Čo rozprávali evanjelisti

Čo rozprávali evanjelisti https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77105/bmid_co-rozpravali-evanjelisti-tL1-77105.jpg 4 28 5

Zainteresovanému čitateľovi sa isto nebude ťažko rozpamätať na dielo poľského autora Zenona Kosidowského Čo rozprávali proroci, ktoré po nezvyčajnom čitateľskom úspechu vyšlo za posledné roky v niekoľkých vydaniach (naposledy roku 1985 vo Vydavateľstve Obzor). Pravdaže, každé z vydaní sa veľmi rýchlo rozobralo. Prehovorila totiž prísna, argumentmi a dokumentmi podložená veda; svojou analytickou racionalitou vstúpila do priestorov, v ktorých celé stáročia panovalo všetko vede protichodné: náboženská a cirkevná dogma, mysterióznosť, viera v silu nadprirodzena a podobne. Poľský autor, vedecky erudovaný biblista a súčasne pôsobivý vykladač a publicista, sugestívny interpretátor historických i legendárnych dejov, usiluje sa otvoriť dvere rozumovému poznaniu a vedeckému postupu pri čítaní a výklade Starého zákona, nezanedbateľnej literárnej pamiatke civilizovaných národov starých ľudských kultúr. Zdá sa priam logické, že Zenon Kosidowski napísal aj voľné pokračovanie tohto diela a že ho významovo zhodne nazval Čo rozprávali evanjelisti. Zaujali ho otázky typu — kto bol Ježiš z Nazaretu, kde a kedy sa narodil, ako a čím pôsobil na ľudí aj na celé spoločenstvá, ďalej čo o ňom, jeho rodine, jeho apoštoloch a ich osudoch vedeli starí Rimania a Židia, ako vnímali a posudzovali kresťanské hnutie ... Slovom, zaujalo ho všetko to, čo obsahuje Nový zákon a apokryfická literatúra a čo sa neskôr stalo tak či onak interpretovanou náplňou rozličných cirkevných učení a dogiem ...... celý text

Literatura faktu , Náboženství

Vydáno: , Obzor (SK)

Opowieści ewangelistów , 1979

arcs
arcs
22.02.2022 5 z 5

Pro mě to byl hodně dobrej matroš do protijehovistickejch flaků a na pochybnosti, který jsem nakoupil od pobožnější části naší rodiny. Takový rozloučení s naivním křesťanstvím. Který teda paradoxně pak vedlo k cestě za hledáním opravdovější duchovnosti bez naivních zázraků, založený na víc než jedný a ještě dost nepůvodní knize. A kdo by byl řek, že zrovna Polák. Ale kdo jinej by asi znal Bibli takhle zleva zprava, že.

kannibal28
kannibal28
08.10.2020 3 z 5

strašne dlhe listy tak že to dalo zabrať pokial som to dočital. Niečo nove pár vecí som sa dozvedel ale načo si to mám pamatať ked ide o mýty lebo já boha neverim

Zmiu
Zmiu
16.12.2019 4 z 5

Autora mám ráda, protože si hodně všímá, je čtivý a umí dát vše do kontextu. Akorát kapitola o Ježíšovi - postavě záhadné je plná spekulací s pochybnou argumentací. Argumentace typu, kdyby autoři evangelií věděli to a ono, byli by to tam napsali, a že to tedy nevěděli, není podle mě obhajitelná. Stejně tak by se dalo říci, že něco, co tenkrát věděli všichni, nemuseli psát, a proto to nenapsali. Tím chci říct, že argumentace je vystavěna na chabých základech, a celá kapitola je psaná typem spekulačních nevěrohodných knih. V ostatních kapitolách mi nic takového nevadilo, tak hodnotím ještě vysoko. Kniha mě bavila, dala mi podnět k přemýšlení a tak to má být.

vitavita
vitavita
14.03.2012 5 z 5

Kniha se čte pomalu, ale obsahuje řadu informací, které většina lidí nezná.

WEIL
WEIL
01.08.2011 3 z 5

Knihu mám pouze ve slovenštině, ale něco je v ní zajímavého.