Člověk romantismu a jeho svět

Období romantismu patří mezi ta, která nejvýrazněji zformovala politický, sociální a kulturní profil dnešní Evropy. Ač trváním nedlouhá, zapsala se tato epocha revolucí, velkých utopických projektů i jejich troskotání, vzestupu nacionalismu a formování dnešních národních států Německa a Itálie, i významných počinů vědeckých a uměleckých, hluboko do evropských dějin. Kolektiv předních odborníků pod vedením významného francouzského historika a znalce Velké revoluce Françoise Fureta sestavil poutavou sbírku osmi portrétů výrazných lidských typů éry romantismu. Setkáváme se s měšťanem, dělníkem, učitelem, lékařem, duchovním, intelektuálem a revolucionářem. Zvláštní kapitola je věnována postavení ženy. Jak je v řadě Člověk a jeho svět již zvykem, můžeme při této cestě proti proudu času nahlédnout hluboko do myšlení, mentality a každodenního života lidí daného období. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50090/clovek-romantismu-a--50090.jpg 3.85

Uomo romantico

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

Kniha Člověk romantismu a jeho svět

JulianaH.

Jak jsem psala k předešlým knihám z této série (středověk a renesance), hutné a pro mě dlouhé čtení, které se však vyplatí díky množství zajímavých informací.

Příspěvky: Měšťan (strukturalistická stať, pro mě nic moc), Žena (hystericky feministická), Učitel, Dělník (ten mě bavil), Kněz (nepochopitelně a zbytečně stručný, čímž mě zklamal, ale celkově vzato skvělý), Lékař (naopak podrobný a zábavný), Intelektuál (sice jsem studovala filosofii, ale přiznám se, že místy jsem netušila, o čem je řeč) a Revolucionář.