Co je vidět a co není vidět a jiné práce

Co je vidět a co není vidět a jiné práce https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56829/co-je-videt-a-co-neni-videt-a-jine-prace-56829.jpg 5 24 2

Frédéric Bastiat, který patří k téměř neznámým autorům a v učebnicích ekonomie se o něm navzdory jeho rozsáhlému dílu většinou nedočteme, vycházel při sepisování svých textů z metodologického základu, který by mu mohli mnozí současní ekonomové, ale také novináři i politici (všechna tato povolání Bastiat vykonával) závidět - byl jím zdravý rozum. Ano, takové myšlenky se rozvíjely ve Francii v polovině minulého století. A jelikož myšlenky vycházející ze zdravého rozumu nemohou na rozdíl od komplikovaně vyhlížejících moderních sofismat zastarat, mají i českému čtenáři po téměř 150 letech mnohé co říci. Ve sbírce esejů, která je uvedena obsáhlou studií doc. Jana Pavlíka, nalezneme mimo hlavního eseje Co je vidět a co není vidět, který dal název celé sbírce, také slavné eseje Petice výrobců svící, Dva systémy etiky, Obchodní bilance (přetištěný v Laissez Faire říjen 1998) a výňatek z Bastiatovy hry Tři konšelé.... celý text

Damato
15.07.2016 5 z 5

"Stát je velká fikce, pomocí níže se každý snaží žít na úkor všech ostatních".
"Destrukce není zisk".
Nestudovala jsem ekonomii, ale díky pracovnímu školení jsem se o tomhle ekonomovi dozvěděla a opět by mě zajímalo,co naše ministerstvo financí a naši ekonomové na to. Zdalipak to někdo četl? A pročpak si z toho něco neodnesl? Alespoň ždibíček. Vždyť i děti z mateřských škol musí vykládat, co jim pohádka dala. Já vím, oni to ti naši ministři asi při čtení brali jako pohádku a teď čekají, že to tady dopadne ...." a žili spokojeně až do smrti...., zlo bylo dobrem potrestáno....". Škoda, hlavně pro nás- obyčejné lidi, že tady nemáme takovéhle Bastiaty, . ááááách jo

Matthias
17.05.2016 5 z 5

Neuvěřitelné, že hloupé argumenty politiků, které se stále dnes používají, byly vyvráceny tímto moudrým ekonomem již v 19. stol.

Část díla

Frédéric Bastiat
francouzská, 1801 - 1850
1998  93%Co je vidět a co není vidět a jiné práce
2016  97%Co je vidět a co není vidět (a jiné záhady ekonomie)
1991  96%Zákon
2015  90%Petice za zákaz slunce a jiné absurdity ekonomie
2007  100%Právo a svoboda; Zákon

Kniha Co je vidět a co není vidět a jiné práce je v