Co jsme si nikdy neřekli

Co jsme si nikdy neřekli https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428001/bmid_co-jsme-si-nikdy-nerekli-Lk3-428001.jpg 4 289 69

Šestnáctiletá Mehrín Miahová bojuje s úzkostmi a depresí. Tento Chaos, jak tomu říká, pohlcuje její mysl a dávno už přebral kontrolu nad jejím životem. Mehrín je neuvěřitelně nešťastná. Má pocit, že už to dál nezvládne, že musí zmatek v hlavě nějak ukončit. Uchýlí se proto k tomu nejradikálnějšímu řešení. Přihlásí se na stránku MementoMori – server, který spojuje uživatele do skupin a určuje jim čas a metodu smrti. MementoMori propojí Mehrín s Carou Sandersovou a Olivií Castletonovou, dvěma cizinkami, které bojují s vlastními zákeřnými démony. Když se však začnou děvčata tajně scházet, ukáže se, že nejsou až tak odlišná a najdou jedna ve druhé pochopení. Ačkoli je dohromady svedlo nutkání sáhnout si na život, vznikne mezi nimi hluboké přátelství a dívky si žačnou uvědomovat, že pokud vyhledají pomoc, jejich životy bude mít smysl žít. Rozhodnou se ukončit dohodu se serverem MementoMori. Osud je ale krutý pán a MementoMori je nenechá odejít tak snadno. Začíná vražedně nebezpečná hra, která poštve dívky jednu proti druhé... Silný a emocemi nabitý debut autorky Yasmin Rahmanové o přátelství a síle přežít.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

All The Things We Never Said , 2019

l_konecna
25.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla za pár hodin což se u mě moc často nestává a ze začátku jsem se bála ale po prvních 10 stranách jsem se do ní hrozně začetla. Sice mi ze začátku trochu vadilo chování Mehrín ale to se rychle změnilo. Nejvíce se mi líbila Olivie. Ať už ze stylu psaní což bylo zvláštní ale moc se mi to líbilo nebo celkově její chování a to jak se poprala s tím idiotem. Cara měla na druhou stranu úžasnej humor a oblíbila jsem si jí. Celkově nápad na knihu se mi zalíbil a na to že čtu spíš contemporary to byl zážitek a knihu bych doporučila.

whiolet
06.06.2021 3 z 5

Námět dobrý, ale zpracování bylo pro mě místy zdlouhavé.
Věřím však, že pro někoho ve složitém období bude tato knížka přínosem, neboť je tisíckrát lepší vyhledat pomoc než udělat za životem, tak razantní krok.

Horselen
26.04.2021 5 z 5

Jedná se o naprosto skvělé čtení už od první stránky. Strašně se mi líbilo charakteristické zpracování textu pro jednotlivé dívky. Další plus bylo, že každá z nich měla jiný problém a stejně si tak dobře rozuměly. Jen s Carou jsem bohužel nedokázala sympatizovat. Super bylo i neustále se zvyšující napětí.

Autorka krásně poukazuje na to, že ať už člověk vypadá jakkoli, může mít daleko horší problémy než navenek ukáže.

V průběhu čtení mi do očí vstupovaly slzy. Nedokážu pořádně vyjádřit jak krásná a zároveň těžká kniha to je.
Tohle by si opravdu mělo přečíst víc lidí, aby si uvědomili, že psychické problémy jsou stejně vážné jako fyzická zranění, ne-li víc.

Příběh mi dlouho bude rezonovat v hlavě.

Starlet
04.04.2021 4 z 5

Ještě nikdy se mi nestalo, že bych se do knihy tak začetla, že bych ztratila pojem o čase a dala knihu na jeden zátah.

Kniha se na prvních několik desítek stran tváří docela i nevinně, tři dívky se sejnou, díky aplikace na sebevraždu, splní první úkol a zjistíte pár informací ohledně hlavních postav. Ze začátku, mi to připadalo spíše jako jeden velký fňuk nad životem, ale když se dostáváte hlouběji do příběhu, začínáte odhalovat temné minulosti Olivii, děsivý Chaos Mehrín a Cařinu ne tak svobodnou vůli.

Čím hlouběji jdete do příběhu, tím více mě začalo mrazit ze všech okolností. Asi ze všeho to nejděsivější byla právě ona stránka-Memento Mori.

Posledních 100 stránek jsem si pomalu ani nedovolila dýchat, jak napjatá jsem byla. Nakonec, i když jsem se začala smiřovat s nevyhnutelným, to dopadlo poměrně dobře. Za mě rozhodně reálné zakončení.
Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala, protože tohle bylo opravdu silný příběh.

klarinka9974
23.02.2021 5 z 5

Tohle téma je hodně silný. Člověk si uvědomí, kolik lidí okolo je na tom psychicky špatně, kolik lidí se trápí a přemýšlí nad tím nejhorším. I když tento příběh je hodně promyšlený, je skvělé napsaný a každá stránka je zajímavá. Musím říct, že se mi kniha skvěle četla. Každá dívka byla jedinečná a čekala jsem jak to s nimi dopadne. A když se do toho začalo i něco dít, byla kniha o mnoho víc zajímavá. Knihu by si měli přečíst lidi co mají takové myšlenky, aby věděli, že na to nejsou samy a vše se dá i jinak vyřešit.

_books.lover_
23.02.2021 5 z 5

Kniha je dokonalá, zajímavé téma. Velmi mě nadchla.

Any1267
10.02.2021 5 z 5

Kniha je hodně čtivá a mě se MOOOC líbila, důležité a zajímavé téma!! Doporučuji

Ewilka
03.02.2021 4 z 5

Hned na začátek bych chtěla říct, že na debut to vůbec není špatné. Ba naopak. Několik prvních desítek stran jsem byla opravdu překvapená, jak dobře je tato kniha napsaná. Pocity, myšlenky, úzkost - zkrátka všechno. Zápletka s webovou stránkou také super. Místy mi až běhal mráz po zádech. Ale. Závěr mi přišel trochu urychlený, moc věcí se seběhlo naráz. Je to škoda, protože ta atmosféra připomínající thriller byla skvělá a rozhodně by si zasloužila dotáhnout lépe. Proti hlavním hrdinkám nic nemám. Byly fajn, každá svá. Zároveň mi ale nepřirostly k srdci natolik, abych mohla hodnotit plným počtem. I tak si ale kniha rozhodně zaslouží pozornost!

KateTheBlogger
24.01.2021 4 z 5

Tři dívky, tři jiné životní příběhy, tři silné důvody proč spáchat sebevraždu. Knihu bych doporučila jako povinnou četbu všem. Nejenom dospívajícím a jejich rodičům. Kniha má důležité poselství a ukazuje, jak snadno přehlédnutelná mohou být zranění na duši.

Audrey122
18.01.2021 5 z 5

Tohle byla síla, naprosto nepředvídatelná, hluboká kniha, místy se mi až svíralo srdce.
Moc se mi líbilo že jsme mohli vidět příběhy, názory , pohledy na situaci od všech třech hlavních postav. Taky se mi líbilo jak různé a reálné byli charaktery postav, Mehrín vypadá roztomile, vypadá že má dokonalý život a přesto ji její myšlenky přemůžou a dokáže si ublížit.
Cara co se snaží vypadat tvrdě, ve skutečnosti je citlivá. A Olivia která vypadá jako bohatá a rozmazlená slepice má ve skutečnosti strach, rozbité myšlení, rodinu. Je to zajímavá kniha která ukazuje že věci a lidi nemusí být takoví, jak se na první pohled zdají , že ti co vypadají štastní a perfektní můžou být ve skutečnosti opravdu zlomení a že i rodiny dovedou překvapit. Doporučuji!

Ajda300
26.12.2020 5 z 5

Tak tohle mě dostalo. Podle anotace mě vůbec nenapadlo, jak hluboko bude příběh do tématu zasahovat, a tak mě děj úplně rozsekal.
Strašně se mi líbilo, jak se postavy navzájem vnímaly. Dívka, která se mohla zdát jako nafoukaný rozmazlenec, měla ve skutečnosti strašně roztříštěné myšlení. Pocity těch dívek tu byly tak skvěle vykresleny a celkově jsem měla při čtení žaludek stažený úzkostí. Nechápu, jak mohl někdo knihu hodnotit méně než pěti hvězdičkami, protože tohle bylo strašně silné, čtivé a zároveň hrozně znepokojující.
Nedoporučuji těm, kteří si prochází něčím podobným jako hlavní postavy, protože (jak už jsem zmiňovala) pocity jsou tu vykresleny až děsivě skutečně. Varování, že kniha není pro každého, by mělo být na zadním přebalu větší. Ale kniha rozhodně za přečtení stojí.

Sylvanas
20.12.2020 4 z 5

I když nezapadám mezi ty, pro které byla knížka napsána, vcelku mě bavila. Určitým lidem si myslím může i pomoct.

Iwets
26.11.2020 4 z 5

I když nejsem zrovna cílovka této knihy, tak jsem ji přečetla jedním dechem. Nejhorší na celém tomhle námětu je, že takhle zoufalých slečen je v dospívání po světě všude dost. Příběhy všech tří se mě dotkly. Autorka sama měla s tímto problémem zkušenosti, a proto myslím dokázala skvěle podat Mehrínino "volání o pomoc" a co dokáže ve špatnou chvíli způsobit nezájem okolí.
Chápu, že někoho nezaujme, ale každý by jí měl alespoň zkusit přečíst. Jediné co můžu vytknout je, že úplný závěr knihy mi k celku úplně nesedl, a proto ubírám jednu hvězdu.

Foxie89
20.11.2020 2 z 5

Tohle nebyla ta správná knížka pro mě. Věřím, že to té správné cílovce pomůže. Ale na mě to bylo všechno takové předvídatelné a Cara mi nebyla moc sympatická jakožto postava. Štvalo mě tam nějak moc věcí. Málem jsem ji nedočetla

Ocásek
08.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Všechny tři holky mi byly sympatické a dokázala jsem se vžít do jejich situace. Mehrín trpí depresemi, Cara je na vozíčku po těžké autonehodě, při které zemřel její otec a ona si to vše dává za vinu a Olivia musí čelit zneužívání od přítele její matky.
Knížka je opravdu čtivá, měla jsem ji za dva večery přečtenou. Plusové body si zaslouží i krásné grafické zpracování, kdy každá z dívek má svůj specifický styl vyprávění.
Autorka se zaobírá opravdu vážnými tématy, o kterých bychom se neměli bát mluvit. Je důležité říct, že tohle není kniha pro všechny, a myslím si, že pro spoustu dospívajících by mohla být důležitá.

4,5/5⭐️

Akléda_
25.10.2020 5 z 5

Knížku jsem měla přečtenou za víkend, neskutečně moc mě bavila, vtáhla a do příběhu jsem se zamilovala. Všechny hlavní hrdinky mi přirostly k srdci a v některých situacích jsem se až moc viděla. Je potřeba o podobných tématech v young adult více psát a tahle knížka to udělala skvěle! Popisuje nejedno těžké téma, přednáší ho čtenáři citlivě, nenásilně a dává naději. Víme že v tom nejsme sami a že sebevražda není řešení. Za mě tam na konci mohlo být větší rozuzlení ze strany aplikace MementoMori, jinak ale skvělá knížka, kterou doporučuji nejen náctiletým čtenářům.

rysavas
18.10.2020 5 z 5

Jestli máte svůj Chaos v hlav, tak vás tahle kniha musí nutně oslovit, protože to, jakým způsobem jsou popsány myšlenky hlavních postav....to, jak je pracováno s textem, velikostí, sazbou....přesně to umocňuje to "vcítění".....takže si potom říkáte.....někdo ví, o co tu jde....no....a o to jde...

Elihalm
02.10.2020 4 z 5

Kniha se mi opravdu HODNĚ líbila, ale je tak moc čtivá že jsem si ji musela přečíst ještě jednou abych z toho něco měla.

blackoutzuzi
02.10.2020 5 z 5

Silný příběh, krásně napsaný a co se mi hrozně líbilo, tak to byl způsob, jakým autorka rozlišovala jednotlivé kapitoly a pomocí grafiky znázorňovala, jak se naše hrdinky cítí.. Skvělá věc!

Áža707
01.10.2020 5 z 5

Sama jsem se knihy trochu bála, hlavně z důvodu, že všichni říkali, jak je to silný příběh. Byla to pravda! Pokud se zrovna necítíte na silné dílo k zamyšlení že které vám občas půjde mráz po zádech, tak tento příběh odložte na později.

Děj má tři hlavní hrdinky, které se z různých důvodů rozhodnout ukončit svůj život a díky stránce MementoMori (v překladu: pamatuj na smrt) je osud spojí dohromady. S každou máme možnost se v průběhu seznámit a zjistit co se vlastně děje.

Opravdu hodně mě oslovilo, že to nejsou jen "obyčejné" puberťačky jejichž život skončil po rozchodu s nějakým blbcem. Každá z postav má svůj příběh a svou hloubku, můžeme se seznámit s Carou, která je na vozíku, Mehrín muslimkou - pro které je sebevražda naprosto nepřijatelná a nakonec s Olivií, kterou zneužívá přítel od její matky. Všechny problémy jsou zde představeny takovým způsobem, že máte pocit, jak kdyby si autorka vším prošla.

U této knihy doporučuji přečíst i poděkování, protože zde je výčet lidi, kteří autorce pomáhaly právě v tom, aby dílo bylo co nejvíc autentický.

Příběh je skvělý, v některých částech vtipný, ale je hodně k zamyšlení. Čte se dobře i přes to o jakých věcech pojednává. Hlavně obsahuje dokonalé myšlenky a myslím, že může některým lidem ukázat, že už je něco špatně, když mají například podobné smýšlení. Má skvělou gradaci a ten konec? Ten mě prostě dostal, já jsem to třeba nečekala. Trochu mi zde chybělo vyřešení problému se stránkou.

A co je naprostá dokonalost? GRAFICKÉ PROVEDENÍ celé knihy. To mě doopravdy dostalo! Bylo to úžasný a celý příběh to velmi dobré dokreslovalo.

Je to doopravdy napsané procítěně a za mě by se taková tématika měla dostat k více lidem a měla by jim ukázat, že sebevražda není nejlepší řešení. Na konci knihy jsou i adresy, kam se člověk může obrátit, když má nějaký problém.

⭐ 5/5