Člověk Gabriel

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka. Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/156983/clovek-gabriel-Zy2-156983.jpg 4.6208

Gabriel (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Jota

Kniha Člověk Gabriel

EmiClare

Tematicky zajímavá kniha, na které mi vadily dvě věci: 1. Přišla mi zdlouhavá. 2. Autorka dává příliš jasně najevo, co si o popisovaných situacích mám jako čtenář myslet.

Pepina19
11.11.2018

Krásně napsaný příběh, který pohladí po duši a potěší srdce. I přesto, že mám nejraději detektivky, tohle byl velký zážitek.

medlovice
02.11.2018

Přečetla jsem stovky knih a žádná není jako Člověk Gabriel. Velmi zvláštní, poetická , dumavá kniha, která nikam nespěchá. Vhodná pro právě ted.Pro dlouhé podzimní večery, zalézt pod duchnu s hrnkem čaje s kapkou medu a klidně , pomalu číst a vychutnat si děj , myšlenky , jejich hloubku , nespěchat , nechat čas plynout. Znám občana Gabriela od nás z obce. Je to studnař, hazardní hráč a opilec. Není cikán, ale do automatů naházel , vše co měl. Jeho život se nepovedl, o něm nikdo nebude psát .Krásná kniha, krásný výstižný obal se stromem a konem .Hřeje o to víc u srdce, že je od nás od Hradiště.

Babo
17.10.2018

Přidávám se k těm čtenářům nebo spíš čtenářkám , které s nadšením hodnotí krásně poetický jazyk paní Dubské .
Velice citlivě a myslím,že pravdivě popisuje problémy,které vždy v soužití mezi námi a cikány vládly .
Také se jí podařilo vzbudit ve mně pocity dětství , čistotu přírody , chladivý vzduch podzimního podvečera , bělostné ticho zimní krajiny .
A samozřejmě ušlechtilost koní .
Je to kniha snová ,ale také plná reality ne vždy moc lichotivá k lidskému rodu .
Těším se na pokračování i když komentáře už nejsou tak nadšené . Tak uvidíme.

hapac
12.09.2018

Za mne ano. Krásná poetická knížka, ač já povahou poeta určitě nejsem. Krásný jazyk, zajímavé téma. Doporučuji si na knihu udělat čas a klid a pak si ji třeba taky vychutnáte. Začala jsem číst i Dcery a ty mi tedy nějak nejdou (asi na nějakou dobu odložím). Nedoporučuji je číst za sebou a je jedno v jakém pořadí, každá je jiná.

Bobina74
10.09.2018

Tak tohle mně úplně neuchvátilo. Dlouhé, předlouhé popisy, které mně na začátku fascinovaly mně po 30. stránce unavovaly a to na tolik, že už jsem ani nechtěla vědět jak Gabriel dopadne. Květnatý, český jazyk, který mou duši na začátku laskal, mně po 30. stránce začal dusit.
P.s. asi jsem něžný, knižní barbar....:-)

LuciLux
24.08.2018

Jaké to literární pohlazení po duši. S určitou cynickou nadsázkou by se dalo říct, že jde o cikánskou až příliš zidealizovanou pohádku. Ale když se čtenář ponoří do Gabrielova příběhu, vyprávěného nádherným poetickým jazykem, přibližujícím cizí zvyky, tradice, dobu, kdy člověk žil spjat s přírodou tak úzce, jak už si to dnes ani neumíme představit, uvědomí si (nebo alespoň já), jakou radost zažívá při čtení něčeho tak krásného, kdy každé přirovnání, každou metaforu, převaluje na jazyku jako tu nejlepší laskominu.

Vašek56
09.08.2018

Pekny popis cikanskeho kocovneho zivota, naivni, pohadkove, nuti Vas to stale cist. Davam do ctenarske vyzvy. Super.

PetraBery
01.08.2018

Krásným jazykem psaný životní příběh člověka Gabriela nám ukazuje cikánskou kulturu, jejich zvyky, dovednosti a pohled na život. Gabriel se svým darem nás nechá nahlédnout do své duše, i když si svou vyvolenou nevybral ze svých řad a jeho cesta životem nebyla vždy jednoduchá. Kniha je poetická, moudrá, zajímavá a k zamyšlení.

MirusD
30.07.2018

Pro mě skvělá knížka. Bavila mě od první po poslední stránku. Hodně věcí ve mně zarezonovalo, donutilo k přemýšlení.

Ginny
29.07.2018

Překrásná knížka. Skláním poklonu autorce, jak dokonale něžně se jí podařilo napsat takový příběh. Děkuji.

SlamLenka
23.06.2018

Krásný lyrický příběh, který je vlastně takovou malou sondou do romské duše. Je zajímavé sledovat, jak se některé prvky tradiční romské kultury dochovaly až doposud, např. život současností, silné rodinné vazby a schopnost najít vlastní rodinu kdekoli a kdykoli, velký počet dětí jako známka silné ženy. A některé se nezachovaly - např. příklon k přírodě, což je škoda.
Příběh je každopádně hezký a gadžové, co ho nedočtou proto, že se tam občas krade, by si měli uvědomit, že kradou i bílí - a často v mnohem větších rozměrech (např. tunelování je typicky bílé kradení). =)

Ťapulka
11.05.2018

Je to kouzelně napsaná kniha, která má svůj vlastní styl, která čtenáři dává nahlédnout do úplně jiného světa, jiného pohledu na něj a jiného vnímání. Moc silný příběh a poslání, který čtenářovu duši naplní romantikou, láskou, dobrem, krásou, pohodou, ale také spoustou otázek, smutku a možná i studu za naše vnímání těch "jiných". Číst tuto knihu bylo pro mě jako pohlazení. Až si příště sednu na čundru k ohni, určitě si na Gabriela vzpomenu. Teď jen lituji, že nemůžu udělit těch hvězdiček šest...

Shari
19.04.2018

Příběh, při jehož čtení se mi několikrát draly slzy do očí. Když si vzpomenu, jak Gabriel vnímal svět kolem sebe, poletují mi v břiše motýlci. Celé je to pohádkové, možná naivní, ale rozhodně silné. Jedna z knih, které na mě hodně zapůsobily.

Nočnípták
04.04.2018

Krásný příběh,nádherný jazyk.Je to něco úplně jiného než Dcery.Nemůže se to srovnávat.Člověk Gabriel je pohlazení po duši.Život z doby našich pradědečků.Dcery jsou pro mne syrovou ságou rodu až do současnosti.I Malé zázraky jsou moc hezkým povídáním.Kateřina Dubská prostě umí potěšit své čtenáře.

anansie
17.03.2018

Naprosto uchvacující příběh, po jehož dočtení jsem i uronila slzu, což se mi u knížek nestává. Místy mi akorát vadil ten až pohádkově naivní nádech, který byl ovšem vždy vyrovnán nějakou následující dramatickou událostí včetně několika historických odkazů, aby připomněl, že život není jen procházka růžovou zahradou a že zlo ve světě je přítomno a nedá se vymýtit. Příběh je vyprávěn laskavým, vybraným jazykem, plným metafor a obrazů, který jen podtrhuje pohádkovost příběhu a příběh díky němu plyne jako sen. Zasazení příběhu do reálného a historického kontextu ale také nabízí čtenáři jiný pohled a možnost vcítění se do odlišného vnímání světa jiného etnika a přemýšlet nad tím, že život na tomto světě není nikdy černobílý.

ledorian
29.01.2018

spousta pravdivích poučení krásně psaná kniha nahlédnutí do světa tradic cikánu -tedy né těch dnešních

Smiragl
10.01.2018

Po dočtení mám sto chutí jít hledat své cikánské kořeny a napojit se na celou širokou rodinu :D ale vážně, kniha je to krásná, čtivá, možná trochu naivní, ale to jí rozhodně neubírá na atraktivitě.

Liilith
02.01.2018

Člověk Gabriel je kniha o střetech dvou kultur, o svobodě, ale také o zodpovědnosti. Příjemné čtení vyniká krásným jazykem a poetickým pohledem. Ve své podstatě neřeší žádné problémy, ale čtenář, který nebude od textu očekávat ryzí realizmus, nebude rozhodně zklamaný.
Závěr knihy tvoří fundovaný doslov etnografy a muzeoložky PhDr.Jany Horváthové Gabrielovi lidé na pozadí historických souvislostí. V něm je možné nalézt zajímavé historické souvislosti dokreslující román Kateřiny Dubské.

Jap
24.12.2017

Krásné čtení. Kniha psaná nádherným jazykem. Místy mi připomínala stylem mého oblíbeného Ranhojiče. Nevím, co po přečtení napsat víc, jsem okouzlen. Snad jen, že jí budu každému doporučovat.

kalimero007
06.12.2017

Bilance svého života hlavním hrdinou. Kniha velice čtivá.Po přečtení pro mne srdcová záležitost.

porcelainswan
30.11.2017

Nádherná kniha s pohádkovou poetikou, nad kterou se chvílemi tají dech a absolutně jí to neubírá na čtivosti, ba právě naopak, nelze se od ní odtrhnout! Navíc krásné nahlédnutí do života kočovných cikánů, jejich tradic a zvyků. Taková pohádka pro dospělé :-)

petunkav
20.11.2017

Tak mě kniha nijak zvlášť nesedla. Nemůžu říct, že byla špatná, ale nic moc nenabídla, ničím neurazila.
Hodně dlouhé popisy myšlenek, vzpomínek, snů a vidění..... No modernu jsem nečekala, ale takto rozvleklý příběh také ne.

BUBINA1971
30.09.2017

Moc se mi líbila. Jen bych podotkla, že chvilkama děj připomínal spíše pohádku. Tak přímočaré a jednoduché to v životě, a tím spíš Romů, určitě není.

veverka@ořech
24.08.2017

Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Má velmi krásný přebal, který vhodně ladí s poetičností celého příběhu. Autorka si umí hrát s jazykem, její metafory jsou naprosto dokonalé. Kniha je čtivá a plná krásných myšlenek.

Jonna
25.07.2017

Knihy jsem četla na přeskáčku, nejdříve jsem přečetla Dcery, které se mi moc líbily a které jsem přečetla jedním dechem, a až potom jsem se trošku nedůvěřivě pustila do Gabriela. A on byl ještě lepší! Nevěřila jsem, že by to po Dcerách bylo možné, ale ano. Nádhera. Rozhodně autorčiny knihy doplní těch pár, ke kterým se chci vracet.

Marika Vanova
22.07.2017

Příběh o Romech. Nemyslela jsem si, že bych takový chtěla číst, ale jsem ráda, že jsem do toho šla. Kniha se mi moc líbila a moc dobře četla. Spousta věcí mi mnohé z života Romů osvětlila. Doporučuji.

danalis
05.07.2017

Tak krásně napsanou knihu o životě, to nejde přečíst a odložit, životní příběh - pravda trošku idealizovaný a spousta myšlenek a námětů k přemýšlení k tomu jako bonus od autorky..Knihu jsem přečetla jedním dechem, nádherné , poutavé vyprávění.

Renatecka
21.05.2017

Nejkrásnější obálka, jakou jsem za poslední dobu viděla, ale to je všechno. Obsah mě vůbec nezaujal a styl psaní pro mě nestravitelný. Možná někdy příště se k ní vrátím, ale teď ji po cca 100 stranách odkládám z důvodu, že ani po zhruba jedné třetině knihy se příběh pro mě jaksi nerozvíjí, stránky jsou pouze plné planých popisů a změti myšlenek.

raty
01.05.2017

Jsem moc ráda, že mě čtenářská výzva přivedla k této krásné knize s neotřelým námětem. A mimochodem s velmi pěknou obálkou.

Kateřina Dubská

Kateřina Dubská