Co tě nezabije

Co tě nezabije https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352042/mid_co-te-nezabije-zM5-352042.jpg 4 90 18

Jak ledová voda, extrémní nadmořská výška a okolní podmínky obnoví naši zašlou sílu Každý rok miliony lidí zanechají cvičení ve fitkách a snaží se zocelit Boot Campy v obtížných surových podmínkách. Sdílejí ideologii, že v komfortu moderní doby jsme zeslábli a fyzickou ondici nejlépe nabydeme v původním prostředí našich předků. Věří, že lidské tělo je propojeno s okolním prostředím, takže při změně prostředí se může změnit i tělo. Nikdo o tom neví víc než holandský fitness guru Wim Hof, jehož pozoruhodná schopnost kontrolovat svou tělesnou teplotu v extrémním chladu vyvolala smršť vědeckých studií. Kniha zkoumá chování lidského těla v extrémních podmínkách. Návody na tréninky a cvičební lány.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Omega

What doesnt kill us

Lubošovo
05.10.2022 2 z 5

Autobiografická reportáž o tom, jak obdivovatel Wima Hofa vylezl na Kilimandžáro. Nových poznatků se moc nedozvíte.

Clea3112
12.09.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky Ledovému muži. Wim Hof je charismatická osobnost, která roste na popularitě, proto jsem se chtěla dozvědět ještě víc. Je pravda, že pro Scotta Carney je WH především tou počáteční inspirací, impulsem, který odstartuje jeho vlastní cestu za poznáváním a zkoumáním vlastních limitů fyzické i psychické odolnosti. Není to tedy kniha o WH, ale spíše reportáž o tom, kam až můžete dojít, když se do metody opřete naplno. Vyprávění mě bavilo, SC se snaží dávat vše do kontextu, opírá se o výklady vědeckých kapacit. Je pragmatický, skeptický (což je pro kontraverzní téma důležitý přístup), kritický, ale i chápavý a plný repektu. Líbí se mi, že Wima Hofa nepředstavuje jako modlu, naopak upozorňuje i na stinné stránky jeho osobnosti (Kapitola o výstupu na Kilimanjaro). Není však pochyb, že přesto všechno k WH chová hlubokou úctu a uznává ho. V knize se SC věnuje opravdu hlavně extrémním disciplínám. Jste-li adrenalinový typ, určitě vás to nakopne a budete hltat slovo za slovem. Pro obyčejného smrtelníka, který se chce "jen" otužovat a posilovat svou imunitu , je kniha spíše poutavým vyprávěním o různých dobrodružstvích než návodem či praktickou pomůckou.Nejvíce mě asi bavila právě předposlední kapitola Kilimanjaro.

josef5899
29.12.2020

Po několika stránkách jsem jí položil. Konkrétně po vyprávění, kdy Wim meditoval v sauně, odletěl dozadu a praštil se o stěnu, protože zapomněl, že je v sauně. Nesedí mi americký způsob vyprávění ve stylu já, já, já jenom já a za každou cenu akce a senzace.

Zkusím knihu Wim Hof, ale podle úvodního vyprávění kdy jeho matce doktor v porodnici nevěřil, že má v břiše ještě dvojče prvního narozeného dítěte, to vypadá, že půjde o podobnou formu.

Jsem fanda Wima Hofa a otužování, vadí mi pouze forma, kterou je to psáno.

Randyz1986
27.09.2020 3 z 5

Začátek knížky skepticky přistupující k této metodě mě hodně moc bavila a je skvělé, že tato metoda posouvá lidské hranice do jiné dimenze a dává i naději mnoha nemocným lidem na zlepšení jejich zdravotního stavu při praktikování této metody, ale druhá půlka knížky mi přišla až moc šílená a spíše až fanatické a zbytečné hazardování s lidskými životy. Na druhou stranu pro někoho je to asi o posouvání možných hranic a překonávání sebe sama, což chápu.

Berg1
04.08.2020 3 z 5

Inspirován WHM, Scott Carney jezdí po světě a zkoumá jak si zvyšovat odolnost organismu. Některé kapitoly byly super - Kilimanjaro, historie, biologie..Některé mi ale přišly navíc a zajímavé pro mě nebyly vůbec. Celkově ale dobrá kniha. O konkrétních věcech týkajících se WHM se tam moc nedovíte, ale pokud se chystáte metodu učit a praktikovat, je tato kniha dobrý otvírák.

Waldíček
17.06.2020

Jsem na začátku knihy, téma je zajímavé, ale od prvních chvil mého čtení mě rušil nekvalitní překlad, což je u knihy věc podstatná, protože překlad je způsob interpretace na které se zakládá naše porozumění textu v daném jazyce. Je vidět, že pan překladatel není seznámen s českým názvoslovím v oblasti medicíny a biologie, proto na mě řada termínů působí vyloženě rušivě. Dal jsem si tu práci a sehnal si knihu také v anglickém originále. Uvedu pouze jeden příklad, který hovoří za vše. Na straně 27. nacházíme v češtině tuto větu: Většina strategií, které tvrdí, že se naše těla vždy adaptovala na stres, jsou totálně mimo naši vědomou kontrolu. V angličtině pak nacházíme: In most cases, the strategies that our bodies to adapt to stress completely outside of our conscious control. Zde je podle mne psáno: Ve většině případů jsou strategie, které naše těla využívají k adaptaci na stres, mimo naši vědomou kontrolu.

pablito
26.04.2020 1 z 5

Mě ta knížka docela zklamala. Čekal jsem Wim Hofa (resp. o jeho metodě) a zatím to je o tom co kde vyzkoušel jeden investigativní novinář vyplněno fakty z Wikipedie. Ale že by uškodila, to se říct nedá, spíš nic nového.

Mifo752
12.01.2020 5 z 5

Kniha sa dobre číta, trošku mi vadí nelineárna časová postupnosť. Je tam to najdôležitejšie z techniky otužovania, veľa príkladov a študíí ktoré presvedčili mierneho skeptika Scotta Carneyho že otužovanie v spojení s riadením dýchaním a meditáciou má obrovské blahodárne účinky na náš organizmus.

ZuKo
21.12.2019 3 z 5

Knihu jsem četla přes rok, informace v knize jsou velice zajímavé ale nedokázala jsem udržet svojí pozornost abych je četla plynule. Asi nejsem ten pravý čtenář.

Mijagi
21.03.2019 4 z 5

Kniha má dvě roviny – dechová cvičení a otužování. Ty se pak obě spojují v učení Wima Hofa, holandského The Icemana, jako složky potřebné např. k efektivnímu zdolávání vysokých nadmořských výšek, plavání v zamrzlých jezerech, ale také (a hlavně) ke zkvalitnění běžného života (odbourání depresí, zmírnění stavů u autoimunitních nemocí, snížení nadváhy atd.). Ač autor přistupuje k tématu opatrně, více cestami a opírá se o několik studií, u částí s dechovými cvičeními se nemohu zbavit dojmu jistého šarlatánství. Zato kapitoly o otužování se trefily do toho, co si myslím už dávno – občasné vystoupení z komfortní zóny je klíčem k lidskému štěstí. K překonávání dálek po vlastních nohách jsem tak nově přidal i ranní ledové sprchy :-)

„V průběhu posledních šesti milionů let lidské evoluce naši prapředci procestovali celou planetu. Přešli přes rozpálené pouště, zdolali hory pokryté ledem a použili k tomu pouhý zlomek dnešních technologií… překročili Alpy, Himaláje, přepluli oceány a osídlili Nový svět. Jakou sílu, kterou jsme my ztratili, oni ovládali? A co je důležitější, můžeme ji získat zpět?

worka
14.02.2019

Můj komentář bude bohužel kritičtější než předchozí:
O vlastní metodě Wima Hofa se na 280 stranách dozvíte minimum. Faktů a zajímavostí pár najdete (pro mě vlastnosti "hnědého tuku"), ale také jich nejsou zrovna přehršle.
Kniha na mě působila roztříštěným dojmem. Sám Carney přiznává, že ji psal delší dobu a v nárazových úsecích. Asi se mu pak už nechtěla "učesávat"
V některých místech pochybujete, co tím chtěl autor / překladatel říci. U termínů typu "profesor energetiky a zdraví" se s pochopením usmějete jinde znejistíte. Str. 269/270 = před/po, ale dva zcela totožné grafy - nebo mi něco uniklo? Atd.
Silnou stránkou knihy je motivační schopnost. Náhled, že zima není jen nepříjemnost, ale i prostředek, který vás může posunout. Ano, i já se na závěr sprchuju studenou vodou :-)
66% = 3.3 hvězdičky

Mngwa
03.02.2019 5 z 5

Kniha, která mě donutila se začít intenzivně otužovat. Vzhledem k tomu, že jsem dosud byla typická městská chcíplotina, která se při sebemenším náznaku chladu okamžitě souká do všeho co jde, je to pro Co tě nezabije pětihvězdičkový úspěch. Rozhodně doporučuji lidem, kteří hledají a zajímají se i o alternativní způsoby, jak se "hodit do formy" a být zdraví.

py-radicz
15.01.2019 5 z 5

Byla to jizda. Precetl jsem behem par dni, bavilo me prokladani vedeckych vyzkumu s vyzvami ktere autor podstupoval. Urcite Hofovu metodu vyzkousim

Dax
20.10.2018 5 z 5

Wim Hof metodu praktikuji a tak mě zajímal názor skeptického investigativního novináře. Kniha mi stylem připomínala knihu Born to run, autor se zde také zaměří na metodu a podrobuje ji různým úhlům zkoumání, přičemž využívá nejmodernějších poznatků vědy a medicíny. A zároveň potkává spoustu nadšených magorů, milujících překračování svých limitů. Pro mě obohacující a inspirativní čtení.

momo01
30.05.2018 4 z 5

Skvělé čtení pro ty, kteří se zajímají o možnosti a limity lidského těla. Osobně ráda čtu o lidech, kteří překračují své hranice, a navíc mně k přečtení přivedla i chuť dozvědět se něco víc o Wim Hofově metodě, k jejímuž vyzkoušení jsem se už chvíli odhodlávala.
Tato kniha sice není uceleným návodem ke specifickým metodám Wima Hofa, ale je rozhodně výborným začátkem. … A já, která odjakživa nemám ráda zimu, jsem už teď ohromená svou zvýšenou tolerancí na chlad a tím, že mi pobyt ve studené vodě dělá radost a nabíjí mě energií.

Baibarosa
03.02.2018 5 z 5

Kniha se cte sama a po jejim docteni jsem se rozhodl to take zkusit. Otuzovani je vlastne prijemna vec; je to jenom o nastaveni mysli. Sranda jak mi lidi rikaj oblec se budes nemocnej kdyz beham pouze v tricku v zime. No a pak jsou doma s kasilkem a ja funguji dale. Wim Hof metoda mi ukazala jak se da pracovat s dychanim; udelat vic kliku bez dychani nez s dychanim je mazec. Stejne jako pocit; kdy mate tolik kysliku ze po 2 a pul minute porad nemate potrebu se nadechnout a to sem predtim vydrzel 20s. Pribehy jsou poucne i zabavne. Tato kniha mi otevrala mysl k hledani dalsich veci. Maximalni spokojenost.

NavoSever
07.01.2018 5 z 5

Inspirativní kniha, která vás může motivovat k otužování, pohybu, zklidnění mysli a zdravějšímu životnímu stylu nebo posunout vaše hranice zase kousek dále.

Dejf_ano
23.12.2017 5 z 5

Pokud Vás zajímají věci jako otužování nebo dechová cvičení a jejich vliv na lidské tělo, rozhodně knížku doporučuji přečíst. Seznámíte se s několika příběhy a osudy lidí, kteří příkladem inspirují jak bojovat proti životním problémům. S využitím pouze vlastního těla a schopností, které každý může zvládnout.

tělesná kondice extrémní sporty otužování

Scott Carney
americká, 1978
2017  84%Co tě nezabije
2022  82%Klín

Kniha Co tě nezabije je v