Já, Claudius

Já, Claudius https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38387/mid_ja-claudius-7bb-38387.jpg 5 758 120

Claudius série

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

I Claudius , 1934

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Vůči této knize jsem byla poměrně skeptická, ale neprávem. Je vynikající, dobře napsaná a nemohla jsem ji odložit, dokud jsem ji nedočetla.

Sova15
23.05.2020 5 z 5

Kdysi jsem četla, nedávno poslouchala jako audio. Výborné, bohužel v některých věcech i teď aktuální.

Luigi1
08.05.2020 5 z 5

Velmi poučné i zábavné.Jsem docela smutný,že jsem víc nedával pozor,protože ty pasáže jsou moc pěkně napsané a musel jsem hodně listovat v paměti,no byla to dřina,ale zdárně jsem ji přečetl a obohatil svou mysl.

pablito
13.04.2020 5 z 5

Čtivý román, který ti na faktech připomene, že jsme se jako lidi za dva tisíce let nezměnili ani maličko ...

sheldon8410
04.04.2020 5 z 5

Teď mě docela mrzí, že mě ve škole nebavil dějepis. Kdybych tehdá bývala znala tuhle knihu, nebo třeba Quo Vadis, asi bych bývala dávala mnohem větší pozor :) Skvěle napsané, celý děj tak přirozeně plynul, opravdu doporučuju!

Radka1911
03.04.2020 4 z 5

Už dlouho předlouho můj oblíbený historický román, společně s pokračováním Claudis bůh a jeho žena Messalina. Toto je pro mne klasika ke které se ráda vracím.

Jonny
20.03.2020 4 z 5

Tahle kniha je především dlouhá. Ale kolem stránky 150 jsem se začetl natolik, že stránky rychle ubíhaly.
Čtení bylo nejen zábavné, ale taky jsem si rozšířil povědomí o Římu, historických postavách a politických hrách. (Které jsou snad více-méně historicky věrné.)

Leona333
10.03.2020 5 z 5

Intriky, mocenské boje, touha ovládat Řím, potažmo celý svět. A do toho inteligentní a postižený Claudius... Čelí posměchu, nedůvěře, skepsi... Claudius je díky síle své osobnosti nesmírně inspirativní. Na slupce nezáleží, když není v hlavě prázdno...

zdenaR
28.02.2020 4 z 5

Krásná kniha z historického období, které mám ráda.
Velmi doporučuji i namluvenou verzi :-)))

Bakana
28.12.2019 5 z 5

Perfektně čtivě napsáno. Robert Graves byl odborník na antiku, a proto se dá říci, že co se týče dohledatelných faktů kniha odpovídá historii. Díky ní si pamatuji posloupnost římských císařů od Ceasara (i když ten de facro císař nebyl) k Neronovi a ještě sem tam nějaké to jméno navíc :-)))

miklaras
26.10.2019 4 z 5

Jedna z mých dorosteneckých oblíbených knih

MOu598
16.09.2019 4 z 5

Zajímavé období.
Dlouhá hutná knížka, ale když se začteš, čte se hezky. Někdy jsem trochu tápala, kdo je kdo a s kým je jak příbuzný (moje chyba, ne autorova).
Moc hezká knížka.

P.T.
12.06.2019 5 z 5

Kniha je čtivá a současně zřejmě historicky hodně věrná (co do popisovaných událostí samozřejmě - záměry jednotlivých postav jsou do značné míry nepochybně autorovou konstrukcí). Z dobových pramenů popisujících dobu prvních císařů jsem měl příležitost přečíst jen Suetoniovy životopisy (i ty vznikly s nějakým časovým odstupem a jde tak zřejmě do značné míry o záznam vzpomínek dobrých i špatných včetně pomluv - pro zajímavost: v knize Dvanáct cézarů od M. Granta je hodnocení těch vládců méně příkré), ale inspirace (asi nejen) jimi je zřejmá.

Fefin Lišák
01.06.2019 5 z 5

Čtivé, poetické, historické, zdařile napsané, napínavé a zajímavé. Ano – někde jsou postavy možná až moc démonizovány, někde se autor pouští až moc na úroveň spekulací. Na druhou stranu nutno mu prominout. Nedělá to naschvál. Vždyť samotné prameny nejsou samy postaveny na jistotě a svá tvrzení uvozují řadou frází jako „vypráví se“ nebo „mezi lidmi se říkalo.“ Co na tom, že císař Caligula svého oblíbeného hřebce nejmenoval konzulem, že se pouze proslýchalo, že řekl, že to udělá? Změní to něco v odkazu Caliguli jako marnivého šílenče? Co na tom, že si místy autor ve jménu čtivosti vypomáhá oslími můstky fantazie? Jde o literaturu historickou, nikoli beletristickou. A zas tolik nepřesností v knize není.

Skvělý spletenec příběhů z období raného principátu. Četlo se to jedním dechem. Po dlouhé době opět kniha, kterou člověk vzal do ruky a neodložil, dokud nedočetl.

P.S. I mně přišel první díl zajímavější jak díl druhý.

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Pro mne jeden z nejlepších historických románů. Perfektně vykreslený život římské smetánky. Skutečné postavy, intriky, politika...

Rihatama
04.05.2019 5 z 5

Claudius Bůh. Císař Clau Clau Claudius, vlastně Tiberius Claudius Drusus Nero Germanicus, fyzicky hrubě indisponovaná a pro onen nejvyšší, božský úřad po mnoho let domněle zcela nepřijatelná osoba, byl mimořádně zajímavou a literárně plodnou osobností na svou dobu, i když asi ne moc šťastnou, až na výjimky. On to byl vlastně taky docela slušný zbabělec a slaboch. Ve srovnání s příslušníky své dynastie však svým vzděláním a morálkou čněl vysoko nad nimi. Občas i vtipné, jedna prostitutka Claudia zachránila před druhou prostitutkou a před jeho předčasným koncem, jedním z předčasných konců. Zajímavý paradox, ovšem ne ve starém Římě. Doba kolem roku nula ve starém Římě totiž hojně přála bratrovrahům, otcovrahům, vrahům manželů, násilníkům, smilníkům, pučistům. Hotová peleš lotrovská.

Dočetla jsem. V Římě jsem pár let žila. A přemýšlím, jak moc si dnešní Italové uchovali z dědictví svých předků... Robert Graves musel být v minulém životě alespoň konzulem ve starém Římě. Možná samotným Caligulou. Nebo některou z Claudiových milenek. Jeho znalosti a schopnosti do nejmenších detailů popsat život tehdejších historických postav a doslova stvořit více než poutavý životopis císaře Claudia, jsou totiž mimořádné. Ano ano, takhle by se měly psát učebnice dějepisu. Vzdělanost v oboru historie by bezesporu vzrostla.

Messilina
10.04.2019 5 z 5

Velmi dobře napsané. Doporučuji i druhý díl.

jfialova
18.03.2019 5 z 5

Vynikající kniha, která vás vzdělá v dějinách lépe než kdejaký dějepisář.

Lolila
15.03.2019 5 z 5

Výborný historický román o živote cisára Claudia (predtým ako sa stal cisárom). Pútavo (aj s humorom) opísané jedno z najzaujímavejších období rímskych dejín za vlády cisárov Augusta, Tibéria a Caligulu (politika, nevraživosť, šialenstvo, zbavovanie sa nepohodlných osôb kvôli získaniu majetku alebo moci, intrigy...). Určite odporúčam.

JoeSurikata
05.03.2019 4 z 5

Výborná kniha prodchnutá ironickým humorem s typickou anglickou suchostí. Svého času to pro mě byla studnice chytlavě přístupných informací o klíčové epoše antického Říma.