Já, Claudius

Já, Claudius https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38387/mid_ja-claudius-7bb-38387.jpg 5 755 120

Claudius série

Ve svém historickém románu přibližuje Robert Graves čtenářům neobyčejně zasvěceně i poutavě, s vtipem a ironií, formou fingované Claudiovy autobiografie jedno z nejzajímavějších údobí světových dějin – dějiny rozmachu starověkého Říma.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

I Claudius , 1934

heavy66
heavy66
04.11.2021 5 z 5

Budoucí císař Claudius popisuje svoje zapojení v římských dějinách tak věrně a realisticky, že Robertu Gravesovi to stačilo jen hodit na papír. Všechny historické i fiktivní postavy v knize jsou velice živé, ovšem pouze do okamžiku, kdy je někdo otráví, uškrtí nebo propíchne mečem. Podle všeho nebyl život v kolébce evropské civilizace žádnou selankou a jediným spolehlivým receptem na přežití bylo vypadat a chovat se jako slabomyslný kretén. Mám Claudiovy vzpomínky moc rád, vzbudily můj zájem o římskou historii, a mít stroj času, vyrazil bych tam na dovolenou!

Knihodrak
Knihodrak
30.10.2021 4 z 5

Nooo...tak trochu nejdelších pět set stránek mého života, ale tak od půlky mě to začali bavit :)

Medunkavera
Medunkavera
23.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četla v roce 1988. Líbilo se mi číst o té době. Bylo to velice zajímavé. I když to bylo těžké čtení a u někerých postav jsem si nemohla zapamatovat, v jakém poměru jsou k vládci a jakou funkci zastávají. Naštěstí je v knize zobrazen rodokmen. Tak jsem si rodokmen nakreslila zvlášť na papír a když bylo třeba, mrkla jsem na toho "pavouka" a hned jsem věděla, kdo je kdo.

A opět na sebe musím žalovat: Seděla jsem na chalupě na lavičce, bylo krásné léto, náádherně.
Užívala jsem si příjemné čtení a v tu chvíli přijel na chalupu i manžel. Knihu jsem odložila na lavičku a šla jsem mu naproti. Vynášeli jsme věci z auta a v tu chvíli se spustil šílený déšť. Ale to bylo jako byste řekli: teď! Bez nějaké předtuchy, bez nějakého varování. Jako.. že by se hnaly mraky, zatáhlo se, nic. Šílený déšť. Zachraňovali jsme, co se dalo. Prostě všechno, co bylo zrovna venku a nemělo by zmoknout.
Ááále na tu knížku, kterou jsem nechala na lavičce, jsem zapoměla!
Když jsem si na ní vzpoměla a šla pro ní ven a vzala jí do ruky, tekla z ní voda.
Bylo mi hrozně. Byla to úplně nová kniha.
Nepřiznala jsem to. Dala jsem jí na půdu, kde bylo takové vedro, že se tam nedalo vydržet. Kniha vyschla, ale jak vypadala! To si dovedete představit.
Pak jsem to s pokorou přiznala. A koupila novou.

85098211
85098211
23.10.2021 5 z 5

Knihu jsem četla před více než 25 lety a byla jsem jí už tenkrát nadšená! ;-) A tentokrát mi ji přečetla paní Jiřina Krupičková jako audio z KTN. Příběh, který formou fiktivního deníku Claudius vypráví, je nejen výborně napsaný, ale také doslova strhující. Čtenář se dozvídá mnohé zajímavé skutečnosti z oné doby, kdy byla společnost sice hodně jiná než ta dnešní, ovšem určité paralely je zde i přesto možné nalézt. Na scéně se postupně objevuje velké množství postav, některé z nich nás doprovází po celou dobu, většina z nich však v průběhu vyprávění zemře, ale děj zůstává stále hezky přehledný. Claudius vše zachycuje s určitým nadhledem a často je i přímým účastníkem popisovaného dění. Určitě nejsympatičtější mi byl jeho bratr Germanikus, zato většina ostatních zúčastněných (například jeho babička Livie nebo samozřejmě později i neblaze proslulý Caligula) byla zlá, zkažená a intrikánská až do morku kostí. Román končí spiknutím proti Caligulovi, jeho zabitím a vyhlášením Claudia císařem. Pokud se tedy chcete dozvědět, jak to bylo dál, budete si muset přečíst i pokračování této knihy ;-).

zpychova
zpychova
06.10.2021 5 z 5

naprosto skvělá kniha, přečteno velmi rychle. Poutavé, nadčasové. Doroučuji i Caludius bůh a jeho žena Messalina.

RaDaR26
RaDaR26
23.08.2021 3 z 5

Klasika, v níž je skvěle vyobrazen císař Claudius. Líbí se mi styl fingované Claudiovy autobiografie.

bookfan
bookfan
14.08.2021 5 z 5

Velká spokojenost a příjemné překvapení. Několik let jsem knihu měla doma a otálela s jejím přečtením (v obavě, že bude suchopárná), ale mohu jedině doporučit. Je napsána čtivě a lze říci že i s vtipem a nadhledem, zároveň však poskytne základní orientaci v jednom úseku dějin antického Říma a možná v leckom probudí zájem dějiny. Je zapotřebí zorientovat se v poměrně velkém množství postav a jejich příbuzenských vztazích, ale naštěstí je připojen přehledný rodokmen. Jakmile jsem začala číst, nemohla jsem se od četby odtrhnout.

Elea
Elea
01.08.2021 4 z 5

Hodně zajímavá kniha z období starověkého Říma, při čtení lze jen konstatovat, že lidé jsou pořád stejní.

kh1989
kh1989
28.07.2021 5 z 5

Velmi čtivá knížka. Ten konec byl bezkonkurenční.

Standa24
Standa24
20.05.2021 5 z 5

K této knize jsem se vrátil po letech a líbila se mi stejně tak jako když jsem ji četl poprvé. Příběh je sice fikce, ale i tak celkem dobře zobrazuje atmosféru raného římského císařství a osudy některých známých historických osobností.

J.P.S.
J.P.S.
09.04.2021 5 z 5

Tato kniha ve mě před lety probudila zájem o období římského císařství. Autobiografie císaře Claudia je sice románovou fikcí, nicméně velmi věrnou a realistickou. Dovedu si představit, že vztahy mezi členy císařské rodiny i jejich chování se v realitě velmi blížily tomu, co je vylíčeno v knize. Pro Claudia coby člověka s tělesným postižením i vadou řeči muselo být psychicky náročné vyrůstat v prostředí zvnějšku "dokonalých" (leč vnitřně často zcela prohnilých) lidí z patricijské nobility.

Příběh však není jen o intrikách v císařské rodině, jak se v souvislosti s touto knihou často zmiňuje. Při líčení životních zážitků budoucího císaře autor popisuje i reálie všedního římského života z počátku prvního století - např. dětské zásnuby, život v konkubinátu s propuštěnou otrokyní paralelně s oficiálním manželstvím s římskou občankou, vztah pánů k otrokům a jejich propouštění na svobodu v rámci tzv. pecullia, hry a gladiátorské zápasy, poměry v legionářském táboře i preotoriánské gardě, vztahy se sousedními národy (velmi mě potěšil popis bitvy v Teutoburském lese, o němž Claudius vyprávěl zprostředkovaně).

Za mě jeden z nejlepších historických románů.

Kasperle
Kasperle
27.02.2021 3 z 5

Oproti dobrému TV seriálu s Jacobim a ještě lepší rozhlasové dramatizaci byla kniha poněkud slabší. Což o to, četla se dobře, ale byl to jen jakýsi suchý výčet událostí (jako učebnice dějepisu). Navíc se kniha zabývá jen vládnoucím rodinou, potažmo nobilitou, čímž přibližuje jen malý výsek celé té doby. Pokud čtenář nemá povědomí o rodinných vazbách, nepomůže mu ani přiložený genealogický strom. Je to dost zamotané i pro pozorného čtenáře. Spíše u mne převládá zklamání. Kniha by se mohla spíš jmenovat Já, Livia; Claudius příběh jakoby "napsal", ale v ději se vyskytne jen velmi zřídka a okrajově. Mnoho příběhů a zápletek se vyřeší samo od sebe, zásahem náhody nebo přírodních vlivů... takže i když postavy udělají cokoli, vše stejně dopadne tak, aby to sedělo do konstrukcí pana Gravese (nebo doložené historie). A to vás vážně omrzí. Lepší děj a atmosféru stejné doby (Řím za vlády Oktaviana a Tiberia), navíc včetně života chudiny v chatrčích na předměstí, nabízí třeba Po nás potopa od Tomana.

bacouch
bacouch
15.02.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o jednom z nejzajímavějších historických období. Přečteno jedním dechem. Rovněž taky vřele doporučuji dramatizaci této knihy s Viktorem Preissem v hlavní roli.

VendulaB
VendulaB
07.01.2021 5 z 5

Výborný historický román z Říma v období počátku letopočtu. Kniha je velmi čtivá, jen místy lehce nepřehledná, protože množství postav, které knihou prochází, je enormní. Nicméně je zde krásně zachycena skutečnost, že lidská povaha se již více než 2 000 let nijak nemění.

4444913
4444913
25.11.2020 5 z 5

Vzkaz pro Metlu:Deja-vu.Celý život mezi spoustou lidí a najednou během pár let téměř všichni odešli.Od nepřekvapivých(prarodiče)po naprostý šok(partner) a stejně tak si je připomínám neočekávaně a neplánovaně podle filmů,písniček,jídel a podobně.Claudius jako kniha i seriál byla srdcovka mého přítele.Narozdíl od Švejka,kterého hájím jen z piety k tatínkovi který ho miloval(a Muže se srdcem kovboje),knížku Já,Claudius jsem si zamilovala beze zbytku.Starověký Řím mě vždy fascinoval až šokoval krutostí,válkami,počtem vražd,zrad atd.ale teprve kniha Já,Claudius způsobila,že pro mě přestal být jedním z mnoha a vystoupil z davu.A díky seriálu,Dereku Jacobim (a Petru Haničincovi)mi ho začalo být i líto.Nedokážu říci proč ale Claudius bůh a jeho žena Messalina už mě tak nevzala.Takže jestli někomu nevadí velký počet postav a nenudí ho starověk můžu jen doporučit.

T.Dino
T.Dino
10.11.2020 5 z 5

Celkem jsem se nutil se do této knihy pustit, ale jakmile jsem začal, tak jsem nemohl přestat. Nejsem žádný historik a ani nemám obsáhlé povědomí o římské historii, ale i přesto mě kniha velmi bavila.

Je směšné, jak moc věcí zůstalo v dnešní době, ctižádost a vypočítavost lidí. Navíc si osvojíte i nějaké základy z římské historie. Můžu jedině doporučit.

Iamblichos
Iamblichos
31.10.2020 5 z 5

Treba sa vsak trochu vyznat v rimskych realiach a v tom kto je kto, aby ste z tych vsetkyc Tiberiov Drusov a Julii Agrippinili nemali chaos

Archie
Archie
28.10.2020 4 z 5

Skvele napsana, ctiva "Hra o truny" v rimskem stylu. Jedine, co chybelo k tomu aby me kniha uplne strhla, byl autorum popisny odstup od udalosti. I velmi dramaticke sceny se tak nejak stanou a chybi jim nejake to spinave, fyzicke, emotivni koreni a sila okamziku.

Metla
Metla
22.10.2020 4 z 5

V mé duši zůstalo smutné prázdno po několika blízkých a mám jen omezené prostředky, jak si je připomenout. Když chci zavzpomínat na dědu, luštím křížovky, lámu si hlavu se sudoku, nebo vytáhnu šachy a nechám se manželem totálně deklasovat. Když se chci přiblížit mamince, sáhnu do police, kde mi po ní zbyly knihy - jen oblíbené, nemohla jsem se přestěhovat s celou její knihovnou. “Já, Claudius” mezi ně patří a teď už vím, že zaslouženě.
Ačkoliv jsou strohá dějepisná fakta všeobecně známa, dokázal jim Robert Graves svou dramatizací vtisknout jaksi osobnější rozměr. Takhle nějak se popsané životy mohly skutečně odehrávat, takto mohl Claudius přemýšlet, tímto způsobem mohl ušlápnutý chlapec, později učenec, ztratit vlivem císařské moci mnoho ze svých mladických ideálů i lidskosti. Občas příběh sklouzl k nepodloženému patosu, většinou však vyhlížel věrohodně.
Proč nedám plné hodnocení? Žádná z postav si nenašla cestu k mému srdci, vztah k historickým osobnostem kolísal od vlažného k chladnému, veškerá stručně podaná úmrtí mě ponechávala citově téměř netknutou... přičemž několik obětí by zasluhovalo hlubší účast a jiné (těch bylo víc) přinejmenším škodolibý úsměv. 80-85%

DuchDoby
DuchDoby
23.07.2020 5 z 5

Tohle je skvělá kniha. Příběhem podané dějiny jednoho národa, tedy část dějin. Jak málo se změnilo od dob Říma. Snad jen ten jed už tolik nefrčí.