Čokoláda

Čokoláda https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525/bmid_cokolada-kBl-525.jpg 4 575 122

Čokoláda série

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhví odkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj. Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky. Na druhé straně krámek je místo, jež neodolatelně přitahuje mlsné jazýčky. Kdo by také mohl odolat tak sladkému pokušení? Za ty dva zdrávasy, které otec Reynaud za porušení půstu nařizuje, to přece stojí! Vianne se však svých odpůrců nezalekne a rozhodne se, že na Velikonoce uspořádá Čokoládový festival. Její plán rozdělí obec na dva tábory. Následuje střet, jenž je církví vyostřen v "čokoládovou bitvu". Začíná to vypadat, že velebnost církve může být ohrožena pohanskou vášní pro čokoládové opojení. Můžete si být jisti, že při čtení tohoto hravého a možná i trochu uličnického příběhu budete mít bez ustání chuť na čokoládu.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Knižní klub

Chocolat , 1999

kasilka
07.09.2018 5 z 5

Pěkné počtení, ale nutno počítat, že budete mít při četbě neustále chuť na čokoládu :)

Katyscrap
05.09.2018 5 z 5

doporučuji nejen milovníkům čokolády :)

Enrs
23.08.2018 4 z 5

Bohužel jsem viděla první film, až poté četla knihu. Film je oproti ní o něco půvabnější a více přese vše srší optimismem. Nicméně je to ve své podstatě rarita, protože nejsem zklamaná ani z jednoho. Kniha je mnohem víc prodchnuta strachem a obavami, ale o to je reálnější a svůdně melancholičtější.

animovanej medv
20.07.2018 5 z 5

krásná kniha :)

Tohru-
06.07.2018 2 z 5

Keby to malo nejakú hlbšiu myšlienku, keby sa na konci stalo niečo, pri čom by som si povedala “Aha, malo to nejaký zmysel.” tak dobre. Nemôžem povedať, že by to bolo o kritizovaní zlých kňazov, lebo to bolo o kritizovaní všetkého kresťanského… ba nie kresťanského, ale všetkého ľudského. Ako keby mala autorka nejaké komplexy. Štýl písania bol celkom pekný, no nie natoľko, aby som dala 3*. Jediné, čo ma nesklamalo, bolo, že som skutočne mala stále chuť na niečo sladké.
Ináč veľké sklamanie,po dočítaní som si nemohla z knihy zobrať nič, celkom nič. Ďalšie diely asi čítať neplánujem.

helusa2
06.07.2018 5 z 5

Film jsem viděla kdysi a moc se mi líbil. Jsem velmi ráda, že jsem kvůli čtenářské výzvě neotevřela jen tak nějakou kuchařku (jen abych splnila tento bod), ale nechala jsem se inspirovat diskuzí a pustila se do Čokolády...
Okouzlila mě poetičnost knihy, ta krásná přirovnání, obrazy, myšlenky... Je hodně o toleranci a myslím, že nebyla psána tak, aby “podrývala křesťanské hodnoty”. Každý má možnost vzít si z ní to dobré ;-)
Úplně jsem cítila a pomyslně ochutnávala všechny ty příchutě - bohužel nemám ve své blízkosti žádnou Vianne, takže asi proto čokoládu moc nejím... :-D

hnilda3
22.06.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha.

Petra de Valo
09.06.2018 3 z 5

No, ako to povedať, kniha sa mi zdala veľmi zvláštna. Nemala ani štipku čara, ktorým oplýval film, a to si myslím, že knihy bývajú vždy lepšie ako film. Vianne sa mi zdá ustarostená, zvláštne neistá, na úteku, pomaly vychádzajú na povrch tajomstvá, ktoré si sama nechce priznať, ale štýl rozprávania je podivne neosobný. Vo filme bola Vianne sebaistá a mala v sebe niečo, čo priťahovalo a menilo ľuďom životy, tu je iná...

kika 13
04.06.2018 3 z 5

Obvykle to tak nemám,ale v tomto případě se mi více zamlouvalo filmové zpracování románu.

ChristineDaee
01.05.2018 2 z 5

Nudné. Pomalý dej. Priveľa neprirodzených prirovnaní. Nezdá sa vám čudné, že kňaz, ktorý by mal mať celkom inú slovnú zásobu, používa rovnaké prirovnania ako hlavná hrdinka ? Papierové postavy. Hlavná myšlienka knihy: zavrhnite kresťanstvo a vráťte sa k pohanským zvykom, ak ste chorý, kašlite na to a prežierajte sa, manželstvo je zastarané a najlepšie je len za jednu noc si nechať spraviť decko od dobrého chlapa, kresťania zakazujú svojim deťom stýkať sa so starými rodičmi, moderne sa obliekajú a podpaľujú cudzí majetok. Niekto tú knihu miluje práve z týchto dôvodov, ale, prepáčte, ja nie.

Edlik
21.04.2018 5 z 5

Krásné, milé a plné čokolády. VAROVÁNÍ!!! Při čtení budete mít chutě na čokoládu. Kniha se krásně a lehce čte. Kniha film jsou spojeni jen v určitých bodech a obě varianty se mi moc líbí.

lithia7081
04.03.2018 4 z 5

Film to předělal a udělal z knihy něco jiného

MishelleBlack
17.02.2018 4 z 5

Čokoláda je velmi čtivá, zajímavá kniha. Ze všeho nejvíce se mi líbily pasáže vyprávěny farářem. Připadal mi jako zajímavá postava, rozhodně patří mezi ty postavy, u kterých prostě chcete vědět co se děje uvnitř jejich hlavy. Nečetla jsem moc knih zabývajících se také otázkou až extrémní víry, s jakou se lze u několika postav setkat. Jednu hvězdu ubírám za některé trošku nudnější části, ale opravdu jen trochu.

4xbabča
11.02.2018 5 z 5

Příjemné pohodové čtení, francouzský venkov a spousta čokolády, na kterou dostanete během četby velkou chuť. Příběh určitě stojí za přečtení.

maryska09
09.02.2018 5 z 5

Podle mé zkušenosti je kniha vždy lepší než film. Film Čokoláda mám moc ráda, proto jsem knihu začala číst s obavou, zda mě nezklame a přestane být oblíbený. Naštěstí se dej knihy a filmu dotýká jen v pár tématech, jinak je lze považovat za dva různé příběhy. Kniha je skvěle napsaná, čte se jedním dechem a člověk při čtení dokáže cítit vůni i chuť skvělé čokolády. Doporučuji

qydko
06.01.2018 5 z 5

Film podle této knihy patří k mým oblíbeným, takže jsem měla velká očekávání. Ale kniha je všechny předčila. Ovšem ke čtení doporučuju připravit si kvalitní belgické pralinky. Já je citelně postrádala.

popeluška
31.12.2017 5 z 5

Čokoláda je jedním slovem úžasná :-) užila jsem si krásné chvilky u čtení a i film je hezký :-)

ieve
23.11.2017 5 z 5

Hezká oddychová četba se zvláštní mystickou atmosférou a vůní čokolády:-)

vlkove
19.11.2017 5 z 5

Kniha naprosto splnila mé očekávání, je milá, je čtivá, je krásná a jednoduše pohladí po duši. Určitě když porovnám s filmem, tak oboje má své kouzlo a oboje se mi líbí. Film je trošku upravený a zkrácený, ale troufám si tvrdit, že pro tuto formu zpracování je to ideální. Kniha má své pomalejší tempo, které je vyhovující. Neočekávejte žádné extra zvraty, spíš takovou pohádku pro dospělé, po které sáhnete v deštivém dni.

Šárka_D
16.10.2017 5 z 5

Zařazuji do osobního šuplíčku "feel good" čtení.