Čo je postmoderna?

Čo je postmoderna? https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330399/bmid_co-je-postmoderna-gyW-330399.jpg 3 2 2

Krátka, na misijné účely vytvorená analýza postmoderny na pozadí myšlienok knihy Guntera Rohmosera s názvom "Nietzsche, diagnostik súčastnosti". Čo hovorí Biblia o súčasnosti? Jednu z charakteristík nájdeme v 2. liste Timoteovi 3,2. „Ľudia budú totiž sebeckí, milovníci peňazí, chvastaví, spupní, rúhaví, rodičom neposlušní, nevďační, bezbožní...“ Na inom mieste zasa hovorí: „Počiatok múdrosti je bázeň pred Hospodinom, poznať Najsvätejšieho je rozumnosť“. Príslovia 9,10 Bez Božej pomoci neobstojí sľub – prísaha. Bez Jeho múdrosti sa nedá správne riadiť štát, viesť národ, ale ani rodina. Jednotlivec vo vlastnej múdrosti tiež neobstojí. Rodiny, ale aj verejná správa sú v rozklade. Vo veľkej tme je orientáciou aj malé svetielko. Tento text nastavuje zrkadlo a odhaľuje príčinu mnohého diania. Nech je míľnikom a pomocou pre čitateľov.... celý text

DarthSoren
22.01.2020 1 z 5

Už z prvej stránky je jasný účel tejto publikácie a aj preto ju beriem len ako doplnenie a jeden z mnohých pohľadov na postmodernu a súčasný svet. Nenapíšem nič tajné, keď uvediem, že ide o misijnú brožúru, avšak z môjho pohľadu ide bohužiaľ o príručku pripomínajúcu temné obdobie stredoveku. Isté zaujímavé pohľady sa jej nedajú uprieť, ale niektoré názory autorov hraničia s prepáčením - s kresťanským fanatizmom. Na Nietzscheho si každý samozrejme môže urobiť svoj názor, pre teológov a nadšených veriacich to platí tiež, avšak troma vetami a pomerne "detskými, a uplakanými argumentami", kontrovať voči jeho filozofickým myšlienkam je zrejme pekné zrkadlo kresťanskej náuky. Navyše ako človeka, ktorý má rád metalovú a rockovú muziku, ma neuveriteľne vytáča (a som triggered) ak si takýto ľudia začnú brať rockovú hudbu do úst. Keby len cirkvení hodnostári vedeli, koľko je veriacich metlákov aj rockových muzikantov... A títo páni hádžu všetkých do jedného vreca, len očierňujú a kydajú - toto nie je v rozpore s učením Ježiša Krista?
Jednu hviezdičku dávam len za to, že voči postmoderne mám výhrady aj ja, ako filozofický smer, aj ako pohľad na spoločnosť stojí docela za figu, ale toto bolo prehnané, až násilne kresťanské a ak by mne na dvere zaklopal misionár s takýmto posolstvom a s týmito slovami, poslal by som ho kade ľahšie.

Garik
17.02.2018 5 z 5

Spoločnosť bez dejinného ukotvenia a bez mravnej výchovy stráca pevné hodnoty, čoraz rýchlejšie sa prepadá do stavu bezbožnosti, bezzákonnosti, nezmyselnosti a beznádejnosti. Stráca porozumenie zmyslu utrpenia. Čoraz hlbšie sa klania novodobým modlám a jediným zmyslom života sa stáva hľadanie šťastia tu a teraz. Relativizácia pravdy vedúca k despoticky presadzovanej všeobjímajúcej tolerancii má za následok všeobecný úpadok kultúry a morálky.
Tieto skutočnosti osvetlené múdrosťou a proroctvami Biblie, pripomínajúcimi časy minulé a predpovedajúcimi tie dnešné, no ponúkajúcimi aj nádej, predstavuje táto útla misijná brožúrka, ktorej dvadsaťjeden strán textu dáva síce skutočne veľmi málo priestoru pre tému, akou je dejinný, filozofický a kultúrny fenomén zvaný postmoderna, no napriek úspornosti je spôsobilá osloviť čitateľa, ktorý dokáže prejaviť čo len trochu ochoty na chvíľu postáť, rozhliadnuť sa okolo seba a nad všetkým sa zamyslieť.

„… voľnomyšlienkárstvo, milujúce bezbrehú slobodu, ktorá sa chce odpútať od každého záväzku, pritom je zakotvené v egoizme a až príliš hlboko sa zamotalo do seba, do všetkých telesných túžob. Táto pomýlená pravda v praxi naberá totalitné, zotročujúce formy. Boží obraz jednotlivca sa v tejto mylnej sociálnej viere čoraz viac likviduje.“

postmoderna křesťanství kultura

Autoři knihy

Armin Hippel
německá

Kniha Čo je postmoderna? je v