Člověk romantismu a jeho svět

Člověk romantismu a jeho svět https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50090/bmid_clovek-romantismu-a-jeho-svet-Y0j-50090.jpg 4 10 3

Období romantismu patří mezi ta, která nejvýrazněji zformovala politický, sociální a kulturní profil dnešní Evropy. Ač trváním nedlouhá, zapsala se tato epocha revolucí, velkých utopických projektů i jejich troskotání, vzestupu nacionalismu a formování dnešních národních států Německa a Itálie, i významných počinů vědeckých a uměleckých, hluboko do evropských dějin. Kolektiv předních odborníků pod vedením významného francouzského historika a znalce Velké revoluce Françoise Fureta sestavil poutavou sbírku osmi portrétů výrazných lidských typů éry romantismu. Setkáváme se s měšťanem, dělníkem, učitelem, lékařem, duchovním, intelektuálem a revolucionářem. Zvláštní kapitola je věnována postavení ženy. Jak je v řadě Člověk a jeho svět již zvykem, můžeme při této cestě proti proudu času nahlédnout hluboko do myšlení, mentality a každodenního života lidí daného období.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Vyšehrad

L'uomo romantico , 1995

los
06.01.2020 3 z 5

překvapila mne struktura výkladu podle společenských rolí, kvalita a způsob zpracování jednotlivých kapitol pak kolísá podle autora

Verousek
21.03.2019 2 z 5

I když právě tohle jistě někdo ocení, kniha je naplněna spoustou informací a z toho důvodu se mi špatně četla. Místy jsem se ztrácela, vůbec se mi ke čtení nechtělo vracet. Knihu jsem četla na zkoušku z historie a přes to, že jsem si ji zvolila sama vzhledem k sympatickému obsahu, posléze jsem se modlila, abych si zrovna tuhle knihu nevytáhla, protože to bylo pro mě jedno velké utrpení. Myslím, že i velké množství informací se dá uspořádat čitelnějším způsobem.

JulianaH.
02.02.2019 4 z 5

Jak jsem psala k předešlým knihám z této série (středověk a renesance), hutné a pro mě dlouhé čtení, které se však vyplatí díky množství zajímavých informací.

* MĚŠŤAN: strukturalistická stať, mě osobně příliš nenadchla a zarazilo mě, že autor vykládá zřízení domobrany „třídním antagonismem“ měšťanů proti rabující lůze... trochu anachronická interpretace, ne?
* ŽENA: na můj vkus hystericky feministická; předkládá medailonky významných revolucionářek, a to francouzských (Gougesová, Méricourtová, Tristanová) a německých (Böhmerová, von Günderrodeová, Varnhagenová)
* UČITEL: pro mě rozhodně přínosný, mohla jsem díky němu porovnat francouzské školství s tím rakouským; pojímá předmět co nejšířeji, od škol za ancien régime přes vztah Revoluce a školství a životní úroveň učitelů až po Guizotovy reformy
* DĚLNÍK: ten mě bavil a hodil se mi jako doplnění přednášek z hospodářských dějin
* KNĚZ: nepochopitelně a zbytečně stručný, čímž mě zklamal, ale celkově vzato skvělý; zaměřuje se především na vývoj náboženského myšlení v romantismu (pojetí církve jakožto svátostného organonu božího království, „bez obřadu není bůh“ atd.) než na život kněze jakožto člověka
* LÉKAŘ: podrobný a zábavný; zabývá se především medicínou jako oborem na hranici přírodní filosofie a empirické vědy a také různými alternativními subdisciplínami (mesmerismus, fyziognomie, homeopatie), v čemž je obdivuhodně objektivní
* INTELEKTUÁL: sice jsem studovala filosofii, ale přiznám se, že místy jsem netušila, o čem je řeč
* REVOLUCIONÁŘ: nemám co vytknout

* „Marat byl ve své domácnosti laskavý, hrůzu naháněl jen zrádcům.“ (Saint-Juste)
* „[Katolicismus je] silně navoněné a vyšňořené náboženství, zbožnost svíčiček a květinových váziček, slečinkovská theologie bez jakéhokoliv pevného základu, bez veškerého stylu, nestejnorodá jako pestrá titulní strana hodinek vydaných u Lebela.“ (Ernest Renan, 1830)
* „Dem Reich der Freiheit werb ich Bürgerinnen!“ (heslo Louisy Ottové)
* „Ženo, procitni. Rozum zvoní a jeho zvuk se nese celým vesmírem: Poznej svá práva.“ (Mary Wollstonecraftová)
* „Člověk je od toho, aby trpěl.“ (umírající Novalis)