Clayův most

Clayův most https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405847/mid_clayuv-most-76x-405847.jpg 4 291 97

Pět nedospělých bratrů Dunbarových žije na předměstí australského města bez otce a matky, podle vlastních pravidel. Jejich domov se zmítá v chaosu. Matka chlapců, klavíristka, která na otcův podnět emigrovala z komunistického Polska, se nejprve probíjela životem v rakouském táboře, potom v Austrálii dělala podřadné práce, učila se anglicky a potom se vdala. Pět synů vychovávala přísně, ale s láskou. Po její smrti život bratrů poznamená záhadné zmizení otce. Dávají mu přezdívku Vrah, neboť po jeho odchodě v srdci každého z nich něco zemřelo. Když se po čase otec z ničeho nic objeví, vyhánějí ho. Jen jeden z bratrů, Clay, pozná otcovo tajemství a i jeho postihne osobní tragédie. Vydá sa postavit most přes dravou řeku, čímž zároveň symbolicky staví most mezi bratry a otcem, ale i mezi minulostí a přítomností.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Bridge of Clay , 2018

Pett
24.04.2020 5 z 5

I já zpočátku rozladěně tápala, co mi kde uniká... neustále jsem se vracela a vrtěla hlavou nad nesoustředěností než mi celý tenhle styl vyprávění docvaknul a já si ho začala užívat každičkým kouskem své zmatené maličkosti... a nakonec právě tohle zběsile a nekompromisně přikovalo mojí záložku k jejich osudům... navíc ta Dunbarovic hřejivá laskavost a něžně bolavá láskyplnost mi obalila chlopeň na dobu nekonečnou... miluju Zusakovy příběhy právě pro tu lidskost, kterou vám bez pardonu dokáže vmést do mysli... odpouštím mu pak kdesi cosi a nechávám se jen unášet jeho skvostnými písmenky do říše spokojenosti ;)

Káča2015
20.04.2020 4 z 5

O hvězdičku méně za rozjezd...

IvaKo
19.04.2020 5 z 5

Neobyčejně silný rodinný příběh vyprávěný autorovým originálním stylem, který jen umocňuje působivost a celkovou atmosféru příběhu. Láska, zoufalství, odhodlání, naděje a věrohodné postavy, které si nelze neoblíbit. Zusak se definitivně stal mým oblíbencem.

Pebbles
16.04.2020 5 z 5

Ach, Clayi...

"Ale najednou nebylo nic dalšího, co bych mu mohl říct - protože tenhle kluk, a zároveň mužskej v tomhle domě, si konečně dovolil padnout - a já ho držel, jako lásku, v náruči."

klodnerovic
05.04.2020 5 z 5

Clayův most je jako puzzle o tisíci kouscích, ke kterému nemáte obrázek, podle kterého skládat. Zprvu vám nedává absolutně žádný smysl, pak se vám podaří spojit první dva dílky, připojit třetí, čtvrtý, stý ... a pak už v slzách zavíráte knížku a víte, že tenhle obrázek budete mít před očima ještě dlouho.

anak.anisek
04.04.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem měla už nějakou dobu ve své knihovně a pořád se mi do ní nechtělo. Teď, půl hodiny po dočtení, nechápu proč jsem tak otálela.
Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla, jak po literární stránce, tak po té stránce dějové. Neváhejte, a čtěte taky, já už vím, že to stálo za to a že se k ní vrátím.

Tereza K.
25.03.2020 5 z 5

V této knížce toho je tolik, že lze jen těžko napsat nějaký komentář nebo hodnocení. Z počátku mi chvilku trvalo sledovat různé dějové linie a orientovat se v čase i prostoru, ale poté, co jsem se v Archer Street nadobro zabydlela, jsem s Dunbarovic kluky doslova prožila celý jejich příběh. Dvakrát jsem si u knížky příjemně pobrečela (i když možná ne zrovna v TĚCH chvílích, které by slzy zasloužily...), párkrát se zasmála, mnohokrát se pousmála a pořád jsem musela číst dál a dál. To mě na tom asi bavilo nejvíce - odhadovat, kterým směrem půjde příběh dál. Henry by měl radost... nikdy jsem tuhle sázku s knížkou nevyhrála :-)

Edda18
16.03.2020

Se začátkem knihy mě přepadla myšlenka, že tento vánoční dárek se moc nevyvedl. Jak jsem ale četla dál a dál, můj dojem z knihy se měnil a měnil a po dočtení musím říct, že kniha je mimořádná, a postava mámy tak obdivuhodná. Příštích pár dnů vím určitě, na co budu myslet.

Sigas
09.03.2020 4 z 5

Zusak je skvělý spisovatel, o tom nemám pochyb, ale někdy se nedokážu sžít s jeho stylem. Jednak ta adolescentní klukovská stylizace a jednak jeho divoká poetika (ulice si mnou ruce, kluci hoří, chodba je plná únavy). Jinak způsob, jakým buduje napětí z ničeho, jak splétá a rozvíjí příběh, jak pracuje s emocemi, to je vynikající, i když mě strhl asi až v druhé půlce knihy.

danazeskolky
08.03.2020 5 z 5

Posel a Zlodějka knih mě přivedli ke Clayovu mostu. Zpočátku se mi přecházel těžce, až když mi kamarádka poradila, že nemám moc přemýšlet a jít (číst) dál, tak sem se přehoupla přes první stovku a už jsem začala most vnímat jinak. Jen jsem si kladla otázku, proč Markus Zusak psal ten začátek takovým zvláštním způsobem, téměř až odrazujícím? Prý to potom všechno pochopím... A je to opravdu tak. Matthew prostě není žádný velký spisovatel :-) A teď po přečtení a po slaných pramíncích na tváři se ráda vracím k tomu začátku - konci, abych ještě chvíli pobyla v přítomnosti Dunbarovic kluků. Dnes jsem věšela prádlo a když jsem vzala do ruky kolíček, došlo mi, že už nikdy nebude tím kolíčkem, jakým býval před Clayovým mostem. A za to, kromě toho všeho ostatního lidského v knize, moc a moc děkuji.

Vilma232
19.02.2020 4 z 5

Tak nějak nevím, co vše o té knize napsat a neprozradit.... Název mě nezaujal, obálka už vůbec - ale k tématu sedí. Vybrala jsem si ji podle autora a dobře jsem udělala. Je úplně jiná než Zlodějka knih. Zpočátku jsem z chování Dunbarovic kluků byla zmatená a měla jsem pocit, že tato kniha jde mimo mě, ale postupně se všechno ujasní a každá situace má svůj důvod. Osobně mě nejvíc zaujal příběh rodičů, ale nechci napovídat. Pro účastníky ČV 2020 - lze použít jako knihu, kde je svatba nebo pohřeb.

Nočnípták
17.02.2020 5 z 5

Clayův most jsem přečetla už v lednu, ale musela jsem získat trochu odstup, než jsem se pustila do komentáře. Byla jsem z děje knihy tak plná emocí, skoro bych řekla, že mne Markus Zusak pěkně rozhodil. Stále nedokážu vyjádřit slovy svoje pocity. A jak napsat komentář, abych neprozradila děj? Je to moc zvláštní kniha. Když jsem přečetla Zlodějku knih, tak jsem napsala, že se mně líbila, ale neřadím ji mezi moje TOP knihy. Clayův most tam však patří.
Pořád musím na Claye a jeho bratry myslet. Měla jsem knihu půjčenou, ale potřebuju ji mít ve své knihovně, protože vím, že se k ní budu neustále vracet.
Napřed se mně moc nelíbila obálka. Čím déle jsem se na ni dívala, tím víc jsem zjišťovala, jak se ke knize hodí, jak souzní s dějem.

Čtenářská výzva 2020 - 6. Kniha, která vás zaujala svým názvem

hajrys
28.01.2020 5 z 5

Mám ráda Zusakovi knihy. Vždy dovedou překvapit a ani zde tomu nebylo jinak. Trvalo mi dlouho než jsem se začetla. Několikrát jsem ji odložila a několikrát se k ní vrátila. A rozhodně se to vyplatilo. Po počátečním rozvleklém ději se příběh jednotlivých bratrů Dunbarových spojuje do strhujícího děje. Skvěle vykreslené postavy jednotlivých bratrů, jejich bratrské šarvátky a přesto to úžasné sourozenecké pouto. Perfektní střídání minulosti a současnosti, které postupně odkrývá a propojuje vše dohromady. Souhlasím s komentáři "knihovniceVS" a "Marekh". Tato kniha rozhodně stojí za přečtení.

leami
12.01.2020 4 z 5

Nakonec dávám 4*. Ale celou dobu se to ve mně mlelo - první třetina byla přecpaná testosteronem, nechápala jsem ty "chlapské" šarvátky, rvačky, závody. Četla jsem dále jen kvůli příběhu Penelope a taky přece proto, že je to Zusak. A jo, zase mě dostal. Zase jsem knihu končila s rolí papírových utěrek vedle sebe, všechno do sebe zapadlo jako skládanka a já si říkám: byli jste fajn, Dunbarovic kluci.

zimmicz
06.01.2020 5 z 5

Zusakovo mnohovrstevnaté vyprávění, vyťukané na staré remingtonce Matthewovýma rukama, svižně střídá časové roviny, začíná ve své polovině, sleduje spletité osudy všech členů početné rodiny - o Achillovi nemluvě -, a přesto je, navzdory všem krátkým, na první pohled snad bezvýznamným odbočkám, kompaktní. Jako pětice Dunbarovic kluků.

Stankita
25.12.2019 4 z 5

Nedávam plný počet kvôli prvej stovke strán. Vďaka nim mnohí knihu odložili a nebyť odporúčania, mohla som byť jednou z nich. Príbeh sa pre mňa rozjasnil aj rozosmutnil príchodom Penelope. Predtým nezmyselné činy chlapcov nadobudli zmysel. Krásne pasáže, pri ktorých som sa dosť naplakala. Hlavne knihu neodložte. Oplatí sa ????

TomTomis
02.12.2019 4 z 5

Velmi dlouho čtená kniha, neveselá i veselá. Určitě se mi díky vypravěčově stylu nečetla moc dobře. Místy mě uchvátila a já se nemohl odtrhnout a pak jsem se příběhem vlekl jak hlemýžď. Některé části mi přišly nadbytečné, jiné nedodělané. Asi jen subjektivní pocit. Jinak příběh není s nějakými velkými zvraty, na vše jsme dopředu nenápadně upozornění a víme, co nás asi potká. Uvidím, jak se změní můj názor časem.

katy238
16.11.2019 5 z 5

Tato kniha není na jedno přečtení, stejně jako příběh v ní není příběh jednoho života. Prolínání času a dějových linií, opakovaný návrat k zásadním momentům z několika úhlů, příběh pěti bratrů a zároveň vyprávění jen o jednom z nich. Kolik toho Clay unese na svých bedrech, kolik toho zvládne jeho srdce? Kolik vůbec může unést člověk sám? Nádherné čtení, smutné, strhující, nezapomenutelné. Autor dokázal, že není "mistrem jedné knihy a jednoho tématu", ale že se dokáže ponořit i do jiných vod.

Martinates
13.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha!!! Krásný, strhující příběh, který rozhodně stojí za přečtení :-) !!!

adulik23
10.11.2019 3 z 5

Prvých cca sto strán ma strašne nebavilo a aj som si hovorila, že to asi zabalím ale keď knihu rozčítam tak ju aj dočítam. Našťastie som teda vytrvala a záver nesklamal, posledné strany som čítala cez slzy. Zaujímavý príbeh zvláštne napísaný.

Austrálie smrt sourozenci rodinné vztahy romány

Markus Zusak
australská, 1975