Já, Claudius

Já, Claudius https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38387/mid_ja-claudius-7bb-38387.jpg 5 758 120

Claudius série

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

I Claudius , 1934

Matty
01.12.2016 5 z 5

Prvotním podmětem k přečtení Gravesova atypického pohledu na starořímské dějiny byla jiná kniha úspěšně přetavena do seriálového tvaru, Hra o trůny, jež Claudia v lecčem připomíná. Zatímco G. R. R. Martin neustále přeskakuje mezi vypravěči a tudíž nemáme jistotu, kdo se dožije další kapitoly, Graves zůstává věrný vypravěči jedinému, velmi komunikativnímu, který svou přítomnost nijak netají. Sám v souladu se svou rolí přehlíženého koktavého idiota do dění vstupuje jen zřídka, čímž od „velkých dějin“ získává potřebný odstup. Jakožto historik pokládá věrnost faktům, třebaže faktům, jaké on sám viděl a slyšel, za zásadní. A neboť nechce jenom suše vršit, kdo komu přimíchal do vína jed, zabývá se také pozadím klíčových historických událostí.

Pro Gravese/Claudia jsou dějepisná fakta pilíři strhujícího rodinného thrilleru. Po počátečním bloudění, zapříčiněným dílem zatuchlostí mých vzpomínek na hodiny školního dějepisu, dílem velmi prudkým spádem událostí, jsem se chytil a až do konce si vychutnával autorovo suverénní vypravěčství. Mistrné skloubení zábavy a poučení.

Dakarianna
07.10.2016 5 z 5

Naprostý poklad! Můžete to přečíst kolikrát chcete, pořád vás to bude bavit. Vtipy jsou výborné a téma zajímavé.

mulderka
07.09.2016 3 z 5

Na rozdíl od skvělého seriálu mě knížka zoufale nebavila.

boxas
29.05.2016 5 z 5

Kvalitní historický román, napsaný se znalostí dobových reálií a věnovaný bezesporu hodně zajímavému období dějin.

BLeeCraleek
26.05.2016 4 z 5

Zajímavé dílo, vypráví životní osudy Claudia. Jak se z kulhavého, koktavého a slintavého chlapce stane římský císař. Přerod od zastánce republiky k imperátorovi. Zaujala mě jedna část, kdy si Claudius s Herodem dopisují. Kdy Herodes píše, že v Judeji očekávají mesiáše, a že se sem tam najdou lidi co si na něj hrají. Pamatuje se prý na jednoho Ješuu, kteého Pontský Pilát odsoudil k trestu smrti, za pobuřování lidu a že on sám se musel vypořádat s nějakým Jakubem a Šimonem.

Jinak celkem hezký popis poměrů na císařském dvoře(hlavně co se manželek a různých milenek a milenců, konkubín a kdečeho týká).

Boby17
27.03.2016 3 z 5

Kniha se mi četla dobře, bohužel jsem se poměrně záhy začal ztrácet v podobných jménech a nepřehledné změti příbuzenských vztahů.

Note
14.03.2016 5 z 5

Kvôli množstvu postáv a skákaniu medzi rokmi pomerne zložité čítanie, pri ktorom chvíľu trvá dostať sa do obrazu. Napriek tomu v danom žánre jedna z najlepších kníh akú som čítal. Rozhodne odporúčam všetkým, ktorých zaujíma dejepis a myslím, že aj pre ostatných kniha za prečítanie stojí.

domi88
06.05.2015 4 z 5

Opravdu jsem při čtení měla pocit, jako bych tam žila a vše viděla a prožila. Čtivé a strhující :)

akdar72
25.04.2015 5 z 5

Až se ke konci knihy téměř všichni povraždili, otrávili či jiným způsobem navzájem zlikvidovali, konečně jsem se začala orientovat v tom kdo je kdo.. Jinak krásně napsaná kniha.

jaryn
07.04.2015 5 z 5

Kniha má hutný a vskutku výživný děj, není v něm žádná zbytečná vata, a autorovi není třeba ani jakýchkoli stylistických či kompozičních extempore.

wooloong
22.03.2015 5 z 5

Četla jsem ji několikrát. Skvělá knížka.

ininka
19.03.2015 3 z 5

Očekávala jsem, že tato knížka bude trochu lepší, podle recenzí ale byla jsem docela spokojena.

Veggi
15.03.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla již před mnoha lety a dokonce jsem viděla i seriál, který byl natočen britskou BBC v 70.letech (mimochodem velice povedený).
Kniha mě úplně pohltila a přečetla jsem jí během pár dní. Příběh je krásně propracovaný a splňuje všechny mé podmínky na zajímavou knihu. Děkuji prozřetelnosti autora za umístění rodinného stromu, protože mi ze začátku dělalo velký problém se orientovat v jednotlivých postavách.

Farisss
17.01.2015 5 z 5

Spolu s druhým dílem nejlepší a nejpropracovanější kniha z období vlád římských císařů Tiberia, Caliguly, Nera a Claudia. Trochu komplikované co se týče počtu postav a jejich vztahů, ale s pomocným rejstříkem osob se to dá zvládnout a naopak to považuji nakonec za velké plus těchto knih.

I.Zi...
10.01.2015 4 z 5

Snad bych dala i plný počet, ale po všem tom travičství a šílených nespravedlnostech jsem se z toho všeho začala cítit poněkud rozhořčeně a otráveně :(

Selinute
16.10.2014 5 z 5

Je to kniha, která opravdu stoji za přečtení. Do své knihovny jsem si ji koupila na aukru a jsem ráda, že ji mám.

Marbo
07.10.2014 5 z 5

Dočetl jsem nedávno a můžu doporučit, vynikající historický román. Sex, války, intriky = starý Řím jak ho známe a milujeme

Pawlisman
05.09.2014 5 z 5

trošku náročnější historický román se skutečně spousty a spousty postav. Je však napsán tak přesvědčivě a zároveň poutavě s tak kouzelným jazykem, že se čtenář skutečně plně propadne do římské doby. Některé pasáže člověka nadchnou méně až se ztratí, ale pokud se člověk na tu správnou linii dostane, jede po ní a především geniální jazyk knihy ho popadne a prožívá pravou slast z historického románu.

braunerova
05.07.2014 4 z 5

Dějiny Říma za císařů Augusta, Tiberia a Caliguly mistrně převyprávěné, ostatně jako všechny knihy Roberta Gravese. Občas mi tedy připadalo, že autor při objasňování doložených událostí příliš popustil uzdu své fantazii, například když Julii, proslavenou svými orgiemi, popisuje jako v podstatě slušné děvče, které z lásky k Tiberiovi začalo pít nápoj lásky. Ale kdoví jak to bylo. Řečeno slovy Tacita "Někteří považují za svatou pravdu úplně nepodložené povídačky, jiní zase ze skutečnosti dělají lež; a věky budoucí zveličí jedno i druhé".

rasputin
26.06.2014 3 z 5

Úplně mě neoslovil styl vyprávění. Trochu mi vadí takové to "a o tom budu vyprávět později" ..........Jinak je to zajímavé čtení.