Čokoláda

Když se do francouzské vesnice Lansquenet nad Tannou bůhvíodkud přistěhuje exoticky vyhlížející cizinka, Vianne Rocherová, a otevře si tu prodejnu čokolády přímo proti kostelu, otec Reynaud v ní od počátku vidí vážné nebezpečí pro své stádečko, především nyní, na počátku období půstu, kdy by si lidé měli tradičně odpírat světská potěšení. Kněz proto nově příchozí, v níž odhaluje pokušitelku k hříchu, vyhlašuje otevřený boj. Viannin obchod se najednou stává předmětem tajemné šeptandy, skvělou příležitostí pro donašeče, farizejsky rozhořčené ovzduším hříchu a toužícími se osvědčit jako poslušné ovečky. Na druhé straně krámek je místo, jež neodolatelně přitahuje mlsné jazýčky. Kdo by také mohl odolat tak sladkému pokušení? Za ty dva zdrávasy, které otec Reynaud za porušení půstu nařizuje, to přece stojí! Vianne se však svých odpůrců nezalekne a rozhodne se, že na Velikonoce uspořádá Čokoládový festival. Její plán rozdělí obec na dva tábory. Následuje střet, jenž je církví vyostřen v "čokoládovou bitvu". Začíná to vypadat, že velebnost církve může být ohrožena pohanskou vášní pro čokoládové opojení. Můžete si být jisti, že při čtení tohoto hravého a možná i trochu uličnického příběhu budete mít bez ustání chuť na čokoládu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/525/cokolada-525.jpg 4.2411
Série:

Čokoláda (1.)

Originální název:

Chocolat (1999)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (85)

Přidat komentář
v.kalabova
14. září

Myslela jsem, že když jsem viděla film, nebude mě kniha tak bavit, ale bavila mě moc. Neustále jsem googlila názvy čokoládových bonbónů.

kasilka
07. září

Pěkné počtení, ale nutno počítat, že budete mít při četbě neustále chuť na čokoládu :)

Katyscrap
05. září

doporučuji nejen milovníkům čokolády :)

Enrs
23. srpna

Bohužel jsem viděla první film, až poté četla knihu. Film je oproti ní o něco půvabnější a více přese vše srší optimismem. Nicméně je to ve své podstatě rarita, protože nejsem zklamaná ani z jednoho. Kniha je mnohem víc prodchnuta strachem a obavami, ale o to je reálnější a svůdně melancholičtější.

animovanej medv
20. července

krásná kniha :)

Tohru-
06. července

Keby to malo nejakú hlbšiu myšlienku, keby sa na konci stalo niečo, pri čom by som si povedala “Aha, malo to nejaký zmysel.” tak dobre. Nemôžem povedať, že by to bolo o kritizovaní zlých kňazov, lebo to bolo o kritizovaní všetkého kresťanského… ba nie kresťanského, ale všetkého ľudského. Ako keby mala autorka nejaké komplexy. Štýl písania bol celkom pekný, no nie natoľko, aby som dala 3*. Jediné, čo ma nesklamalo, bolo, že som skutočne mala stále chuť na niečo sladké.
Ináč veľké sklamanie,po dočítaní som si nemohla z knihy zobrať nič, celkom nič. Ďalšie diely asi čítať neplánujem.

helusa2
06. července

Film jsem viděla kdysi a moc se mi líbil. Jsem velmi ráda, že jsem kvůli čtenářské výzvě neotevřela jen tak nějakou kuchařku (jen abych splnila tento bod), ale nechala jsem se inspirovat diskuzí a pustila se do Čokolády...
Okouzlila mě poetičnost knihy, ta krásná přirovnání, obrazy, myšlenky... Je hodně o toleranci a myslím, že nebyla psána tak, aby “podrývala křesťanské hodnoty”. Každý má možnost vzít si z ní to dobré ;-)
Úplně jsem cítila a pomyslně ochutnávala všechny ty příchutě - bohužel nemám ve své blízkosti žádnou Vianne, takže asi proto čokoládu moc nejím... :-D

hnilda3
22. června

Velmi zajímavá kniha.

Petra de Valo
09. června

No, ako to povedať, kniha sa mi zdala veľmi zvláštna. Nemala ani štipku čara, ktorým oplýval film, a to si myslím, že knihy bývajú vždy lepšie ako film. Vianne sa mi zdá ustarostená, zvláštne neistá, na úteku, pomaly vychádzajú na povrch tajomstvá, ktoré si sama nechce priznať, ale štýl rozprávania je podivne neosobný. Vo filme bola Vianne sebaistá a mala v sebe niečo, čo priťahovalo a menilo ľuďom životy, tu je iná...

kika 13
04. června

Obvykle to tak nemám,ale v tomto případě se mi více zamlouvalo filmové zpracování románu.

ChristineDaee
01. května

Nudné. Pomalý dej. Priveľa neprirodzených prirovnaní. Nezdá sa vám čudné, že kňaz, ktorý by mal mať celkom inú slovnú zásobu, používa rovnaké prirovnania ako hlavná hrdinka ? Papierové postavy. Hlavná myšlienka knihy: zavrhnite kresťanstvo a vráťte sa k pohanským zvykom, ak ste chorý, kašlite na to a prežierajte sa, manželstvo je zastarané a najlepšie je len za jednu noc si nechať spraviť decko od dobrého chlapa, kresťania zakazujú svojim deťom stýkať sa so starými rodičmi, moderne sa obliekajú a podpaľujú cudzí majetok. Niekto tú knihu miluje práve z týchto dôvodov, ale, prepáčte, ja nie.

Edlik
21. dubna

Krásné, milé a plné čokolády. VAROVÁNÍ!!! Při čtení budete mít chutě na čokoládu. Kniha se krásně a lehce čte. Kniha film jsou spojeni jen v určitých bodech a obě varianty se mi moc líbí.

lithia7081
04. března

Film to předělal a udělal z knihy něco jiného

MishelleBlack
17. února

Čokoláda je velmi čtivá, zajímavá kniha. Ze všeho nejvíce se mi líbily pasáže vyprávěny farářem. Připadal mi jako zajímavá postava, rozhodně patří mezi ty postavy, u kterých prostě chcete vědět co se děje uvnitř jejich hlavy. Nečetla jsem moc knih zabývajících se také otázkou až extrémní víry, s jakou se lze u několika postav setkat. Jednu hvězdu ubírám za některé trošku nudnější části, ale opravdu jen trochu.

4xbabča
11. února

Příjemné pohodové čtení, francouzský venkov a spousta čokolády, na kterou dostanete během četby velkou chuť. Příběh určitě stojí za přečtení.

maryska09
09. února

Podle mé zkušenosti je kniha vždy lepší než film. Film Čokoláda mám moc ráda, proto jsem knihu začala číst s obavou, zda mě nezklame a přestane být oblíbený. Naštěstí se dej knihy a filmu dotýká jen v pár tématech, jinak je lze považovat za dva různé příběhy. Kniha je skvěle napsaná, čte se jedním dechem a člověk při čtení dokáže cítit vůni i chuť skvělé čokolády. Doporučuji

qydko
06. ledna

Film podle této knihy patří k mým oblíbeným, takže jsem měla velká očekávání. Ale kniha je všechny předčila. Ovšem ke čtení doporučuju připravit si kvalitní belgické pralinky. Já je citelně postrádala.

popeluška
31.12.2017

Čokoláda je jedním slovem úžasná :-) užila jsem si krásné chvilky u čtení a i film je hezký :-)

ieve
23.11.2017

Hezká oddychová četba se zvláštní mystickou atmosférou a vůní čokolády:-)

vlkove
19.11.2017

Kniha naprosto splnila mé očekávání, je milá, je čtivá, je krásná a jednoduše pohladí po duši. Určitě když porovnám s filmem, tak oboje má své kouzlo a oboje se mi líbí, film je trošku upravený a zkrácený, a troufám si tvrdit že pro tuto formu zpracování je to ideální. Kniha má své pomalejší tempo, které je vyhovující, neočekávejte žádné extra zvraty, spíš takovou pohádku pro dospělé, po které sáhnete v deštivém dni.

Šárka_D
16.10.2017

Zařazuji do osobního šuplíčku "feel good" čtení.

85098211
08.10.2017

Docela dobrá kniha s trochu pomalejším rozjezdem. Kdysi jsem viděla i film, ale ten se mi moc nelíbil. Ze začátku jsem si totéž myslela i o knize, protože se mi pozdávala lehce nudná. Ale později jsem jí přece jen přišla na chuť a začala se mi líbit. Proto mě tak trochu zamrzel její otevřený konec. Protože ale vím, že je tato kniha první částí trilogie, hned se vrhám na pokračování ;-).

Lilly4
18.05.2017

Skvělá kniha, lepší než film, který jsem viděla dřív. Bohužel pokračování a další knihy autorky už tak dobré nejsou.
Ke čtení doporučuji nejméně jednu tabulku dobré čokolády. V mém případě by si Vianne jistě tipla višně v hořké čokoládě se špetkou chilli.

Stellia
08.05.2017

Ak Vás k rozhodnutiu, že si konečne prečítate aj knižnú predlohu, inšpirovalo filmové spracovanie s Johnnym Deppom, vedzte, že v podstate ide o úplne iný príbeh. A to nielen z hľadiska absencie niektorých postáv. V konečnom dôsledku však dôjdete k záveru, že "oba" príbehy sú neskutočne dobré a stoja za Váš čas :)

koki.veru
16.04.2017

Prijemne cteni,takove oddychove,ale jelikoz mam radeji thrillery ci detektivky,byla pro me knizka ponekud nudnejsi,bez nejake poradne akce. Spis takova knizka na odpocinuti a prijemny relax.

Liilith
10.03.2017

Čoko, čoko, čokoláda...
Čokoláda je román z francouzského venkova. Děj rychle ubíhá a ani si neuvědomíte, že už je tu konec knihy. Autorka je výborná v popisování lidských pocitů a vykreslování povah, takže čtenář již od začátku ví, kdo je zlý a kdo ne. To nám může trochu připomenout pohádky z dětství, kde zlé síly bojovaly proti těm dobrým, a kde dobro vždy na konci zvítězí. Děj je rozdělen na kapitoly, přičemž každá z nich popisuje jeden den. Není proto těžké sledovat postupně vznikající přátelství mezi hlavní hrdinkou a obyvateli vesnice, a stejně tak i stále se zintenzivňující tlak na ni. Ta nese chování ostatních statečně a klidně, až je to místy podivné.Román Čokoláda je příjemným zpestřením prázdných večerů a volných chvílí, takže si myslím, že ten, kdo ho otevře, nebude určitě zklamán.

Aurorita
16.02.2017

Tak tato kniha pro mne byla,... já ani nevím, jak to říct. Na jednu stranu se mi líbila, ovšem na druhou mě někdy děj dost nudil a do čtení jsem se musela nutit. Navíc kapitoly věnované Reynaudovi pro mne byly docela utrpení, tedy až na tu poslední :) Přišlo mi, že celkově se ten děj táhl a vlastně se ani nic pořádně nestalo, přesto mě stále něco nutilo knihu číst a přečíst. Druhému dílu zkusím dát tedy ještě šanci

martiline
30.11.2016

Tak toto se mi moc líbilo. Nejdříve jsem viděla film, až pak četla knihu.
Ale nááádhera. :-) Četlo se samo.

Helianthus
30.10.2016

Kniha i film se mi moc líbilo a mohu jen doporučit.

Janeee
23.09.2016

Nevím proč, ale nějak jsem se nemohla pořádně začíst. Kniha nebyla úplně špatná, ale podle hodnocení jsem čekala daleko lepší příběh. Zkusím ještě další díl. Třeba se to u mě zlomí. ;-)