Co kdyby?

Co kdyby? https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231280/bmid_co-kdyby-iw4-231280.jpg 4 195 46

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské: Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo? Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly? Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice? Co kdyby někomu najednou zmizela DNA? V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků. Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být.... celý text

Literatura faktu , Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Práh

What if? , 2014

Afka
Afka
15.11.2019 4 z 5

Báječná kniha o fyzice pro zvídavé čtenáře, a to i pro laiky. Autor v ní odpovídá na základě fyzikálních zákonů na v podstatě nesmyslné až absurdní dotazy čtenářů - co kdyby...... Kniha je napsaná velmi vtipně, roztomile ilustrovaná komiksovými obrázky samotným autorem, který podle svých slov skončil s prací v NASA, aby se nadále věnoval tvorbě komiksů. Při knížce jsem se výborně bavila já, i můj 20letý syn, místy jsme se opravdu chechtali nahlas. Navíc jsem se jako bonus dozvěděla nebo si uvědomila spoustu zajímavých věcí, o kterých by mě fakt nikdy nenapadlo přemýšlet :-)

burg
burg
07.11.2019 5 z 5

Tahle naprosto švihlá kniha odpovídající na naprosto švihlá témata vám dokonale dokáže, že středoškolské hodiny matematiky a fyziky (a ve spoustě případů i matematiky a fyziky základoškolské) bylo fajn brát vážně a poslouchat. Nejlepší pasáže jsem předčítal kolegům v práci (odpolední se občas svinsky vleče...) přičemž jsme si po různých představách připadali jako parta imbecilních puberťáků naprosto neschopných se přestat smát.
Kdyby Randal Munroe učil mě osobně, budu chodit do hodin s chutí a nadšením!

PS: ještě se mi nestalo, abych nějakou knihu četl jinak, než od začátku do konce. Tady to nejde! :)

milan2310
milan2310
17.04.2019 4 z 5

Odpočinkové, občas jsem se dozvěděl i něco nového.

Paulika
Paulika
30.08.2018 3 z 5

Lehké čtivo na dovolenou k pláži. Takový pel-mel zmixovaný ze sci-fi, vědy, matiky a žurnalistiky. Výhoda knihy je, že ji nemuíte čist naráz, ale použit ji jako takovou vatu pro výplň času mezi četbami jiných knih. Nechat ji zcela rozečtenou i po celý rok. Dobře se k ní vrací i po měsících strávených nad jinými knihami.

ladyzaba
ladyzaba
05.01.2018 5 z 5

Skvělé, zábavné, poučné. Víc k tomu není moc co dodat, většina tady už byla řečena.

Erik77
Erik77
17.10.2017 3 z 5

Veľmi zaujímavý nápad ale celkové spracovanie nenaplnilo moje očakávanie. Niektoré príklady ma však pobavili a poučili.

martin3683
martin3683
14.10.2017 3 z 5

Při čtení této knihy jsem měl často pocit, že jsem součástí epizody seriálu Teorie velkého třesku a jsem svědkem, jak hlavní hrdinové řeší zásadní otázky dneška např. "Jak velkého výkonu je Yoda ze Star Wars schopen pomocí Síly?".
Zajímavé ale je, že i když jsou otázky v knize jedna absurdnější než druhá, tak odpovědi na ně autor nachází a to často jednoduchým vysvětlením či výpočtem.
Pro někoho to asi bude zbytečná kniha, která řeší věci tak totálně mimo naše každodenní problémy, že to čtenáři moc nedává. Pro jiného to ale bude pobavení a i trochu obdiv, že na první pohled šílené dotazy se dají celkem racionálně vysvětlit a stačí k tomu maximálně středoškolské učivo.

Zarganwar
Zarganwar
25.05.2017 3 z 5

Vtipné a zároveň poučné. Bohužel nejsou všechna témata až tak zajímavá.

msjadepaton
msjadepaton
12.04.2017 4 z 5

Navzdory tomu, že většina otázek je skutečně absurdních, je kniha docela poučná. Bavilo mě to a bylo to většinu času vážně vtipné. Bohužel jsem měla občas problém porozumět autorovým myšlenkovým skokům nebo argumentům postavených na matematických výpočtech, protože to prostě není moje silná stránka. Neříkám, že se to stávalo pořád, ale občas ano. Kromě toho mi občas přišlo, že autor neodpovídal na otázku, která byla položena.
Jinak ale můžu doporučit jako skvělé "záchodové čtení". Dokonce je asi nejlepší číst tuhle knihu jen občas, třeba na přeskáčku a po jedné kapitole. Pak vás to pravděpodobně bude bavit nejvíc. Kromě toho je to vhodný dárek, protože si opravdu nedokážu představit člověka, kterého by alespoň trochu nepobavila.

marshall
marshall
10.04.2017 4 z 5

"What if?" je královská vědecko-absurdní kniha určená všem technicky zaměřeným čtenářům. Rozuměj geekům. Bez urážky! On sám autor ve své genialitě k tomu zřejmě nemá daleko, protože přirovnávat lučištníka, který je schopný za minutu vystřelit osm šípů k cituji "šípovému generátoru o frekvenci 150 milihertz" vyžaduje už opravdu jiný pohled na chod věcí. Každopádně, pokud Vás zajímá kupříkladu, kolik dílků lega je potřeba k přemostění Atlantského oceánu; jak by vypadala zeď vystavená z cihel složených z jednotlivých prvků Mendělejevovy soustavy; nebo zda-li je možné si uvařit čaj jeho prostým mícháním, tak sáhněte po Munroeovi! Ten navíc povedenými komiksovými ilustracemi, dovolím si tvrdit, dosáhl nesmrtelné franšízy.

pro obzvláště hloubavé typy je k dispozici webová stránka, kde můžete vlastní podněty zveřejnit a při troše štěstí se o sobě dočtete v další knize!

- čteno v originále -

xxtom
xxtom
17.03.2017 5 z 5

Legrační věda :). Více či méně realistické fyzikální scénáře jsou popisovány humornou formou a komixovými obrázky.

HAL
HAL
26.01.2017 5 z 5

Dokonalost!
Pravděpodobně nejvtipnější kniha jakou jsem kdy četl. Must have pro každého, kdo se kdy probral ve dvě v noci u wikipedie s tím, že ví všechno o vzniku života v Prekambriu, když přitom jen v osm večer chtěl najít recept na kuře na paprice.

Rubas
Rubas
14.01.2017 5 z 5

Z kazde kapitoly jsem nadseny stejne jako z noveho vydani xkcd! Vazne nevazne o vazne nevaznych tematech!

Muhibbis
Muhibbis
07.09.2016 5 z 5

Tak teraz som trochu naštvaná. Čo tu akože mám hodnotiť?! Je to poučné? Je. Je to vtipné? Je to neskutočná prča, to sa stavte. V poslednom čase mám na vedecký humor celkom šťastnú ruku, škoda, že na ďalšie mesiace mám pripravené omnoho serióznejšie kúsky...

ThePetinka
ThePetinka
13.06.2016 4 z 5

Na knihu jsem narazila víceméně omylem, ihned mě však zaujala. Ještě v knihovně jsem přečetla jednu její kapitolu a výborně jsem se u toho pobavila. Rozhodla jsem se proto, že si ji půjčím domů. Od samého začátku jsem ale měla pocit, že nepůjde o snadné čtení, protože Co kdyby? není beletristický příběh, ale populárně naučná kniha. Nakonec jsem však byla překvapená, jak lehce se mi kniha četla.

Kniha je rozdělena na několik částí a v každé se autor věnuje jinak zaměřeným otázkám. Odpovědi jsou pojaty velmi originálním a humorným způsobem, který je navíc podtržen komiksovými ilustracemi, která vás prostě odzbrojí. Díky tomu se kniha četla velmi snadno, přestože se jedná o opravdovou vědu. Každá jednotlivá otázka, byť je sebehloupější, je vědecky prozkoumána a vyhodnocena. Nejde tedy o žádné výmysly.

Chápu, že Co kdyby? asi není knihou pro každého, já jsem se však při jejím čtení pobavila a dozvěděla jsem se mnoho užitečným informací. Ne každou maličkost jsem si zapamatovala, mám teď ale hodně zajímavých témat, které mohu vytáhnout, až budeme s kamarády sedět nad pivem. Knihu tedy hodnotím pozitivně a určitě vám ji doporučuji

knedlik
knedlik
07.05.2016 5 z 5

Dokonalá kniha! Strašně dlouho mě nic tak moc nepobavilo. Kombinace vědeckých a pseudovědeckých dotazů obyčejných lidí, vtipně uchopených vědeckých odpovědí Randalla a do toho jeho vsuvky, průpovídky, přirovnání, malůvky a hypotetické scénáře prostě nemohou zklamat. Divné a znepokojivé dotazy z doručené pošty jsou kapitolou samy o sobě. Kapitolou, u které jsem prskala smíchy.

"Co kdyby všichni obyvatelé Velké Británie došli na pobřeží a začali pádlovat? Dokázali by ostrovem aspoň trochu pohnout? "
" NE."
(počkat, možná musíme napřed odpojit tunel...)

repli2dev
repli2dev
17.04.2016 5 z 5

Vynikající výběr publikovaných what ifů doplněný o nové zodpovězené i pár nezodpovězených šílených dotazů. Můj oblíbený: „Jak by vypadal svět, kdyby každý člověk měl každý den 1% šanci stát se krocanem a naopak.“

Vcelku dobrý překlad, občas obohacený i o nějaké ty překladatelské poznámky.

myelka
myelka
30.03.2016 5 z 5

Výborná kniha, perfektně doplňující kresbičky. I přes vědeckou tematiku vtipně a rozumně podaná, místy (dost často) jsem se musela smát, někdy už jen ze samotné otázky. Určitě se k ní budu vracet. :)

Torgal
Torgal
16.03.2016 4 z 5

Výborné odpočinkové čítanie, pri ktorom sa pobavíte aj poučíte. Miera zábavnosti aj zaujímavosti sa mení v závislosti od položenej otázky, ale odľahčený tón, všadeprítomné popkultúrne narážky a vydarené karikatúry zaručujú, že knihu zhltnete ako malinu. 8+/10

Flipper
Flipper
02.02.2016 4 z 5

Skvelý nápad, ktorý ale závisí od viacerých premenných:
1. Zaujímavosť otázky,
2. slalom, či brázdenie medzi vednými odvetiami, či vtipnosť karikatúr
3. relevancia odkazov či pochopenie kultúrneho "backround"-u (kto nepozná LOTR či 300 vínde naprázdno)
Naplno si užijete s celej knihy potom len pár otázok (tie však budú fakt stať zato) no neublížia ani ostatné. Dávkovať postupne :)