Co život dal a vzal

Co život dal a vzal https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11608/bmid_co-zivot-dal-a-vzal-OPP-11608.jpg 5 1118 172

Obsahuje: Kdokoli může dělat cokoli – – Morová rána – – Dusím se ve vlastní šťávě Autorka ve volném pokračování slavného románu Vejce a já vypráví o třech důležitých etapách svého života – o období nezaměstnanosti, o době, kterou prožila jako pacientka plicního sanatoria, a konečně o obtížném údobí, kdy pečovala o dospívající dcery a snažila se o literární kariéru. Náměty čerpá výhradně z vlastního života a s ironickým nadhledem líčí, co ji v něm potkalo dobrého či zlého. Optimismem, bezprostředností, upřímností a vírou v člověka a jeho schopnosti překračují její romány běžné hranice jak humoristické, tak i ženské četby.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad

Anybody Can Do Anything, The Plague and I, Onions in the Stew , 1950

betička
28.01.2020 5 z 5

miluju knihy s humorem i v ne zrovna jednoduchých životních situacích

Doubravka1975
21.01.2020 5 z 5

Po přečtení Vejce a já jsem se vrhla na její volné pokračování.
První část Kdokoli může dělat cokoli vypráví o období hospodářské krize a nezaměstnanosti v třicátých letech. Starší sestra Mary je úplně skvělá. Pro Betty úplný dar z nebes. Betty, no chvílemi jsem měla pocit jestli nezapomněla hlavu na farmě, u slepic...(hlavně kapitola Účty!Účty!Účty!)
Druhá část Morová rána vypráví o tom jak měla tuberkulózu a léčila se v sanatoriu.
A třetí část Dusím se ve vlastní šťávě, ta se mi líbila nejvíc. Život na ostrově Vashon a puberta dcer.
Autorku přidávám do oblíbených

GaleW
26.11.2019 4 z 5

Opravdu zbožňuji sestru Betty Mary, to musel být bláznivý, krásný a šílený život po jejím boku

Garfi
24.10.2019 5 z 5

Krásná a vtipná kniha, ačkoliv částečně pojednává o velmi smutných věcech. Obdivuju Betty s jakým humorem se vypořádala s celou řadou nečekaných životních překážek, včetně té nejhorší v podobě TBC. Čteno opakovaně.

terimila
23.10.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších a nejhladivějších knížek na chvíle, kdy člověku není úplně nejlíp. Takovej tak trošku Herriott v sukních - toho si máma vždycky brávala do nemocnice a já v dospělosti pochopila, proč. MacDonaldová je mu v něčem podobná. Nestihla toho sice napsat moc, ale jsou to krásné věci, a tahle je snad nejkrásnější. Krásně vzpomíná na život - a vůbec ne lehkej - ale s obdivuhodným optimismem, vděčností, humorem a beze stop zahořklosti. Takovejch lidí, co se na život dovedou dívat podobným způsobem, není moc... a když ještě něco napíšou, je to dar. Takže díky Vám a díky za Vás a vaše psaní, paní Betty.

palka452
11.10.2019 5 z 5

To musela být žena!!!

Ewik111
03.07.2019 5 z 5

Nádherná knížka! Jedna z nejhezčích, co jsem kdy četla. Vždycky mi zlepší náladu, nalije optimismus do žil, pobaví .....

Aghatte
16.06.2019 5 z 5

50x přečtena, stejně jako Vejce - lidskost, laskavost, humor, láska, optimismus, nezapomenutelně zapsána do dějin literatury.

ArwenAragorn
12.06.2019 5 z 5

Další nezapomenutelná kniha od Betty MacDonaldové, čtená mnohokrát.

4444913
13.04.2019 5 z 5

Stejně jako Vejce a já je to nekonečně optimistická knížka.Betty se snad nedá otrávit ničím,to bych chtěla umět.

Coolniczka12
11.04.2019 5 z 5

Moc mila knizka, ktera zahreje na dusi :) I kdyz autorka mnohokrat prozivala tezke chvile, dokazala je popsat s nadhledem a vtipem. Urcite se k ni budu rada vracet :)

Bublinka78
08.03.2019 5 z 5

Neuvěřitelně laskavá kniha. Čišel z ní humor, teplo domova, láska. Ač se děj odehrává v pohnutých dobách, není to vůbec znát. Krize ve 30. letech, kdy se podnikavá Mary snaží sehnat pro svou sestru Betty jakoukoliv práci, a to doslova, jakoby ani nebyla krizí. Mary byla chvílemi na zabití, Betty nemožná, maminka okouzlující a všechno to bylo prodchnuto takovou samozřejmou láskou a radostí ze života. Část o dospívání Bettiných dcer si určitě přečtu nejmíň ještě 3x. Hlavně až moje holky budou dospívat. Jsou tam pochybnosti, naděje a pak zase ta láska. A sanatorium? Podle Betty může být asi i hůř. Přečtěte si tuhle knihu. Je plná optimismu.

valky
08.03.2019 5 z 5

Opět velmi krásně popsaný příběh ze života spisovatelky, která svým neotřelým způsobem líčí zážitky z léčebny.

1bublina
03.01.2019 5 z 5

Stejně jako předchozí kniha Vejce a já je i tato moje oblíbená. Moc se mi líbila část Morová rána, kdy Betty líčí pobyt v nemocnici s TBC. Přestože se nesměla skoro hýbat, ohřívače dostávali až v říjnu a umývat se musela ve dvou hrncích vody, nepropadla depresím a vše líčila s úsměvem a humorem, tak jak jsme od ní zvyklí. Vůbec nevadí, že je kniha napsaná už před 69-ti lety. Rozhodně doporučuji!

Ctv
26.12.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Betty MacDonaldovou miluji. Zcela nekriticky. Takhe kniha je u mě už hodně ochmataná, protože jsem ji četla asi tak 20 krát. Život v tuberkulozní léčebně, který určitě nebyl žádný med, popisuje tak, že máte pocit, jako by byla na dívčím letním táboře. Je jen málo knih, u kterých jsem se tak nasmála. Od doby, kdy jsem četla tuto knížku, vím, že "nejlepší dobroty jsou vždycky v malých balíččích". I když ji tam řekla protivná fouňa, tak tuhle větu si pamatuji. Nevím proč. Možná proto, že měřím 165 cm :-)

esma
27.11.2018 4 z 5

Betty vnímám jako přítelkyni od doby, co jsem poprvé četla její knihy. S radostí jsem si je také poslechla a ... byla jsem zklamaná. S odstupem let mě zaskočila její finanční nezralost a negramotnost (to jsem dříve nevnímala ?) A pak jsem s ní znovu potkala v poslední části : Dusím se ve vlastní šťávě - hlavně díky Vilmě Cibulkové, která dokázala absolutně profesionálním a dokonalým způsobem navodit tu správnou atmosféru a zprostředkovat mi znovu Bettyin životní nadhled, kterým okouzlila mnoho čtenářek (sorry, pánové). Prostě, Betty byla třída.

gretl74
12.11.2018 4 z 5

Skvělá - humor, který mi prostě sedí.

Evina.Cetba
29.09.2018 5 z 5

Toto je snad moje nejoblíbenější beletristická kniha - kvůli inteligentnímu humoru. Všechny etapy autorčina života jsou skvěle napsány. Když si chci udělat radost, namátkou memoáry otevřu a přečtu si s chutí například o tom, že i v nemoci lze na život koukat s nadhledem. Období nezaměstnanosti, období, kdy byla konečně zaměstnána, sestra Mary, pubertální dospívání svých dcer, vše je vykresleno barvitě. Své přehmaty dokázala nadlehčit osobitým způsobem. Možná právě kvůli optimistickému postoji k životu všechny potíže, dokonce i tuberkulózu, úspěšně překonala. Neuvěřitelné a inspirativní!

Amazonka72
23.09.2018 4 z 5

Knihu Betty Macdonaldové jsem po dlouhých letech vzala do ruky z důvodu, že jsem měla v červenci možnost shlédnout divadelní představení “Kdokoli může dělat cokoli” na letní scéně divadla Ungelt. S Terezou Kostkovou (Betty), Mášou Málkovou (Mery) a Jitkou Smutnou (maminka) v hlavních rolích. Představení mě doslova uchvátilo. S neskutečnou lehkostí a jemným humorem vypovídá o složité době světové hospodářské krize. Početná rodina, kde vládnou pouze ženy, si i v tomto nelehkém období dokáže najít čas pro humor, v leckdy složitých situacích hledá to pozitivní a především stojí všichni pevně při sobě a mají se rády. Díky tomu mohou být šťastné, i když není co na sebe, čím zatopit, a někdy ani co k jídlu. V době konzumu a blahobytu je to jako balzám na duši. Návrat k podstatným věcem, které náš pocit “štěstí” formují. Proto kniha, chtěla jsem atmosféru a pocit lehkost načerpat ještě z knižní předlohy. Nastalo ovšem zklamání. Nevím proč, ale zkrátka se mi nepodařilo prožít ji znovu. Ano, kniha je vtipná, je to přjemné čtení na letní večery a do vlaku, ale něco jí chybí. Možná nebyla ta pravá chvíle, kdy jsem ji měla číst. Možná jsem ovlivněna skvělou dramatizací příběhu, který knize dodal další rozměr, plastičnost, možnost být součástí příběhu, postavám pak skutečnou fyzickou podobu. Paní Macdonaldová musela příběh napsat dobře, bez něj by skvělá divadelní hra nevznikla. Proto nakonec čtyři hvězdičky. Kniha zůstává v mé knihovně a určitě se k ní v budoucnu vrátím. A to i k dalším dílům (Morová rána a Dusíme se ve vlastní šťávě), které jsem zatím odložila.

Ottovka
02.09.2018 5 z 5

Moc příjmené čtení na zimní večery... Kniha zahřeje u srdce