Co je to tam na dvoře za kolo s chromovanými řídítky?

Perecova novela Co je to tam vzadu na dvoře za kolo s chromovanými řídítky? (1966) vychází z oulipovské tradice „potenciální literatury“ a na první pohled se vyznačuje rozvernou hravostí, jazykovou komikou i formální vytříbeností. Čtenářovu pozornost neudržuje ani tak příběh, líčící peripetie vojína s nezapamatovatelným jménem, jehož nejdramatičtější momenty autor rozmělní opakováním bezvýznamných detailů, jako spíše styl samotný. Text totiž obsahuje téměř všechny myslitelné řečnické figury a odráží tak Perecovu snahu vyčerpat v rámci díla jisté kombinační možnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/308448/co-je-to-tam-na-dvore-za-kolo-s-chr-6Ft-308448.jpg 4.314

Quel petit vélo à guidon chromé au fond de la cour? (1966)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Rubato

dav110

OuLiPo. Jak vidno - a pochybovali jsme?, vždyť nám to dokázal již Raymond Queneau! -, i stylistická cvičení - tentokráte cca devadesát stránek formátu kapesního vydání - mohou být plnohodnotnou literaturou. Perec se v "Quel petit vélo à guidon chromé au fond de la cour?" pohybuje na hraně (možná dokonce za hranou) možnosti jazykového vyjádření. Ten chlap zde použil snad všechny rétorické figury, které existují, a přitom odvyprávěl - ano, uznávám, dost banální, anekdotickou - přesto však smysluplnou story. Opravdu respekt, takhle bych chtěl taky umět psát.

Palivo

Příjemná jednohubka a stylistický cvičení v jednom, tentokrát na téma "když se hodně francouzáků nudí, tak kromě baget zlámou i ruce." A to proto, aby jeden z jejich "kámošů" nemusel do války. Válku jsem viděl v televizi, takže vím, že je to hrozný (internet nejde, obchody jsou zavřený atd atd) a chápu, jak moc se tam někomu nechce. Mě se třeba nechce kolikrát ani za rodičema, protože to jsou tři hodiny autobusem a jet až do Alžírska, to by mě nedonutil už vůbec nikdo.

Kniha se čte dobře a svižně, nabízí i přestávku ve čtení (konečně jsem si mohl dojít do kuchyně pro cigarety) a celkově velmi příjemně uteče. Kdo má náladu na hravé čtení, ten bude spokojen.

Georges Perec

Georges Perec