Co život dal a vzal

Co život dal a vzal https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113139/bmid_co-zivot-dal-a-vzal-lzx-113139.jpg 5 1118 172

Autorka ve volném pokračování slavného románu Vejce a já vypráví o třech důležitých etapách svého života - o období nezaměstnanosti, o době, kterou prožila jako pacientka plicního sanatoria, a konečně o obtížném údobí, kdy pečovala o dospívající dcery a snažila se o literární kariéru. Náměty čerpá výhradně z vlastního života a s ironickým nadhledem líčí, co ji v něm potkalo dobrého či zlého. Optimismem, bezprostředností, upřímností a vírou v člověka a jeho schopnosti překračují její romány běžné hranice jak humoristické, tak i ženské četby.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry

Vydáno: , Vyšehrad

The Plague and I, Anybody Can Do Anything, Onions in the Stew , 1950

boxas
02.11.2016 5 z 5

Mít tuberkulózu a zároveň mít radost ze života, to přeci nejde?! Nebo snad ano? Tahle hořkosladká kniha dokazuje, že ano. Odnesla jsem si z ní víc, než jsem čekala.

MichelleS
29.09.2016 5 z 5

Vejce a já je asi známější, ale tahle knížka (vlastně 3) mě zasáhly víc. Betty umí tak krásně s nadsázkou popisovat nejvšednější problémy. A její boj o život s TBC, se vším strachem, nadějí, smutkem i novými přítelkyněmi, tak opravdový, až se člověku svírá hrdlo. A nakonec nezapomenutelné příhody rodinného života na ostrově, s nepřízní počasí, zákony schválnosti, dospívajícími dcerami, armádami přátel, dětí, zvířat ...
Svou sílu si Betty přinesla z milující velké rodiny, od maminky ( " Milovat život a radovat se z něho, ať je jaký chce - to byla maminčina koncepce a od útlého dětství nám vštěpovala pohrdání k sebe se litujícím "nemrcouchům" a učila nás hledat ve všem něco dobrého, zajímavého a veselého." ) a od babičky (" Nevařte to tak děsně dobrý - mužský sou čuňata, zbaštěj všechno.")...

Fizulka71
03.08.2016 5 z 5

Trilogie knih, kterou si prostě MUSÍTE přečíst. Když budete mít pocit, že se vám nic nedaří a svět vám hází klacky pod nohy, sáhněte po Kdokoli může dělat cokoli. Až vás schvátí rýma a nebudete dojmu, že se nedožijete zítřka, začtěte se do Morové rány. A pokud se vám někdy bude zdát, že vaše dospívající potomstvo je hodno internace v převýchovném táboře, šéf nedokáže náležitě ocenit vaše kreativní myšlení a vy uvažujete o odchodu na volnou nohu, nechte se spolu s Betty podusit ve vlastní šťávě. A zjistíte, že pokud nejde o život, tak jde vlastně o ... o nic.

lea67
28.07.2016

Knihy Betty MacDonald patří do mé " truhlice " mezi NEJ...měla jsem spousty knih, které jsem vláčela společně životem, postupně je darovala svým blízkým a drahým....ale ty její mě doprovází i dále, nemusím je už znovu číst, stačí, že je mám-)

BLeeCraleek
26.05.2016 3 z 5

Trilogie. Obsahuje knihy Betty MacDonaldové Kdokoliv může dělat cokoliv, Morová rána a Dusím se ve vlastní šťávě. Všechny knihy jsou autobiografické, s typickým humorem, a sebeironií.

lapagerie
23.05.2016 5 z 5

Po Vejci a já jsem se kdysi pustila i do této knížky. A jako náctiletou mě nezaujala. Teď, s odstupem "pár" let se karta obrátila a knížka Co život dal a vzal v ní nalézám mnoho pravdy. Obdivuju Betty i Mary a vůbec celou rodinu, jak se dokázaly s nadhledem poprat s těžkou situací v době krize i se zákeřnou Bettyinou nemocí. A líčení slastí i strastí na ostrově Vashon je naprosto skvělé. Betty je prostě jedinečná.

ondaboss
11.05.2016 3 z 5

Není to špatný. Ovšem mě to příliš nedostalo. Tu pohodu jsem nějak necítil. Doba byla zlá. Je to jednoduše napsaný, to jo, ale tím to končí. Takový popisek doby. Nebo spíše receptář té doby.

Jonna
08.04.2016 4 z 5

Tak jsem tuhle knihu, asi po desáté, dočetla a pořád mi má co říct. Zajímavé je, že mám nejradši tu část ze sanatoria, která je zde, soudíc dle komentářů, nejméně oblíbená. Možná je to tím, že jsem se ve zdravotnictví nějakou dobu motala nebo je to tím, že tahle část není tak vtipná a už vůbec ne veselá. Trochu bych si rýpla do těch, co knihu pouze poslouchali a nelíbila se jim - knihu mám i v audioverzi a je krácená, možná proto je nenadchla. Navíc se do hodnocení audioknihy promítá i hlas předčitatele, jeho schopnost vypíchnout důležitá místa, zpomalit, zrychlit a kdoví co ještě. Rozhodně bych ale neodsuzovala knihu bez toho, abych ji četla, ale samozřejmě je možné, že by se jim nelíbila i tak. Já ji rozhodně doporučuji a myslím si, že jedno přečtení nestačí.

lenka70
15.03.2016 5 z 5

Dočteno!Překrásné a pravdivé.....

Daydreamer
02.03.2016 5 z 5

Vypůjčím si kousek komentáře uživatelky "povi" :"No a třetí část je prostě a jednoduše krásná :-) Je to takové krásné a vtipné vyprávění o tom, jak i ona našla svůj životní přístav a milujícího manžela a s dětmi a přáteli žili na ostrově Vashon, to se mi moc líbilo, snad nejvtipnější část"
Takhle přesně to vnímám i já. Líbily se mi všechny tři části, ale tou poslední pro mne kniha nádherně graduje. Už jen to získání domu byla skvělá kapitola :-). a pak samozřejmě ta pohoda života na Vashonu, včetně spousty příběhů (Anka a Janka).
Skoro bych předpokládal, že právě tohle je právě jedna z knih, které se, víceméně, mohou líbit každému ;-). Z některých komentářů(Sorrow) ovšem vyplývá, že tomu tak zjevně není...:-D.

maxihrosik
21.02.2016 5 z 5

Knížek mám oblíbených mraky, ale tahle už před lety obsadila první místo a zatím se žádné jiné nepodařilo ji sesadit. Miluju hlavní hrdinku a protože jde skoro o autobiografické dílo, tak i autorku. Líbí se mi způsob, jakým přemýšlí, hodnotí lidské povahy a zvládá zapeklité životní situace a problémy.

Ladydwarf
19.01.2016 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá a moc se mi líbila.

Cemanka
18.01.2016 5 z 5

Báječná kniha, kterou jsem četla asi 4x a to číslo jistě ještě stoupne. Je to balzám na duši, zvedne náladu a dá sílu do života. Praktický návod na to, jak nevidět život tragicky a vždy na něm najít něco veselého a povzbudivého.

Jirinamac
28.12.2015 5 z 5

Knížka ke které jsem se vrátila už mnoho x, vždy mě zvedne náladu humor, jakým popisuje Betty svůj nelehký život

Kent2004
20.11.2015 4 z 5

Knihu jsem měl v audiopodobě a tak mů názor může být ovlivněn. Nicméně dávám 4 hvězdy a to jen za precizni zpracování. Dějově mne to však nechytlo. Asi je to tím, že jsem chlap. :-) A pro ty tato kniha určitě není. Ale hledal jsem nějakou humornou oddechovku a tak jsem mezi audioknihami sáhnul po tomto autibiografickém románu.
První část byla vcelku dobrá,občas jsem se přistihnul, že se usmívám zvláště svérázný přístup sestry Mary mne rozesmál. Prostřední část mě připadla jako nejslabší, nezáživná místy až nudná. V závěru jsem byl trochu zmaten, jeliož jsem nepochopil souvislosti. Třeba jak se autorka dostala na ostrov, jak se seznámila se svým druhým manželem a pod. Tato část mě to navíc připadala hodně přitažená za vlasy a moc nevěřím tomu, že autorka popisovala vzniklé situace jak se skutečně staly. Asi zde svoji roli sehrála fantazie.
Shrnuli to - dějove slabé, (očekávaljsem větší srandu) po slohové stránce nadprůměrné. Klasickou knihu bych asi odložil, jako audio to bylo výborně namluvené a kombinace tří hereček, které vystupovaly jako jedna žena byla zvláštní, nicméně se to povedlo výborně zkloubit.

limetka2008
03.11.2015 5 z 5

Stejně jako v prvním dílu (Vejce a já), i tady najdete pořádnou dávku humoru, životního optimismu a nadhledu - prostě kniha ze života, která baví a po které ráda občas znovu sáhnu.

Sorrow
21.10.2015 2 z 5

No, ne prostě...nechápu to zdejší nadšení...hledám si práci, ležím v sanatoriu, vařím...co na tom shledáváte vtipného?
Ještě, že jsem to poslouchala jako audio a bylo to poutavě namluvené (obzvlášť hlas Táni Medvecké u části Morová rána mi připadal povedený). Fyzickou knihu bych stoprocentně nedočetla, takže nedoporučuji!

mats379
30.09.2015 5 z 5

Tato knížka by se měla stát povinnou četbou pro všechny dívky, aby v dospělosti uměly řešit problémy, starosti a nepříjemnosti s takovou noblesou a nadhledem jako Betty. Moje nejoblíbenější kniha tzv. pro ženy...ale myslím, že i rozumní muži si ji také mohou přečíst a bude se jim líbit. Bohužel už asi za mého života nic vtipnějšího, co by mě rozesmálo k slzám, nenajdu.

zdrkam
27.09.2015 5 z 5

Tato kniha se již běhěm čtení stala mou oblíbenou a vím, že se k ní budu často vracet, jako i mnoho mích známých. Stala se z ní zkrátka moje srdcová záležitost.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Další z mnoha variací na téma "Život je těžkej, zvlášť pak některej". Ale když se to umí, vznikne pěkné čtení. Pět hvězd.

humor americká literatura autobiografické prvky

Betty MacDonald
americká, 1908 - 1958
2004  84%Vejce a já
2010  92%Paní Láryfáry
1987  90%Co život dal a vzal
1993  91%Čáry paní Láryfáry
2008  89%Morová rána

Kniha Co život dal a vzal je v

Přečtených1 847x