Čo Clara zanechala

Čo Clara zanechala https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296349/bmid_co-clara-zanechala-CZv-296349.jpg 5 1015 339

Sedemnásťročná Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca, a odsúdili ju na doživotie. Izzy, zdrvená matkinou zjavnou stratou zdravého rozumu, ju odmieta navštíviť vo väzení. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne. V záplave opustených osobných vecí pacientov Izzy v batožine Clary Cartwrightovej nachádza kôpku neodoslaných listov, starý denník – a svoju vlastnú trinástu komnatu. Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a ocitla sa v životnej etape, keď ju ubíja spolužitie s panovačnými rodičmi a jej jedinou nádejou je láska k chudobnému prisťahovalcovi z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali, a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, po páde na burze však prichádza o majetok. Claru preto premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu, kde liečba na úrovni doby prináša ľuďom viac utrpenia ako úľavy. Zatiaľ čo Izzy čelí výzvam, ktoré prináša nová etapa jej života, Clarin príbeh je úzko spätý s minulosťou. Napriek tomu majú niečo spoločné. Ak Clara nikdy netrpela žiadnou duševnou poruchou, čo by mohlo vysvetliť či obhájiť násilný čin Izzinej mamy? Skladaním mozaiky Clarinho života je Izzy nútená prehodnotiť svoje vlastné životné kroky. Závery sú nečakané a ohromujúce.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

What She Left Behind , 2013

gigi77
28.04.2019 5 z 5

Velmi silný osudový příběh, který jsem četla se zatajeným dechem, husí kůží a slzami z utrpení a dojetí. Kdyby všechny knihy byly takové, skončím nejspíš na kardiologii s bolavým srdcem.

“Svět je plný zlomených lidí a žádné špitály, ústavy ani žaláře nedokážou spravit jejich těžce zkoušená srdce, poraněné mysli a utrápené duše.”

LuciMarkova
24.04.2019 5 z 5

Tušila jsem, že mě tento příběh bude bavit, ale zasáhl mě až natolik, že jsem si začala pomalu dohledávat fakta k Willardu a těch zajímavostí kolem! Myslím, že autorka nijak nepřeháněla, když nám líčila život v ústavu pro choromyslné.

Asi více mě bavila dějoví linka Clary, jejíž příběh byl vážně krutý a jako rodič si vůbec nedokážu představit co k tomu její rodiče vedlo.

Příběh Izzy byl více pro mě takový román, ale pěkně napsaný. Neměla to holka snadné, ale nakonec to s ní dopadlo, jak nejlépe mohlo.

Peti081
23.04.2019 5 z 5

Silný příběh a mrazivé téma,ať už krutost rodičů či praktiky psychiatrické léčebny.Velmi čtivé,knihu jsem nedokázala téměř odložit a přečetla ji během jednoho dne.

zuzana4291
12.04.2019 4 z 5

Úžasná kniha, ze začátku mi vadil příběh Clary, ale po pár kapitolách to nabralo velmi zajímavý směr a nemohla jsem se odtrhnout. Celkově se kniha velmi dobře četla a chvilkama byla fascinující.

nikinikiniki
11.04.2019 5 z 5

Naprosto strhující příběh, ze kterého někdy běhá až mráz po zádech a člověk nechápe, jak mohou být někteří lidé tak zlí... Několikrát mi ukápla slzička dojetím. Baví mě knihy z prostředí psychiatrických léčeben a tohle dílo je opravdu povedené! Drsný, mrazivý a napínavý příběh plný lásky, smutku a radosti. Doporučuji!

Dalimila12
10.04.2019 5 z 5

Skvělá knížka

Mindy
07.04.2019 3 z 5

Všechno mi přišlo moc přehnané - špatní a nepřející rodiče, nedůvěra ve svou matku, nepřečtené dopisy, chování Shannon, chování lékaře a závěr ze všeho nejvíc.
Co nelze upřít, je čtivost. Děj odsýpá, osudy se rychle střídají, až se nakonec prolnou. Oddechová kniha, rychle přečtená.

SleepyAllDay
04.04.2019 5 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou hodnotím plným počtem hvězdiček.
V životě se mi nestalo abych knihu odložila, protože jsem potřebovala rozdýchat právě přečtené řádky.
Atmosféra a emoce z Willardu na mne neskutečně působily, bezmoc, beznaděj, nespravedlnost.
Příběh Izzy mi proti příběhu Clary přišel jako oddechové kapitoly oproti hrůzám z Willardu.
V jistou chvíli mne kniha přestala bavit, protože člověk pořád doufá...

Jiparis
03.04.2019 5 z 5

Silné a smutné příběhy Clary a Izzy mají kořeny v nefungujících vztazích a komunikaci v rodinách. Děsí mě, kam až vše může vést.

Kerberos
20.03.2019 5 z 5

Dva příběhy v dvou časových rovinách.Nechápu rodiče Clary,kteří ji nechají vědomě zavřenou na psychiatrické klinice a nezajímají se o ni ani o vnouče.Izzy se alespoň podaří svůj osud přijmout a pochopit matčiny pohnutky k činu.

Storm5007
08.03.2019 5 z 5

Velmi silný příběh, ze kterého mi běhal mráz po zádech. Autorka dokonale vykreslila atmosféru a emoce v této knize. Ponurost, bezmocnost, strach, láska to vše mi bralo dech, tak skvěle to bylo v knize zpracováno. Příběh je sice smyšlený, ale s vědomím, že takový životní osud zakusilo nespočet lidí i ve skutečnosti, je pocit beznaděje ještě větší.
Ke konci knihy jsem plakala tak, že jsem měla co dělat, abych ji dočetla, písmenka jsem viděla úplně rozmazaně. Knihu rozhodně doporučuji a jsem zvědavá na další tvorbu této autorky. :oD

elleyne
07.03.2019 4 z 5

Zajímavá kniha se dvěma příběhy. Napsaná natolik čtivě, že jsem byla asi v jedné čtvrtině a nešla jsem spát, dokud jsem nedočetla. Emotivně mě hodně zasáhla.

Knižní střípky
02.03.2019 5 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se ke knize dostala. Věděla jsem, že bude jedinečná a nezapomenutelná. A vskutku je. Praktiky z psychiatrických léčeben z dob minulých, i když bohužel ne tak dávných, jsou šílené. Je toho hodně, co bych chtěla napsat, ale nechci spoilerovat. CLARA Cartwrightová je další z hrdinek, na kterou nikdy nezapomenu.

kklepkaa
28.02.2019 3 z 5

Namlsala jsem se skvělým hodnocením na databázi knih a byla jsem trochu zklamaná. Ale jako oddechovka to fungovalo dobře. Zajímavější linka byla ta v minulosti s Carou. Příběh Izzy byl jak z dívčích románů, ale dalo se to číst.

pingu1
23.02.2019 5 z 5

Čtivé, emotivní , mrazivé. Dvě dějové linky pro mě trochu nezvyklé, ale obě perfektní. Ke knize se ještě určitě vrátím :-)

Leanne
17.02.2019 4 z 5

Kniha byla hodně napínavá, alespoň historická linka s Clarou. To, že by rodiče dali zavřít dítě do psychiatrické léčebny nevidím jako úplně nepravděpodobné. Vždyť ze stejných důvodů posílali v dřívějších dobách rodiče nepřizpůsobivé dcery do kláštera, odkud taky nebyla cesta ven. Takže i když obojí je kruté, tak bohužel nic nového pod sluncem. I když romány pro ženy běžně nečtu, tak jsem ráda, že jsem udělala výjimku a Tmavé stěny Willardu jsem si přečetla.

oblakaknih
12.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá, čtivá.

interceptia
12.02.2019 4 z 5

Kniha patří v mé knihovně mezi ty, jejíž příběh si vybavím i za X let. Velice zajímavé téma odhalující praktiky psychiatrie z dob minulých, určitě v každém zanechá zvláštní pocit. Jediné co bych vytkla je, že jsem očekávala něco, co by spojilo příběh obou hlavních hrdinek, např. příbuzenský vztah.

lenik284
09.02.2019 5 z 5

Tak jsem ji dočetla a musím napsat perfektní, čtivý, úžasný příběh. Smutný, krutý leč pravdivý. Tvrdé zacházení v psychiatrické léčebně. Příběh Clary a Izzy Vás vtáhne do děje, že musíte pořád číst a číst. Závěr mě teda dostal aj na slzy došlo. Přečteno opravdu jedním dechem. Ještě dlouho si budu knížku pamatovat.

NathalieVerdun
08.02.2019 5 z 5

Uf - tak práve som dočítala. Netušila som, že ma to tak zasiahne. Nedokázala som sa od toho odtrhnúť - na jednej strane to bolo tak mrazivé a smutné, no na druhej tak ľudsky realistické. Ako môžu byť ľudia tak krutí a vlastní rodičia už tobôž?! To vykreslenie postáv a prostredia ma vážne dostalo. Úbohá Clara, úbohá Izzy, ale hlavne úbohý Bruno... O hrôzach blázinca, pardon, liečebného sanatória sa radšej nebudem zmieňovať.
Skvelá kniha - napínavá a pritom som sa v mnohom poučila. Taktiež dokáže poriadne zamávať nervami, takže to nie je tá pravá šálka kafé pre každého, ale kto sa predsa odhodlá, myslím, že určite neoľutuje.