Člověk bestie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zolův román Člověk bestie ze série románů Rougon-Macquart je zasazen do železničního prostředí. Hlavní děj vypráví o strojvůdci Jakubovi Lantierovi, který se zamiluje do manželky Roubauda – Severíny, kteří společně zavraždí prezidenta Grandmorina (ten Severínu zneužíval). Jakub je však psychicky nemocný a trpí velkou chutí zabíjet ženy. Nejprve teto nemoci vzdoruje a posléze jí podléhá. Děj vyústí v dramatickou detektivní zápletku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60289/rougon-macquartove-c-60289.jpg 4.4260
Série:

Rougon-Macquartové (17.)

Orig. název:

La Bête humaine (1890)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (31)

Kniha Člověk bestie

Přidat komentář
pavel9410
01.09.2018

Ma to spad a clovek si nakonec rika - kdo z nich je vlastne vetsi bestie?

IvkaLesomilka
16.01.2018

Další výborný Zolův román, který si mne našel.

Bumeso
03.04.2017

Moje první kniha od pana Zoly...a rozhodně ne poslední!

Pajina68
13.02.2017

Další typický Zolův román. On dokázal ve svých knihách vše tak podrobně popsat, že má člověk pocit, že to vše vidí v reálu. Ovšem popis některých scén je tak "surový", že se mi skoro dělalo zle. Kniha je však zajímavá, i když je pravda, že ta "lidská bestie" je člověku pomalu nejsympatičtější oproti ostatním postavám, jejichž charaktery jsou v knize také podrobně popsány.

Gandalfek
14.01.2017

Mám pocit, že postava, která bývá spojována s onou lidskou bestií - tedy Jakub Lantier - je snad jedinou postavou v knize, která si svou bestii v sobě uvědomuje a bojuje s ní. Ostatní postavy přitom mají svou bestii v sobě taky: bohatý stařík prznící svou schovanku, manžel, který zavraždí ze žárlivosti, žena, která spřádá vraždu manžela, jiný manžel, který tráví ženu kvůli penězům, dívka, která kvůli nenaplněné lásce nechá vykolejit vlak, a to nezmiňuji nevěru, schovávání důkazů k soudnímu přelíčení, pomlouvání, bití manželky či partnerky, karban apod. Nakonec nejčistší je prosťáček, který ač nevinný, bude odsouzen... Zajímavé je také sledovat počátek globalizace - ve vlaku máte nejen Francouze a Angličany, ale i Američany, svět se začal zmenšovat...

callahanh
24.10.2016

Z dnešního pohledu se dá říct, že Lidská bestie je regulérní psychothriller, který je sice zpočátku zdlouhavý a jeho hlavním hrdinou úplně není Jacob, jak se píše v synopsi, postupem času ale nabere na obrátkách a na konci zcela strhne. Zola nijak zásadně nevykresluje psychologii postav, ale soustředí se spíš na detailní popis prostředí, v němž se pohybují a které je do značné míry předurčuje k tomu, co je nevyhnutelné. Někdy je těch popisů opravdu až moc, ale většinu toho pak Zola vykompenzuje na konci, který je skvěle vypointovaný, naprosto strhující a navíc dokazuje, že ne vše, co je logické, musí být pravdivé. Krom toho se tu zabývá i tím, že pro někoho je existence neživé věci mnohem důležitější než lidský život, což je pravdivé a smutné. Lidská bestie mi přijde jako nejpropracovanější Zolovo dílo, s nímž jsem se dosud setkal a má co nabídnout i současnému čtenáři, protože svou atmosférou a popisem různých zločinů a bitek si v ničem nezadá s moderními thrillery. 85%

Sighisoara
27.09.2016

Pro mě je Zola génius. Tahle kniha ve mně zanechala více dojmů než jeho provařenější Zabiják. Dokonalost!

Dymond
17.09.2016

Velice zajímavá kniha...

archandelka
23.03.2016

Kniha krásně ukazuje, jak postupuje morální úpadek. Začne to od malých věcí a postupně si hlavní postavy omlouvají víc a víc. A čím dál tím víc jim tragické události, které se dějí, připadají tak nějak normální. Však život jde dál.
I když pro mě to není úplně top kniha, rozhodně stojí za přečtení.

martunka
14.11.2015

Sice je to teprve druhá kniha od Zoly, kterou jsem přečetla, ale i tak musím říct, že mě opět nezklamal. Perfektní příběh, místy temný a jinde zase plný lidských citů. Mohu jen doporučit!

Morgause
26.06.2015

Zolova literatura mi čím dál více připomíná nádherné a propracované obrazy starých mistrů, kde nejsou do detailu vykresleny pouze hlavní postavy, ale i pozadí, tedy prostředí, kde se příběh odehrává. Čtenáře až mrazí ze světa potu, uhlí a kovu, v němž se v každém z lidí probouzí jeho část bestie. Chorobná žárlivost, nešťastná láska, nemoc zděděná po předcích, ale i chladná vypočítavost - to vše může v člověku setřít naučené zábrany a přivést jej až na hranici zvířeckosti, v některých případech daleko za ni. Například protagonista se nedokáže mnoho rmoutit pro vraždu své milované ženy, upřímně lituje jen smrti stroje, své věrné lokomotivy Lison. A co na to spravedlnost? Přece nic, ta je jen "pouhým klamem, přeubohou iluzí", zejména, když zdánlivá pravda se zdá tak logická, a navíc ještě tak krásně vyhovuje mocným. Že by byl lidský život až příliš podobný závěrečnému obrazu, kdy se neřízený vlak řítí jako ocelová kometa vstříc budoucnosti, vstříc zániku?

Warronika
05.06.2015

Jsem překvapená a okouzlená! Koukám na ní už nějaký ten rok ve své knihovně - ne a ne si jí přečíst. Proč??? Nádherná, čtivá záležitost. Všem vřele doporučuji ;)

jardel
24.05.2015

Jedním slovem vynikající.

Marquis
11.12.2014

Omnoho lepšie než Nana, ktorú som čítal od Zolu ako prvú. Morálne dilema, starý chlípnik, ktorý v mladosti ublížil hlavnej hrdinke (alebo nie?) si zaslúži zomrieť (alebo nie?). Na skoršieho Zabijaka sa to ešte nechytá, trochu ma odrádzali opisy práce na železnici, ale už si na ten Zolov štýl písania začínam zvykať. Odporučujem.

dennie3
10.12.2014

Moje první kniha od Zoly. Bavila mě, ale nešlo o ten typ příběhu, u kterého bych musela trčet celý den, abych se dozvěděla, jak to bude dál. Na druhou stranu je to příběh geniálně sestavený, na konci mě dokonce i překvapil, navíc mi přijde, že konec odhalí jednu z největších myšlenek tohoto díla - že pokud pravda není logická, pak jí lidé nevěří, protože jsou moc přízemní na to, aby jim dávala smysl.
Postavy jsou reálné a na každé z nich se najde kus bestie. Hvězdu odebírám za negativum, které jsem již zmínila, ale nejvíc za až přílišně rozsáhlé popisy. Zdá se, že Zola se rozhodl vyobrazit přes několik stránek vlaky, názvy souprav atd. Tyhle části mě opravdu nebavily. Zajímá mě děj a život postav, ne že se dívají hodinu z okna na stoupající kouř z lokomotiv.

Tina.orl
24.10.2014

Nejdříve mě kniha trochu nudila, pak mě ale pohltila. Přemýšlela jsem, kdo je bestií... Všichni! Kniha má vše - napětí, vyvoláva zvědavost, lítost... Zajímavé čtení, které určitě dočtete do konce.

Pivka1
20.08.2014

Další geniální román od geniálního autora. Nádherně popsaná železnice a perfektně propracované povahy jednajících osob. Přečetla jsem jedním dechem s mrazením v zádech.

St. Jimmy
07.05.2014

Další dílo od jednoho z nejvýraznějších představitelů naturalismu, tentokrát zasazené do prostředí železnice. Příběh ujíždí zběsilou rychlostí vysokorychlostního vlaku, nečekejte zde žádný pomalý, bachratý osobák. Snad ani na moment se mi nestalo, že bych se nudil, i když uznávám, že někomu mohou popisy různých tratí a železničních stanic přijít trochu zdlouhavé a zbytečně podrobné. Zola si zde nádherně pohrál s psychologií několika odlišných postav, které vedou jejich vnitřní démoni ke špatným životním rozhodnutím, či rovnou k vraždám.
Právě tito "démoni" pak z hlavních postav dělají oné lidi-bestie, zmíněné hned v názvu. Asi každému se automaticky vybaví Jakub a jeho tragicky končící vnitřní boj, ale podle mého názoru se tohle tvrzení více či méně dotýká všech. Skvělá kniha od velkého autora, dávám plný počet a doporučuji.

Thanyss
10.04.2014

Tedy, pane Zolo, vy jste byl skutečně génius. S každou přečtenou knihou vám propadám víc a víc. Dokážete mě uchvátit psychologickou hloubkou postav i neuvěřitelně živým popisem světa železnic. Popisy prostředí ve vašem podání jsou vše, jen ne nudné. Nikdy bych nevěřila, že někdo dokáže popsat lokomotivu takovým způsobem, že jsem ji téměř začala mít ráda jako strojvůdce Jakub Lantier. Dokázal jste mě držet celou dobu v napětí, ať už se jednalo o nebezpečnou cestu vlakem skrz vánici a zasněžené koleje nebo hluboký vnitřní boj nebohého mladíka, lačnícího ukojit svou touhu po vraždě. Co je zajímavé, je morální rozpor, který Jakub prožívá - vražda v afektu, v momentálním podlehnutí pudů, mu připadá naprosto v pořádku a zcela ospravedlnitelná pro jeho svědomí. Naopak proti vraždě plánované, vypočítané, má morální zábrany, které mu byly dány výchovou.
Dychtivě jsem otáčela stránky, abych se dozvěděla, jak to vše dopadne. Je až neuvěřitelné, do jakých krajností může člověka zahnat žárlivost a vražedné pudy. Na jedné straně vášnivá láska, na straně druhé, touha zabít.
Naturalismus v této podobě, to je vskutku můj šálek čaje.

Zorka
01.01.2014

Člověk bestie je příběh, který nabere na obrátkách, graduje, udržuje čtenáře v napětí až do konce, v očekávání, zda Jakub podlehne své touze zabíjet, nebo zda bude ze své "nemoci vyléčen". Zola tak dává nahlédnout do nitra člověka, v kterém je kus zvířete, na příbězích ostatních vlastně dokládá, že kus zvířete je v každém z nás. Lišíme vlastně pouze tím, jak touhu zabíjet dokážeme ovládnout. Prvky naturalismu jsou v románu jasně vidět, popisy železničního prostředí, o kterém jsem četla v komentářích, na mě vůbec nepůsobily rušivě, ani nijak zdlouhavě, byť popisy v duchu jiráskovském opravdu nemusím. Závěr knihy je překvapivý, lehce absurdní, spojen s "nenápadnou" kritikou soudů, války, společnosti...

Petruše90
19.11.2013

Cituji: ...projížděly s onou všemocnou, lhostejnou neúprostností strojů, nic se nestarajíce o všechna ta dramata a zločiny. Co záleželo na několika neznámých , kteří cestou spadli a rozdrceni zůstali ležet pod koly! Mrtvé odnesli, krev umyli a znovu se ujíždělo dál, vstříc budoucnosti. Naturalista jak brno. Ty vraždy tak živě vylíčené do sebemenších detailů, až hrůza. Jde vidět, jaký člověk dokáže být, jako například pan Camy-Lamotta, který věděl pravého vraha presidenta Grandmorina, ale neřekl nic, protože z toho nic mít nebude. A v člověku tak číhá zrůda... Ta bestie...

mishulda
30.10.2013

Náročná, naturalistická četba, ale když se člověk prokousá těmi popisy železničních tratí skrz celou Francii, je geniální!!!

kerstyn
05.08.2013

Stejně jako od Zabijáka jsem se nemohla odtrhnout! Ten syrový naturalismus mě u něj fakt baví!

Erezka
27.01.2013

Stejně tak, jak se mi Zabiják velmi líbil, se mi Člověk bestie nelíbil ani trochu. Celou dobu jsem bojovala s tím, jestli knihu vůbec dočtu. Byla to strašná nuda, postavy mi nepřišly nijak zajímavé a ničím mě jejich osudy nezaujaly.

ivorey
08.01.2013

Zatím vše, co jsem od něj četla bylo perfektní.

Kačislava
10.10.2012

Perfektní, jako vše od tohoto autora

MesLivres
10.09.2012

Také sdílím nadšení z této knihy. Obsahuje vše co si přát - zločin, vášeň, silný příběh i postavy.

Rea
30.04.2012

Jednoznačně jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Žbětule
30.12.2011

Kniha mého života :)

eraserhead
01.11.2011

Zola mi svou tvorbou opravdu kápl do noty. Není nad to, číst si, coby železničář, tuto knihu v práci. Ano, člověk, je mnohdy opravdu bestie. A Zola to při svém realismu a neschopnosti nepsat tak, jak to ve skutečnosti není, vybarvuje místy docela až nepříjemně (i když, pravda, zase tak nepříjemně jako u Terezy Raquinové jsem se necítil).


Štítky

Francie naturalismus

Autor a jeho další knihy

Émile Zola

Émile Zola
francouzská, 1840 - 1902

všechny knihy autora

Kniha Člověk bestie je:

v Právě čtených6x
v Přečtených388x
v Čtenářské výzvě10x
v Doporučených21x
v Knihotéce207x
v Chystám se číst143x
v Chci si koupit30x
v dalších seznamech4x