Vážka v jantaru

Vážka v jantaru https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74937/bmid_vazka-v-jantaru-Yhs-74937.jpg 4 1094 205

Cizinka / Outlander série

Kniha navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. V něm se mladá žena Claire, která tráví na skotském venkově po konci druhé světové války své druhé líbánky, ocitá po doteku záhadných menhirů o dvě stě let zpět v období, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Claire je přinucena pod vlivem krutých okolností provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, do kterého se postupem času velice zamiluje a místo možného návratu ke svému prvnímu manželovi a do moderní doby zůstává s ním. Tento díl nás přivádí do Francie, kam se Jamie se svou manželkou Claire ukryl před brutálním útokem velitele anglické pevnosti ve Skotsku, který jej neprávem nařkl z vraždy a udělal z něj tak psance. Jeho příbuzný mu nabízí nejen střechu nad hlavou, ale i luxusní bydlení a přístup do vyšší společnosti tím, že ho v jeho nepřítomnosti bude zastupovat a povede mu obchod s vínem. V Paříži se také u dvora objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Dragonfly in Amber , 1992

Terez25
20.04.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla druhý díl Cizinky. Uf a že mi to dalo... Upřímně řečeno se mi Vážka v jantaru líbila o chlup míň, než Cizinka. Bylo to možná tím, že zde bylo příliš obšírného popisování politické situace a historických faktů (i když to asi do historického románu patří). Postupně jsem se v postavách náčelníků klanů, princů a Jejich Výsostí ztratila. Ovšem napínavý konec ve mě opět rozhořel plamínek zvědavosti a touhy, co bude dál! :-)
Nicméně už na mě čeká Mořeplavec... Plný počet však této překrásné sérii knih prostě patří a Jamieho a Claire prostě nejde nemilovat. :-))

milena8281
05.04.2018 4 z 5

Pořád ještě velmi pěkný příběh. I když jsem se dílem prokousávala déle, než jsem čekala. Vůbec mě nenapadá, co by se mohlo odehrávat v dalším díle. Asi si ho budu muset přečíst.

galinek
28.03.2018 5 z 5

Začala jsem číst tento druhý díl - a byla jsem docela v šoku, ...a naštvaná:-),...ale tááááák děsně zvědavá.... Jdu na to - těžko se pak přinutit knihu odložit....Takže jasný záměr autorky...

Nomia
12.03.2018 3 z 5

A mně se naopak druhý díl Cizinky líbil mnohem víc. Je na něm sice patrné, že Gabaldonová si stále ujíždí na na romaticko/erotické lince, ale v průběhu čtení si na tuhle skutečnost zvyknete a přijmete autorčin nastolený styl vyprávění, naopak co velmi oceňuji je, že Vážka v jantaru obsahuje mnohem víc z historie, intrik a politikaření. Celou knihu to osvěžuje a nepůsobí pak jen jako čistokrevná romance.

Je pravdou, že v tomto díle autorka popustila uzdu své grafomanské obsesi, knize by rozhodně prospělo drobné zeštíhlení, aby děj nabral větší spád a působil plynuleji. Ale i tak se autorce podařilo vytvořit čtivý román z nádherného prostředí, tentokrát jsme si mohli navíc vychutnat nejen krásy Skotsko, ale i fascinující intrikami prosáklou Francii. Proplétaní dvou časových rovin bylo rovněž celkem vydařené.

Chcete-li zábavnou a napínavou historickou romanci, které je okořeněná fantasy prvky, pak je tato série tou správnou volbou. Autorka prostě umí zacílit na ženské čtenářky a dávkuje jim přesně to, po čem notná část z nich touží. Smekám před jejím umem vytvořit takovou mužskou postavu, ze které je říčná notná část čtenářek. S Vážkou v jantaru jsem spokojená a jsem zvědavá, jestli i v třetím díle se autorka bude jen lepšit a lepšit...

TerryDee
05.03.2018 4 z 5

Konečně dočteno! Ale že to trvalo. Upřímně, druhý díl Cizinky se mi líbil, i když o trochu méně než předešlý. Nejspíš za to může francouzské prostředí a jeho intriky. Ale zase to zachraňovalo skotké prostředí a lišácký lord Lovat. Samozřejmě, že Jamieho zbožňuji,o tom žádná, co se týče Claire tu tolik nemusím (hlavně, jak se chovala ve Francii, tam byla na pár facek).

tatjana1737
01.03.2018 4 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Musím říct, že druhý díl se mi líbil podstatně víc než první, možná proto, že jsem nebyla zatížena předsudky seriálu. Tam, kde jsem viděla pár dílů první série, se mi čtení nesnesitelně vleklo a musela jsem se do něj nutit, protože na knihu byla v knihovně fronta rezervací a byla jsem limitovaná časem. Na nějakou dobu jsem tak dala k ledu jiné knížky, ovšem s chýlícím se koncem Vážky v jantaru jsem litovala, že kniha už končí. Protože ke konci to dostalo docela slušný spád a poslední věty zaúčinkovaly tak, jak měly, takže i když jsem Outlanderovi dala šanci jen proto "abych věděla, jak to dopadne", teď chci vědět, jak to dopadne :-).

Scény ve 20. století mi překvapivě nevadily, ačkoli ty ke konci knihy mne bavily podstatně víc než ty na začátku. Jen Geillis mohlo být trochu víc - vysvětlení co je zač apod. Ale reverendův původ, když už je řeč o Gillian, byl dalším dobrým momentem v knize, který jsem si vychutnala.

Při návratu Claire s Jaimem do Skotska jsem v duchu nadávala jako špaček, že autorka nedotáhla do konce ta pařížská přepadení, kdo byl útočník s mateřským znaménkem na ruce apod. (Jsem ráda, že tohle jsem v seriálové formě neviděla, protože Amíci jsou magoři a ukázali by i to znásilnění se vším všudy.) Ale i v tomhle ohledu byla nakonec moje zvědavost upokojena, ačkoli by mne zajímalo, zda S. byl či nebyl jakobita.

Přestože jsem k druhému dílu Cizinky přistupovala spíše s despektem a hledala neustálé mouchy, nakonec jsem byla velmi příjemně překvapena a kdyby moje knihovnička neměla omezenou kapacitu, dokážu si představit, že bych do ní tenhle svazek zařadila. Vytkla bych jen místy nesrovnalosti v překladu (zeť a zeď jsou opravdu odlišná slova, i když znějí podobně!) a blbiny (možná opět dané překladem: klouzavá látka sametu - neměl to být satén??) a Randallovu obsesi Jaimem (stále považuji za odpornost a projev zvrácenosti autorky, ačkoli s ohledem na Frankův původ - který se dal vytušit v okamžiku, kdy na scénu vstoupil Alex Randall - to mělo svůj smysl).

Reálie, včetně informací o každodennosti, neposoudím, neb tak kovaná nejsem, takže mohu autorku podezírat z fabulace, stejně jako přiznat, že si vše důkladně nastudovala a zrešeršovala. Osobně mne potěšila informace o tom, čím si na skotské vysočině utírali zadky, protože o tomto tématu jsme onehdá diskutovaly s kamarádkami :-).

Gabaldonové nemohu upřít um práce se slovy, kdy si čtenář prostředí představuje do detailů, takže vše působilo uvěřitelně.

...Kromě Jaimeho samozřejmě, ten je prostě tak dokonalý, že je pro mne animovaný :-). to už víc věřím tomu manželskému sexu plného neutuchající vášně, kdy člověk nepotřebuje předehru a ihned dosáhne orgasmu. Co by ne ;-).

A Dougal? Škoda ho... Sice jsem věděla, že má v tomto díle zemřít i čí rukou, přesto mne zajímalo jak. A v knize mi to přišlo trochu ošizené, takže si nakonec přece jen asi pustím seriál, protože tam k tomu mělo dojít v kruhu z kamenů.

Tirisa
12.02.2018 3 z 5

Příběh se mi líbí a jsem zvědavá, jak bude pokračovat. Bohužel ale i u tohoto dílu mi vadila zbytečná rozvleklost. Měla jsem pocit, jako kdyby spisovatelka natolik milovala své postavy a jejich osudy, že se rozhodla, že nikdy nepřestane psát a přidávala zbytečné pasáže a popisy jen proto, aby nikdy nemusela přestat psát. Teď mi tu leží třetí díl a když vidím jeho tloušťku, začínám se trochu bát.

asam
11.02.2018 3 z 5

848 stránek - opravdu těžká literatura. Do MHD určitě nevhodná. Přečetla jsem ji, ale dalo mě to. Polovina by určitě stačila. Někdy méně znamená více.

stavinohova
11.02.2018 3 z 5

Na knizku jsem byla po prvnim dile hodne natesena, ale musim napsat ze me zklamala.

Veronika248
04.02.2018 4 z 5

Jsem nekde ve ctvrtce a oproti prvnimu dilu mi to nejde cist autorka se strasne zdlouhave rozepisuje o pletichach na dvore kdo kde s kym a moc postav... Soubezne si poustim serial a autorcinych 250 stranek se veslo do dvou dilu serialu

Kalear
02.02.2018 2 z 5

Začátek mě bavil, u větší části knížky jsem se musela hodně přemáhat, abych to dočetla. Byla jsem ale moc zvědavá, jak to dopadne. A dobře jsem udělala, finále opět skvěle napsané. Škoda, že autorka psala tak rozvláčně...

Lil30
24.01.2018 3 z 5

Kniha se mi líbila méně, než první díl. Dost jsem se ztrácela v množství osob ve Francii, jejich vztazích a tím, k jaké straně se přiklání, proto jsem ji četla déle a prokládala i epizodami seriálu ( který se mi mimochodem moc líbí, i když jsou některé situace vykresleny jinak). Už jsem se obávala, že jí budu muset odložit, ale druhá polovina knihy se mi líbila, jsem ráda, že jsem to nevzdala a jsem po tomhle konci zvědavá na další pokračování.

Julinka679
21.01.2018 4 z 5

Druhý díl stejně dobrý jako ten první, možná i lepší :-) ...velmi rychle jsem byla vtažena do děje a jen čekala, co se Jamiemu a Claire přihodí tentokrát. Vážka v jantaru je pro mě mnohem dramatičtější než první díl, stále se zde něco děje a to je dobře. Už se těším na další díl protože ten konec je "šílený"! :-)

Vlastina67
20.01.2018 5 z 5

Jsem hodně ovlivněná seriálem - vlastně jsem knížky začala číst až když jsem ho shlédla. Proto jsem neměla problém se vyznat v některých složitostech děje a síla knihy mě neodradila - spíš naopak - užívala jsem si, že mi vydržela dlouho. Faktem ale je, že některé pasáže by se zkrátit daly.

Petass
16.01.2018 3 z 5

Cizinku jsem přečetla jedním dechem. Brala jsem ji jako oddechovou četbu, což skvěle splnila. Od Vážky jsem očekávala to samé a zpočátku to i plnila. Bohužel mi přijde Vážka až moc překombinovaná, zdlouhavá... po 1/3 jsem si začala říkat, ať už to konečně vyřeší... ať už tam jsou... Dočetla jsem, ale prostě už to nebyl ten svižně plynoucí zábavný děj. Mořeplavci dám šanci, ale obávám se, že nedočtu. I když... kdo by opustil Jamieho :)

Simona02
06.01.2018 5 z 5

Druhé pokračovanie Cudzinky bolo perfektné! Dokonca môžem tvrdiť že bolo o niečo lepšie ako prvý diel. Príbeh bol tak isto ako v prvej časti pútavý, dobre napísaný, obohatený o rôzne informácie z histórie prepojené s fikciou. Musím priznať, že som sa miestami strácala v tom množstve informácií, ktoré nám autorka prostredníctvom knižky podávala - kto s kým bojuje, proti komu a všetky tie vzťahy medzi jednotlivými osobami. Občas sa mi to plietlo, ako som už spomínala, ale aj napriek tomu to stálo za to a som rada že som tento diel prelúskala (odrádzal ma počet strán) a už sa teším na pokračovanie.

TheMelorry
31.12.2017 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha a výborné pokračování Cizinky. Tentokrát mimo jiné i z Pařížského prostředí. Jedná se o velmi čtivou, zajímavou knihu, ve které není nouze o napětí, intriky, ale i romantiku a historické reálie. Díky nimž je kniha povznesena na ještě vyšší úroveň. Historicky věrné události, ale rozhodně knize neubírají na čtivosti, právě naopak. Podle mě se jedná o úžasnou knihy s dojemným koncem, který čtenáře nutí ke čtení dalšího dílu.

perpe2a
31.12.2017 5 z 5

Nádherná kniha. Určitě se brzy pustím do 3. dílu.

martina2704
26.12.2017 2 z 5

Z Vážky mám hodně rozporuplné pocity. Líbí se nápad, ale chvílemi jsem myslela, že snad nedočtu, hlavně část z Paříže mě dost nebavila. Ztrácela jsem se v postavách a v tom, kdo sleduje jaké zájmy. Konec očekávala, ale i tak jsem nahlodaná se pustit do třetího dílu.

PavlínaAlžběta
21.12.2017 5 z 5

Po prvním díle jsem si nemohla nepřečíst i díl druhý, jelikož na mě čeká za pár dní díl třetí. Co se týče celkového dojmu jsem po přečtení měla pocit, že díl první byl lepší, zajímavější, čtivější, ale s odstupem času jsou si knihy vyrovnané. Mnoho historie propletená politikou, která mě místy zlehka nudila, ale přesto stále děj živý, čtivý, napínavý, vše tak reálně popsané a odtrhnout se od knihy třeba i ve tři ráno se mě nechtělo. Jelikož jsem shlédla i seriál, postavy jsem si živě představovala a stále tvrdím, že je kniha pro mě lepší než zfilmovaná verze do několika dílů. Příběh vám uteče rychle a já se opět nerada loučila s hrdinkou, stylem psaní autorky, která je dokonalá a nedočkavě čekám na díl třetí, který bude pod stromečkem.