Čokoláda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhvíodkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj. Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky. Na druhé straně krámek je místo, jež neodolatelně přitahuje mlsné jazýčky. Kdo by také mohl odolat tak sladkému pokušení? Za ty dva zdrávasy, které otec Reynaud za porušení půstu nařizuje, to přece stojí! Vianne se však svých odpůrců nezalekne a rozhodne se, že na Velikonoce uspořádá Čokoládový festival. Její plán rozdělí obec na dva tábory. Následuje střet, jenž je církví vyostřen v "čokoládovou bitvu". Začíná to vypadat, že velebnost církve může být ohrožena pohanskou vášní pro čokoládové opojení. Můžete si být jisti, že při čtení tohoto hravého a možná i trochu uličnického příběhu budete mít bez ustání chuť na čokoládu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/525/cokolada-kBl-525.jpg 4.1463
Série:

Čokoláda (1.)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Ikar (ČR)
Orig. název:

Chocolat (1999)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (102)

Kniha Čokoláda

Přidat komentář
Zoja706
06. května

Bohužel nedočteno do knížky jsem se dlouho nutila, ale příběh mě nevzal, tudíž by nebylo správné knížku hodnotit.

Eeli
28. března

Jedná se o příběh, který se v mysli rozplývá jako čokoláda na jazyku, a s tolika typy postav, jako je druhů čokoládových pralinek. K srdci mi ale nepřirostl, protože i přes tu hravost a uličnictví (psáno v anotaci knihy) mi atmosféra tohoto románu přišla podivně stísněná.

Luca235
19. března

Jsem velkým zastáncem knižních předloh oproti následnému filmového zpracování. Kniha Čokoláda, je ale jednou z těch výjimek, které potvrzují pravidlo. Film se mi prostě líbil víc. Příběh je na 5* i v knížce, to bez debat, ale styl mi občas nějak neseděl. Přesto jsem se skvěle bavila, prý jsem se při čtení i usmívala. Aby ne, když jsem za tu dobu snědla tolik čokolády, kolik ani za poslední dvoje Vánoce ne! Podtrženo sečteno - za styl minus půl hvězdy, za kila navíc minus půl hvězdy :-)

czokies
15. února

3,5*
Knizka je mirne odlisna od filmu, porad je ale sladka az se sliny zbyhaji, ale ne preslazena, je psana z pohledu Vianne, takze se dozvidame o jejich temer magickych schopbmnostech, a z pohledu kneze, ktery nam zde zastupuje neutralne-negativni postavu.
Film mi prisel magictejsi a romantictejsi, takze se mi libil krapet vic, ale knizka je pekna, psana prijemnym mekkym stylem s krasne vykreslenymi charaktery. Pekne cteni na zimu i na leto ????.

Petass
26.12.2018

Krásná pohádka! Přečetla jsem ji za den a moc jsem si příběh užila. Z filmu jsem viděla část, ale kniha je mnohem mnohem lepší! Vtáhla mě, neustále jsem si městečko představovala a snad i cítila vůni čokoládových dobrot... Měla jsem chuť jít si pro pralinku, ještě že jsem ji četla na vánoce a mohla ujídat při čtení cukroví. Doporučuji! Oddechovka s nádechem tajemna, ke které se určitě vrátím.

Allysa1985
26.12.2018

I když film patří mezi moje srdcovky, ke knížce jsem se nevím proč dostala až teď. Čtení jsem si užila do posledního písmene, francouzský venkov, vykreslení jednotlivých postav, vůně čokolády a měnící se vítr...

Sablu
23.12.2018

Příjemná kniha plná nejen čokolády ale i kouzel a životního příběhu lidí z francouzské vesnice.

ddkk
03.12.2018

Především - nemohu srovnávat skvělý film se skvělou knihou, jak film tak kniha mi připravily nezapomenutelný zážitek...Kniha má však hlubší, rozvinutější děj, poskytuje více prostoru k zamyšlení i pochopení, pokud čtenář pochopit chce...

Snažím se především chápat neustálé nutkání Vianne k putování z místa na místo a k hledání nových začátků, které zdědila po své matce. Jsem si jista, že se za nimi ve skutečnosti skrývá touha po konečném zakotvení a nalezení vlastních kořenů:

"...občas jsem se přistihla jak hledím na slunce a přemýšlím, jaké to asi je, dívat se, jak vychází nad stejným obzorem pět - deset, dvacet - let. Ta myšlenka mne plnila zvláštním zmatkem, pocitem strachu a touhy...".

Její nekonformní, velkorysé, tolerantní a přitom pragmatické myšlení je plné snahy o pochopení druhých i snahy o získání nových vztahů a přátelství. Vianne, díky empatii, kterou mimořádně oplývá, možná lépe než on sám chápe dokonce i místního faráře a přes jeho neskrývané nepřátelství ho neodsuzuje. Tuší, že se za maskou nesmlouvavého a nekompromisního ochránce místní morálky skrývá zraněný člověk. Není zatížená bigotní vírou ani žádnými konvencemi. Nebojí se, prošla už v minulosti lecčím. Je svobodná a obdivuhodná...Skvělá kniha, skvělá hrdinka...

Abych se přiznala, pro mne byl přes všudypřítomnou vůni a chuť čokolády nejsilnějším gurmetským zážitkem detailní popis hostiny uspořádané pro Armande...

Á propos - stejně jako u jiných výtečných děl, která se stala předlohami výborných filmů, i v tomto případě pro mne už navždy bude Vianne zosobněna milovanou Juliette Binoche a její protivník (byť to ve filmu nebyl farář Reynaud) bude mít tvář mého oblíbeného Alfeda Moliny... Vřele doporučuji.

Doporučujeme

Pád
Pád
Vikomt, který mě miloval
Vikomt, který mě miloval
To nejlepší z nás
To nejlepší z nás
Moře klidu
Moře klidu