Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky

Co na srdci, to na jazyku.  Kapitoly z kognitivní lingvistiky https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149050/co-na-srdci-to-na-jazyku-kapitoly-z-kognitivni-lingvistiky-149050.gif 4 8 2

Publikace vysvětluje jak základní teoretická a metodologická východiska kognitivní a kulturní lingvistiky, tak konkrétní možnosti jejich využití v souvislosti s češtinou a bohemistikou. Nosnost kognitivistického přístupu k jazyku je zobrazována různě zaměřenými pohledy na slovní zásobu češtiny. Záměrem autorek je poukázat na vnitřní provázanost jazyka, kultury a každodenního života národního společenství. ... celý text

fvalek
04.03.2021 4 z 5

Souhlasím s komentářem níže, ale neviděl bych to tak katastrofálně. Kognitivní lingvistika je v Česku zkrátka stále mladá věda, která je v plenkách, ale ono to ani ve světě není o moc lepší. Vaňková, Nebeská a další čerpají z relevantních zdrojů, což je skvělé, ale nesnaží se nutně popisovat a vysvětlovat kognitivní lingvistiku jako takovou, pracují spíš už s jejím samotným využitím. Oproti třeba takovému Lakoffovi se nesnaží vytvořit všeobecnou teorii kognitivní lingvistiky, ale aplikují ji na konkrétní oblasti, kde je dost zřetelná. Dokonce se drží poměrně zpátky a někdy mírní Lakoffovy universalistické tendence. No a opravdu se zabývají příklady, které jsou podle mě velmi relevantní.

Knihu bych asi nedoporučil někomu, kdo s kognitivní lingvistikou úplně začíná. Pokud ale už někdo zkušenost má, tak pro prohloubení znalostí je výborná. Dokonce bych řekl, že jde využít velmi prakticky, protože na oblastech užití vidíme jasné příklady, které se dají využít dál, třeba k pedagogickým účelům (ale samozřejmě i k pochopení).

los
24.05.2020 1 z 5

celá česká kognitivní lingvistika mi z metodologického hlediska přijde dost pozadu: čerpá ze 40 let starých studií polských autorů (Bartminski), a materiálově se opírá o zcela náhodně vybírané texty, bez nějakého tematického, časového nebo místního třídění, domnívám se, že takto se věda opravdu nedá dělat

čeština kognitivní vědy

Autoři knihy

Irena Vaňková
česká, 1962
Iva Nebeská
česká, 1943

Kniha Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky je v