Já, Claudius

Já, Claudius https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281/claudius-ja-claudius.jpg 5 758 120

Claudius série

Fiktivní životopis císaře Tiberia Claudia, vnuka Marca Antonia a adoptivního otce Neronova, zachycuje jedno z nejzajímavějších období římského impéria. Prostřednictvím Claudia líčí autor neobyčejně poutavě i poučeně celou galerii známých historických postav a rozporuplnost jejich vzájemných vztahů. Všemi opovrhovaný Claudius je nucen žít většinou v ústraní a opomíjený, ale stává se tak o to lepším pozorovatelem a komentátorem dramatických událostí až do okamžiku, kdy se proti své vůli stane za přispění svého přítele Agrippy císařem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

I, Claudius

Kuža007
15.02.2019 4 z 5

Krásně napsaná historická kniha z antického Říma.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Nechápu co je na knize složitého, jak píší některí uživatelé.
Příjemně napsaný historický tomán z římské doby.
Četl jsem jí několikrát a vždy se k ní rád vrátím.

oneironaut
28.11.2018 odpad!

Tak tohle je za trest. Protože knihy zásadně dočítám do konce, čeká mě ještě tortura v podobě sta stran...už se těším, až ji dočtu a navždy zapomenu. Uff.

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Historický román, ke kterému se ráda vracím.

Peleus
10.09.2018 5 z 5

Mám-li si vybrat jednu jedinou knihu na pustý ostrov, kde mám dožít své dny a postupně se zbláznit z nicnedělání, popíjení kokosové vody a pojídání sushi, bude to Gravesův Já, Claudius!

Četl jsem knihu. Viděl seriál. Nesčetněkrát poslouchal audioknihu.

A víte, co je na tom zajímavé? Ač znám děj téměř nazpaměť, dokážu se znova a znova ponořovat a užívat si vyprávění o dětství, dospívání a dospělosti tohoto římského císaře.

Takových knih potkáte za život jen několik.

martin č.
28.08.2018 4 z 5

Po přečtení antických dějin Cornelia Tacita jsem se pustil do tohoto slavného románu, který zpracovává stejnou epochu, tedy rané římské císařství - 1. polovinu prvního století n.l.
Nabízí se srovnání se ságou C. McCullough (popisující století předchozí) a literárně je aspoň pro mne Claudius kvalitnější. Historicky je Graves také bezchybný, takže sám jsem s ním vlastně problém neměl.
Na druhou stranu mi ale přijde, že je tu na malé ploše tolik postav (které se často jen mihnou a zmizí), že se Římem nepolíbený čtenář musí dost ztrácet. Za všechny např. Marcelus či ve své době velmi protěžovaní Augustovi vnuci (adopcí synové) Gaius a Lucius. Pro zajímvost jsou zobrazení na vůbec nejběžnější Augustově denáru:
Také Livia Drusilla je asi démonizovaná až zbytečně, byť motivy (k vraždám autorem jí připisovaným) tu byly a zmiňují je i antičtí autoři. Za tyto jinak drobnosti snižuji o jednu hvězdu.
EDIT: Kdo by měl zájem, pošlu mu vlastnoručně zpracovaný rodokmen julio-claudivské dynastie, aby se v postavách a vztazích tolik neztrácel. Stačí se ozvat :-)

Denny45
08.08.2018 5 z 5

Predstavte si, že umenie klasických historikov podať fakty presne a presvedčivo sa spojí s umením moderného spisovateľa beletrie, ktorý dokáže napísať príbeh jednej obrovskej rodiny vládnucej svetovej ríši tak priamo, strhujúco, živo, ako keby ste žili v tých časoch, chodili po rímskych fórach, sledovali každý jeden vozatajský pretek, bojovali v tmavých germánskych lesoch, slávili triumf svojho veliteľa v úzkych rímskych uličkách, zúčastnovali sa na krvismilných sobášoch rozvetvenej dynastie, načúvali za dverami tých najsúkromnejších komnát cisárovnej Lívie, poslušne konali každý rozkaz veľkého Augusta, počúvali nový prejav cisára Tibéria, v ktorom vynáša rozsudok nad ďalším nešťastníkom, klaňali sa Caligulovi sediacom na zlatom ovešanom koňovi po jeho prechode cez more do Bájí a nakoniec ako keby ste práve ležali na hostine "sľabomyselného" C-c-claudia, popíjali kampánske víno, sledovali tanec tých najkrajších otrokýň a pozorne vnímali hostiteľa ako vám číta svoje dielo, v ktorom tak pútavo opisuje svoju cestu k cisárskemu trónu...
Možno len dodatok: mnohí si túto knihu mýlia s literatúrou faktu, z polovice je postavená na historických faktoch, ale tá druhá je len živá a neobmedzená fantázia autora.

Thrawn89
04.07.2018 5 z 5

Kniha o politice, pletichách, šílenství a velkoleposti antického Říma a jeho vládnoucí struktuře vyžaduje nutně jednu věc... čtivost. A to pan Graves zvládl opravdu mistrně. Kniha vás zavalí množstvím jmen a událostí (nemusím zdůrazňovat, že základní orientace v historii počátku římského císařství určitě pomůže), ale vše je podáno takovým způsobem, že to čtenář při troše snahy musí zvládnout. Skvěle vykreslené postavy a jejich osud vás prostě nepustí, vtáhne a nutně vyvolá emoce. Je to trochu jako Hra o trůny, akorát na reálných základech. A ten závěr s Caligulou... člověk neví jestli se má smát nebo být šokovaný, že se něco takového v historii opravdu dělo. Každopádně nezbývá než znovu ocenit autora a doporučit tuto knihu všem zájemcům o antický Řím, ale nejenom jim.

elcapitano
09.05.2018 1 z 5

Dočetl jsem knihu do poloviny a odložil.
První dvě kapitoly byly za trest, ty se skoro nedaly přetrpět. Pak už se kniha celkem dala číst, ale kvůli stylu vyprávění a množství postav jsem to za polovinou odložil nedočtené.
Chápu, že se jedná o historickou postavu, tak je děj víceménéně daný, ale nesedělo mi zpracování, které mi přišlo jako příliš zjednodušující popis. I vyloženě dramatické situace Claudius / autor popisuje stylem "přišel tam a tam a stalo se to a to". Tečka. Zřejmě to byl autorův záměr psát Claudiovým stylem, ale u mne to tedy nezabralo.
Nadruhou stranu musím uznat, že jsem se leccos dozvěděl o fungování starého Říma.

Kralovna8888
05.05.2018

Začala jsem ji číst, ale nedočetla. Příliš složitý úvod, přes který jsem se nedostala.

nai.ivka
04.04.2018 5 z 5

Seriál si pamatuju z dětství, tak moc se mi líbil. Knížka je ale ještě lepší.

coquus
03.04.2018 4 z 5

Jedná se o příjemně napsanou knihu popisující dějiny Říma z doby prvních císařů. Postav a jmen je tam sice až až, ale při troše pozornosti se v tom dá docela dobře orientovat - netvrdím, že ve všech, ale v těch nejdůležitějších osobách určitě. Claudiovo vyprávění je docela svižné a srozumitelné, což je důležité zejména při popisu nejrůznějších zákulisních intrik a motivů jednání postav.
Zajímavý pohled do uvažování císaře o svém nástupci:
"Nesnesl by představu (Tiberius), že by po něm nastoupil někdo, kdo by mohl získat větší oblibu než on sám. Ale zároveň dělá všechno možné, aby ho lidé nenáviděli a aby se ho báli. A tak až ucítí, že má namále, bude se rozhlížet po nástupci, který by byl o něco horší než on. A najde Caligulu."

ferda16
19.12.2017 5 z 5

Knížka je napínavá, hezky psaná a když se zorientujete v rodokmenech, tak už si příběh jen užíváte. Knížku jsem doslova zhltla. Krásný pohled na historii, detaily doby a života. Je skvělé, jak poutavě dokáže autor psát a jaký má rozhled. Už se těším na další díl.

Chesterton
10.11.2017 5 z 5

Lahuudka :) naprostý poklad :) zajímavý pohled :) kvalitní historický román :) . . . . .pročetla jsem komentáře a souhlasím, byť znám pouze audioknihu.
Podle mě je mimořádná a vhodná k opakovaným schůzkám s knihou.

angloumene
30.07.2017 4 z 5

Fiktivní historie, v rámci které nám autor předkládá svůj pohled na Římské císařství v době okolo narození Krista. Mladý Claudius, všemi odsuzovaný za svou chatrnou fyzickou skořápku, hledá svůj životní smysl v knihách a historii. Naneštěstí nezapře svůj rodokmen a tak i jeho časem dostihne povinnost veřejného života.
Robertu Gravesovi se podařilo vykreslit působivou a uvěřitelnou atmosféru Říma, spolu s tehdejšími zvyky, způsoby i myšlením. Dílo samo je čtivé a i přes své pevně dané bariéry historického románu velice poutavé a zajímavé.

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Zajímavý pohled na historické události.

Alizon
23.02.2017 5 z 5

Vyborna knizka ze zajimaveho obdobi dejin starovekeho Rima. Je pravdou, ze zejmena na zacatku je trosku narocnejsi se zorientovat v poctu postav a jejich vzajemnych pribuzenskych vztazich a byla jsem tak vdecna za tabulku/rodokmen na zacatku knihy. Robert Graves naprosto uzasnym zpusobem priblizuje styl zivota, vztahy, zvyky a trenice tehdejsi doby z pohledu budouciho cisare Claudia, kteremu k preziti dopomohlo to, ze ho okoli dlouho pokladalo za naivniho hlupaka (a Claudius se tomu naprosto prozirave vube nebranil). Knizka patri mezi poklady me knihovny. Mam i druhy dil, ktery je take velice dobry, ale osobne davam prednost prvnimu, ktery postihuje cele Claudiovo detstvi a dospivani a zachycuje vladu hned nekolika jeho predchudcu - byl pro me tedy trosku zajimavejsi.

Knihomlok2015
03.01.2017 3 z 5

Já nevím. Tuhle knížku jsem si koupila, že se stane jednou z těch "s přidanou hodnotou" - tedy že se u ní nejen dobře pobavím, ale i něco přiučím - o legiíích, o senátu, o Římu o čemkoli, co by odpovídalo té době. Ale obého se mi nedostalo ani v takové míře, abych tuhle knihu považovala za víc než jen průměrnou (pro některá místa bych dokonce neváhala i použít slovo hodně nezáživná skoroučebnice dějepisu).
Ano Claudius byl sympatický knihomol a určitě jsem se toho dozvěděla spoustu (né však o něm, spíš bych řekla že v případě jeho osoby to všechno tak nějak klouzalo jen po povrchu - nejtypičtějším příkladem by byl jeho švagr Plautius, u jehož zjevení jsem měla pocit, že je tam vlastně jen proto, aby byl obviněn z vraždy a zabit - vlastně jako všichni ostatní), ale o travičství, o nenávisti, o vraždění i sebevraždách, o šílených mužích a ambiciózních ženách tam toho bylo až dost. A k tomu jsem se přece nemusela vracet až na přelom letopočtu do největšího města světa ne?
A ještě ke všemu mi ani nesedl ten jazyk (o překlepech v textu nemluvě), předem se omlouvám všem obeznámeným za to, že nemám tušení, jestli se opravdu psali životopisy slavných v té době touhle formou, ale mě tam opravdu hodně chyběla ta ořezaná přímá řeč a to nemluvím o tom, že jsem celou tu dobu měla pocit, že nejen že čtu informace podávané z druhé ruky (což skutečny byly, když Claudius sám o sobě prakticky nevytáhnul paty ze Říma) ale že je čtu z druhé ruky ještě i podruhé.
Na to jak jsem se na tuhle knihu opravdu těšila, pro mě přeci jen trochu zklamání.

dreamhex
23.12.2016 4 z 5

Kniha se čte dobře, jde vidět, že si s ní dal autor spoustu práce. Trochu mě nudila část pod vládou Caliguly a tedy i konec a snad poprvé v životě jsem knížku odložil pár stran před koncem. Přes to všechno, bych knížku doporučil a to hlavně lidem, které baví období starověkého Říma, jelikož se zde dozvíte spoustu informací.

Jaruš7
18.12.2016 5 z 5

Od pohádek k historii, to prostě nemůžu nemilovat, můžu se vracet za jakýmkoli formátem, kniha, CD, filmy, seriály. Klenot - obdivuhodné dílo , které otevřelo pohled do časů rozkvětu i pádu Říma na polidštění všech historických aktérů té doby a dalo náměty na úžasné příběhy, které inspirovaly skvělé filmy a seriály. Itálie je pojem pro vše co stojí za to objevovat.