Člověk jaký jest

Člověk jaký jest https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290612/mid_clovek-jaky-jest-luP-290612.png 4 13 3

Shindo
17.04.2023 2 z 5

Knihu som si prečítal, aby som sa dozvedel niečo o Adlerovej individuálnej psychológii, o ktorej som toho vedel minimum.

Trvalo mi dosť dlho, kým som sa na knihu naladil, aj to až niekde v závere.

Zarazil ma už úvod, ktorý pôsobil odťažito a v štýle "tak to je a hotovo". Predstava, že našim hnacím motorom je pocit menejcennosti a vôľa k moci je smutná a celá kniha vyznieva beznádejne. Kazuistiky pôsobia všetky na jedno kopyto. Názory odpovedajú dobe (pôvodná kniha má skoro sto rokov), hoci sa občas nájdu aj modernejšie myšlienky.

Nuž, Adlerov sympatizant zo mňa nebude.

Alteriol
05.03.2020 2 z 5

Jak název napovídá, v knize lze nalézt základy individuální psychologie s jejími teoretickými východisky a jejich kořeny. Autor má názory odpovídající době, ač se v textu občasně objevují náznaky humanismu. Psychická hnutí vysvětluje pomocí méněcennosti a touze po moci, na mě někdy až příliš krkolomně. Uvedený přístup mi nevoní, naštěstí lze v textu nalézt nejedno moudro nezávislé na perspektivě čtenáře. Ve svojí době jistě důležitá publikace, dnes už moc ne.

MS47
15.05.2019 5 z 5

Výborná kniha, velmi dobře se čte.