z největších předností této knihy je její hlavní hrdinka, která se nechává oslovovat Vianne Rocher (a asi nikdo nemá potuchy, jak se skutečně jmenuje nebo odkud pochází). To dodává příběhu tajuplný, kouzelný nádech. Konec ufňukaným panenkám! Vianne je emancipovaná, silná, svobodná žena, která má navíc něco jako ''šestý smysl'' - rychle odhadne lidi, je empatická, inteligentní. Ovšem nejen mademoisselle Rocher dělá příběh tím, čím je, je zde více podobných postav - tvrdohlavá Armande či Joséphine, která se postupně promění v emancipovanou ženu. K tomu vůně, nálady, poezie, cestování po světě, cikáni, farář Reynaud, plněné pusinky, šálek horké čokolády se šlehačkou, vše namícháno v dokonalém poměru. Poklidné a příjemné čtení.

Kao
08.12.2014 5 z 5

Pří mnoha pasážích kdy tam bylo tak barvitě popisováno takové množství čokolády-bílé čokoládové myšky,nugáty,hořko-sladké karamelky apod.,jsem fakt slintala! Tahle knížka je prostě k sežrání:D

Viera22
25.10.2014 3 z 5

Oproti filmu, ktorému by som dala aj päť hviezdičiek, som mala pocit, že v knihe dostávala príliš veľa priestoru menej zaujímavá dejová línia s farárom. Uvítala by som viac romantiky.

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Úžasná tvorba. Varování-nebudete hltat jen mezi řádky, doporučuji si ke knize koupit i pořádnou zásobu čokoládových pochutin. Četla jsem v sychravém období a ač sladkostem zas tak moc neholduji horká čokoláda a studentská pečeť byly mými společníky.
Určitě se do budoucna ke knize ještě vrátím.

Ni.kk.i
16.09.2014 5 z 5

Opravdu úžasná knížka! Autorka nádherně píše. Užívala jsem si pasáže, kde s velkým nadšením popisuje ty všemožné cukrovinky a sladkosti. Až se mi z toho sbíhaly sliny.

Varování! Bez čokolády po ruce nečíst!

Andy74
08.06.2014 4 z 5

Jsem obyčejná baba závislá na čokoládě a všechno z ní vyrobené. Takže celá kniha ve mně vzbuzovala slintací reflex :o)
Ze začátku jsem se trošku ztrácela v autorčiných barvitých popisech, ale postupně se to dalo rozlousknout. O některých postavách musím stále přemýšlet, mám nezodpovězené otázky, ale bojím se, že odpovědi ve filmu nenajdu.
Bylo to krásné víkendové čtení na dece na sluníčku:o) a potvrzuji, že boj s myšlenkami na čokoládové bonbony a pralinky a čokoládky a husté kakao je předem prohraný!!!!

iva.mikova
13.05.2014 5 z 5

Úžasná...

wiix
11.05.2014 5 z 5

Zbožňujem príbehy o malomeste, kde príde hlavná postava (a ešte k tomu silná a múdra žena) so svojím špecifickým životným štýlom a tým rozhádže klasický život miestnych obyvateľov, poprie ich hlúpe predsudky a ešte aj vychováva svoju svojráznu dcéru. Podĺa môjho gusta!

vaili
05.05.2014 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, která je odlišná od všech ostatních..jen je strašná škoda, že nejsem na sladké a čokoládu..to bych si to užila mnohem víc :)

adelinka
12.04.2014 4 z 5

kniha sa mi páčila a hneď od prvej strany som vedela, že som sa s dejom niekde stretla....hneď som zistila, že som ju videla vo filmovej podobe. Aj keď mám radšej najprv knihu a potom film, nie opačne, čítala sa mi veľmi dobre......

niknikita
19.03.2014 5 z 5

Nevím, jestli jsem nebyla ovlivněná filmem a jak dalece se na mém hodnocení podepsal můj oblíbený Johny Depp, ale klidně bych dala těch hvězdiček víc. Je to moje srdcová záležitost :-)

moonchild
27.02.2014 4 z 5

Kniha se milíbila.Líbí se mi jak je psaná.Vianne a její dceru jsem si hned oblíbila.

zoew
05.02.2014 3 z 5

Styl, jakým je kniha napsaná, bych rozhodně neoznačila jako čtivý - u mě to místy dost "drhlo" a myslím, že to šlo napsat líp, záživněji. Nicméně poklidná atmosféra francouzského maloměsta byla vystižená dost dobře.