Člověk Gabriel

Člověk Gabriel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156983/bmid_clovek-gabriel-f35-156983.jpg 5 436 157

Gabriel série

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.... celý text

soupik2012
06.03.2024 audiokniha 4 z 5

Srdci neporučíš a tak běžně dochází k míchání krve různých etnických kultur. Pochopit cikánskou kulturu je nesmírně složité, takřka nemožné. Je to národ bez vlastního domova. V této knize je jejich domovem maringotka na kolečkách. Vymanit se z tohoto společenství musí být pro každého cikána nesmírně složité. My jim říkáme nepřizpůsobiví a nikdo by nechtěl žít v jejich blízkosti. Ani já ne. Tento příběh je o tom, jak složité to má cikán, který se rozhodne žít podle našich pravidel. Příběh je sepsán poeticky a hlavní hrdina tohoto románu má až nadpřirozené schopnosti. Audiokniha je načtena pouze průměrně a načetl ji pan Josef Kubáník.

Abroš
03.03.2024 5 z 5

Krásná kniha.Začátek se táhne,ale pak už to jde.Takové pohádkové pohlazení.

Janina2609
25.02.2024 5 z 5

“Inu, vždy když si člověk začne myslet, že už mu nemůže být lépe, a má pocit, že může létat k oblakům, vstoupí mu do života těžká bota, která ho přišlápne do bahna, a on si zase vzpomene, že vše co se mu přihodí, má přijímat s pokorou a děkovat denně Bohu, že se má dobře."

To byla pohádka. V dobrém slova smyslu, protože hodnoty Romů zde popsané skutečně tak působí. Gabriel jako zosobnění Dobra a osudy celé jeho rodiny jsou tu poutavě vylíčené, celý příběh je sondou do jedné romské duše. Stránky příběhu příjemně ubývají, až je člověku líto, že už končí.
Kniha pro mě příjemné překvapení i pro krásnou češtinu.

elexmil
21.01.2024 4 z 5

Podle seznamů hledám knihy, které jsem v minulosti četla. Tato kniha se mi vybavila jako dobrá, čtivá, se zajímavým popisem kontaktu dvou etnik.

rejka79
19.01.2024 5 z 5

Jsem nekritický obdivovatel této nádherné knihy. Vyvolala ve mně takové množství emocí a dojmů, že ani nevím jak to uchopit, aby to popsalo plnost, lyričnost, poetiku a krasu této knihy. Samozřejmě to nemusí sednout všem, ale byla by škoda to nezkusit. Vřele doporučuji

Bleska2411
11.01.2024 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audionahrávku. Krásné mluvené slovo, zajímavý příběh, který mou představivost ( a že žádnou nemám :)) vtáhnul do děje. Pravda je, že nevím, zda bych se pustila do knihy. V plno komentářích je uveden květnatý jazyk, kterému vůbec neholduji a bála jsem se toho. Audiu jsem dala šanci a nelituji. Doporučuji.

Becca_
13.12.2023 2 z 5

Na můj vkus příliš zidealizované, snové...
Kdybych si nedala závazek, že dočtu vše, co začnu...nedočtu.

EvaHonsová
07.11.2023 3 z 5

Květnatým jazykem zapsané myšlení, cítění a vnímání sounáležitosti s rodem u cikánů. Hlavní hrdina je charizmatický cikán a odvíjí se zde příběh jeho celoživotní lásky. Děj je velmi pozvolný, chce to hodně trpělivosti. Závěr má důraz na závist a nenávist, která ovlivňuje životy lidí, mezi kterými žijeme.

jindra3953
02.10.2023 5 z 5

Plný počet hvězd dávám málokdy, ale tady jsem neváhala ani okamžik. Kouzelný příběh a ta krásná čeština... Nezapomenutelný čtenářský zážitek.

ferdada
05.08.2023 5 z 5

Neskutečně krásný příběh, napsaný skvělým květnatým jazykem. Vzácný. Vůbec jsem netušila, do čeho jdu, co všechno se přede mnou pootevře, rozkryje. Už je to dva měsíce, co jsem ji dočetla a stále mám jaksi milo v duši. Tak jakoby mě trošinku lidsky povytáhla. To tak mívám, když spatřím něco obyčejně všedně krásného, slyším plynout slova dobře a neuměle vybraná, když hudba hladí.
Zkrátka, moc mne obohatil, příběh Gabrielův. Vrátím se k němu, stojí za to. Kdo jste nečetl , přečtěte a nestyďte se při setkání s ohromujícími popisy vyřčenými ladně, s otevřenou citlivostí. Nejsme na to dnes už asi zvyklí. Nechte je působit.

HáMaPé
29.05.2023 5 z 5

Romantický příběh o velké lásce mezi mužem a ženou, plný poezie a moudrosti. Příběh o lidech a kultuře tolik odlišné od té evropské, kultuře založené na znalosti přírody, jejích zákonů a přirozené víře v Boha.

Jančislava
21.05.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Nejdříve jsem četla Dcery a pak Člověka Gabriela a obě jsou krásné. Gabriel měl možná trochu větší "kouzlo". Knihu jsem četla každou volnou chvilku a zároveň se jí snažila šetřit, což moc nešlo. Pro mě to je kniha plná moudra a poučení. Rozhodně budu číst znova, abych si vše připomněla. Děkuji moc za tento krásný příběh.

Kiikuus
20.04.2023 4 z 5

Tento, až trochu pohádkový příběh, pro mě začal celkem zdlouhavě a trvalo mi déle, než mě opravdu zaujal a já se začetla. Nakonec jsou ale celkové dojmy z této knížky velice pozitivní. Byl to moc hezký příběh cikánského etnika a jednoho vyjímečného muže. Příběh lásky, rodinných pout, lidských schopností..ale i zloby, nenávisti a pomsty. Určitě doporučuji!

Mirkatka
10.04.2023 5 z 5

Že začátku jsem měla trochu obavy, ač nejsem rasista, jak mě bude kniha o cikánech bavit. Ovšem je báječná a pěkně napsaná. Celým příběhem se vině láska ke koním a hlavně svým kořenům. Ráda se k této knize ještě někdy vrátím.

jitka3027
06.04.2023 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, co mám od knihy čekat. Pár knih autorky už jsem četla, takže jsem si myslela, že nezklame. Ale tohle bylo minimálně o level výš.

Rozhodně jsem se dozvěděla nové věci, možná i částečně pochopila způsob přemýšlení. Poslouchala jsem jako audioknihu. Přednes na mě působil pohádkově, coz mi před spaním vůbec nevadilo. První část se mi líbila o trochu více.

PetK
08.01.2023 4 z 5

Osobně preferuji méně květnatých popisů a přímočařejší způsob vyprávění. Byl to však docela příjemný výstup z mé klasické čtecí komfortní zóny thrillerů a detektivek.
Poslouchala jsem audio v podání Josefa Kubáníka, který uměl tu melodramatičnost naředit skvěle zpracovanou přímou řečí v dialozích. Bylo zajímavé nakouknout do myšlení "lidí", scény se zvířaty byly krásné. Pokud máte rádi tento typ literatury, rozsáhlé romány s popisy, přijdete si na své.

Glivuska
02.11.2022 5 z 5

Knizka se mi opravdu moc libila. Jak psal nekdo nize - uplna pohadka, kdy clovek ceka, ze dobro zvitezi nad zlem (ackoliv tomu tak v realnem zivote samozrejme neni). Nejzajimavejsi pro me bylo srovnani smysleni a obecne hodnotovy system lidi jinych narodu.. uz druha kniha od autorky a moc doporucuju dal!

Martica
26.10.2022 3 z 5

Tož... krásná pohádka to byla, pro mě nové a zajímavé téma, velmi hezkým jazykem vyprávěno. Tak proč mě to kurnik tak nebavilo? Asi proto, že první polovina byla pro mě až nesnesitelně sladkobolná a romantizující. Že bylo od začátku jasné, komu autorka fandí, že nebylo moc prostoru pro objektivitu. Idylický kočovný život, vyprávění u ohňů, lesklá koňská těla a pohazování hřívou, cikánská intuice a jejich až nadpřirozené schopnosti, vzplanutí a vášeň, nespravedlnost gadžovského světa. Po první části bych za takovou kupu patosu dala nejspíš jen jednu hvězdičku. Druhá část se mi ale skoro celá líbila, tam už pro mě bylo vyprávění přirozenější a lépe jsem se dokázala vcítit do Gabrielových pocitů doma i v okolním světě. Krásný příběh, ale na mě příliš pateticky podaný.

huhuhu
17.10.2022 5 z 5

Nádherný, trochu pohádkový příběh, který dojme i pohladí na duši. Má sice trochu pomalý rozjezd, takže jsem dokonce zvažovala, zda vůbec číst dál, ale stojí za to vytrvat - pak už se kniha čte sama a člověku je líto, když skončí...

Je obdivuhodné, s jakou empatií a porozuměním autorka píše o romské komunitě. Až jim čtenář skoro začne závidět tu svobodu a volnost, rodinnou soudržnost s její přirozenou hierarchií, možnost svobodně vyjádřit radost i žal, schopnost nestresovat se a dosyta si užívat zpěvu a tance, posezení u ohně...

Úžasný čtenářský zážitek, moc doporučuju!

katerina6763
09.07.2022 5 z 5

Aniž bych měla nějakou konkrétnější představu o ději knihy, na základě doporučení jsem po ní sáhla. Z počátku jsem se nemohla začíst do způsobu autorčina vypravování, který byl pro mě trochu obtížnější a rozvláčný. A navíc, když jsem zjistila, že se jedná o vyprávění o způsobu života romské komunity, chtěla jsem knihu odložit... Ovšem nikdy neodkládám rozečtenou knihu, a tak jsem vytrvala i u této. A udělala jsem velmi dobře. Do příběhu jsem se začetla, nakonec jsme knihu nedokázala odložit na dlouhou dobu. Příběh nenásilně popisuje filozofii života romské komunity a jejich rodinné vazby z jiného pohledu, než který vnímáme v současné době. Několik let jsem žila na Ostravsku, kde jsme měli k romské komunitě blíže, a vytvářel se ve mně spíše negativní vztah k těmto lidem. Ovšem po přečtení knihy a zamyšlení se nad tím, proč se chovají a jednají tak, jak je známe, jsem musela své smýšlení změnit. Jak naznačuje příběh, jejich chování vychází z podstaty jejich žití a z hluboké historie, která je v každém z nich zakořeněná a nelze ji vyrvat. Nádherný příběh, který rozhodně stojí za přečtení a za následné rozjímání nad právě přečteným. Neobyčejný vyprávěčský talent autorky je v samém závěru doplněn o stať PhDr. Jany Horváthové, která dodala příběhu historický a časový kontext.