Člověk obojživelník

Člověk obojživelník https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15089/mid_clovek-obojzivelnik-EPP-15089.jpg 4 125 25

Vědeckofantastický román, jehož děj je položen na argentinské pobřeží. Hlavní postavou románu je „Ichtyandr“, člověk-ryba, člověk, jemuž geniální operace umožňuje žít pod vodou i na souši. Tento člověk, který děsí rybáře i odvážné lovce perel, se stane předmětem spekulace podnikavého obchodníka. Příběh byl i zfilmován.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Lidové nakladatelství

Čelověk-amfibija , 1947

17.07.2023 4 z 5

četla jsem v mládí a viděla jsem film https://www.youtube.com/watch?v=mnwAmciwySA&ab_channel=olgadikantova

Vidlička
Vidlička
24.08.2022 3 z 5

Nesmírně naivně napsaný příběh, ovšem musíme se podívat na dobu jeho vzniku... Nicméně třetí mořskou hvězdici přidám za Salvátorovy (autorovy) názory na tehdy nezvyklou, a přesto se už objevující problematiku enviromentalistiky. Ačkoliv mi bylo na blití z dodnes přetrvávajícího přesvědčení, že příroda je tu hlavně proto, aby jí využíval člověk, a že zvířata jsou od toho, aby se pokusy nejdřív dělaly na nich... No nic, nemusí pršet, stačí když kape, a proto u sebe knížku řadím mezi klasická SF díla.

Jo, von je i film, jo? Jdu shánět.

senbja
senbja
28.02.2021

Jako dítě jsem viděla jen film a teprve dnes se dovídám, že byl natočen podle knihy. U filmu jsem ani nedýchala a pár slziček určitě prolila. Asi se po knize poohlédnu. Přestože čtu od raného dětství, tahle mi nějak unikla.

Clar
Clar
18.11.2019

Neobyčejný zážitek, hlavně v dětských letech, teď v dospělosti to člověk vnímá jinak. :-)

Hobo
Hobo
08.08.2019 5 z 5

Běljajev byl jedním z autorů, dostupných i v temné totalitě 50. let. A zejména Člověk obojživelník byl z těch lepších. Kniha mého dětství

Jokrzeb
Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Četl jsem už hooodně dávno. Jako malému klukovi se mi to líbilo.

25.05.2019 4 z 5

Četla jsem ji hodně dávno - možná před 60 lety a tehdy to pro mne byl neobyčejný zážitek.

maximus13
maximus13
09.05.2019 odpad!

Tuto knihu jsem opravdu nepobral. Nechápu ji. Jsem fanoušek sci-fi, ale nebyl jsem schopen najít téměř nic pozitivního. Knihy vždy přečtu celé, tak jako v tomto případě, ale zhodnotím to takto: ten čas mi už nikdo nevrátí.

TerkaLangoš199
TerkaLangoš199
21.04.2019 3 z 5

Po Dni Trifidů byla tato kniha spíše zklamáním, jelikož byla laťka staršího sci-fi nastavena moc vysoko. Konec mne nezaujal, postava Ichtyandra mne nijak zvlášť nepřekvapila. Možná tak pohled na jeho postavení v lidské a mořské společnosti, kdy do ani jedné zcela nepatřil. Odloučení...

Asi se ke knize nevrátím, ale řekla bych, že určitě stála za přečtení.

Peleus
Peleus
07.06.2018 3 z 5

Čtivý a zároveň nesmírně naivní příběh.

Hlavního hrdinu bych nejradši místo soucitu profackoval žraločí ploutví, neboť téměř pokaždé se místo řešení problémů vrhá uraženě do vody.

A tak, paradoxně, jsem chápal a svým způsobem i fandil obchodníkovi s perlami, jelikož jeho motivace a následné chování je naprosto logické a pochopitelné.

Za pozornost stojí řeč Ichtyandrova "stvořitele" v závěru románu, kde bez velkého patosu suše konstatuje nezastavitelnost vědeckého pokroku a povrchní chování jeho kritiků více či méně tajně využívajících plodů vědy ku vlastnímu prospěchu.

witko
witko
03.06.2018 3 z 5

Kdysi jsem viděl film a teď jsem sáhl po knize. Těšil se na knihu, ale za ta léta, co jsem film viděl, mne kniha tolik nebavila.

Makoves
Makoves
12.10.2017 4 z 5

Patrně jediná z oblíbených knih mojí mamky, kterou jsem byl ochoten si přečíst. Ale nelituju toho. Pěkný příběh i když místy přinejmenším trochu zvláštní.

tygřík2
tygřík2
24.09.2017 5 z 5

Jako dívenka jsem pro Ichtyandra plakala. Že už ho nikdy nepotkám, protože musí žít v moři a tam mu bude zima a smutno. Že někdo může být tak zlý a způsobit mu to. Byla jsem to nevinná dětská dušička...

backtothefuture
backtothefuture
20.08.2017 5 z 5

Jako jedinou knizku co jsem cetl v 11 letech a byl jsem do ni zazranej.pak se mi stratila a ja nikdy nevedel kam se podela az jsem shledl film ktery se mi vubec nelibyl.ted teprve poznavam na techto strankach ze se da koupit a poprosim o doporuceni na podobny zanr.dekuji

gersie
gersie
03.06.2017 3 z 5

Ze začátku mě bavila , ale pak se to nějak pokazilo. Vylepšila to až závěrečná část, kde konečně vložil autor svou hlavní myšlenku.

Atanone
Atanone
10.05.2017 5 z 5

Další kniha mého raného mládí. Film mě tolik nezaujal,ale knihu si hýčkám dodnes

majklp
majklp
23.11.2015 4 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, četl jsem ji několikrát. Dobře napsané.

milan.krimsky
milan.krimsky
24.10.2015 5 z 5

Román, který byl i předlohou pro filmovou verzi, pojednává příběh o vědci, který zachránil život dítěti tím, že mu transplantoval žraločí žábry, ---

Hanina61
Hanina61
07.09.2015 5 z 5

Jako dítě jsem tu knížku milovala, příběh mně připadal neskutečně dobrodružný... nevím, nakolik by se mi líbil teď,ostatně bych si jej mohla někdy znovu přečíst, knížku mám z jednoho antikvariátu... nicméně z hlediska tehdejšího vnímání malého/mladého čtenáře dávám plné hodnocení. :-)

woodward
woodward
16.08.2015 1 z 5

Přečetl jsem. Ani jako klukovi se mi to moc nelíbilo. Ruská sci-fi mě nikdy moc nebrala.